עיניים שלי

ערד בן דוד 19/05/2015 00:00

"אתה חייב לעשות עם זה משהו…" אמר לי יגאל סימן טוב, "צריך שכמה שיותר אנשים ישמעו על המקרה העצוב הזה… כולם מכירים את הזוג הזה".

זה נכון, אין צפר או צלם שלא מכיר את האוחים העיטיים מהמטווח הישן שבאזור ברקת. לפני כשנה, כשכתבתי את הכתבה על הצפר דודו ראבד שהשתתף בתחרות הצפר המצטיין, נסענו שנינו למקום - שם האוחים חיכו לנו. זאת היתה תצפית נהדרת. איך אפשר שלא להתרגש מהאוח העיטי? הגדול שבין דורסי הלילה בישראל ואחד המרשימים שבהם...

 

 

לפני שבוע, ביום חמישי ה - 14.5.15 התפרסמה ברשת תמונה מצערת שבה נראה אוח עיטי מחושמל ויונה שצד, תפוסה בטופריו החדים. הצפרים שראו את התמונה זיהו מיד במי מדובר והביעו את צערם, כמי שאיבד חבר ותיק.

בעקבות התמונות, עזרא חדד מרשות הטבע והגנים יצא אל המקום בניסיון לאתר את הקן של בני הזוג.

חדד, שעוקב שנים רבות אחר קינוני האוחים של שפלת יהודה ואתרים נוספים בארץ, מאמין שיש שם גוזלים, שצריך להתערב כדי שישרדו ואם צריך לטפס על קירות - נסתדר גם עם זה.

 

הבעיה היא שגוזלי אוחים נוהגים לעזוב את הקן, עוד לפני שהם יודעים לעופף. הם מוצאים לעצמם מקום מסתור חדש ומשם הם צווחים שהם רעבים. מבחן העצמאות הזה מתרחש בגיל חודש וחצי בממוצע, עזרא חדד מאמין שזה גם המצב במקרה שלפנינו וזאת הסיבה שבגללה הוא לא הצליח לאתר אותם.

 

 

צילום: תומר הלל

 

גוזלי האוח האיטי, דרך אגב, לומדים לעופף בגיל עשרה שבועות וגם אז הם נתונים תחת חסות ההורים. למעשה, ההאכלה והדאגה לפרחונים נמשכת במשך כל חודשי הקיץ - מכרסמים, קיפודים ועטלפי פרות, ועופות כמו חוגלת הסלעים, עורב אפור, צוצלות ו… יונים.

 

מסתבר שהאוח העיטי למד להפתיע יונים שישנות ו/או מקננות בשנאים (טרנספורמטורים) הצמודים לעמודי החשמל - אם תרצו: שדה ציד בתוך שדה חשמלי…

תבינו, אף אחד לא מחפש אשמים וברור לנו שחברת החשמל לישראל לא תסלק משם את העמוד, מחר. למרות זאת המקרה שלפנינו חשוב מאוד, גם ברמה של שמירת טבע.

שימו לב למה שכותב אוהד הצופה - מחטיבת המדע של רשות הטבע והגנים:

"קווי חשמל הם הגורם מספר אחד לתמותה של עופות רבים, ביניהם עופות דורסים נדירים. בישראל עושים הרבה, במיוחד בתכנון קווים, אבל זה עדיין רחוק מלהספיק. הפיגור הוא של עשרות שנים ועדיין לא נופל ממרבית מדינות אחרות במערב.

 

מי שלא מדווח על אוח מחושמל", אומר הצופה, "לא מונע את ההתחשמלות של האוח הבא.

כאשר אתם מדווחים לנו, אתם מחייבים אותנו להגיב. המידע הזה, שמצטבר אצלנו, משמש אותנו בהמשך, במשא ומתן מול גופי התכנון שמרבים לטעון כי בהיעדר מספרים - הבעיה אינה כצעקתה.

 

לעיתים המידע המצוי בידינו", ממשיך הצופה, "הוא ברור לנו, אבל אינו מספיק לשכנוע.

אנחנו לא ממציאים נתונים על תמותה או פגיעה בקווי מתח, לכן המידע שאתם אוספים, מתעדים ומעלים לפייסבוק - חשוב כל כך.

חשוב מאוד להעביר דיווח מסודר 'על המקום': מין העוף, תאריך, סוג העמוד או האם העוף נמצא מתחת לקו המתח עצמו (התנגשות) וכד'.

ותמונה… שווה אלף מילים".

 

אנחנו מזכירים לכם שבימים אלה ממש מתנהל קמפיין חשוב נגד הקמת קו מתח עילי שיחצה את עמק החולה (כתבה מצורפת) ושזה הזמן לחתום על העצומה שקוראת לעצור את המיזם.

 

 

טולי  מלק: "כשבוע לאחר ההתחשמלות צפית כעת (יום ד' 20.5.15 בשעה 06:35) בשני פרחונים במחצבה ועורב שצורח על אחד מהם. בוגר לא נצפה הבוקר".

יומיים לפני התצפית של מלק, יהודית קאופמן צפתה במקום בפרט בוגר.

 

עזרא חדד: "עדכון לגבי משפחת האוחים ממחצבת ברקת. היום לאחר שטולי איתר את הפרחונים טיפסנו, שמוליק לנדאו מבית החולים לחיות בר ואני, למצוק במחצבה והצלחנו להוציא שני פרחונים בני כ-50 יום. הפרחונים היו במצב ירוד מאוד - אנמים, חצי מהמשקל הנורמלי לגילם, בקושי עמדו על הרגליים...

הוחלט להעביר אותם בשלב זה לטיפול בבית החולים לחיות בר וברגע שיתחזקו, הם ישולבו בקן אחר בשפלת יהודה. תודה לטולי ולמי שלקח חלק במבצע הזה".

 

 

 

 


 

 

 

תודה רבה לעזרא חדד, ברוך תמם מרשות הטבע והגנים, תומר הלל שצילם את התמונות אוהד הצופה ויגאל סימן-טוב. 

כתבות

land marks