חולי רוח

יהונתן מירב 04/01/2015 00:00

איך שלא נסתכל על זה אנחנו אנשים של שמש ושל חום והחורף לא עושה לנו את זה.

אולי זה בגלל שאין ממש חורף בישראל ורוב הזמן יש פה בעצם שתי עונות, חם וחם מאד...

 

 

 

זה הזמן לצאת לתצפית ים...   צילום: ערד בן דוד 

 

לכן אותן מערכות חורף אמתיות הפוקדות אותנו רק פעם פעמיים בשנה מעוררות אצלנו התרגשות גדולה כל כך. באותם ימים נדירים בהם הטמפרטורות צונחות ובחוץ משתוללות רוחות ביבוא ישיר מצפון אירופה כל ישראלי עם מעט שכל מעדיף להישאר בצל קורתו ולהידבק לתנור הקרוב ביותר. יום יומיים של מערכת חורפית אמתית וגם אותם אוהבי החורף מתחילים לייחל לשמש המלטפת של החורף הישראלי.

 

אבל יש אנשים שמחכים למערכות החורף האמתיות האלו בגלל הרוחות החזקות ומה שהן מביאות אלינו.

בימים האחרונים יושבים כמה עשרות אנשים בכל ערב מול תחזיות ואתרי מזג אויר בתקווה לרוחות חזקות מהמערב, מהים.

במהלך החורף מינים רבים של עופות ים מבלים בים התיכון. מינים אלו המקננים בחבלים צפוניים ומערביים יותר מעדיפים את משטר הרוחות הרגוע בים התיכון ומעבירים בו את החורף.

מינים רבים של שחפים, יסעורים, יסעורונים, חמסנים ועוד מעבירים את זמנם בעומק הים ובמשך שבועות ניזונים מדגים ומפלנקטון ללא צורך לשוב ליבשה. אילו עופות קשוחים שהים על גליו ורוחותיו הוא מגרש המשחקים שלהם.

 

 

 

 

מימין: ריסה שחורת-רגל צעירה.   צילום: יהונתן מירב   משמאל: חמסן טפיל - חוף ניצנים פברואר 2015   צילום: משה כהן

 

לאורך חופי הים התיכון אין עופות ים רבים ועבור צפרים ישראלים האפשרויות לצפות בעופות ים הן מעטות ונדירות. זו הסיבה שכאשר רוב הישראלים עוקבים בדריכות אחר מערכות החורף הפוקדות אותנו שמא ירד שלג והיכן, אנו הצפרים שקועים במכ"מ הרוח ומייחלים לרוחות חזקות מהים, רוחות המביאות עמן עופות ים.

אני מניח שאצל גולשי גלים התופעות דומות אבל אני צפר וזה סוג אחר לגמרי של טירוף. אז ככה אני מוצא עצמי קם באור ראשון, מפשפש במגירות ומתעטף במעט ציוד החורף האמתי שיש ויוצא אל הסערה. בתור צפרים ישראלים אין לנו הרבה הזדמנויות לעשות Sea Watch אמתי, תצפית ים מנקודה חולשת אחר עופות ים.

 

תצפיות ים מקובלות במקומות רבים באירופה וארה"ב לחופי האוקיינוסים הגדולים שם עופות ים הם דבר שבשגרה. בישראל אנו מייחלים לרוחות החזקות הסוחפות איתן עופות ים לכיוון החוף, מינים נדירים שבימים כתיקונם נמצאים במעמקי הים ולא נצפים מחופינו.

מערכת החורף המשמעותית הראשונה אותה אנו חווים בימים אלו מלווה ברוחות טובות, מערביות וחזקות המביאות גלים ורוחות ממעמקי הים התיכון ומעבר, ומביאה גם עופות ים איכותיים. בימים האחרונים התייצבו צפרים רבים בנקודות שונות לאורך חופי ישראל, פניהם אל רסס הים והרוח. עטופים בחרמוניות, מכוונים את הטלסקופים אל הגלים וסורקים הלוך חזור.

 

תצפית ים היא מיוחדת מכל מיני בחינות. מלבד אי הנעימות הפיזית הכרוכה בשעות רבות ורטובות בטמפרטורות נושקות לאפס זו תצפית המחייבת דריכות, חושים חדים ויכולות צפרות גבוהות. רוב הציפורים נמצאות אמנם קרוב יותר לחוף מהרגיל אך ברוב המקרים עופות הים נמצאים במרחקים של מספר מאות מטרים עד קילומטרים בודדים בעומק הים, מה שמחייב אמצעים אופטיים חזקים. מעבר למרחקים הגדולים מדובר בציפורים הצוחקות לרוח ולגלים ולמעשה נעזרות בים הסוער לתעופה. הדבר מוביל לכך שחלק גדול מהציפורים חולפות נמוך מעל פני המים, בין הגלים המתגלגלים ובמהירות גבוהה, דבר המקשה על איתור וכמובן על זיהוי.

 

 

 

שחף אדום-מקור בוגר - 8.1.15 נמל יפו      צילום: אמיר בן דב

 

אבל מה שהכי מדליק בכל הסיפור היא תחושת הציפייה ואי הודאות. תחושת החיפוש בידיעה ברורה שבכל רגע נתון עלול לחתוך לנו את הטלסקופ מין נדיר באמת, סנסציוני. אותה דריכות וציפייה היא ברמה פיזית והאדרנלין מחפה על אי הנוחות והרעד..

