קן לציפור בין העצים

ובאפליקציה מדווחים על שלוש ביצים

 

עונת הנדידה בשיאה, ובמקביל אליה גם עונת הקינון של המינים המקומיים מתקדמת במרץ. צפרים וצפריות רבים מקלידים כיום תצפיות ב- eBird, והמידע המגיע משם חשוב לנו מאוד, במרכז הצפרות הישראלי, להבנת שינויים בתפוצת ציפורים בישראל. בבואנו לנתח את מצבם של המינים המקומיים, למשל כפי שעשינו בעדכון הרשימה האדומה של העופות בישראל בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, יש חשיבות רבה לציון מצב הקינון בדיווח התצפית. ציון של נוכחות בלבד בעונת הקינון עשוי להיות בעייתי עבור מינים שהם גם נודדים וגם מקננים, למשל סלעית קיץ. לכן, חשוב לציין את קטגוריית הקינון הגבוהה ביותר בה צפיתם - למשל בניית קן, בוגר נושא מזון אל הקן, או פרחונים לאחר פריחה.

 

 

קינון ברווזים משוישים בעמק יזרעאל.     צילום: שי אגמון

 

את קטגוריות הקינון ניתן לציין בשדה דרך האפליקציה, או מהבית דרך המחשב. הערות שתוסיפו לקטגוריית הקינון יסייעו לנו להבין מה באמת ראיתם. ניתן לציין את קטגוריית הקינון עבור כל מין רק פעם אחת בכל אתר - אין צורך בתיעוד מחדש בכל תצפית. הנה למשל חלק מדיווח שלי מאתר התצפית הקבוע ליד ביתי במזכרת בתיה:

 

 

להגדלה - קליק על התמונה.

 

חשוב לציין כי בעת התצפית יש לשמור בראש ובראשונה על שלום הציפורים, ואין לסכן קינון על מנת לתעד אותו. מספיקה תצפית ממרחק במשך דקות ספורות כדי לוודא קינון - אין צורך להתקרב או לצלם את הקן. כללי ההתנהגות והאתיקה החלים עלינו, הצפרים, דומים לאלה שנוסחו ע"י האגודה הישראלית לצילום טבע בשיתוף עם מרכז הצפרות הישראלי.

 

בהצלחה

 
 

כתבות

land marks