שיחנית וקוץ בה...

יעל לנרד 01/07/2014 00:00

 

בימים אלו באילת, הדבר המפחיד ביותר הוא גם הדבר הכי מובן מאליו - זריחת השמש.

רגעים ספורים לאחר עלייתה גלי חום מכים ללא רחם בכל הסובב: קרקע, צמחים, ציפורים, צפרים ושאר בני אדם.

בתקופה זו, בה הטמפרטורות (בצל) מגיעות ל - 45 מעלות ללא כל קושי, רוב הפעילויות המתבצעות מחוץ לטווח המזגן מצטמצמות לשעות הקיצוניות של היממה ואצל רבים מהתיירים המגיעים לעיר ניתן לזהות תהליך ביולוגי מפתיע - מעבר מ"פעילי יום" ל"פעילי לילה".

 

גם בקרב הצפרים מצטמצמות שעות התצפית בדרך כלל לתצפיות מוקדמות בבוקר וסביב שקיעה לערך. גם צפרות זו, נעשית הרבה פעמים מרכב ממוזג או על חוף הים.

קשה שלא להזדהות עם הבריחה מהחום ואף נשאלת השאלה המאוד מתבקשת בין מי שצופים בציפורים הללו- איך הן שורדות את זה בלי אייס קפה ומזגן צמוד?!

 

התחושה היא שכל מי שישהה זמן מספיק ארוך בשמש, דקה וחצי בשיא היום, יהפוך לשניצל מעופף (ובכל זאת רבים מהמבקרים באזור רואים לנכון לזרז את התהליך ואף להתמרח בשמן במטרה, אולי, להפוך פריכים יותר).

 

בחודשי הקיץ אין טיבוע רציף של ציפורים בפארק הבינלאומי לציפורים אילת אך מידי פעם נעשה טיבוע קצר, בטרם יתחמם היום, כדי להכיר את ציפורי הקיץ ואת הפרחונים החדשים.

גם השבוע התקיים בוקר של טיבוע כזה שכלל שפע של דרורי בית ובולבולים צעירים, משפחה של חמריות חלודות-זנב וגולת הכותרת - הנודדת הראשונה, שיחנית קטנה.

ההלם בלכידתה של השיחנית לא נבע מהיותה נודדת דרומה כעת, זה דווקא שגרתי לחודש יולי. כאשר נלכדה ברשת נדהמנו לראות שהיא משופדת!!! כמעט נדמה שהיא שמעה על החום הנורא והכינה עצמה למנגל בצורה מזעזעת שכזו.

 

 

 

 

קוץ אימתני של עץ שיטה חדר לצד גופה, גרם לשפשוף חמור של נוצות התעופה בכנפה ואף לגידול רקמה מאוד מוזרה סביב אזור חדירתו. קשה לחשוב כיצד קוץ כזה יכול לחדור לגוף ובכל זאת לאפשר לציפור להמשיך לעופף. כחלק מן הטיבוע, נשקלה השיחנית ונבדק מצב צבירת השומן שלה. התברר כי על אף הפגיעה הקיצונית ביכולת התעופה שלה השיחנית הקטנה הייתה במשקל תקין ואפילו עם מעט שומן תת-עורי, כיאה לציפור נודדת (השומן נראה לעין כאשר נושפים ומסיטים מעט את הנוצות).

 

 

את הקוץ לא ניתן היה למשוך לאחר שהרקמה גדלה סביבו ולכן נעשה חיתוך שלו משני צדדיו והשיחנית שוחררה לדרכה. כל שנותר הוא לחכות ולראות אם בבוקר הטיבוע הבא נפגוש אותה עדיין בסביבתה ונוכל לראות כיצד היא מתקדמת בחייה ללא אותו מטרד.

עד אז, ניתן להמשיך ולחשוב כיצד הגיע אותו קוץ נורא - האם היא שופדה על ידי חנקן והצליחה לנוס על נפשה? האם קיננה באזור בו עצי שיטה והקוץ חדר כשהייתה גוזל קטן ורך? אולי סיפור אחר בתכלית?

 

 

land marks