אביב, או קיץ, או סתיו...

יואב פרלמן 26/06/2014 00:00

מה שבטוח, לא חורף עכשיו...

אבל בישראל, הנדידה לא נגמרת אף פעם, והעונות קצרות ומעורבבות. בימים אלה של תחילת הקיץ הרשמי, עונת הקינון הסתיימה ברובה, אחרוני נודדי האביב עוד עימנו, וראשוני נדידת הסתיו כבר כאן. מרתק!

 

עונת הקינון בישראל מתחילה מוקדם מאד. באזורים המדבריים כבר בסוף פברואר או בתחילת מרץ. בחבל הים-תיכוני מעט מאוחר יותר. הכל תלוי בתיזמון של נביטת החד-שנתיים, ובכמות של הזחלים שגדלים על החד-שנתיים הרעננים. ראשוני הדוגרים שמגיעים אלינו בימי האביב הראשונים, למשל סיס החומות והבז האדום, כבר סיימו להפריח את גוזליהם מזמן, ועזבו אותנו, בדרכם לאפריקה כנראה.

 

 

היציבים שאצלנו כל השנה לא ממהרים לסיים את עונת הקינון, וחלקם הגדול נמצא עכשיו בעיצומו של מחזור הקינון השני או השלישי. הדוגר המאוחר ביותר, הבז השחור, מגיע אלינו חזרה מאפריקה רק בימים אלה. גוזליו יפרחו בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר, אז הוריהם יאכילו אותם בעיקר בסנוניות הנודדות בעונה זו.

נדידת האביב ארוכה מאד, ובמיוחד כאלה שהדרך לא צלחה להם - מחלות, פציעות ותקלות אחרות, מתעכבים בדרכם.

 

הזנב נשאר בפה של חתול? לא נורא, אפשר להצמיח את נוצות הזנב מחדש. בינתיים אחכה כאן, יש פירות וחרקים ולא כל כך נורא כאן. הייתי מעדיף להיות עכשיו ביערות אוקראינה, אבל גם בתחנה לחקר ציפורי ירושלים די נחמד. לו יכלו לדבר, זה מה שהיו אומרים לא מעט סבכיים ניציים, זמירים מנומרים ונודדי אביב נוספים, שמתעכבים בנדידה.

 

את עונת הקינון הנוכחית כבר הפסידו, אבל ברגע שיוכלו חלקם ימשיכו צפונה - אולי כי בצפון התנאים טובים יותר בקיץ לצבור אנרגיה לפני הנדידה דרומה. גם במפרץ אילת יש לא מעט עופות ים מאחרים - שחפיות ים ושחפיות גמדיות, חמסנים טפילים ועוד.

נדידת הסתיו לא ממש תלויה בעונת הסתיו, היא תלויה יותר במועד סוף הקינון. אולי הלחץ לנדוד דרומה בסתיו מעט נמוך מהלחץ באביב למהר ולהגיע לאתרי הקינון הטובים ביותר ראשונים, אך גם בסתיו הציפורים לא מחכות כמעט אחרי הקינון. הילדים התחפפו? יאללה, לצבור שומן ולהתחיל לנדוד. בימים אלה נצפים בכל רחבי הארץ ראשוני החופמאים באתרים שונים כמו מעגן מיכאל, נחשולים, עתלית ובריכות המלח באילת.

 

 

 

ביצניות אדומות רגל בלבוש קיץ שחור מהמם, לימוזות מצויות בצבע ערמוני משגע, ופה ושם גם מינים נדירים יותר כמו ביצנית אפורה - כבר עכשיו יש מגוון לא קטן, והוא הולך ועולה מיום ליום. רוב החופמאים שנמצאים אצלנו בימים אלה הם פרטים שנכשלו בקינון או לא דגרו כלל, ואין להם עיכובים לפני היציאה לדרך דרומה כמו לגדל אפרוחים...

אצל חלק מהמינים הבוגרים מגיעים לפני הצעירים, ואצל אחרים הצעירים מקדימים את הבוגרים. הכל תלוי בחילוף הנוצות. אם הבוגרים מחליפים באפריקה בחורף, אז הם ממהרים לעזוב את אזורי הקינון ויגיעו אלינו לפני הצעירים. כך למשל הקניות הקטנות הצפוניות שיתחילו לעבור אצלנו בקרוב - לפי נתוני הטיבוע שלנו, הצעירים מגיעים אלינו 33 ימים לאחר הבוגרים.

 

 

 

לעומת זאת, אם הבוגרים מחליפים באזורי הקינון לפני הנדידה, יגיעו אלינו קודם הצעירים ורק אחר כך הבוגרים. דוגמא טובה לכך היא החרגולן הזמירי - לפי נתוני הטיבוע הבוגרים מגיעים אלינו 25 ימים לאחר הצעירים.

תודה ליוסף כיאט ממרכז הטיבוע הישראלי על הנתונים.

 

 

 

land marks