יום שיא!

נועם וייס 03/05/2015 00:00

יום שיא לנדידת הדורסים באילת ובישראל בכלל ,מעולם לא נספרו כל כך הרבה עופות דורסים ביום אחד בישראל - 250,000 איות צרעים ביום אחד!

 

אילת חוותה היום את אחד הימים היפים ביותר בתולדותיה, כשרבע מיליון איות צרעים, עוף דורס גדול שעשה הסבה מאכילת מכרסמים לדבש וזחלי צרעות, חלפו בשלווה ושקט מוחלטים מעל שמיה לכיוון אירופה ואסיה.

צוות הניטור של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, סופר כאן את העופות הדורסים הנודדים כבר מתחילת פברואר. 2 תחנות תצפית בהרי אילת וצוות ניטור כללי שבודק בין השאר גם את שלומן של הציפורים לאורך ציר נדידתן. אם העונה החלה עם חשש כבד לגורלם של עיטי הערבות שעברו במספרים נמוכים יחסית, איות הצרעים באו בגדול.

 

 

כבר באור ראשון נהרות של איות ריחפו  בגובה נמוך מעל ומילאו את ערוץ נחל שלמה - כמו נהר זורם חי. עד השעה 09:00, יוהאן מדנמרק שישב בעמדת "High Mountain" שבהר יהורם כבר ספר 40,000 איות והזעיק את שאר הסוקרים כדי שיבדקו כל מה שעובר באזורים שעליהם הוא לא יכול לצפות.  ב-12:00 הוא כבר עבר את ה-100,000 וב-14:30 נרשמו אצלו מעל 150,000. בינתיים בפארק הצפרות של אילת החלה נחיתה של אלפי איות שבאו להרוות את צימאונם ממימי אגם המים המתוקים ששופץ לאחרונה והותאם לשתיית עופות דורסים.

 

המחזה שם היה עוצר נשימה כשהאיות הנמיכו לגובה אפס ומילאו את שפת האגם עד אפס מקום. צוות מרכז הצפרות אילת שירד אל החוף הצפוני גילה עשרות אלפי איות נוספות שקיצרו את דרכן וחצו את הים האדום הישר אל ירדן, הרחק מצופי הסקר. הטלפון לא פסק לצלצל מאנשים טובים שדיווחו על להקות הענק מכל נקודה באזור. סגרנו את היום עם 250,000 איות ועוד 11,000 ניצים קצרי אצבעות, מין דורס נוסף, קטן ונדיר בהרבה.

 

 

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע שהיה מתנדב צעיר בסקר נדידת הדורסים  באביב 1985 נזכר בפעם הקודמת שמספרים דומים של איות נספרו.

זה היה ב-6 למאי 1985 אז נספרו 228,000 באותה הנקודה באילת. באותה שנה מיוחדת נספרו 850,000 איות בתוך כ-10 ימים. מאז לא התקיימו באילת סקרים מסודרים ולא נראו מספרים כאלו של איות צרעים.

 

נדידתן של איות הצרעים נמצאת תחת איום. קווי מתח גבוה מהווים סכנה להתנגשות והתחשמלות, מקורות מים מזוהמים פוגעים באיות שנוחתות לשתות. באתר הספירה הייתה מתוכננת חווה של טורבינות רוח. החברה להגנת הטבע וגופים נוספים נלחמו כדי שבמקום ייחודי זה לא תקום חוות רוח. טורבינות רוח הוכחו  כסכנה גדולה לעופות דורסים ולכן באתר כה ייחודי אין מקום להקימן.

 

 

אילת התמלאה היום בצפרים מאושרים. עם עיניים אדומות וחיוך שלא ירד מהפנים, צוות הניטור שעובד כל כך קשה כל יום, קיבל את המתנה לה הוא חיכה.

ומי שהיה היום באילת ולא הסתכל למעלה, נדידת האיות מעל אילת תימשך גם בשבוע הקרוב.

כתבות

land marks