המרכז הבינלאומי לחקר הנדידה בלטרון

 

 

המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון הוקם ביוזמה משותפת של אוניברסיטת תל אביב והחברה הגנת הטבע.

 

האתר שוכן בעמק איילון, בלב מדינת ישראל - אתר למוד קרבות מאז ימיו של יהושע בן נון ועד קרבות השריון הראשונים בתולדות מדינת ישראל, שנערכו כאן במלחמת העצמאות.

באתר פועל המוזיאון של עמותת "יד לשריון", המושך אליו כ-400,000 מבקרים מדי שנה.

 

 

המרכז ממוקם בלב על ציר הנדידה המערבי של הציפורים.

עמותת השריון הקצתה למרכז מספר דונמים משטחה ובצורה זו קהל המבקרים הגדול נחשף לשני נושאים מרכזיים:

 

מורשת העבר - זיכרון לנופלים מחיל השריון

נושאי העתיד - מחקר, היי-טק, שימור הסביבה והטבע ותוכנית "הציפורים הנודדות אינן יודעות גבולות", ככלי חינוכי התורם לתהליך השלום באזורנו.

 

מחקר נדידת הציפורים התפתח בשני העשורים האחרונים כנושא רב-תחומי, העשוי לקדם נושאי מחקר חשובים לכלכלת המדינה ולדמותה במאה ה-21.

המרכז פועל תחת כנפיים משותפות של אוניברסיטת תל-אביב - המובילה את הנושאים המחקריים, ושל החברה להגנת הטבע - המובילה את הנושאים החינוכיים והתפעוליים.

שני הגופים מטפלים בגיוס כוח אדם, בניהול הכספי ובבקרה התקציבית.

 

 

 

 

 

מטרות המרכז

 

1. ניצול יתרונה היחסי של מדינת ישראל בפיתוח מחקרים רב-תחומיים בנושאי הנדידה, תוך פיתוח קשרי מחקר עם מדינות הקהילה האירופית ומזרח אירופה (ארצות הקינון והמוצא של הציפורים), מדינות המזרח התיכון (דרכן חולפות הצפורים הנודדות) וארצות אפריקה (אזורי החריפה של הצפורים).

 

 

2. פיתוח המחקר היישומי הקשור לנדידה, בעיקר איתור פתרונות לקונפליקטים עם חקלאים וקידום בטיחות בטיסות צבאיות ואזרחיות. פיתוח זה מתבסס על הקמת רשת ארצית ואזורית של מכ"מים לגילוי ציפורים ולמעקב אחר שינויים במזג האוויר.

 

 

3. שימוש בתשתית המדעית לקידום החינוך בישראל באקדמיה, במערכת החינוך הפורמלית והלא פורמלית ובקרב הציבור הרחב. פיתוח אתרי אינטרנט ופיתוח הקשר החינוכי בין בתי ספר בישראל לבתי ספר במזרח התיכון וברחבי העולם.

 

 

4. פיתוח תיירות טבע (Eco-tourism), בעיקר בתחום הצפרות, בשיתוף עם מרכז הצפרות הישראלי וקידומה של רשת ארצית של מרכזי צפרות.

 

 

5. מציאת פתרונות ידידותיים לסביבה בתחום החקלאות, כגון הדברה ביולוגית של מכרסמים באמצעות עופות כמו הבז המצוי והתנשמת הלבנה.

 

 

 

הנושאים הרב תחומיים בהם עוסק המרכז


 

 

 

מחקר - מחקרים רבים, חלקם "חוצי גבולות", מתנהלים בימים אלה. חלק מהמחקרים הם רב שנתיים - כמו למשל מעקב אחר חסידות לבנות, נשרים מקראיים ועגורים אפורים, שאליהם הוצמדו משדרי לווין, בממון רב-שנתי של ממשלת גרמניה, ארה"ב וישראל.