 

אז אילו ציפורים נצפות בימים אילו מחופי ישראל? שחפים ממינים שונים הם הנפוצים ביותר. שחף ארמני שחף שחור ושחף כוזרי הנמצאים מול חופי ישראל בימי החורף גם כך נצפים במספרים גדולים יותר, כך גם

שחף עיטי. מיני שחפים קטנים יותר כגון שחף אגמים וצר-מקור נצפים בלהקות מרשימות ועמן מספרים יפים של שחפית שחורת-מקור.

 

אחד השחפים המגיעים בימי סערה היא הריסה שחורת-הרגל. ריסה היא שחף המזוהה יותר עם איי צפון אירופה הנצפה מול חופינו רק בחורף ולעיתים נדירות. זהו שחף יפה ואלגנטי ו"עוף סערה" אמתי. אך לפני יומיים הזדמן לחופי יפו שחף אדום-מקור. זהו שחף נדיר המקנן במערב הים התיכון ובימי סערה נסחף מזרחה אל חופינו.

מלבד השחפים נצפים בסערה מספר יפה של חמסנים. עופות ים אילו כשמם כן הם, אגרסיביים ונוהגים לחמוס מזון מציפורים אחרות. חמסנים נוהגים לרדוף אחרי שחפים ומינים נוספים ולגרום להן לשמוט או אפילו להקיא טרף שלכדו. בימי סערה אנו צופים בעיקר בשני מיני חמסנים, חמסן טפיל הנפוץ יותר וחמסן רחב-אברה, עוף ים גדול ואגרסיבי המזדמן לחופינו במספרים קטנים.

 

יסעור גדול "ים תיכוני"

4.1.10 חוף אשדוד

צילום: יואב פרלמן

 

משפחה נוספת ומרתקת היא היסעורים. אילו עופות ים אמתיים, קרובי משפחה של האלבטרוסים ובני סדרה הנקראת Tubenoses על שם מבנה המקור הייחודי שלהם. עופות ים קשוחים אילו מסוגלים לשתות מי ים ולפלוט את עודפי המלח דרך "תעלות" הממוקמות מעל המקור.

יסעורים מבלים את רוב ימיהם עמוק בים ומגיעים ליבשה בדרך כלל רק כדי לקנן. מול חופי ישראל נצפים מספרים יפים של יסעור ילקואן (מצוי), מאות ביום טוב. יסעור נדיר זה מקנן באיים בים התיכון וחלק ניכר מאוכלוסייתו העולמית חורף בדרום הים התיכון. מספרים קטנים של יסעור כהה ויסעור גדול נצפים גם כן.

 

 

 

 

יסעור שחור-כיפה - השביעי לישראל. 6.1.15 יפו     צילום: שחר אלתרמן

 

לפני מספר ימים, עם תחילת הסערה נצפה מול יפו יסעור שחור-כיפה על ידי שחר אלתרמן ונתנאל ירקוני. יסעור שחור-כיפה מקנן באיים געשיים בדרום האוקיינוס האטלנטי וזו הפעם השביעית בלבד בה נצפה בישראל, דוגמה קלסית למין איכותי ביותר שנסחף מעומק הים.

 

הצפר שחר אלתרמן - 8.1.15 נמל יפו.

צילום: ערד בן דוד

 

ראוי לציין ששחר אלתרמן הוא בשנים האחרונות "צפר הים" הרשמי, הוא משקיע שעות רבות ביפו בתנאים קשים והנה "תוגמל" ביסעור נדיר, ואף הוציא תמונות נהדרות אז שאפו לשחר ותודה לים.

 

 

 

צפרים סורקים את הים הגועש... 8.1.15    צילום: ערד בן דוד

 

 

מימין - ארז ארליכמן מ-Ynet מראיין את יהונתן מירב ממרכז הצפרות הישראלי   צילום: ערד בן דוד

משמאל - יסעורון אטלנטי מעל לב ים - 2.2.12   צילום: יואב פרלמן

 

היסעורון הוא ציפור מדהימה, גדלו כסנונית והוא מבלה את רוב ימיו בינות לגלים בים הפתוח. יסעורונים הם מזדמנים נדירים ביותר בישראל, בעיקר בימי סערה ורק מתי מעט זכו לצפות ביסעורונים מהחוף בישראל. יסעורון אטלנטי הוא המין העיקרי המזדמן לחופינו וזה לא קורה הרבה, כל תצפית בו היא חוויה נדירה ויוצאת דופן לצפר ישראלי.

ישנם מינים נוספים המזדמנים בימי סערה לחופינו, ברווזי-ים נדירים ועוד, רשימת המינים הנדירים באמת (המכונים Mega בשפת הצפרים) שנצפו בישראל בתצפיות ים היא מרשימה. הים אכן מספק חוויות מדהימות לצפרים בישראל ושווה להשקיע ולצאת אל החוף. אחרי הכל אנחנו רגילים לשמיים כחולים וים שטוח אז כשהחורף כבר מארגן לנו סערה אמתית תוצרת ישראל, איך לא נצא?

 

החורף עוד ארוך, נתראה ביפו...

 

 

כתבות

land marks