עגורים באגמון החולה - חוויה בלתי נשכחת

יואב פרלמן 25/11/2013 00:00

אגמון החולה הוא המקום הטוב ביותר למי שמעוניין לראות ציפורים בחורף.

פעם אגם החולה, או אפילו ימת החולה, היה גן עדן אמתי לבעלי כנף. חרפו בו נחשונים מביצת אנטיוכיה שבטורקיה, קיננו בו טבלנים מצויצים, זרוני סוף, אנפות אפורות ומרומיות שחורות. ולא רק בעלי כנף היום שם, גם דגים אנדמיים, יונקים, זוחלים, צמחים ייחודיים ועוד…

האם ידעתם שייבוש אגם החולה הוביל להקמה של החברה להגנת הטבע, וששמורת החולה - השריד הקטן מאותו אגם מפואר, היא שמורת הטבע הראשונה בארץ ישראל?

 

באמצע שנות התשעים הוצף חלק מהעמק - כחלק מפרויקט שיקום אדמות הכבול. סביב האגמון הוקם פארק אגמון החולה, שמנוהל על ידי קק"ל, ולמרות שזה לא אותו אגם מלפני 60 שנה, הציפורים חזרו - ובגדול!

 

 

בעונה זו הביקור בפארק אגמון החולה הוא חוויה יוצאת דופן.

התופעה הבולטת ביותר היא ריכוז מרשים של עגורים אפורים - שנודדים מאזורי הקינון בסקנדינביה, אוקראינה ורוסיה, דרומה אל שטחי החריפה ברמות אתיופיה.

אגמון החולה הוא תחנה חשובה עבור העגורים. רובם לא מתעכבים זמן רב בעמק אבל חלק קטן יותר בוחר להישאר באגמון החולה למשך כל החורף.

סביב העגורים האפורים מתנהל זה שנים פרויקט משותף שמטרתו ליצור "דו-קיום" בין העגורים שחורפים בעמק ובין החקלאים.

 

במשך שעות היום, עד 40,000 עגורים מתפזרים ברחבי העמק, בחפשם אחר מזון, בעיקר שאריות בשדות בוטנים. לפנות ערב הם מתכנסים בלב האגם ללינת לילה משותפת וקולנית ביותר. ההתכנסות ללינה, והיציאה ממנה

לפנות בוקר, הן חוויות רב-חושיות יוצאות דופן.

 

 

למרות שבעונה זאת העגורים הם האטרקציה העיקרית, יש עוד המון מה לראות.

בולטים במיוחד העופות הדורסים - עיט צפרדעים ועיט שמש, שני מינים בסכנת הכחדה עולמית שמגיעים לאגמון החולה במספרים גבוהים יחסית, וניזונים בעיקר מפגרי עופות באגם ובשדות.

גם זרוני סוף, זרונים תכולים וזרוני שדות נראים בכמויות יפות סביב האגם ובשדות. דורסים נוספים שבולטים סביב האגמון הם עקב עיטי, עקב חורף וכמובן כמויות גדולות של דיות שחורות. הדאה שחורת-הכתף, שהתבססה בישראל במהלך השנים האחרונות החלה את דרכה כאן - כאשר זוג דאות (ה"חלוצות") החל לקנן בשטח האגמון בספטמבר 2011. כך הדאות הפכו לחלק בלתי נפרד מסצנת הדורסים בישראל בכלל ובעמק החולה בפרט.

 

באגם עצמו מצויים עופות מים רבים - ברווזים ממינים שונים, ובהם ברווז אפור וברווז צהוב-מצח, חופמאים כמו סייפן ולימוזה מצויה ועוד רבים אחרים.

להקות גדולות של שקנאים מצויים עדיין חולפות בעונה זו, וגם הם לנים באגמון ובשמורת החולה הסמוכה. התרוממות השקנאים בשעות הבוקר מהאגמון היא מחזה בלתי נשכח.

 

שולי האגם הם ביתם של עופות ביצה כמו רלית המים, חרטומית ביצות ושלל ציפורי שיר כמו זמירון, רמית וגיבתון סוף.

בעשב הגבוה ובשדות שמסביב לאגמון מומלץ לחפש שני מינים נדירים "יחסית" - דוחל מזרחי וחנקן ערבות. השדות הפתוחים חביבים גם על חופזים זהובים, יוני עצים וקיוויות מצויצות. בדקו היטב את להקות הקיוויות, יתכן שנמצאת שם גם קיווית להקנית - חופמאי יפהפה ששרוי בסכנת הכחדה עולמית.

 

דרכי הגעה

מכביש 90 פונים מזרחה, כקילומטר וחצי דרומית לצומת כח - בדרך משולטת לכיוון אגמון החולה.

 

הנחיות מיוחדות

בגלל ממשק העגורים בשטח אגמון החולה, קיימות מספר הגבלות תנועה בשטח האגמון.

התנועה אפשרית ברגל או בכלי רכב קלים (אופניים, קלנועיות וכד') הניתנים להשכרה בכניסה לפארק.

בשטח האגמון, התנועה בדרכים המסומנות בלבד. אסור לנוע בשדות, באזורים מגודרים ויש להישמע להנחיות צוות האגמון.

בשל עומס המטיילים באתר, מומלץ לכוון את סיורי הצפרות אל אמצע השבוע.

 

הדרכה

"מרכז הצפרות עמק החולה" מעביר הדרכות לקהל הרחב. המרכז מפעיל גם תחנת טיבוע וביקור בה, שכולל הדרכה, מחייב תיאום מראש.

 

במבואת אגמון החולה אפשר להזמין סיורים בעגלות מסתור שמציעות "בילוי כמעט אינטימי" עם אלפי עגורים קולניים. מומלצים במיוחד סיורי השקיעה או הזריחה. כמו כן במבואה מצויות עמדות מידע ובהן אפשר לשכור משקפות.

 

טל' לבירורים: 04-6817137.

 
land marks