סערה בדרך - זמן לצאת ולהירטב!

יואב פרלמן 10/12/2013 00:00

השעון המעורר מצלצל, חשוך כמעט לגמרי בחוץ.

מבעד לחלון אני מבחין בגשם עז שיורד בחוץ. הרוח החזקה מטלטלת את העץ בחצר - מנערת ממנו את מעט העלים שנותרו עליו. סערה.

מתחת לשמיכת הפוך חם ונעים, אבל אני קם, מתלבש, לוקח את הטלסקופ והמשקפת, לובש מעיל גשם ויוצא אל הקור. לאן? ליפו!

התסריט הזה מוכר מאוד לצפרי הים הקשוחים. עבורם, ביטויים מיליטנטיים כמו "כשהגלים מתגברים, הגברים מתגלים" הם די מדויקים... כי ככל שהסערה חזקה יותר, הסיכויים לפגוש בעוף ים נדיר משתפרים!

 

עופות הים הם בין העופות המרתקים ביותר, בעיקר בזכות כישורי התעופה יוצאי הדופן שלהם. מינים חובבי ים עמוק, כמו אלבטרוסים, יסעורים, יסעורונים וכד' מבלים את מרבית חייהם בים ומשוטטים מרחקים עצומים במרחב אינסופי כמעט.

רוב המינים האלה חיים באוקיינוסים העמוקים, וניזונים בעיקר מפלנקטון אבל גם מחלקי דגים צפים ושאריות אחרות שחלקם יודעים לאתר בעזרת חוש ריח מפותח.

למרות שהים התיכון הוא רדוד יחסית, מזוהם ועני בדגה, נצפים מול חופי ישראל עופות ים רבים - חלקם מפתיעים מאד. ברוב ימות השנה ניתן לצפות בחופי הים התיכון בעופות ים כמו יסעור מצוי, יסעור גדול וסולה מצויה, אבל בימות סערה בחורף, כאשר רוחות מערביות חזקות נושבות במשך מספר יממות, עופות ים שלרוב מבלים בעומק הים "נסחפים" אל החוף ואז ניתן לראות אותם במרחק סביר מהחוף.

 

כמעט מדי שנה מזדמנים לחופינו מינים נדירים כמו יסעורון אטלנטי, ריסה שחורת רגל ומזדמנים נדירים ביותר כמו יסעור שחור-כיפה ויסעור קטן מהאוקיינוס האטלנטי, יסעור פרסי מהאוקיינוס ההודי, ברווזי-ים נדירים כמו קטיפנית שחומה ועוד.

בזכות יכולות התעופה המופלאות של עופות הים, מינים רבים עשויים להגיע אלינו ממרחק – אין לדעת מה תלד תצפית ים.

לכן, בכל פעם שתחזיות מזג האוויר השונות צופות סערה חורפית המתקרבת אלינו, במיוחד כזו שמלווה ברוח מערבית חזקה, הצפרים "השרוטים" ביותר מתחילים לפנות את היומן ולהכין את האישה להיעדרויות בוקר.

 

אחד האתרים החביבים על צפרי ים הוא רחבה קטנה ומוגנת מעט מצפון לנמל יפו, וגם במרינה באשקלון, בחוף הצפוני של אשדוד, בתל שקמונה ובתל תנינים ליד ג'יסר א-זרקא. למעשה, כל נקודה לאורך חוף הים התיכון טובה, אבל חשוב למצוא נקודה מוגנת, יחסית, מהרוח ומהגשם המאפשרת תצפית טובה.

טלסקופ טוב הכרחי לתצפית ים - בתנאים טובים עופות הים עוברים במרחק של כחצי קילומטר מהחוף, אך לרוב רחוק הרבה יותר. לא בכל תצפית רואים כמויות של עופות ים, ולא בכל שנה יש אירועים מרגשים של מציאת מין נדיר במיוחד. אך ההתמדה לאורך העונה ולאורך השנים מביאה עימה הצלחות וסיפוק.

 

חשוב לציין את היסעור המצוי. זהו מין בסכנת הכחדה עולמית, שדוגר במזרח הים התיכון. חלק ניכר מהאוכלוסייה שלו חורף לחופי ישראל, והמעקב הרציף אחר גודל האוכלוסייה החורפת כאן חשוב ביותר.

 

land marks