חיוויאי הנחשים - יומן 2017

גלעד פרידמן 16/07/2017 00:00

עופות דורסים בשידור חי - סיפור הצלחה - שנה שנייה ברצף


בימים אלו הסתיימה העונה השנייה של פרויקט ייחודי ומרתק אשר חשף את עולמם החבוי של שני דורסי-יום גדולים ומסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus) וחיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus). בעזרת מצלמות Online מיוחדות ,(HD) אשר הותקנו בסמוך לקינים של שני המינים, שידרנו בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים ועד לפריחתם המוצלחת מהקן.

גם השנה, הצלחנו לתעד עונת קינון שלימה רצופה בדרמות ובאקשן חסר מעצורים.


הקינון של החיוויאים התחיל עם דרמות וחששות כבדים ביותר.

ימים ספורים לאחר הטלת הביצה, זוג החיוויאים נטש את הדגירה במשך יומיים, וזאת כתגובה להפרעה קשה מצד אופנוענים (שירדו משבילים) ועברו מתחת לקן. היינו בטוחים שביצת החיוויאים היקרה לא תבקע אולם ב-18.5.17, 50 יום לאחר ההטלה, החלו להופיע סדקים ראשונים ובשעות הערב הגוזל כבר הציץ מן הביצה.


נשמנו לרווחה עד שב-25.5.17 שריפה גדולה איימה לשרוף את הקן, ולשמחתנו כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט עליה. זוג החיוויאים סיפק עבור גוזלם היחיד 203 פרטי מזון עד שהוא פרח בהצלחה 70 יום בדיוק לאחר שבקע.


מטרת הפרויקט היא הטמעת ערכי שמירת טבע לקהל הרחב.

הפרויקט הוקם כפרויקט חינוכי המדגיש את החשיבות שבשמירה על כלל המערכת הביולוגית ורצף השטחים הפתוחים בישראל. לשמחתנו הרבה, הצלחתו של הפרויקט נשמרה גם בעונה זו, והביאה לחשיפת תכנים ערכיים בפני מאות אלפי צופים מכל רחבי העולם.

לאור הצלחתו של הפרויקט אנו מצפים בכיליון עיניים לעונה הבאה, עם הפתעות חדשות....

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, צה"ל (צבא הגנה לסביבה), רשות הטבע והגנים, אוניברסיטת תל-אביב והחוקר גלעד פרידמן

 


 
 
לפניכם יומן עונת הקינון 2017 - יש בו 22 סרטונים, הסברים והרבה הרבה טבע פראי מותח!!!
 
היומן מסודר בסדר כרונולוגי: ראשיתו בתחילת עונת הקינון וסופו.
 
קריאה וצפייה מהנה.

 


8.4.17 - הפרעת אדם בשידור חי!


 

הנה דוגמה מוחשית מדוע אסור לרדת משבילים!!!

לצערנו הרב, נראה כי עתידו של קינון החיוויאים בסכנה ממשית.

ביום שישי האחרון (7.4.17) נסעו קבוצת אופנוענים מחוץ לשבילים בתוך שמורת הטבע שבה החיוויאים מקננים. האופנוענים חצו שלוחה שלמה, ממש על השטח הפתוח, ללא כל התחשבות בחי ובצומח!

 

מעבר לעובדה שנסיעה מחוץ לשבילים רומסת ערכי טבע מוגנים ומהווה עבירה על החוק, חברי הקבוצה נעצרו מתחת לקן וגרמו לנקבה לנטוש אותו בבהלה. צפינו במתרחש בשטח וגם במצלמות שלנו (הפרוסות בשמורה) - הרעש היה בלתי נסבל! לצערנו, עקב תקלה בשמע אנחנו לא יכולים להעביר את קולות האופנועים הצמודים אל הקן.

לא הספקנו להגיע אל הקבוצה ונראה כי עקב ההפרעה הזו, החיוויאים פשוט קפצו ונטשו את דגירתם (פעמיים נוספות במהלך אותו יום) גם בעקבות תנועות אנשים נוספים בשטח. כך, עבר לו לילה שלם ללא דגירה! למחרת בבוקר הזכר הגיע לדגור ולמעשה הוא היה היחידי שדגר במהלך יום המחרת.

 

 

 

 

גם אם עוד נראה את החיוויאים ממשיכים לדגור, הרי שעתיד העובר שבביצה לוט בערפל וזאת מכיוון שהדגירה היא תהליך חשוב ורגיש שמטרתה לשמור על הביצה בטמפרטורה קבועה כדי שהעובר יוכל להתפתח בצורה בריאה ותקינה.

 

זו הסיבה שתקופת הדגירה היא התקופה הרגישה ביותר להפרעות שונות. אם הדורס מפסיק את דגירתו העובר שבביצה עלול למות. חשוב להבין כי ראייתם של העופות הללו טובה וחדה הרבה יותר מהראייה האנושית, והם מבחינים בנו גם ממרחק של כמה מאות מטרים מהקן.

לכן כל קרבה מיותרת אל אזור הקן עלולה להקפיץ את הדוגר/ת מדגירתו/ה ובכך לפגוע בסיכויי הביצה לבקוע ואף לגרום לנטישת הקן.

חשוב גם להבין שהחשש מנטישה קיים גם לאחר הבקיעה, עד פריחת הגוזל. מסיבה זו חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קני עופות דורסים, גם אם מדובר במרחק של מטרים רבים מהם. כאמור, כל קרבה מיותרת אל הקנים עלולה להוביל לנטישתם, ובכך להביא לפגיעה בערך טבע מוגן.

 

לצערנו הרב, קנים רבים ננטשים מדי שנה עקב תנועה אנושית תמימה של מטיילים הנופשים קרוב אליהם.

