סתיו אילתי 2017

רע שיש 07/12/2017 00:00

ימי צפרות מדהימים, עם מגוון מינים ייחודי וציפורים נדירות אינם בגדר חידוש יוצא דופן כאן. למעשה, המוניטין של אילת, בקרב צפרי הארץ והעולם מושתת על התחושה שהכול, כולל הכול, אפשרי. עם זאת, כעת במבט לאחור על עונת הסתיו שזה עתה חלפה לה, מצטיירת תמונה מדהימה באמת.

החל מהימים הראשונים של אוגוסט עד גוויעתו של נובמבר, נהנינו מנדידה דינמית ומגוונת, טיבועים וימי ניטור מוצלחים ומספר רגעי שיא בדמותן של אורחות נדירות ביותר.

 

 

בתחילת אוגוסט, בין שיחניות קטנות וסבכיי חורש, הופתענו לגלות תחמס מצרי שבילה מספר ימים בשטח פארק הצפרות. ההזדמנות לצפות בתחמס מצרי ותחמס נובי, לאור יום ובמרחק של כמה עשרות מטרים ביניהם היא בגדר הגשמת חלום.

בשבוע השני של אוגוסט גם הים נתן סימן חיים. יצאנו לניטור החודשי הקבוע של עופות ים בלב המפרץ. כבר בתחילת התצפית יסעורון פסיפי הגיח לדקה ושב ונעלם בלב הים. ההתרגשות הייתה גדולה - מדובר מין נדיר ביותר וקשה לתצפית בשטח.

 

יסעורון וילסון - 5.9.17

צילום: עמית כהן

 

במהלך סוף אוגוסט ותחילת ספטמבר הרגשנו את נדידת ציפורי השיר מתגברת מדי יום. ורדיות אירופיות, שבשנים האחרונות הופכות נפוצות יותר באילת, שלחו אלינו לפחות 10 נציגים שנצפו ואף טובעו בפארק הצפרות.

השבוע השני של ספטמבר סיפק לנו את חוויית הצפרות החזקה ביותר של הסתיו וייתכן שגם של השנים האחרונות. ב-11.9 נלכדה וטובעה דרורית צהובת-גרון צעירה - תצפית חמישית לארץ! ובבוקר הבא יצאנו לניטור ימי נוסף. הפעם שני יסעורוני וילסון (תצפית שלישית לארץ) ושני יסעורונים פסיפיים בילו שעה ארוכה בקרבת הסירה. למרבה התדהמה גם הדרורית וגם היסעורונים נשארו בסביבה ואפשרו ליותר מ- 30 צפרים להגיע לאילת כדי להשתתף בשייט צפרים המוני מאורגן ראשון מסוגו וליהנות מחוויית צפרות איכותית של פעם בחיים.

 

 

עושים היסטוריה בלב ים סוף - הפלגת היסעורונים הראשונה ובטח שלא האחרונה...

5.9.17   צילום: יהומתן מירב

 

בחודש אוקטובר מגוון המינים בשטח הפארק הגיע לשיא. כמעט בכל יום נצפו לפחות 75 מינים שונים, ובחלק מהימים אף למעלה מ- 120 מינים! בין המעניינים ניתן למנות את קנית האורז הנדירה והעדינה, מספרים יפים של חטפיות גמדיות וכמה חנקני ערבות (אחד מהם כנראה טורקסטאני).

 

חודש נובמבר ידוע בקרב הצפרים כ"חודש הנדירים". במהלך נובמבר צפויים מזדמנים נדירים, ברובם מסיביר. התחושה שבכל רגע עשויים להתגלות גיבתון או עלווית אינה דומה לשום דבר אחר. ואמנם לא התאכזבנו. בין היתר ביקרו בפארק ובסביבה הקרובה גיבתון גמד, עלויות צהובות ולבנות-גבות, ולקינוח גם פפיון זיתי נהדר שנצפה ולאחר מכן גם טובע בפארק הצפרות. בימי הסתיו האחרונים לכדנו דרור בית מעניין, שמראה סימנים ברורים של תת המין ההודי (Indicus), שהוא חורף קבוע בדרום חצי הערב והמפרץ הפרסי.

 

 

דרור "מעניין" בפארק הצפרות אילת - 22.11.17

צילום: נועם וייס

 

כבר דובר רבות בציפורי המדבר המיוחדות שהגיעו לבקעות דרום הנגב ומישורי הערבה - נוכחות של לא פחות מ-9 מיני סלעיות (כולל סלעית חלודת-שת, כורדית ובזלות), עשרות סבכיי מדבר, עפרונים ממספר מינים ועוד ועוד. אנחנו נמשיך לעקוב אחר המינים המעניינים והמסתוריים הללו במהלך החורף (סקר גדול בדרך), ואנו מלאי תקווה שחלקם גם יישארו לקנן באביב!

הסתיו החולף עלה כל ציפיותינו. מגוון המינים וכמות הנדירים שהתגלו פה לא נופל מאביבים רבים וטובים! בהחלט יש על מה להתרפק, אבל אנחנו כבר מסתכלים קדימה  - החורף בדרום הרחוק מרתק, ואפשר לומר שהאביב כבר מעבר לפינה.

 

 

סלעית חלודת-זנב. זכר.    נובמבר 2017 עמק הערבה

צילום: שלומי לוי

 

אי אפשר לסכם בלי כמה מילים על המתנדבים שלנו, מהארץ ומחו"ל, מטבעים, צפרים, ואוהבי טבע וסביבה שמצטרפים לעבודה ומאפשרים למקום להמשיך ולפרוח. נציין פה את איילון ואוהד הש"שנים שלנו, יאני, פרנסיס, שחר, אורן, ליסה, יהונתן, כליל, ניר, שטפן, תפארת, עקיבא, אוריה, מיה, חניכי מכינת באר אורה, הש"שניות והש"ש של בית ספר שדה אילת, מל"ש אילת מחו"ה אילת ובנות השירות של אל ארצי.

כולכם נהדרים  ובלעדיכם זה פשוט לא היה אותו הדבר. גם בזכות החוג הנהדר של איתי שני, יש לנו קהילת צפרים מקומית פעילה שמוצאת הרבה מאוד מהציפורים המיוחדות.

 

להתראות באילת!

רע שיש

 

 

 

land marks