פסטיבל בעמק החולה

ברק גרניט 21/11/2014 00:00

בשבוע השלישי של נובמבר מתקיימים בדרך כלל שני דברים בעמק החולה: העגורים מגיעים לשיא השנתי שלהם כשמספריהם עוברים את ה 40,000 ופסטיבל הצפרות של מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.

במסגרת הפסטיבל, מתקיימים סיורי צפרות מודרכים בעמק החולה ובאתרי צפרות מעולים בסביבה. עשרות צפרים חובבים מהארץ ומחו"ל מגיעים לפסטיבל שנמשך שבוע ומייצרים סצנת צפרות תוססת, שבמהלכה גם נמצאות ציפורים נדירות.

 

ובאשר לאגמון?

קשה לחשוב על מקום הומה כנפיים יותר מזה בתקופה זו של השנה. מעבר לקקופוניה של עשרות אלפי העגורים שבשילוב עם ערפילי הבוקר נותנים לישראלים המיוזעים תחושה רגעית של אדמת ביצות של הטייגה הצפון אירופאית, אפשר ולמעשה אין ברירה אלא לפגוש כאן אלפי אחרים: ברווזים הכוללים גם מאות צהובי-מצח וטדורנות, לעתים קרובות אווזים לבני-מצח (שלא לדבר על אווז אחו..), שקנאים, קורמורנים גמדיים וגדולים, אנפות, פלמינגו, כפנים, חופמאים רבים, שחפים, וכמובן עופות דורסים.

 

 

6 מיני עיטים ניתן לראות כאן מדי יום (צפרדעים, חורש, ערבות, שמש, עיט גמדי ולעתים גם עיט זהוב) כשהנפוץ הוא כמובן עיט הצפרדעים - בין 40 ל - 60 פרטים חורפים בעמק מדי שנה. בנובמבר עדין ניתן לראות כאן את ארבעת מיני הזרון, אולם גם שלושה מינים, סוף, תכול ושדות עושים את העבודה.

מינים אחרים שנראים פה מדי יום הם בז נודד ובז גמדי ואפילו עוזניה שחורה ובז צידיים מבקרים כאן אחת לכמה חורפים ושוהים זמן ממושך, אולם, הדורס שבאמת מאפיין את עמק החולה הוא העיטם לבן-הזנב.

מין זה דגר כאן בעבר ומזה כמה עשורים משוחררים כאן פרטים אל הטבע בתקווה שיתבססו ויקננו.

 

אל העיטמים המשוחררים מצטרפים גם עיטמים "אסליים" מאירופה, צעירים בדרך כלל, שמגיעים לחרוף. לעומת העיטמים, דאות שחורות-כתף הן כנראה קצת יותר סתגלתניות, ומבלי לדגור כאן בעבר מספר זוגות דוגרים כאן היום. ללא מבצע השבה, ללא מגע אדם. פשוט באו והתנחלו.

 

 

 

עיטם לבן-זנב צעיר      צילום: דוד רזק

 

סביב האגמון אפשר לראות ציפורי שיר רבות: זרעיות, כחולי חזה, רמיות, גיבתוני סוף, נחליאלי לימוני, קנית אפריקאית צטיה חלודית ורבים אחרים. מדי שנה נראים כאן כמויות יפות של דוחלים מזרחיים ובדרך כלל גם חורפים כאן חנקן ערבות אחד, או שניים.

אגמון החולה הוא אחד המקומות הבודדים בהם נצפה יותר מפעם אחת דרור הרים וכמובן כולנו מחכים לבואם המחודש של השפמתנים. כבר - 20 שנה שאנחנו מחכים...הם עוד יגיעו.

 

 

איך מגיעים?

מכביש 90 פנו מזרחה כקילומטר וחצי דרומית לצומת כח בדרך משולטת לכיוון אגמון החולה.

 

הנחיות מיוחדות

בשל ממשק העגורים בשטח אגמון החולה, קיימות מספר הגבלות תנועה בשטח האגמון. התנועה בשטח האגמון אפשרית ברגל או בכלי רכב קלים (אופניים, קלנועיות וכד') הניתנים להשכרה במבואת הכניסה לאגמון. בשטח האגמון, התנועה בדרכים המסומנות בלבד. אין לנוע בשדות ובשטחים סגורים, ויש להישמע להנחיות צוות האגמון.

בשל עומס המטיילים באתר, מומלץ לכוון את סיורי הצפרות אל ימות השבוע ולהימנע מהעומסים הצפויים בסופי השבוע.

 

 

הדרכה

מרכז הצפרות עמק החולה מספק שירותי הדרכה באגמון. כמו כן, מרכז הצפרות מפעיל תחנת טיבוע, אליה ניתן להגיע להדרכה בתיאום מראש בלבד.

במבואת אגמון החולה ניתן להזמין סיורים בעגלות מסתור המאפשרים תצפית בעיקר בעגורים. מומלצים במיוחד סיורי השקיעה או הזריחה. כמו כן במבואה עמדות מידע ואפשרות להשכרת משקפות.

טל' לבירורים - 04-6817137.

 

 

 

 

 

כתבות

land marks