 

חברים! כשנוסעים בשטח, לא יורדים משבילים!

 
 

 


11.4.17 - החיוויאים חוזרים לדגור ו...

אורחים חדשים בקן העקבים


 

 

גוזלי העקבים גדלים יפה (הגדול חוגג היום 11 יום) והוריהם מספקים להם כמות יפה של פרטי טרף מדי יום. אתמול הובאו ארבעה חומטים מנומרים (Eumeces schneideri) ושפן סלעים אחד (Procavia capensis).

שימו לב שהנקבה היא זו ששומרת על הגוזלים ומאכילה אותם, ולעומתה, משימותיו של הזכר הן צייד והגנה על הטריטוריה מפני פולשים תוך-מיניים ובין-מיניים.

 

מתחת לקן העקבים מקנן זוג של צוקית בודדת (Monticola solitaries) שלעתים קרובות מופיעות בשידור שלנו, אבל הכוכבים החדשים של השידור הם ללא ספק זוג דרורי בית (Passer domesticus) שהחליטו לקנן בצד קן העקבים ואף נצפים בשידור באופן תדיר.

במחקר שערכנו לאורך השנים מצאנו כי תחת חלק מקיני העקבים והחיוויאים קיימות מושבות קינון של דרורים ספרדיים (Passer hispaniolensis), לעתים אף בין שמונה לחמישה עשר קינים. המעניין הוא שכאשר קן העקב/החיוויאי ננטש, מושבת הדרורים ננטשת אף היא.

 

מיקומן של מושבות אלו מעלות שאלות רבות על טיב היחסים בין ציפור שיר קטנה לדורס יום גדול. קשה לדעת האם היחסים ביניהם הם יחסי Commensalism בה מין אחד מפיק תועלת והמין השני לא נפגע, או יחסי Mutualism בה שני המינים מפיקים תועלת.

יחד עם זאת, ניתן להעריך כי הדרורים מפיקים איזושהי תועלת כשהם מתיישבים צמוד לקן של דורס גדול. לדוגמה: הגנה מפני טורפים, נחשים או עופות דורסים אחרים, או אף תזונה משאריות המזון והחרקים הרבים אשר "פוקדים" את קיני העקבים והחיוויאים.

 

ומה עם החיוויאים שלנו?

כזכור, אופנוענים אשר ירדו מהשביל גרמו להפרעה קשה שלאחריה זוג החיוויאים כמעט ולא דגר על הביצה במהלך 48 שעות. למעשה הזכר דגר (מעט) לבדו במשך אותו זמן אך הותיר את הביצה יתומה במהלך שני לילות רצופים. אתמול, גם הנקבה חזרה לדגור וכרגע שניהם דוגרים.

 

דגירת החיוויאים אורכת כ- 48אורכת ימים והבקיעה הייתה צפויה להתרחש סביב ה-16.5.... אולם, לצערנו, אין לנו דרך לדעת האם העובר שבביצה עדיין חי...

האם השעות הרבות שהביצה הטרייה נותרה ללא דגירה חרצו את גורל העובר? האם העובדה כי הביצה הוטלה רק כמה ימים לפני ההפרעה משחקת לטובת זוג החיוויאים?

אין לנו ממש תשובות לשאלות אלו ונראה שנצטרך להמתין בסבלנות ולקוות להפתעות טובות.

 
סרטון זה מתחיל עם העקבים העיטיים (0:00 - 3:34) וממשיך עם זוג החיוויאים (3:34 - 4:32) - צפייה מהנה
 

 

 

 

29.4.17 - הנחשים הגדולים חזרו לשידור החי!


 

מרגישים שקצת הזנחנו את החיוויאים? גם אנחנו...

החיוויאים דוגרים כבר כ- 30 יום ומשך הדגירה הוא 48 יום, כך שנותרו לנו עוד 18 יום (פלוס מינוס…) להחזיק אצבעות לבקיעה מוצלחת (הלוואי!), וזאת לאחר ההפסקות הארוכות שהיו בתחילת העונה.

בכל מקרה, בשבוע האחרון הנחשים הגדולים חזרו להופיע בשידור החי.

מדי יום, הזכר צד עבור הנקבה כשני נחשים ומביא אותם אל הקן. בסרטון מופיעים שניים: הראשון זעמן שחורDolichophis jugularis והשני תלום קשקשים צעיר Malpolon insignitus שקצה זנבו נתפס בענף ומקשה על הנקבה לבלוע אותו.

למי מאתנו זה לא קרה?

 

 

 

 

 

20.5.17 - כנגד כל הסיכויים, גוזל החיוויאים בקע בשידור חי!


 

חברים, הטבע מפתיע כל פעם מחדש והפעם הוא אף השאיר אותנו פעורי פה.

לאחר מספר הפרעות אדם, אשר גרמו להפסקת דגירה של 45 שעות סה"כ (כשבוע לאחר ההטלה), הפסקנו להאמין כי בביצה יש עובר תקין אבל בלב התפללנו וקיווינו לטוב (כמו כולכם).

 

ביום שלישי ה- 16.5.17, לאחר 48 ימי דגירה (תקופת הדגירה הממוצעת), קיווינו לראות סדקים ראשונים. אבל אלו, לצערנו, לא הגיעו.

ואז, למחרת בבוקר (17.5.17) התחלנו לראות את הדוגרים קמים בחדות ומסתכלים על הביצה. היה זה הסימן הראשון שיש משהו בביצה (נראה שעופות מרגישים תזוזות או נקירות לקראת בקיעה). מצב הרוח שלנו התחיל להשתפר.

