מלכילונים וגיבתונים בביריה

ברק גרניט 29/12/2013 00:00

יער וביריה וחורשת הארזים מושכים אליהם קהל צפרים רב בכל חורף.

חורשת הארזים היא אחד המקומות הטובים ביותר בארץ לתצפית במלכילון האורנים - בדרך כלל שומעים את המלכילונים ועם קצת סבלנות גם העין מצליחה לאתר אותם, כשהם "מהבהבים" בין הענפים. לעתים חורפים כאן עד עשרה פרטים.

 

ביער האורנים שמסביב, אפשר לפגוש כמויות גדולות של פרושי הרים מעורבים בלהקות של פרושים מצויים ואפילו להחריד, מבלי להתכוון כמובן, חרטומן יערות ממקומו.

מתחת לחורשת הארזים נמצאת עין נבורייה - מקום יפה לכשעצמו ומצוין לצפייה בסתרי מצוי וציפורי שיר

נוספות.

 

מטעי השקדים של ביריה ידועים כאחד האתרים הבודדים בארץ בהם ניתן למצוא בחורף גיבתון לבן-כיפה. פרטים בודדים מעורבים בקבוצות גיבתונים צהובים שחורפים כאן, בדרך כלל, בעשרותיהם. בנוסף על שני הגיבתונים היפים האלה, יש סיכוי טוב לפגוש כאן גם גיבתוני סלעים, כמויות יפות של פצחנים (עשרות), פרושי הרים רבים ועשרות חורפיים.

 

מבין הציפורים הנפוצות יותר נפגוש כאן עלויות חורף, אדומי חזה, חכלילת סלעים ופה ושם סתרי מצוי וגדרון - המקפצים לעתים על דרדרות הסלעים החוצצים בין החלקות השונות.

במקום זה נמצא גם כחול הזנב הראשון לישראל, שחרף כאן בשנת 1996.


 

 

 

מלכילון האורנים בחורשת הארזים.      צילום: ליאור כסלו

 

 

איך מגיעים?

אל חורשת הארזים ניתן להגיע מכביש 90 ולפנות מערבה לכוון עמוקה, מיד לאחר אזור התעשייה של חצור הגלילית. לאחר שעוברים את עמוקה, ממשיכים עוד 1.3 קילומטרים לערך עד שמגיעים לעיקול חד מאוד בכביש. בעיקול עצמו יש דרך עפר שחוצה את הכביש שם חונים. החורשה נמצאת משני צידי הכביש.

 

ניתן לרדת לאורך סימון השבילים השחור עד לעין נבוריה. כדי להגיע למטעי ביריה, ממשיכים עם הכביש עד לצומת, בה ניתן לפנות שמאלה למצודת ביריה. בצומת, אפשר להחנות את הרכב מתחת לחורשת האורנים ולרדת למטעים ברגל דרך שער הבקר שנמצא בקצה הצפון מערבי. אפשר להגיע למטעים גם מכיוון צפת, בכביש העולה לשכונת ביריה.


 

 

כתבות

land marks