עמק בית-שאן בדגש נדידת חסידות

ברק גרניט 24/11/2013 00:00

השבוע השלישי של מרץ הינו חלק מתקופת השיא של נדידת החסידות הלבנות. חצי מיליון חסידות לבנות חולפות דרך ישראל, כשרובן חולפות בזמן קצר בן שלושה שבועות. עמק בית שאן מהווה את אחת מתחנות הביניים החשובות והמרכזיות ביותר.

 

ביום טוב, ניתן לראות כאן עד 100,000 חסידות (בימי שיא נראו כאן אף יותר). התרוממות או נחיתה של עשרות אלפי חסידות כמו גם הופעה של להקת ענק בשמים בנדידה, מהווים את אחת מתופעות הטבע המרשימות ביותר.

כדאי להגיע בבוקר מוקדם בטרם החסידות התרוממו. החסידות מתרוממות כשעתיים וחצי לאחר הזריחה, מה שמשאיר די זמן לאתר את הלהקות הגדולות. יש לנסוע בשדות ובבריכות הדגים, במיוחד באזור טירת צבי ובגאון הירדן, או באזור נווה איתן וחמדיה.

החסידות אוהבות ללון לעתים בבריכות מרוקנות בגוש צפוף במיוחד.

 

אפשרות נוספת היא לצפות בציפורים בעמק במהלך היום תוך כדי מבט לשמיים שכן בכל רגע יכולה להגיע להקת ענק. בצהריים, החסידות המגיעות נוהגות לנחות לשתייה (כששוב - הבריכות של טירת צבי הן המקום המועדף). להקות המגיעות לעת ערב יורדות לישון, לעתים במקום מרוכז אחד.

 

 

חסידות לבנות בנדידה        צילום: יהונתן מירב

 

מלבד חסידות, כדאי לצפר בבריכות הדגים ולמצוא גם בריכה נטושה שופעת קנה ושלוליות שכן זהו זמן שיא של נדידת ברודיות וכל שלושת המינים עשויים להראות כאן זה לצד זה. ביום טוב ניתן לראות כאן עשרות ברודיות קטנות.

מינים אופיינים נוספים הינם קורמורן גמדי, חסידה שחורה (גם נודדת עכשיו), קנית אפריקאית, רלית, דרור ירדן (באשלים), נחליאלי לימוני וחרטומית גמדית. לאורך גאון הירדן ניתן לפגוש פרנקולין שחור, (קראיתם נשמעת עכשיו מכל פינה בעמק), חצוצרן שחור-מקור, תורית זנבתנית, שרקרק גמדי, אוח וכוס.

 

בשדות האספסת עדיין אפשר להיתקל בזרעית קטנה ודוחל מזרחי, כמו גם בדורסים כמו זרון תכול וזרון שדות, בז גמדי ובז נודד. זהו זמן נהדר גם לצפייה בעופות דורסים ובעגורים שנודדים עכשיו באלפיהם. כדאי לבדוק היטב את להקות העגורים שכן זהו זמן מצויין לעגור חן הנדיר. מבין הדורסים הנודדים כאן ראוי לציין את עיט החורש הנודד כאן באלפיו ולצדו חיוויאים, עקבים מזרחיים, זרונים ועוד.

 

איך מגיעים?

כדי להגיע לבריכות הדגים של קיבוץ נווה איתן ומעוז חיים, נוסעים על כביש 71 ופונים צפונה על דרך העפר הנמצאת בדיוק מול הכניסה לקיבוץ נווה איתן. לכניסה לבריכות מעוז חיים יש להמשיך מעט מזרחה.

כדי להגיע לשדות האספסת של כפר רופין, פונים דרומה לכביש 6688, וממשיכים עד לכניסה לקיבוץ, שם פונים מערבה על הכביש הקטן ממנו ניתן להגיע לשדות השונים ולבריכות הדגים של טירת צבי.

 

הדרכה

להדרכה כדאי לפנות למרכז הצפרות "מקור החסידה" בכפר רופין.

 

הנחיות מיוחדות

בסופי שבוע, בריכות הדגים של נווה איתן ומעוז חיים נעולות. בנוסף כדאי להימנע מנסיעה לאורך גדר המערכת ללא אישור הצבא.

 
land marks