 

 

 

 

בטיחות טיסה - ההישגים במחקר המשותף עם חיל האוויר, צמצמו את מספר התקריות בין ציפורים לכלי טיס ב- 76% וחסכו, מאז 1984, כ- 480 מליון דולר לתקציב הלאומי, שלא לדבר על חיי אדם שניצלו.

 

 

המרכז מוביל את מחקר הנדידה בחיל האוויר ותפעול מערכת ההתראה בזמן אמיתי.

המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון מעניק ייעוץ מקצועי לרשות שדות התעופה, לחברת אל-על וגופים השייכים לתעופה האזרחית. בשנתיים האחרונות הציפורים מקבלות תשומת לב רבה יותר גם בחיל האוויר הירדני, התורכי והאמריקאי.

 

 

 

 

חינוך - הפרויקט "הציפורים הנודדות אינן יודעות גבולות" הוא פרויקט לימודי, בשיתוף עם משרד החינוך. זוהי תכנית רב תחומית אשר מבוססת על לימוד בעזרת האינטרנט - ופורטל הצפרות של החברה להגנת הטבע, ודרך יציאה לטבע וצפיה פעילה בציפורים הנודדות.

 

בעזרת המחשב התלמידים עוקבים אחר ציפורים שושאות על גופן משדרי לוויין, לומדים על השפעת האקלים, וכול זאת בשילוב תקשורת עם ילדים בבתי ספר אחרים בישראל, במזה"ת וברחבי העולם. תכנית זו היא אחת מ"תכניות הדגל" של משרד החינוך, בקידום החינוך הטכנולוגי והמדעי והחינוך למצוינות.

למעלה ממאה בתי ספר משתתפים בתכנית החינוכית וחוקרי המרכז מלמדים על נדידת הציפורים גם במוסדות להשכלה גבוהה. בכל שנה מתקיימים עשרות הרצאות, ימי עיון, ומתפרסמים חומרים חינוכיים רבים. כל זאת, בשיתוף מרכז הצפרות הישראלי, והחברה להגנת הטבע.

 

 

 

 

תיירות טבע (Eco-tourism) - המרכז בלטרון הוא שותף פעיל בפיתוח רשת מוקדי תיירות ציפורים.

מוקדים אלה ישמשו בתור "שלוחות" מחקר ו"חינוך שדה", ויחזקו את מעמדה של ישראל - כמוקד צפרות בינלאומי, בדומה לחשיבותה של ישראל בנושאים היסטוריים וארכיאולוגיים, ובשילוב עם הפלשתינאים והירדנים.

 

 

 

 

 

שימור הטבע וחקלאות ידידותית לסביבה - למרכז יש תפקיד חשוב בהצבת ישראל בחזית המדינות המובילות בעולם בקידום נושאי שימור הציפורים הנודדות במזה"ת בפרט ובארצות אפריקה בכלל. תפקיד זה כולל גם פתרון קונפליקטים עם החקלאים וקידום חקלאות ידידותית לסביבה.

 

 

 

 

אקלים ומזג אוויר - הציפורים הנודדות יכולות לשמש כסנסור חדשני לחיזוי שינויים אקלימיים. קיים קשר הדוק בין תופעת הנדידה והאקלים. המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון יזם מחקרים שעוסקים בנושא זה.

 

 

 

התרומה לתהליך השלום - הנושאים הרב-תחומיים שקשורים לנדידת הציפורים ולמדינות שכנות, הביאו את מרכז הצפרות בלטרון לקשר בין גורמים מדעיים, חינוכיים, תיירותיים וצבאיים ובפיתוח קשרי מדע וחינוך עם פלשתינאים וירדנים.

המרכז הוביל מספר פעילויות משותפות במימון USAID-MERC , קהילת קליבלנד, מכוני מחקר בגרמניה ועוד.

 

 

לצפיה בשידורי המכ"ם בלטרון (בעונה הנדידה) לחץ כאן 

כתוב אלינו

פעילות