 

בבוקר ה-18.5.17 קיבלנו מבול של דיווחים משמחים על חור ראשון, שהפך לאחר שעתיים גם לסדק ראשון, והעסק נראה מבטיח מאוד. לפנות ערב, הסדק התרחב והצלחנו לראות שיש מישהו בתוך הביצה!

אלפי צופים נותרו דבוקים לשידור החי וקיוו לטוב.

 

לאחר 19:00 בערב מצב הרוח כבר היה בשמיים. הגוזל נראה בבירור! לאחר שעתיים הוא כבר יצא החוצה לגמרי ונראה בריא וחמוד.

אין מילים! הטבע כל כך חזק!

שימו לב כי סך הפסקת הדגירה נמשכה כיומיים וכי הבקיעה התרחשה באיחור של כיומיים. כלומר, ההתפתחות מתעכבת אם מפסיקים לדגור. אנחנו מאמינים שהמזל הגדול היה שההפרעות התרחשו בתחילת הדגירה ולכן הפסקות אלו לא היו קטלניות לעובר.

כמובן שהמזל גם היה שזוג החיוויאים חזר לדגור אחרי ההפרעות. זאת מכיוון שהפרעות לקינון בשלב הראשוני בדרך כלל מסתיימות בנטישה.

 

 

 

 

 


23.5.17 - כשארבע-קו הופך לשמונה-קו זה נהיה מסוכן


 

בעונה שעברה למדנו, דרך השידור החי, כי ימיהם הראשונים של גוזלי החיוויאים יכולים להיות מסוכנים. כולנו זוכרים את הזעמן הזיתני (Coluber najadum) שכמעט וחנק את הגוזל הקטן שרק בקע.

אז לשמחתנו, הפעם, הייתה זו רק סטירת לחי.

 

במהלך חצי שעה הובאו שני נחשים ממין ארבע קו מובהק (Psammophis schokari). למרות שראשו של האחרון והגדול שבהם כבר נאכל, גופו המשיך לזוז וזנבו היכה והעיף את הגוזל הקטן.

חוץ מזה, בשלושת הימים האחרונים הובאו 2 - 6 פרטי טרף ליום. כולם נחשים למעט צב יבשה (Testudo graeca) אומלל.

 

ומה צפוי לנו בעתיד הקרוב?

בשלושת השבועות הקרובים הגוזל ימשיך לזכות להגנה צמודה על ידי אחד מבני הזוג. הם עדיין ישכבו עליו על מנת להצל עליו מפני השמש הקופחת ולחמם אותו מפני צינת הלילה (לעתים זה יראה כדגירה של ממש). בשבוע הראשון ההאכלות נעשות על ידי קריעת פיסות טרף קטנות שעתידות לגדול עד שבגיל חודש הגוזל כבר יצליח לבלוע טרף בינוני בשלמותו.

 
 

 

 

 

25.5.17 - שריפה מתקרבת אל קן החיוויאים!


 

שריפה קשה משתלולת במרחק של כמה מאות מטרים מהקן. כוחות כיבוי (בסיוע מטוסים) ופקחי רט"ג נמצאים במקום ונלחמים בלהבות.

לצערנו, זה המצב.

מין תחושה כזו של דה ז'ה וו...

 

 

 

צילום - זיו בירמן

 

עדכון... עוד באותו יום (25.5.17), בשעה 18:22 דווח כי האש כובתה ו... לכולם שלום.

 

 

 

 


25.5.17 - בדיוק בשביל זה הוקם הפרויקט! חינוך, חינוך ועוד חינוך


 

כשהקמנו את הפרויקט הגדרנו אותו ככלי חינוכי המדגיש את החשיבות שבשמירה על הטבע בישראל ובעולם כולו.

שתי מורות יקרות (וגם עוקבות נאמנות) שלחו לנו תמונות שעשו לנו את היום!

לילך סורקין שלחה לנו תמונה של התלמידים שלה מכיתה ב' מבי"ס היסודי עמק חרוד עוקבים אחר השידור.

ענת גל שלחה לנו תמונה של התלמידים שלה מכיתה ב' מבי"ס 'אילן רמון' באר יעקב עוקבים אחר השידור.

 

 

 עוקבים אחרי השידור החי. מימין - כיתה ב' בבי"ס היסודי עמק חרוד משמאל - כיתה ב' מבי"ס 'אילן רמון' באר יעקב

 

זו כבר השנה השנייה שבה לילך וענת עוקבות אחר השידורים החיים יחד עם תלמידי בית הספר. תודה רבה וכל הכבוד לכן!

 

 

 


27.5.17 - האם זהו הצפע הראשון בשידור החי?


 

מסתבר שלא… פרטים לקראת הסוף

הגוזל בן 9 ימים, אוכל יפה ומתחזק מדי יום. לפני יומיים הוא אף בלע 1/3 זעמן זיתני (Platyceps collaris) בכוחות עצמו.

ניתן לראות כי עיניו מתחילות להתבהר אט אט עד שיהפכו לעיני חיוויאי צהובות לגמרי סביב גיל 30 יום.

הוא עדיין קטן ועדין ורוב היום הוריו מסוככים עליו מפני השמש הקופחת. ניתן לראות איך הם משנים את זווית ההצללה על פי תנועת השמש במהלך היום.

 

כצפוי, התפריט מורכב כולו מזוחלים, כיאה למין המתמחה בצייד זוחלים.

בשבוע האחרון הובאו נחשים רבים וגם שתי זיקיות (Chamaeleo chamaeleonn). זנבה של אחת מהן נתפס בענף קרוב ולאחר מספר דקות הצליחה הנקבה לשחרר אותו בהצלחה (בצורה די נבונה יש לציין).

