תוכנית גרעין

ערד בן דוד 05/08/2014 00:00

בואו נתחיל עם קצת נוסטלגיה מתוך אנציקלופדית החי והצומח של ארץ ישראל 1986

"מאז שנות השישים הם נראים דרך קבע במישור החוף ובעמקי הצפון... האוכלוסיה הגדולה ביותר חיה במישור החוף המרכזי, בין רעננה לראשון לציון. אוכלוסיה זו מנתה בראשית שנות ה-80 כ-150 פרטים ובריכוז טרום לינה ליד חולון נמנו 46 דררות…"

 

ארבעים ושש דררות... ולחשוב שהיום על כל איקליפטוס לאורך נחל הירקון, בהתכנסות טרום-לינה, מצווחות להן כמה מאות.

 

הרשו לי להמשיך לצטט: "רק בראשית שנות ה-80 התברר באופן מוחלט כי הדררות גם מקננות בארץ, ורק באביב 1983 נתגלה קן שממנו הציץ גוזל, והוא פרח ממנו ימים אחדים לאחר מכן…"

 

הכתובת היתה על הקיר: "כאן יגורו בכיף - עשרות אלפי דררות!"

 

תפוצתה המקורית של הדררה באסיה - מיאנמר, הודו ופקיסטאן, ובאפריקה - בחגורת הסאהל שמדרום לסהרה. הדררה חביבה מאוד על מגדלי ציפורים וכבר בימי קדם, לפני אלפיים וארבע מאות שנים (פלוס מינוס), מצביאיו של אלכסנדר מוקדון הביאו דררות מהודו לאלכסנדריה שבמצרים ומשם הן הופצו/נפוצו למקומות רבים בעולם.

הדררה, דרך אגב, מופיעה על פסיפס מן המאה ה-5 לספירה בכנסיה ביזנטית ליד בית לחם וקיימת תיאוריה כי מקורן של הדררות בארץ הוא מדלתת הנילוס… כפי הנראה, לא זה המצב.

אז מהיכן הגיעו הדררות לישראל?

ככתוב, "התצפיות הראשונות בישראל" של דררות בטבע היו בראשית שנות השישים של המאה הקודמת.

זה קרה לאחר ש-6 פרטים הובאו לארץ מ…

שימו לב - איראן.

לקח להן הרבה זמן "לפרוץ" לא? 20 שנה עד שנמצא הקן הראשון…

 

אסף מירוז, אקולוג, מוצא הרבה היגיון בהשתלשלות העניינים: "לדעתי הפיצוץ הגיע בכל זאת מאותו גרעין ראשוני שברח והתאקלם לאט לאט", הוא מסביר, "זה תהליך שמקובל בדינאמיקה של פלישות ביולוגיות, ששלב ההתאקלמות הראשונית וההתבססות לוקח הרבה זמן ובהמשך מגיע השלב של התרבות אקספוננציאלית…"

 

 

 

הדררה היא טיפוס סתגלתן, קשוח ואם היא שורדת את החורף שלמרגלות רכס ההימלאיה, אין שום סיבה שהיא לא תסתדר במקומות אחרים בעולם.

הדררה למדה ליהנות מהשילוב המנצח של הסביבה העירונית שמספקת לה שפע אתרי קינון, וחקלאות אינטנסיבית שמספקת מזון ללא הגבלה.

מה לא אמרו עליה… שהיא מגרשת דוגרי חורים מקיניהם בלי בושה, שהיא אגרסבית, משתלטת על אזורי מחיה.

 

בסרטון שצילם אמיר בלבן ניתן להתרשם מהנזק האדיר שמתרחש כאשר להקה של אלפיים דררות "פותחת שולחן" בשדה חמניות, לאחר סיום עונת קינון מוצלחת באזור רמלה ולוד.

אל תחמיצו.

 

 

 

 
שימו לב! יריב מליחי, אקולוג מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים עוקב אחר אוכלוסיית הדררות בישראל. הוא ישמח מאוד לקבל מידע אודות אתרי לינה.
אתם מוזמנים לכתוב לו...  yariv.m@npa.org.il
 
 

כתבות

תגיות

land marks