אתגר משפחות ציפורי העולם

עוז חורין 25/05/2019 00:00

צפרות סביב העולם בקליפת ביצה

 

איך צופים בכל מיני הציפורים בעולם? התשובה פשוטה - לא ניתן. אמנם ישנם בודדים (עשירים, באים בימים, ברי-מזל, מושאי קנאה...) שחצו את רף 9,000 המינים ברשימת ציפורי העולם שלהם, אך עוד ארוכה הדרך להשלמת הרשימה.

יותר מ-10,000 מינים מוכרים היום. האורניטולוגים החרוצים עומלים לפצל מינים קיימים למינים אחרים, כך שתמיד ימצא אי נוסף שיש בו מין נוסף חדש לרשימה הבלתי מושגת. אז מה אני מציע? "נלך" על רשימה נבחרת, מקוצרת - ברת השגה. רשימה שתהווה ייצוג הולם למגוון המופלא של עופות העולם. בדומה לביטוי "בקליפת אגוז", המתאר את תמצית הדברים, מצאתי משהו קצת יותר צפרי: "בקליפת ביצה".

 

הרעיון של פרויקט משפחות ציפורי העולם, עלה בשנת 2013, כאשר ניסיתי לעשות סדר בהצגת 2,000 מיני הציפורים שצילמתי עד אז. חיפשתי שיטה למיין את המגוון בצורה היררכית, ונזכרתי שכבר חשבו על זה קודם: קארוֹלוּס ליניאוּס (קארל פון לינה), מדען שוודי בן המאה ה-18, היה הראשון למיין את הטבע באופן טקסונומי.

בדומה לשחקן בינגו, עיצבתי מטריצה בת 250 תאים, תא לכל משפחה. כל מה שנותר זה לסמן V בכל אחד מהם, עבור כל משפחה ברשימה שלי. משימה שתוביל להרבה טיולים בעולם, אך אפשרית. איזה כיף!

 
משפחות ציפורי העולם. לתצוגה גדולה יותר, לחצו על המטריצה.
 

משפחות ציפורים בישראל

ישראל היא מעצמת צפרות. היחס בין מגוון המינים לשטח הארץ, הוא בין הגבוהים בעולם. וזה גם מתבטא ברשימת ציפורי ישראל הכוללת כ-530 מינים מ-80 משפחות.

גם צפרים חובבים שאינם מכורים, מכירים בארץ לפחות 60 משפחות ציפורים: כבר בקירבת מקום המגורים אפשר לראות נציגים של משפחות כמו דוכיפתיים, צופיתיים, דרוריים, עורביים, יוניים, ירגזיים, פשושיים, נקריים, סיסיים.

השדות בסביבה יעשירו את הרשימה במשפחות כמו פסיוניים (חוגלת סלעים), כרווניים, שרקרקיים, עפרוניים, בזיים, נציים. צפרות בבריכות דגים תוסיף לרשימה שחפיים, שלכיים, חופמיים, אנפיתיים, חסידיים, רליתיים (כולל אגמית וסופית) ועוד. גיחה למדבר תניב לדוגמה קטיים, זנבניים, חובתיים (חוברה מדברית).

ישנן משפחות שדורשות מאמץ מיוחד לתצפית בארץ כמו מלכילוניים, כותליים, סיטיים (סיטת צוקים), יסעוריים וסולתיים.


ויש את אלו שהגיעו לביקור משפחתי נדיר: יעניים (פיספסנו במאה ומשהו שנים, היען האחרון בטבע נכחד מהארץ בתחילת המאה ה-20), אלבטרוסיים (לאותם ברי מזל שהיו בחוף באילת ב-1981), דרונגיים (דרונגו עשנוני בגן שמואל, 2014), שלגיים (גיבתון השלג בחוף עכו, חורף 2013) או אלקיים (תוכי-ים אטלנטי, פרט מת שהגיע לחוף הים התיכון ב-2018).

המשפחה החשובה ביותר בישראל היא החיוורניים. החיוורנית היא נדירה מאוד בארץ, אך כשתגיע שוב - רוצו לראותה. כמעט כל האפשרויות האחרות לראותה הן במדינות המפרץ הפרסי.

 
חיוורנית - אביב 2015 אשקלון.      צילום: עוז חורין
 

מהי משפחה?

ציפורים בנות אותה משפחה דומות זו לזו בדרך כלל. לעיתים יותר, בעיקר כשהן מאותו סוג (עורב אפור, קאק, עורב חום-עורף) ולפעמים פחות, כמו עורב אפור ועורבני שחור-כיפה.