מטוסי הכיבוי שהגיעו לכבות את השריפה (25.5.17) עברו ממש מעל הקן. ניתן לראות איך הנקבה חוששת ומגוננת על הגוזל כשהם עוברים מעליה. טוב שלא קפצה והשאירה את הגוזל כמו בשנה שעברה.

לאחר השריפה הובא נחש גדול ושמן אל הקן (דקה 04:50).

לא היינו סגורים על הזיהוי הסופי. התלבטנו בין צפע (Vipera palestinae) לתלום קשקשים (Malpolon insignituss). אך לאחר קבלת עזרה מכמה צופים ומומחים הבנו שמדובר בתלום קשקשים. תודה לכל מי שסייע ונחכה בסבלנות לצפע שיגיע.....

 

 
 

3.6.17 - איך שהקטנצ'יק גדל!


 

גוזל החיוויאים חוגג היום 16 ימים באוויר העולם ואנחנו עדיין מתקשים להאמין שהוא אכן בקע.

הקטנצ'יק צובר משקל ומשתנה מיום ליום. בעשרת ימיו הראשונים פניו היו כפני "חייזר" קטן עם עיניים גדולות וכהות ובימים האחרונים עיניו החלו להתבהר ולקבל גוון בהיר וצהבהב.

 

הדיאטה בשבוע האחרון הייתה מורכבת כולה על טהרת הנחשים, חלקם נחשים גדולים מאוד. בין השאר הובאו: שלושה זעמנים שחורים (Dolichophis jugularis), לפחות שבעה זעמנים זיתניים (Platyceps collaris), זעמן יהודה (Platyceps rhodorachis), חנק משריץ (Eryx jaculus), ארבע קו (Psammophis schokari), שלוון קווים (Eirenis decemlineata) ועוד נחש שמופיע בדקה ה 02:10 ואנחנו עדיין לא סגורים על הזיהוי שלו אז נשמח לשמוע את דעתכם...

אה כן, והיה גם נחש "מעצבן מצוי" שמופיע החל מדקה 03:25....

 

 

 

 

7.6.17 - הפעם זה ודאי! זהו הצפע הראשון בשידור חי!


 

אתמול בשעות הבוקר הובא אל הקן הצפע (Vipera palestinaee) הראשון בפרויקט האונליין שלנו. היה זה צפע גדול ושמן והפעם הזיהוי ודאי.

מגניב!

 

יתכן שניצוד חי (שימו לב שהנקבה היא זו שמביאה אותו אכול למחצה, וזאת לאחר שהזכר העביר לה אותו מחוץ לקן), אולם יתכן גם שנאסף לאחר שנחתך ממחרשה בשדה חקלאי. הנחשים והמכרסמים, החיים גם מתחת לפני הקרקע, נחתכים (על ידי כלים חקלאיים) ונחשפים לעיני העופות השונים שלמדו לנצל זאת לצרכם. כלומר, שדה חקלאי שעובר חריש עמוק, הופך בין רגע ל"כתם" מזון זמין ועשיר עבור עופות דורסים.

 

חוץ מזה, הגוזל (בן ה- 20 יום) החל לבלוע נחשים קטנים בכוחות עצמו וסימני נוצות ראשונים החלו להופיע על גבו. שימו לב איך נוצותיו מבצבצות וגדולות מיום ליום. בימים הקרובים הוא ימשיך להתכסות בניצוי אפור/חום, בעיקר סביב הגב והכנפיים, ולאחר מכן, גם הנוצות שעל ראשו יחלו לבצבץ.

בימים האחרונים התחלנו גם לשמוע אותו מצייץ וקורא להוריו. קריאות אלו ילכו ויתגברו ככל שהגוזל יגדל ויתחזק.

 

 

 

 
 

11.6.17 - איזה פחד!


 

שלשום בלילה, נקבת החיוויאי התעוררה לקול רחש קרוב שהתגלה מיד כגורם המאיים על הקן.

במרחב המחייה שבו ממוקם הקן חיים גם יונקים שיכולים לאיים בצורה כזו או אחרת על הגוזל. בין השאר נצפים באופן תדיר צבועים, תנים, שועלים, גיריות, חתולי בר, דלקים ונמיות. אנחנו מניחים שהיה זה יונק שהצליח לטפס לכיוון הקן אך מכיוון שהקן עצמו לא גבוה במיוחד יתכן והיה זה גם טורף כלבי אשר נעמד על רגליו האחוריות ונשען על הגזע.

בכל מקרה, האיומים המרשימים של הנקבה גרמו לנו להחסיר פעימה כשצפינו בזה לראשונה.

 

 

 

 


17.6.17 - מזל טוב!


 

גוזל החיוויאים חוגג היום 30 יום באוויר העולם ובמהלך השבוע האחרון התרחשה קפיצת מדרגה של ממש!

השינוי הראשון מתבטא בכך שהגוזל הגיע לגיל שבו הוא מצליח לבלוע נחשים גדולים בכוחות עצמו. בסרטון מופיעים: תלום קשקשים, זעמנים שחורים (אחד בוגר ואחר צעיר) וגם שחור-ראש… נחש עדין, רגוע ונעים מזג.

 

השינוי השני מתבטא בעובדה שזוג החיוויאים החל להשאיר את הגוזל לבדו גם בשעות החמות. זאת מכיוון שהגוזל כבר גדול יותר ו"עמיד" יותר לקרינת השמש, כך שאין ממש צורך להצל עליו במהלך כל היום. יחד עם זאת, בתקופה זו הנקבה עדיין שומרת על "קשר עין" עם הקן תוך כדי ניסיונות צייד בקרבתו.

