כרם בן זמרה ותל קדש - לא לאוכלי זרעים בלבד

ברק גרניט 28/11/2013 00:00

תל קדש וכרם בן זמרה הם אתרים מעולים לתצפית בציפורי שיר חורפות - במיוחד באוכלי זרעים וקכלים שונים. באזור נמצאות גם הכמויות הגדולות ביותר בארץ של יוני ענק בחורף.

 

התצפית מתחילה בשעת בוקר מוקדמת, בכרם בן זמרה והר יוחנן.

טיול רגלי בכרמים שעל הר יוחנן ושולי רמת דלתון מומלץ גם אם אתם לא בעניין של ציפורים, אבל מכיוון שאתם כן - אז זה הזמן להוציא משקפת ולהתחיל לחפש את הקכלים האפורים שנמצאים כאן מדי חורף.

 

לא רחוק משם, במטעים הנשירים שעל המפנה הצפוני של נחל גוש חלב, חורפים קכלים לבני-גבה - ציפור אטרקטיבית גם בעיני הצפרים המנוסים, שנהנים לפגוש בה בכל פעם מחדש.

עמדו בשקט והקשיבו… שומעים את הקריאה הגבוהה והצורמנית? אלה הקכלים לבני-הגבה.

 

"תצפית" בכל ארבעת מיני הקכליים אינה משימה בלתי אפשרית במקום הזה מכיוון שקכלים רוננים מצויים כאן מאוד ולעתים קרובות משוטטים כאן גם קכלים גדולים.

ויש את אלה שלא מסתפקים בארבעת המינים (כבר אווירה חגיגית...) ו"מביאים אותה" (סלנג של טוויצ'רים) במזדמן נדיר ביותר מסיביר - כמו אותו קכלי שחור-גרון שגרם לכול אוהבי הציפורים בישראל, להזיע - בחורף 2011.

 

היכנסו אל שטח המטעים ברגל - "השגת הגבול" מתקבלת בהבנה/חמלה - כשמדובר בתימהונים שמשוטטים עם ציוד אופטי ומגדיר ציפורים. המקום מארח כמויות "מסחריות" של אוכלי זרעים ביניהם פרושי הרים ולהקות קטנות של חוגת עצים. יש פה סיכוי לא רע לגיבתון צהוב, וסיכוי טוב לגדרון. זהו גם אחד המקומות הבטוחים ביותר לתצפית בסתרי מצוי - חפשו אותו בערמות הגזם שבשטח.

 

בכל בוקר חולפות במקום להקות ענק, של יוני ענק - שעפות מאתרי הלינה שלהן אל אתרי האכילה באזור נחל דישון. בהמשך, כשהאוויר מתחיל להתחמם, מופיעים בשמיים עיטי שמש, עיטי צפרדעים ועוד דורסים רבים אחרים.

 

 

 

 

יונת ענק - קיבלה את שמה בזכות הענק הנאה המעטר את צווארה... 

 צילום: רעי סגלי

 

זה הזמן להמשיך הלאה, לתל קדש וחניון האלות הסמוך.

חניון האלות הוא אחד המקומות הטובים ביותר בארץ לצפייה בפצחנים ולעתים נראים כאן 100 פצחנים ויותר. בשנים מסוימות מצויות כאן כמויות מרשימות של חורפיים ואתם ציפורים קבועות יותר, כמו חכלילית סלעים, גדרון ועוד.

 

הלהקות הגדולות ביותר של יוני ענק נצפות בתל קדש - "עננים" עם למעלה מ-5,000 פרטים הם מראה שאסור לפספס.

למקרה שלא ידעתם, אז אחד מעצי האורן במקום משמש ללינת ינשופי עצים - חפשו אותם.

בהצלחה.

 

איך מגיעים?

 

סעו בכביש 886 לכרם בן זמרה. בין אזור התעשיה דלתון לישוב כרם בן זמרה, פנו מערבה אל דרך העפר המובילה לכוון הלולים שנמצאים מצפון להר יוחנן (הלולים נראים מהכביש).

המשיכו בדרך העפר, לכיוון מערב, עד שתגיעו לקבוצת עצי אקליפטוס. זה המקום לחנות את הרכבים ולהמשיך ברגל אל מטעי הנשירים.

כדי להגיע מכאן לתל קדש וחניון האלות, ממשיכים צפונה על כביש 886 עד שעוברים את רמות נפתלי.

 

בצומת עם כביש 899 פנו שמאלה. חניון האלות נמצא 800 מטר משם על הכביש - מיד אחרי שעוברים את הפנייה לקיבוץ יפתח. תל קדש נמצא קילומטר אחד מערבה משם - בהמשך הכביש. אפשר להגיע לשני האתרים גם מצומת כח.

 

הנחיות מיוחדות

מטעי כרם בן זמרה הם שטחים פרטיים - יש להתנהג בהתאם ולזכור שבאתר מבקרים צפרים רבים בתקופה זו.

 

כתבות

land marks