כשחלומות מתגשמים

אבנר רינות 01/05/2019 00:00

היום בבוקר (28.04.19), תועדו לראשונה 3 אפרוחי ברווז מסוג צולל ביצות באגם שבעמק הצבאים. הברווזונים ככל הנראה בקעו בימים האחרונים למשפחה של צוללים הכוללת שני זכרים ונקבה (פוליגמיה), והבוקר יצאו לראשונה לשוטט מחוץ לקן שנמצא בסבכי הצומח (קנה וסוף).

 

 

וִיהִי חֵיקֵךְ מִקְלַט רֹאשִׁי, קַן-תְּפִלּוֹתַי הַנִּדָּחוֹת (חיים נחמן ביאליק)

אימא צולל ביצות ושלושת אפרוחיה - 28.4.19 פארק הצבאים. צילום: עמיר בלבן

 

צולל הביצות (Aythya nyroca) הוא ברווז קטן, המתאפיין בצבעי חום-ערמוני, שת לבן בולט ועין לבנה-צחורה אצל הזכרים. ברווז זה נוהג למצוא את מזונו בעיקר מתחת לפני המים באמצעות צלילות ומכאן שם הסוג. בית-הגידול העיקרי של מין זה הוא אגמי מים מתוקים וביצות עשירות בצומח גדות ובייחוד קנה וסוף ומכאן שם המין בעברית.

מדובר בברווז נדיר בקנה מידה עולמי. הוא מוגדר ברשימת המינים "האדומים" (מינים בסיכון) של ה- IUCN (האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע) כמין הקרוב לסיכון (NT) ואילו האוכלוסייה המקננת בישראל שרוייה כיום בסכנת הכחדה (EN), עם כמה עשרות זוגות מקננים בלבד.

 

עד לאמצע המאה ה- 20, היה צולל הביצות מקנן שכיח למדי בעמקי צפון הארץ (בייחוד בביצת החולה), עם כמה מאות זוגות מקננים. בעקבות ייבוש החולה וביצות נוספות, האוכלוסייה המקננת כמעט ונכחדה. במהלך שנות ה-70 נמצא שוב מקנן במספרים קטנים, ולא בכל שנה, בייחוד במאגרי מים בעמק החולה. בשנות ה- 80 האוכלוסייה המקננת מנתה כמה עשרות זוגות, מרביתם נמצאו במאגרי ביוב והשקייה בעמקי הצפון והחוף ובבריכות החמצון של השפד"ן. אוכלוסייה זו הלכה והצטמצמה במהלך שנות ה- 90 ובראשית שנות ה- 2000 בשל המשך הרס בתי-הגידול המתאימים לקינון המין, ובייחוד בשל המגמה לצמצום מאגרי ביוב ופיתוח מט"שים אזוריים (מכוני טיהור שפכים) סטריליים ומחופים בפוליטילן, אלו לא מאפשרים התפתחות של צומח גדות החיוני להתרבות המין.

 

בעשור האחרון, האוכלוסייה המקננת בצפון הארץ נכחדה כמעט כליל, למעט זוגות ספורים שמקננים בצורה לא קבועה בעמקים הצפוניים (בייחוד בעמק יזרעאל). לעומת זאת, התרבתה והתרחבה האוכלוסייה המקננת במאגרי שפלת יהודה ובמאגרי מי תהום בדרום ים המלח.

 

 

שלאף-שטונדה    צילום: עמיר בלבן

 

צוללי הביצות הראשונים, החלו להופיע בעמק הצבאים לפני שנתיים, כאשר צומח הגדות והמים של האגם הראשי החל להתפתח ולספק די מזון ומחסה. מספר צוללי הביצות בעמק הגיע החורף לשיא של 20 פרטים, ואילו במהלך האביב מרביתם עזבו את העמק וככל הנראה נדדו. הצוללים הספורים שנותרו בעמק (5 במספר) העלו אצל אנשי עמק הצבאים תקווה רבה שהשנה זה יקרה ונזכה למשפחה מאושרת שכזאת, והנה זה קרה.

ההצלחה של צוללי הביצות בפרט, ויתר עופות המים המקננים בעמק (טבלן גמדי, סופית ואגמית) נובעת מניהול מוקפד של מערכת המים בעמק, הכוללת ייעול של מי נגר עירוני מטופלים העשירים באורגניזמים,  טיפוח והעשרה של צומח הגדות ושמירה על מפלס מים קבוע בעונת הקינון (אביב-קיץ).

כל זה לא היה מתאפשר ללא עבודתו הקשה של צוות העמק הכולל את עובדי עיריית ירושלים, עמיר בלבן, יעל המרמן, אוריין ליבוביץ' וצוות בני השירות.

 

 

ריב שכנים - צוללי הביצות בחברת סופית   צילום: עמיר בלבן

 

 
לרוץ על המים - מנהג "מוזר" וקשה לביצוע. עדיף לצלול.   צילום: עמיר בלבן
 
 
צוללי ביצות מקננים בעמק הצבאים - צילום: אבנר רינות
land marks