אנחנו חווים תקלה בשידור החי. אנו מודעים אליה ופועלים על מנת לפתור אותה. לצערנו, היא תלויה במספר אנשי מקצוע ולכן היא קצת מורכבת יותר משחשבנו. נעדכן ברגע שיחזור השידור.

 

 

 
 

 


20.6.17 - למי מאיתנו זה לא קרה?


 

שכשרצינו לאכול זעמן שחור צעיר, הזנב שלו התלפף על ענף ולא השתחרר. באמת מרגיז... וזה בדיוק מה שקרה גם לנקבת החיוויאי....

לא נגלה לכם את הסוף, אבל המצחיק בכל הסיפור הוא דווקא הגוזל הקטנצ'יק שלה...

 

אז אמנם הקטנצ'יק כבר לא כל כך קטנצ'יק, אבל כאשר מקל מתעופף לו מול הפרצוף, זה הופך לסיפור אחר ומפחיד ביותר.

בהמשך הסרטון מובא גם תלום קשקשים גדול שנבלע כולו על ידי הגוזל! אמרנו לכם שהוא כבר לא כל כך קטנצ'יק....?

 

 

 
 
 

24.6.17 - "היי! אני כבר לא תינוק"


 

גוזל החיוויאים בן 37 יום, ומדי יום מרגישים בשינוי ובהתפתחותו.

הנוצות החלו לעטות את צווארו וראשו, ובעצם החלו לכסות את כל גופו הלבנבן. נוצות הציפורים מבודדות אותן מהסביבה החיצונית והופכות אותו ל"עמיד" לקרינת השמש... כך שכמעט אין כבר צורך להצל עליו (רק בשעות החמות ביותר).

לכן, כששני הוריו עסוקים בצייד, אנו מוצאים את הגוזל שוהה לבדו בקן במשך רוב שעות היום.

 

הקטנצ'יק כבר ילד גדול ולכן גם דרישתו למזון התעצמה. זו הסיבה שגם הנקבה החלה לצאת אל שטחי השיחור (הצייד). כרגע נראה שהיא עפה למרחק של קילומטרים בודדים בלבד, אך ככל שהגוזל יתבגר היא תמשיך ותרחיק, עד שתגיע למרחקים גדולים של 30 - 40 ק"מ מהקן.

גם התנהגותו בעת הגעת המזון החלה להשתנות....

עם הגעת המזון הוא כבר מנסה למשוך את הנחש ממקור ההורה, וזאת על מנת לבלוע אותו בשלמותו.

אגב, הוא בולע אותם יפה מאוד!

 

בימים האחרונים הובאו 2 - 4 זוחלים ליום. בין השאר הובאו חומט מנומר (מופיע בתחילת הסרטון), ארבעה זעמנים זיתניים, שלושה תלומי-קשקשים, שחור-ראש וארבעה ארבע-קו.

 

 

 

 

27.6.17 - ימים לוהטים ללא אוכל


 

גל החום הכבד לא פסח על קן החיוויאים, אך הגוזל נאלץ להתמודד גם עם קושי מסוג אחר.

הגוזל (חוגג היום 40 יום) נאלץ להתמודד עם צום ארוך וממושך של 27 שעות רצופות.

בשעות הבוקר של ה- 25.6.17 הוא קיבל זעמן זיתני ולאחר מכן צפה בזכר בולע לבדו תלום-קשקשים צעיר. וכאילו שזה לא מספיק, אז גם הנקבה לא חזרה לישון בקן באותו הלילה, כך שהגוזל נאלץ לישון לבדו לילה שלם. מפחיד...

 

למחרת, ב- 26.7.17, לאחר 27 שעות ארוכות, הצום סוף סוף נשבר.

הזכר הביא לו זעמן זיתני עסיסי. אבל, לצערו הרב של הגוזל, היה זה המזון היחידי שהוא קיבל באותו היום.

נקווה שהימים הבאים יהיו מוצלחים יותר....

 

 

 

 


30.6.17 - חומטים נשלפים מתוך נחשים


 

מאז העדכון האחרון (27.6.17), השגרה חזרה אל השידור החי וגוזל החיוויאים חזר לקבל 3 - 4 פרטי טרף מדי יום. בין השאר הובאו: זעמן מטבעות, חומט מנומר, זעמן זיתני, שלוש זיקיות, שלושה ארבע-קו ושני תלום קשקשים מצוי.

המעניין הוא שמאחד הנחשים (נראה כמו תלום קשקשים צעיר) נשלף חומט פסים שלם אשר נטרף קודם לכן על ידי הנחש (דקה 01:50). לבסוף, הנקבה בלעה את החומט והגוזל בלע את הנחש.

ומה חוץ מזה?

חם!

 

 

 

 


4.7.17 - הפתעות יוצאות מתוך זעמן שחור


 

גוזל החיוויאים חוגג היום 47 יום באוויר העולם ומתחיל לסגל לעצמו התנהגות של דורס-יום צעיר ואגרסיבי: הוא מגונן על פרטי הטרף (מפני הוריו) ומנסה לבלוע אותם בשלמותם. החוצפן הקטן גם מנקר את הנקבה אם היא לא מאכילה אותו מספיק מהר.

 

חוץ מזה, הקטנצ'יק גם החל להשתמש בטפריו על מנת להכות ולאחוז בזעמן זיתני מתפתל (בסוף הסרטון).

בדקה 01:34 הנקבה שוב שולפת "משהו" מתוך זעמן שחור גדול. אנחנו מתלבטים בין חצי חומט מנומר לבין חצי גור (בן-יומו) של יונק כלשהו (אולי אף "ארוך" כמו נמייה).

נשמח לשמוע הצעות....

אגב, עדיין חם! אך אין ספק, הגוזל הקטן גדל ומתקדם יפה!

