ציפורים בחרמון

ברק גרניט 26/05/2014 00:00

בשעה שישראל "מתרוקנת" מציפורי האביב, על הר החרמון הוא רק מתחיל...

בתקופה זו, ביקור בחרמון מזכיר בכלל טיול צפרות בטורקיה, גם מבחינת הרכב המינים, שחלקם נראה רק כאן ולא בשום מקום אחר בארץ וגם מבחינת עוצמת שירת ציפורי השיר בבוקר, שאינה דומה כלל לשקט היחסי השורר בשאר חלק הארץ.

 

כיוון שהמחסום מעל מג'דל שמס נפתח רק ב 08:00 בבוקר, מומלץ להתחיל את התצפית באזור המושב נווה אטיב ולהתרשם מהתפוצצות ווקלית של שירת גדרונים וציפורי חורש וכפר אחרות כמו בזבוז אירופי. באוויר ניתן לראות שפע סנוניות מהמינים טסית בתים וסנונית מערות.

לאחר מכן נצלו את זמן ההמתנה לפתיחת המחסום לצפרות בסביבת החניה שלפני המחסום.

 

 

 

גיבתון שחור-ראש      צילום: שלומי לוי

 

זהו מקום מעולה לראות בזבוזי לבנון כשבסלעים מעל אפשר להיתקל כבר בזוג הראשון של סיטת הצוקים. אם לא רואים סיטה במקום זה, אפשר לעצור לאורך הכביש המטפס מעלה בכל מקום בו יש צוקי סלע מעל הכביש.

 

כשנגיע לחניית הקופות (הקופות סגורות בעונה זו והכניסה ללא תשלום) נעצור את הרכב ונצפר מעט בסביבה ונחפש את ירגזי החרמון, מין הדוגר בארץ רק כאן ולא נראה עד כה בשום מקום אחר. הלאה משם, כדאי לעצור ולצפר לאורך הכביש העובר מעל נחל ערער. כאן זהו אחד המקומות הטובים ביותר לראות גיבתון סלעים, גיבתון שחור-ראש, חכלילית סלעים 'חרמונית' מתת המין semirufus, סבכי חורש וסבכי טוחנים הדוגרים כאן בהמוניהם ועוד.

 

הליכה בנחל ערער (דרוש תאום מראש עם הצבא) היא חוויה שלא דומה לשום חווית צפרות בארץ. כל המינים שהוזכרו עד כה נמצאים כאן בשפע, כשהאוזניים מתענגות על השירה הבוקעת מכל שיח ועץ. בנוסף, זהו המקום היחיד בארץ שדוגרת בו עלווית לבנת-בטן, וברי המזל עשויים להיתקל באחת הציפורים היפות ביותר הדוגרות כאן - אירניה. בעמק מן שבמוצא נחל ערער דוגרים זה לצד זה ארבעה מיני חנקנים: חנקן אדום-ראש, חנקן אדום-גב, חנקן נובי וחנקן גדול כשכדאי לשבת ליד הבריכה בעמק ולראות איזה ציפורים מגיעות לשתות.

 

 

 

 

סיטת צוקים      צילום: אמיר בן דב

 

אם אתם נמנם על רוב הצפרים סביר שתוותרו על אופציית נחל ערער ועמק מן מטעמי עצלות ונוחות. על כן, כתחליף כדאי לצפר באזור החניה של רכבל תחתון ולבקר בבריכת ההשלגה. כאן אפשר להיתקל בקלות בחכלילת סלעים חרמונית, כשבעצים ובשיחים הנמצאים מצפון לבריכת ההשלגה אפשר לראות שיחנית גדולה.

 

שווה מאוד להשקיע זמן בתצפית בבריכה עצמה, במיוחד אם מדובר בשנה יבשה שכן אז מגיעות ציפורים רבות לשתייה, ביניהן, גיבתונים, בזבוזי לבנון ותפוחיות. בשנים מסוימות מופיעות כאן גם דרורית-קצרת אצבעות, כשברי המזל רואים כאן מפעם לפעם בזבוז אדום-מצח.

 

ועדין, העיקר נמצא למעלה, בגבעות הקרב ועוד יותר מכך בעמק בולען. כאן, הנוף אלפיני, הצמחייה הכר-קוצית הנמוכה, השלוגיות... והצפרות אינה דומה לשום מקום אחר בארץ!

נחפש שני מיני ציפורים שבארץ נראות רק כאן ולא נראות בשום מקום אחר ובשום עונה: צחיחנית חרמון וחצוצרן חרמון המרהיב. בשנים מסוימות החצוצרנים נפוצים ובשנים אחרות, נמצאים רק מעטים.

 

 

 

 

בזבוז אדום-מצח        צילום: אמיר בן דב

 

בנוסף להם, אפשר לראות כאן באריות הרים (מצויות) חוגות עצים, פפיון צהוב (דוגר בארץ רק כאן), דרורית קצרת-אצבעות המתאפיינת בשירתה דמוית הציקדה, גיבתון אדום-מקור, כשבצוקי הסלע הקטנים ננסה לאתר את הצוקית החכלילית היפהפייה לצד סיטות צוקים נוספות.

עורב שחור נראה כאן תדיר, ואילו זג צהוב-מקור, הנו הפנטזיה הרטובה, שרבים מקווים לה אך רק מעטים זכו בה. אם השגתם אישור מהצבא, שווה מאוד לצפר בעומק עמק בולען שכן מספר זוגות של אירניות דוגרות כאן.

 

איך מגיעים?

מקרית שמונה נוסעים על כביש 99 לכוון החרמון ופונים לכביש 989 לכוון נווה אטיב משם ממשיכים למג'דל שמס ולחרמון.

 

הנחיות מיוחדות

המחסום מעל מג'דל שמס נפתח בד"כ בשעה 08:00. היציאה מהחרמון היא עד השעה 16:00. כדאי מאוד לנסות להשיג מבעוד מועד אישור עליה לחרמון הגבוה עם רכב או אישור להסתובב בגבעות הקרב ובעמק בולען. לשם כך יש לנסות ולתאם עם עוצבת החרמון. ללא אישור, העליה אפשרית רק ברכבל כשהתנועה מוגבלת לסביבת הרכבל העליון בלבד.

 

 

כתבות

land marks