הסיווג הטקסונומי בעבר הסתמך על מורפולוגיה (מבנה גוף הציפור), והוא נתמך (ולעתים רחוקות גם מופרך) במחקרים גנטיים שמשווים קירבה של מבנה DNA.

מבחינה אבולוציונית לכל בני משפחה אחת יש אב קדמון אחד, שאי-שם, לפני כמה עשרות מיליוני שנים, התפצל לסוגים ומינים שונים.

 
 
 

אירופה מיותרת

ארבע המשפחות שנוספו לרשימה שלי באירופה, היו יכולות להתווסף גם במקומות אחרים בחצי הצפוני של כדור הארץ: שלגיים, אלקיים, טפסיים (טפסי-עצים), וירגזים זנבתניים. מי שבכל זאת מצפר באירופה בגישת משפחות ציפורי העולם, כדאי שיתאמץ לראות את היוצאת מהכלל: משפחת השפמתניים. אמנם ראיתי שפמתן בעמק עכו ב-1983, אבל לא ברור מתי יגיע לכאן שוב, ותפוצתו מוגבלת למערב הפלארקטי בלבד.

 

שפמתן - לא ברור מתי נראה אותו שוב בישראל    צילום: עוז חורין - ספרד

 

באפריקה זה מתחיל להיות רציני

צפרות באפריקה, במדינת ספארי קלאסית כמו קניה, טנזניה או אוגנדה, תקפיץ את רשימת המשפחות בלפחות 25 משפחות חדשות. יעניים, פניניתיים, פטישיים, לבלריים, דוכיפתיי-עצים, זרזיריי-בקר ועוד.

 
Red-billed Oxpecker    צילום: עוז חורין
 

משפחות אחרות באפריקה דורשות סיורים מיוחדים: "ציפורי-סוכר" ו"קפצני-סלעים" בדרום אפריקה, עוף הסלעים במערב אפריקה (אני ביקרתי בגאנה עבור White-necked Rockfowl) או מנעלן בביצות מבמבה באוגנדה ואחרות.

 

Cape Rockjumper                                                          White-necked Rockfowl                  צילום: עוז חורין

 

מנעלן בביצת מבמבה (לא רחוק מאנטבה) - אוגנדה     צילום: עוז חורין

 

קצת על טקסטונומיה

שלוש אסכולות טקסונומיה מובילות היום בעולם: Clements ,IOC, HBW. ההבדלים ביניהן הם בעיקר בכרונולוגית הופעתן האבולוציונית בעולם (אם כי הראשונה בכולן היא היעניים שנמצאת איתנו כבר כ-150 מיליון שנה), ואת הרשימה סוגרות משפחות ציפורי שיר שהן חדשות יחסית (רק כמה עשרות מיליוני שנים). הבדל נוסף הוא שמספר משפחות ברשימה אחת, יכולות להתכנס למשפחה אחת בלבד ברשימה אחרת, ולהפך. באתר שלי ניתן למצוא השוואה בין הרשימות.

אני בחרתי לנהל את הפרויקט שלי על פי הטקסטונומיה של Clements, שהיא גם זו המשמשת את הארגון המוביל היום באיסוף מידע צפרי בכל העולם eBird. להשוואה בין שלוש הרשימות - לחצו כאן

 

גם צפון אמריקה כמעט מיותרת

כמעט לכל משפחה בצפון אמריקה, יש לפחות נציג אחד שנודד לדרום אמריקה. למשפחות אחרות מהאזור, שלא נודדות, יש נציגים באירופה או באסיה. לכאורה, צפר משפחות העולם, יכול לוותר על ביקור בארה"ב ובמקסיקו. כמעט. סבכיי הזית, משפחה של ציפור שיר אחת היא היוצאת מן הכלל: היא מוגבלת בתפוצתה למקסיקו ודרום מערב ארה"ב. טיפסתי על הר הלימון (או שאולי צריך לקרוא לו הר הזיתים?) ושם, בחורשות המחטניים בגובה של 2,800 מטר מעל פני הים, בהר המתרומם במפתיע מעל טוסון אריזונה המדברית, התגלה הכבוד המשפחתי של צפרות בארה"ב.

 

Olive Warbler - אריזונה     צילום: עוז חורין

קרנבל הציפורים של דרום אמריקה

בקצב הסמבה, דרום אמריקה מביאה לעולם את עושר משפחות ומיני הציפורים הגדול ביותר. תקצר היריעה מלתאר את כולן, ויש צורך במספר ביקורים בכדי להקיף את כל המגוון, אך ברזיל ופרו מהוות נקודת פתיחה טובה, ויש צורך גם בהשלמות בצפון (אקוודור או קולמביה) ובדרום של הדרום (ארגנטינה או צ'ילה).