 

 

 

 


6.7.17 - ממשק הגנה על קיני דורסים גדולים


 

במהלך השנים האחרונות עשרות קינים של דורסים גדולים נשרפו בשטחים הפתוחים של שפלת יהודה.

בשריפה אחת בלבד (חבל לכיש 29.4.13) נשרפו 10 קינים פעילים של עקבים וחיוויאים, ובאחרת (חבל לכיש 6.6.16) נשרפו 3 קיני חיוויאים בשמורת טבע.

כמובן שאין צורך להרחיב על המשמעות של גוזלים הנשרפים בקניהם.

 

עקב כך, הוחלט ברשות הטבע והגנים לצאת למבצע הגנה על קינים באזורים "מועדים לפורענות".

במהלך חמישה ימי סקר של רט"ג מצאנו 55 קיני עקבים וחיוויאים באזורים מועדים לשריפות במרחב שפלת יהודה.

סביב חלקם ריססנו "טבעות הגנה" של מעכבי בעירה, וזאת על מנת להגן על העץ, היה והשטח שסביבו יישרף.

 

כדי לצמצם את ההפרעה, הריסוסים נעשו רק כשהגוזלים היו בני 3 שבועות ומעלה, וחלקם אף נעשו בזמן שההורים לא נכחו בטריטוריה.

מבצע הגנת הקינים יצא לדרך הודות למנהלים, פקחים ואנשי השטח של מחוז מרכז ברט"ג, אשר עושים ימים כלילות למען ההגנה על הטבע וחיות הבר.

 

 

 

 

 

 9.7.17 - קרבות אוויר בשידור חי


 

גוזל החיוויאים חוגג 52 יום ובסוף יולי/תחילת אוגוסט הוא צפוי לפרוח מהקן (סביב גיל 70 - 80 יום).

עונת הקינון הנוכחית סיפקה לנו רגעי מתח ארוכים בתקופת הדגירה ובמהלך החודש הראשון שלאחר הבקיעה, אך בשבועיים האחרונים נראה שהכול זורם על מי מנוחות (לפחות בשידור החי).


אממה... האקשן חזר לשידור החי ב-4.7.17 (דקה 00:35 בסרטון). כמה רגעים אחרי שהזכר הגיע עם תלום-קשקשים צעיר הוא נכנס לעמדת איום ואז התנפל על חיוויאי שעבר מול הקן. נראה שאותו חיוויאי "פולש" סולק מיד.

קיימות כמה אפשרויות שונות באשר לזהותו של החיוויאי ה"פולש":


האפשרות הראשונה היא שזהו חיוויאי שמקנן לא רחוק (פחות מק"מ) ושהיינו עדים להתנהגות טריטוריאלית תוך-מינית.


אפשרות השנייה היא שזהו חיוויאי "צף/נווד" (Floater) בודד אשר שייך לאוכלוסיית החיוויאים המקומית, אך טרם רכש לעצמו בת/בן זוג וטריטוריה או שבת/בן הזוג שלו מת/ה והוא נותר לבד. פרטים "צפים" כאלו קיימים בכל אוכלוסייה ובדרך כלל זוכים ליחס סובלני מצד הפרטים המקננים, עד שהם מתקרבים אל טריטוריות פעילות, וכשזה קורה, הם מסולקים באגרסיביות.


האפשרות השלישית והמעניינת יותר היא שה"פולש" היא לא אחרת מאשר הנקבה הצעירה שפרחה בשידור שלנו בשנה שעברה (מהקן שבחרוב). כזכור, הצעירים/פירחונים נודדים לאפריקה עם הוריהם ואף נוטים לחזור אתם לישראל. הם ממשיכים לרדוף אחר הוריהם גם בתחילת עונת הקינון החדשה אך לאחר שמחזור חדש מוקם הם מסולקים, לעתים באגרסיביות, אל עצמאותם.


חוץ מזה, מאז העדכון הקודם (4.7.17) הובאו מדי יום 1 - 4 פרטי טרף שכללו: שתי זיקיות, זעמן זיתני, זעמן יהודה, ארבע קו, קמטן החורש, שני זעמנים שחורים ושלושה תלום-קשקשים מצוי כאשר ראשו של אחד מהם נערף סביב דקה 03:40.

 

 

 

 


13.7.17 - איך בולעים זיקית לעזאזל?


 

בימים האחרונים אירעו מספר אירועים משעשעים בשידור החי:

בתחילת הסרטון רואים את התנהגותו המצחיקה של הגוזל ברגע שאחד מבני הזוג נוחת על עץ סמוך.

לאחר מכן (דקה 02:13), השעמום מנצח והגוזל מתחיל לגלות עניין בצרעות מזרחיות.

 

באמצע הסרטון (דקה 02:45), הזכר מגיע עם נחש אך ברגע של חוסר תשומת לב הוא "בולע" אותו בטעות.

לקראת הסוף (דקה 03:30) הגוזל נתקל בקשיים כשהוא רוצה לבלוע זיקית. אז אמנם הגוזל כבר ילד גדול (בן 56 יום), ומצליח לבלוע נחשים גדולים בכוחות עצמו, אך שזה מגיע לזיקיות...זו כבר בעיה אחרת. ת'כלס מובן… רגליים וזה...

חוץ מזה, התנהגות מגננה על פרטי הטרף החלה להופיע בשבוע האחרון. התנהגות זו מאופיינת בהפניית הגב ופריסת הכנפיים על מנת להגן ולשמור על הטרף.

מתחילים להרגיש את הפריחה מתקרבת....

 
 

 

 

 


19.7.17 - הפריחה מתקרבת...


