מרכז הצפרות בלוטן

הערבה של הציפורים

 

 

 

עמק הערבה ממוקם בין הרי אדום במזרח ומצוקי הגיר התלולים של רמת הנגב במערב. בערבה מתקיימת מערכת אקולוגית ייחודית ובה צמחים ובעלי חיים מאירופה, אסיה ואפריקה.

 

המיקום האסטרטגי של הערבה וזרמי האוויר החמים שעולים מאדמת המדבר פועלים כמו "ערובה" - שמסייעת לעופות הדואים והופכת את הערבה ל"נתיב טיסה" עמוס במיוחד.

 

פעמיים בשנה מאות מיליוני ציפורים נודדות משתמשות בנתיב הזה, במסען המפרך מאירופה לאפריקה ובחזרה. בנוסף לנודדים, מצויים בערבה מינים מדבריים וטרופיים במשך כל השנה.

 

השמורה בלוטן

בעבר הלא רחוק, סיפקו אילת וסביבתה מזון, מים ומקלט עבור הציפורים הנודדות. אבל בשנים האחרונות, פיתוח מואץ וגידול באוכלוסייה השפיעו מאוד על השטח ועל המקומות הזמינים עבור הציפורים הנודדות.

 

ב-1996 חברי קיבוץ לוטן החליטו להקים  שמורת טבע זעירה בשטח שהיה שומם ויבש, למעט שטפונות נדירים, פעם ב…

היום יש במקום בריכה קטנה, עצים צעירים וחלקת אספסת. גם במקומות אחרים בסביבת השמורה החלו עצים ושיחים לזקוף קומה ולכסות את הקרקע המדברית.

 

כעת המקום משמש מקלט ותחנת ריענון חשובה עבור הציפורים הנודדות. "שמורת הטבע" הקטנטונת של קיבוץ לוטן היא גן עדן לציפורים ולבעלי חיים אחרים והאורחים מוזמנים לצפות בציפורים מקרוב, בנוחות - במקומות המסתור ובשבילים המוסווים שמציעה השמורה.

 

 

 

 

בלוטן והסביבה נצפו עד עתה 275 מיני ציפורים והשמורה הקטנה חביבה גם על היונקים של המדבר - למרות שאלה קשים לצפייה בשעות האור.

העקבות שעל חולות המדבר מספרים שגם בליל אמש, שימשה השמורה לא מעט בעלי חיים: צבוע מפוספס, שועלים, תנים ויעלים. מכרסמים קטנים, זוחלים ואינסוף חרקים…

 

 

 

אביב 2000 היתה העונה הראשונה שבה התארחה בשמורה גם "תחנת טיבוע" לציפורים. בתחנה טובעו, עד כה, 3,800 ציפורים, מ - 84 מינים שונים.

בשמורת הציפורים של לוטן יש חמישה "מיקרו בתי גידול":

 

1. בחלקת האספסת מצויים חרקים רבים שמושכים שפע ציפורי שיר.
2. האיזור הסלעי והיבש, עם בריכת השתיה הגדולה, מזמינים ציפורים גדולות יותר כמו סלעיות ועפרונים, וגם עופות דורסים עוצרים לשתות כאן.

3. בריכת הקנים, אשר לידה מצוי "המסתור המרכזי" של השמורה, מזמיני את הטיפוסים ה"ביישנים" - קניות, אנפות וברודיות.

4. העצים הגבוהים (החיים והיבשים) משמשים נקודת תצפית עבור דורסים רבים, חנקנים וחטפיות.

5. רוב שטחה של השמורה הוא בעצם צמחיית מדבר והם משמשים בית למינים המקומיים, לזוחלים וליונקים שמצויים בשטח השמורה.

 

אתר צפרות מן המעלה הראשונה

 

בלוטן מתקיימת בנייה אקולוגית ו"חקלאות מתמדת" (פרמקלצ'ר). כל אלה מתמזגים עם הסביבה ומשמשים את הציפורים בצורה מושלמת.

כמובן שגם אזורים שאינם בהכרח "אקולוגיים" - כמו הגינות, מגרש הכדורגל והמדשאות של בריכת השחייה, מושכים אליהם כמות בלתי  נתפסת של ציפורים - במיוחד בעונת האביב.

 

מאז שקיבוץ לוטן רכש לעצמו מוניטין של אתר צפרות מן המעלה הראשונה, יותר ויותר אוהבי ציפורים מעדיפים קובעים את לוטן בתור  הבסיס שממנו הם יוצאים לתצפיות.

המבקרים בלוטן יכולים ליהנות, בנוסף לציפורים שמצויות בסביבה הקרובה, ממיקום אסטרטגי - לוטן קרוב למוקדי הצפרות של אילת,  יטבתה, נחל קטורה, נאות סמדר, בקעת עובדה ועוד…

ובנוסף גם אוכל ואירוח ברמה גבוהה, אווירה רגועה וסביבה ידידותית מאוד "לצפר".

 

 

בנוסף לכמות, במיוחד בעונות הנדידה, יש גם עניין של איכות… ובמילים פשוטות יותר - לא מעט מינים נדירים מבקרים בלוטן והסביבה  הקרובה.  סלעית מדבר זכר - יואב פרלמן

 

פפיון ארך רגליים (סתיו), נחליאלי לימוני (מרץ - מאי), חמריה שחורה (אפריל), אירניה (אפריל), סלעית קפריסאית, סבכי רונן וסבכי אשלים (מרץ - אפריל), עלווית צהובת גבות וחנקן ערבות (אוקטובר - דצמבר), חטפית גמדית (אוקטובר - נובמבר), זרזיר ארבה, בזבוז לבנון וגבתון אפור (מרץ - אפריל). ועוד ועוד...

 

כתוב אלינו

טריפ ריפורט "מקומי" - דיויד סכונפלד

land marks