 
Red-breasted Toucan    צילום: עוז חורין
 
Magellanic Plover                                  Red-necked Tanager                        צילום: עוז חורין
 

ציפורי אוסטרליה והסביבה

הצפרות באוסטרליה היא תענוג צרוף. אמנם המרחקים גדולים והנסיעות אין סופיות, אך גם ביקור ראשוני בסביבות סידני או מלבורן יניב עשרות משפחות ציפורים חדשות.

חלקן אנדמיות ליבשת כמו נבליים (ציפורי הנבל האלופות בחיקויים), או ירגזיים-חנקניים המתמחים בקילוף קליפת האקליפטוס.

משפחות רבות אחרות אנדמיות לאזור האוסטרל-אסייתי כמו קיכליים-שלויים או הדבשיים (המקבילה האבולוציונית של האזור לצופיותיים שלנו או הקוליבריים מאמריקה בשתיית נקטר והאבקת פרחים).

 

נבלי - אנדמי ליבשת אוסטרליה     צילום: עוז חורין

 

Spotted Quail-thrush                                                              Crested Shriketit          צילום: עוז חורין - אוסטרליה

 

האיים "בסביבה" מספקים משפחות אנדמיות נוספות: הקאגו מקלדוניה החדשה, שזוכה לתואר המשפחה המבודדת ביותר, ושש המשפחות האנדמיות לניו-זילנד, שכוללות, כמובן, את הקיווי ותוכיי ניו-זילנד.

New Zealand Kea                                                         Kagu                       צילום: עוז חורין

המזרח הרחוק

צפרות בתאילנד, בהודו או במדינות אחרות באזור האינדו-הימלאיי תוסיף גם היא רשימה נאה של משפחות. לדוגמה: ציפורי-עלים (Leafbirds), מקורי-תוכיים (Parrotbills), רחבי-מקור אסיתיים (Broadbills). משפחות אחדות קשות לאיתור או לצילום ביערות ההימלאיה או ביערות הגשם האסייתיים.

 

 Long-tailed Broadbill                  Pale-bellied Parrotbill                 Golden-fronted Leafbird              

צילום: עוז חורין

 

משפחות גדולות וקטנות

יש משפחות גדולות ומשפחות קטנות. הגדולה ביותר בעולם היא משפחת "החטפיות העריצות" - Tyrant Flycatchers, מהאמריקות והסביבה, בה חברים 423 מיני ציפורים. גם משפחות הטאנאג'ריים עם 377 מינים והקוליבריים עם 345 מינים שוכנות באותו אזור.

המשפחות הגדולות שיש להן נציגות בארץ הן היוניים עם 329 מינים והחטפיתיים עם 317 מינים (שכוללים בארץ חטפיות, דוחלים, סלעיות, צוקיות, חכליליות ועוד).

בכ-40 המשפחות הקטנות ביותר יש רק מין אחד ודוגמה לשכאלה בארץ היא שלכיים, כותליים, דרומסיים ושפמתניים.

 

לו הייתי אי ירוק בים

איים, בעיקר באזורים טרופיים, מארחים מספר משפחות יחודיות. העיקריים שבהם הם מדגסקר, המאגד בתוכו טבע ייחודי של חי וצומח, וכולל 6 משפחות אנדמיות. לדוגמה:

 

Subdesert Mesite                                                              Scaly Ground Roller                  צילום: עוז חורין - מדגסקר

 

מתוך 7 המשפחות האנדמיות לאיים הקריביים, ניתן למצוא 5 באי היספאניולה (בו יושבות שתי מדינות: הרפובליקה הדומיניקנית והאיטי). המשפחה המיוחדת ביותר בקאריבים היא הטודיים:

 
Narrow-billed Tody                                                           Broad-billed Tody                       צילום: עוז חורין
 

מה עוד נותר?

אמנם כ- 90% מהפרויקט שלי הושלמו, אך עדיין צפויה דרך ארוכה ומענגת לסיימו:

8  משפחות בצפון האזור הניאו-טרופי (אקוודור ופנמה), 8 משפחות בגינאה החדשה, 6 באסיה, 2 בקארביים, 1 באפריקה ולסיום החגיגי מתוכננת המשפחה האחרונה באוסטרליה.


אתר משפחות ציפורי העולם

www.BirdFamiliesOfTheWorld.com, כולל את החוויה האישית שלי בתוספת מידע טקסונימי ואת מועדון wf250 club, בו כל אחד יכול לסמן את רשימת משפחות ציפורי העולם שלו. אתם מוזמנים לבקר!

 
למטה: Australian Owlet Nightjar ו- Yellow-tufted Honeyeater - אוסטרליה
land marks