עקב עיטי

עקב עיטי

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

קינון העקבים העיטיים - בקרוב "עולים לאוויר".

 

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן דוכיפת,

צה"ל (צבא הגנה לטבע), ביס"ש כפר עציון והחוקר גלעד פרידמן

 

 

                       

 

 

 

במרס 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמו החבוי של דורס-יום גדול ומסתורי המקנן בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus). הפרויקט זכה למעקב מתמשך של מיליוני צופים, מ- 104 מדינות שונות.

כאשר במהלך שתי עונות (2016-2017) הצלחנו לתעד ארבעה מחזורי קינון רצופים בדרמות ובאקשן חסר מעצורים.

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להתקין את המצלמות גם בעונת הקינון הנוכחית. במהלך החורף, כשהעקבים שהו בחו"ל, התקנו שתי מצלמות המכוונות אל שני קינים אפשריים וחיכינו במתח לשובם ארצה. במהלך נובמבר-דצמבר הם חזרו ובסוף ינואר זכינו לראות אותם מתחילים במלאכת החיזור ושיפוץ הקן משנה שעברה.

בעזרת מצלמות Online מיוחדות (HD), נשדר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם המוצלחת (כך אנחנו מקווים) מהקן. במהלך כל העונה, שעתידה להימשך סוף חודש מאי, נעלה הסברים מעמיקים על תהליכים מרתקים המתרחשים בקן, בשילוב סרטונים המתארים וויזואלית את נקודות העניין.

 

אנחנו מזמינים את הקהל הרחב לעקוב אחר השידור וההסברים ולהיכנס אל חייהם המרתקים של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל. כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוג הצלחה רבה בקינון.

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יאיר פרידברג, רועי שטראוס, יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יוסי לשם

וכל הצוות המורחב

 

 

הבהרה חשובה!

 

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 

השנה הפקנו לקחים משנים קודמות והתקנו מצלמות תנועה בכל רחבי הטריטוריה. המצלמות יתעדו עבריינים שיתקרבו אל הקינים ויפריעו לקינון. החומרים יישלחו אל רשויות החוק על מנת למצות את הדין עם כל מי שעובר על החוק, ללא יוצא מן הכלל!

 

 

העקב העיטי הוא דורס יום גדול ממשפחת הניציים Accipitridae בסדרת דורסי היום Accipitriformes.

מין זה נוהג לעקוב אחר טרפו בזמן שהוא דואה באוויר ומכאן נובע השם - "עקב". ראשו הגדול והחזק, צווארו הקצר, כנפיו הארוכות ומעופו הכבד מזכירים מעוף של עיט כבד. זו הסיבה שהוא נקרא עקב עיטי.

 

 


 

אנחנו ממליצים לעקוב גם דרך דף הפייסבוק של הפרויקט - עופות דורסים בשידור חי

 


 

 

 

המשיכו לעקוב אחר חייהם המרתקים של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל.

נתראה בעדכונים הבאים...

 

מצלמות נוספות

land marks