נדיר בלבוש קיץ

חן רוזן 03/05/2015 00:00

יום ראשון 3.5.15

 

 

חזרתי לעבודה בפארק הצפרות באילת מסוף שבוע בבית וכרגיל, כשחוזרים לפארק מתעדכנים מהמתנדבים בתחנה איך עבר סוף השבוע ואילו ציפורים "פספסתי" בהעדרי.

השיחה עם יואן המתנדב הסקוטי התמקדה בעיקר במעבר המסיבי של איות הצרעים והמיעוט בציפורי שיר בשטח... לאחר כמה דקות טובות לתוך השיחה נזרק כבדרך אגב המשפט הבא: "אה כן, והיה פה הבוקר איזה צפר מגרמניה, או שבדיה, או משהו בסגנון, שראה טבלן אפור-לחיים בחוף הצפוני..."

 

כששמעתי את זה נחנקתי קצת מהקפה ושאלתי אותו אם הוא רציני? יואן השיב שהצפר אפילו טרח להראות לו תמונה שצילם. אמרתי לו שזו תצפית מאוד נדירה בישראל ושאלתי אם הוא יידע מישהו אחר על הטבלן. יואן השיב שהוא אמר לטים המתנדב הבריטי של התחנה ומיד התקשרתי לטים לברר את העניין.

 

 

טים הודה שיואן באמת סיפר לו והוא חשב שזה נחמד אבל... באנגליה טבלן אפור-לחיים לא ממש נדיר ולכן העדיף להמשיך ליהנות מנדידת איות הצרעים.

אולי זה המקום לספר שביום שבת 2.5.15 חלפו מעל אילת והרי אילת רבע מיליון איות צרעים! מספר שיא ויום בלתי נשכח בתולדות הצפרות באילת. גם היום שלמחרת (היום שבו נמצא הטבלן לראשונה) היה פנטסטי עם 200.000 איות צרעים! את זה טים אף פעם לא יראה באנגליה...

 

לאחר שהבנתי שאף לא ממש מודע לנדירות שלו בישראל מיד עזבתי הכל וטסתי לחוף הצפוני כדי למצוא אותו כשכבר עברו מספר שעות מאז שנראה לראשונה.

למרבה המזל כשהגעתי לחוף הטבלן חיכה לי, בלבוש קיץ יפהפה, ונשאר במקומו עד השקיעה לשמחת הצפרים הראשונים שהספיקו לצפות בו עוד באותו יום. ביניהם, דרך אגב, היה גם הצפר ההולנדי שמצא אותו לראשונה, Douwe de Boer.

למחרת בבוקר הטבלן זכה לקבלת פנים מצפרים נוספים שהגיעו במיוחד מהמרכז כדי לראות אותו.

 

 

למרות שטבלנים אפורי-לחיים מקננים בטורקיה, מזרח אירופה ומערב אסיה, וחורפים במערב אירופה ודרומה - הנטייה שלהם לשוטט קטנה מאוד ולכן הם נדירים מאוד בישראל.

זוהי התצפית החמישית לישראל במין זה.

 

 

land marks