 

גוזל החיוויאים חוגג 62 יום באוויר העולם ו"ריגשת הפריחה" מתגברת מיום ליום.

אנחנו מזכירים כי פריחת החיוויאים מתרחשת בין גיל 65 ל- 80 יום, ולקראת פריחתם הגוזלים נוטים לפתח מעין "ריגשת פריחה" המתבטאת באימוני תעופה תכופים, התקפת ענפים תמימים, והתנהגות קופצנית ותזזיתית. מין חוסר מנוחה שכזה. ממש נראה שלגוזלים "נשבר" להיות בקן ולכן הם עוברים גם לענפים קרובים (בהתחלה בחשש, אבל אחר כך גם בביטחון מהוסס). ככל שתאריך הפריחה מתקרב הם מבלים יותר על הענפים ופחות בקן עצמו.

 

בנוסף, סביבתם הקרובה די משעממת אותם כך שהם מוצאים עניין בכל תנועה או רחש קרובים, הממקדים את מלוא תשומת לבם, וזאת תוך מבטים מצחיקים אל עבר מוקד התנועה או הרחש (דקה 03:35 - למישהו יש מושג מה זה?).

 

ומהו זוויג הגוזל?

בניגוד לשנה שעברה שהגוזל/ית הייתה נקבה, כיום כבר ניתן להעריך כי הגוזל הנוכחי הוא אכן "גוזל". הגודל והמבנה הכללי, וכך גם היקף הרגל ועובי המקור מעידים על היותו זכר.

שימו לב שבלילה משהו הקפיץ אותו, ולהערכתנו זו התנשמת שביקרה אותנו בסוף השידור של העונה שעברה.

הישארו בעניינים! הפריחה ממש מעבר לפינה....

 

 
 

 


20.7.17 - הפרעת אופנוענים בשידור חי! פעם שנייה!


 

זאת לא הפעם הראשונה שבה אנחנו מקליטים אופנוענים החוצים ורומסים את השטח הטבעי, מאות מטרים משביל מטיילים/ג'יפים ובלב שמורת טבע. כולנו זוכרים מה אירע בתחילת העונה כשהפרעה של אופנוענים גרמה לזוג החיוויאים לנטוש את הדגירה למשך יומיים.

אנחנו לא מכלילים ומכירים לא מעט חבר'ה טובים מקרב האופנוענים, אבל לצערנו, יש ברשותנו צילומים רבים של אופנוענים הרומסים את מרחב השמורה בצורה גסה ומוציאים שם רע לשאר החבר'ה הטובים. אנשים שיוצאים לטייל בצורה כזו אינם ראויים להיחשב כמטיילים. חוסר אכפתיות לשמו. מאכזב!

 

אתמול (19.7.17), נסעה קבוצת אופנוענים, מחוץ לשבילים, בלב שמורת הטבע של הפרויקט. הגיבורים הללו חצו שלוחה מדהימה, ממש על השטח הפתוח, ללא כל התחשבות בחי ובצומח! הם עברו כ- 15 - 30 מטר בלבד מקן החיוויאים.

 

מעבר לעובדה שנסיעה מחוץ לשבילים רומסת ערכי טבע מוגנים ומהווה עבירה על החוק, תנועתם עלולה הייתה להבהיל את הגוזל ולגרום לו לקפוץ מהקן בבהלה. קפיצה מוקדמת שכזו צפויה להסתיים בטריפתו של הגוזל (על ידי יונק).

 

אנחנו מזכירים כי ראייתם של העופות הדורסים טובה וחדה מהראייה האנושית, והם מבחינים בנו גם ממרחק של מאות מטרים מהקן. לכן, בשלבים מתקדמים כאלו, כל קרבה מיותרת אל הקן עלולה "להקפיץ" את הגוזל ובכך לגרום לפציעתו, לטריפתו ולפגיעה בערך טבע מוגן. מסיבה זו חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קני עופות דורסים, גם אם מדובר במרחק של מאות מטרים.

ובקשה לציבור האופנוענים...אנא! אל תרדו משבילים! סעו תוך התחשבות בסביבה ותחזרו הביתה בשלום, אבל אל תשכחו לתת גם לשאר בעלי החיים לחיות בשלום.

 

 

 

 

 

 

27.7.17 - הוא פרח!!!


 

חברים יקרים, גוזל החיוויאים פרח הבוקר בשעה 06:19 בדיוק, 70 יום לאחר בקיעתו המפתיעה!

אחרי עונה רצופה בדרמות, החל משריפות מאיימות ועד הפרעות אדם תוך כדי הדגירה והשהייה בקן... בסוף, בסוף, הוא פרח!

 

עוד בתחילת העונה, הפרעת אופנוענים (שירדו משבילים) גרמה לזוג החיוויאים לנטוש את הדגירה למשך יומיים, כך שכולנו היינו בטוחים כי זוג החיוויאים דוגר על ביצה עם עובר מת. ואז, ב- 18.5.17, 50 יום לאחר ההטלה, החלו להופיע סדקים ראשונים ובשעות הערב הגוזל כבר הציץ מן הביצה. הכול התנהל על מי מנוחות עד שב-25.5.17 שריפה גדולה איימה לשרוף את הקן, אבל לשמחתנו כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט עליה.

בשבוע האחרון, הגוזל המשיך לצבור ביטחון לקראת פריחתו ואף קפץ לענף צדדי ומוסתר, כך שהוא נעלם מדי פעם מהשידור. הוריו המשיכו להאכילו במסירות כהכנה לפריחה, ואז זה קרה...

