תצפית חורף בכנרת

ברק גרניט 15/12/2013 00:00

הכנרת סוערת בחורף!

לא בגלל "הרוחץ הישראלי" - שמצוי במקום בחודשים יולי אוגוסט ובחגי ישראל - בלבוש קיץ מינימלי. תת-המין הים תיכוני - mangalensis הוא מקייץ מצוי בחופי הכנרת ולעיתים קרובות אפשר לצפות בו צף במים הרדודים, על מזרן מתנפח עם מזונו החביב - שיפוד לבבות ועראק אשכוליות.

 

החורף, לעומת זאת - שייך לעופות המים וחלקה הדרומי-מזרחי של הכנרת הוא אתר החריפה הגדול ביותר של טבלן מצוייץ ושל צולל מצוייץ בישראל.

בחורפים טובים, ניתן לראות כאן למעלה מ-1,000 טבלנים מצוייצים - במיוחד מול חוף האון וחוף עין גב, ולמעלה מ-2,000 צוללים מצוייצים חורפים כאן מדי שנה ב'רפסודות' צפופות על פני המים.

 

חופי דרום מזרח הכנרת מושכים עופות מים נוספים ורבים כמו טבלן בינוני, קורומרן גמדי, צוללים חלודיים, טדורונות וברווזים אפורים.

אחת לכמה חורפים נצפים במקום מרגונים בינוניים, שאוהבים לשחות ולדוג בקרבת צמחיית המים ואפילו מרגון גמדי, נמצא כאן, אבל הוא נדיר ביותר במקום.

על החוף ובמים הרדודים אפשר למצוא חופמאים כמו סייפן, בצנית אדומת רגל וחופמי גדות בודדים. מירומית לבנת לחי שכיחה כאן בחורף עם עשרות ולעתים מאות פרטים.

 

בחוף מעגן ובחוף האון כדאי לצפר בצמחיית האשלים והקנים הגדלים לאורך החוף. כאן אפשר לפגוש רליות וציפורי שיר אופייניות כמו רמית וגבתון סוף - לעתים בלהקות עם עשרות פרטים.

 

הקנית האפריקאית היא נציגת המינים היצבים ובין המינים ה"פחות שכיחים" (תואר למינים "נדירים מינוס") אפשר למצוא כאן דוחל מזרחי, נחליאלי לימוני ואנפה משורטטת - אלופת העולם בספורט השנוי במחלוקת - "מי ממצמץ ראשון?"

 

אנפה משורטטת

 

איך מגיעים?

כפר הנופש מעגן מצא על כביש 92, כקילומטר אחד מזרחית לצומת צמח. כפר הנופש האון נמצא כ-3 קילומטרים בהמשך הכביש. כדי לצפות בחוף עין גב, אפשר לחפש מספר נקודות עצירה סמוכות לכביש שניתן להשקיף מהן על הכנרת.

 

הנחיות מיוחדות

הכניסה לכפר הנופש האון אינה פתוחה תמיד. בכניסה לחוף כפר הנופש מעגן יש להחנות את האוטו בחוץ ולבקש בשער רשות להיכנס. בחוף האון ובחוף עין גב, השמש הנגדית של אחר הצהריים אינה מאפשרת תצפית טובה ועל כן כדאי לצפות כאן בשעות הבוקר.

 

 

 

 

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז הצפרות הישראלי

land marks