אל מאגרי דרום רמת הגולן

ברק גרניט 23/12/2013 00:00

מאגרי דרום רמת הגולן מושכים אליהם מגוון ברווזים ועופות מים, להקות גדולות של אוכלי זרעים ועופות דורסים.

סיור הצפרות הזה מתרכז בשלושת המאגרים - מאגר רווייה, מאגר בני ישראל ומאגר חיטל. זה הזמן וההזדמנות לחפש להקות גדולות של ברווזים צהובי-מצח ואתם צוללים חלודיים וברווזים אחרים.

 

לעתים קרובות נצפות כאן קזרקות ושלושת המאגרים הם מהאתרים היותר קבועים בישראל לאווז לבן-מצח, שבחורפים מסוימים נצפו כאן אף מעל 100 פרטים. במאגרים אלה קיים גם סיכוי טוב להיתקל בחורפים נדירים: במרבית שנות ה- 2000 נצפו כאן שנה אחר שנה מרגונים גמדיים (בחורף אחד נצפו כאן לא פחות מ- 13 פרטים יחד!) ובחורף 2002 חרפה כאן ברנטה אדומת-חזה ביחד עם אווזים לבני-מצח.

 

מומלץ לבדוק היטב את האחו שנמצא ממערב למאגר בני ישראל (ומדרום ומצפון לכביש הגישה לנטור): בשטח זה חורפות באופן קבוע חובות קטנות (עד 70 פרטים!) וזהו המקום הטוב בארץ לצפות במין זה.

באזור המאגרים משוטטות גם קוויות מצויצות, להקות גדולות של אוכלי זרעים כמו גיבתונים עפרונים, תפוחיות ובזבוזים אירופים ובנוסף גם סלעיות חורף וחכליליות סלעים.


 

 

אווז לבן-מצח.  נובמבר 2016    צילום: עזרא חדד

 

בשטח זה ניתן גם לראות עדרים יפים של צבי ישראלי המונים כמה עשרות.

דרום רמת הגולן מציע הזדמנות נהדרת לצפייה בעופות דורסים כמו זרון תכול ובז גמד כשהם עסוקים בציד ציפורי שיר, עקבים עיטיים ועיטי שמש גם הם נצפים כאן לעתים קרובות. במאגר חיטל, דרך אגב, יש סיכוי לפגוש גם עיטם לבן-זנב.

 

דרכי הגעה

למאגר רוויה, יש לנסוע על כביש 808 לכוון דרום (למגיעים מכוון צפון), ולאחר שעוברים את הפניה לכוון מעלה גמלא, ממשיכים עוד 3 קילומטרים עד לדרך עפר קטנה שיורדת מהדרך מול המאגר. מכאן עדיף להמשיך ברגל.

 

כדי להגיע למאגר בני ישראל המשיכו עוד קילומטר אחד דרומה, על כביש 808, ופנו ימינה לכוון נטור. לאחר כחצי קילומטר יש דרך עפר - חסומה לרכב בדרך כלל, השתמשו בה כדי להתקרב אל המאגר.

כדי להגיע למאגר חיטל חוזרים אל כביש 808 ולממשיכים לכוון אבני איתן על כביש 98. חצי קילומטר לפני כביש הגישה לישוב, ישנה פניה שמאלה לכוון המאגר.

 

הנחיות מיוחדות

בחורף, בדרך כלל דרכי הגישה למאגרים בוציות מאוד ויש להצטייד בהתאם. בבקרים, קר מאוד וכדאי להצטייד בלבוש חם.


 

כתבות

land marks