 

הבוקר, לאחר שבוע עמוס בהתרגשות ואימוני תעופה, הוא אזר אומץ ופרח בהצלחה מהקן. כך, ברגע אחד נכנסנו אל "תקופת הפריחה" - תקופה שבמהלכה ההורים ימשיכו להאכיל את הפרחון הטרי, אך גם טומנת בחובה סכנות רבות כשהעיקרית שבהן היא סכנת הטריפה.

בנוסף, זוהי גם תקופה מכרעת עבור פרחוני חיוויאים. זאת מכיוון שבתקופה זו הם חייבים להתחזק ולהתכונן לקראת מסעם אל אפריקה באמצע-סוף ספטמבר.

תוך כדי העונה זכינו להכיר, בפעם השנייה, את זוג החיוויאים הנהדר והמסור שלנו וגם את הגוזל הקטן שלהם, שב- 70 יום בלבד הפך לפרחון חיוויאי מרשים.

נמשיך לעקוב אחרי השידור ונקווה שהוא יחזור להופיע על המסך שלנו בשבוע הקרוב...

 

 
 
 

1.8.17 - "סוף עונת החיוויאים...."


 

חברים יקרים, לאחר עונה שנייה של שידור חי היישר מתוך הטבע הישראלי, הפרויקט שלנו מגיע אל סיומו לעונה זו.

נתחיל בעדכון קצר...

מאז שפרח (27.7.17) ועד אתמול אחר צהריים (31.7.17) לא זכינו לראות את הפירחון הטרי חוזר אל הקן. בתקופה זו הוא המתין על עץ סמוך וחיכה למזון (ניתן לשמוע אותו בכל החלק הראשון של הסרטון ואף לראותו עובר במעוף מול המצלמה - חץ אדום, דקה 1:51). הוריו ניסו למשוך אותו, בעזרת מזון, אל נקודת ההאכלה הבטוחה והנוחה בקן עצמו אך הסנוב סירב לחזור.

אבל אז, ארבעה ימים לאחר הפריחה (31.7.17) הוא חזר! הזכר הגיע עם זעמן שחור ענק, ומיד אחריו נחת בקן גם הפירחון שלנו. כאילו לא עזב כלל. כנראה שזעמן שחור גדול היא סיבה מספיק טובה כדי לראות את הפרצוף היפה שלו.

הבוקר, לאחר שבילה את הערב והלילה בקן, הוא סיים את הזעמן ויצא שוב לדרכו.

תקופת הפריחה תימשך עד אמצע-סוף ספטמבר וזוג החיוויאים ימשיך לצוד עבורו במהלך כל תקופה זו, ובסיומה המשפחה עתידה לנדוד אל אפריקה. שיהיה להם בהצלחה!

כעת, קצת מילות סיכום...

זוהי עונה שנייה ברצף ממנה זכינו להעביר מחזור קינון שלם של שני טורפי-על המקננים בישראל.

אנו מזכירים כי מטרת הפרויקט היא הטמעת ערכי שמירת טבע לקהל הרחב. הפרויקט הוקם כפרויקט חינוכי המדגיש את החשיבות שבשמירה על כלל המערכת הביולוגית ורצף השטחים הפתוחים בישראל. לשמחתנו הרבה, הצלחתו של הפרויקט נשמרה גם בעונה זו, והביאה לחשיפת תכנים ערכיים בפני מאות אלפי צופים מכל רחבי העולם.

אמנם העקבים והחיוויאים הצליחו להפריח גוזלים גם השנה, אך לאור הפרעות האדם התכופות שהם חוו, הבנו שוב עד כמה קשה להפריח גוזל בטבע הישראלי!

על מנת להשלים את המשימה הזו דרוש: לחזר ולמצוא בן/בת זוג, לבנות קן יציב ועמיד בפני פגעי מזג אוויר, להטיל ביצים פוריות, לדגור ללא הפרעות, לצוד כמויות אדירות של מזון! להגן על הגוזלים מפני מזג האוויר ומפני טורפים טבעיים, ולצערנו גם להתגבר על הפרעות קינון מצד בני האדם, כגון: שריפה, זריקת אבנים על הגוזלים, נטישה עקב נוכחות אופנוענים ועוד הפרעות שונות לקינון.

אך אם לא די בכל אלו, הרי שגם לאחר הפריחה נוכחנו לראות כי תשתיות האדם גורמות למוות של פירחונים (זאת כאשר פירחון העקב הסתבך בגדר תיל).

זוג העקבים והחיוויאים צדו עבור גוזליהם, 247 ו-203 פרטי מזון, בהתאמה. עובדה הממחישה שוב עד כמה קשה היא מלאכת הרבייה בטבע ועד כמה חשובה ועדינה היא המערכת הביולוגית כולה עבור מחזור רבייה אחד.

זו הסיבה שאנו מחויבים לשמור כלל המארג הביולוגי: על השטחים הפתוחים, על הצמחים, על החרקים שניזונים מהצמחים, על המכרסמים שניזונים מהחרקים, על הזוחלים והעופות שניזונים מהמכרסמים וכו' וכו'...

אם נצליח לשמור על כל אלו נצליח גם לשמור על כלל שרשרת המזון בצורה מאוזנת ובריאה, וזאת כדי שהדורסים יוכלו לצוד מספיק מזון עבור גוזליהם עד שיפרחו מהקן.

אנו שמחים לעדכן כי שמרנו חומרים מדליקים (שטרם פורסמו) וזאת על מנת שנוכל לשוב ולהיפגש מפעם לפעם. אבל עד אז, רצינו להודות לכם! מאות אלפי הצופים הנאמנים, מכל רחבי הגלובוס, על התמיכה, המילים החמות, הדאגה והנאמנות.....

בשם משפחות העקבים והחיוויאים המיוחדות הללו ובשם צוות הפרויקט כולו...תודה!

 

 

כתבות

land marks