סנגלי במעגן מיכאל

חן רוזן 08/07/2015 00:00

אחרי חמישה חודשים מלאי חוויות באביב האחרון באילת, עם שלל ציפורים חדשות ומעניינות, חזרתי צפונה לחופשת קיץ. החלטתי לנצל את ההזדמנות ולטייל קצת עם אבי (גם הוא צפר חובב) ב"מגרש הביתי" שלי במעגן מיכאל, שהיה אתר הצפרות המרכזי בו ביקרתי מאז שהתחלתי להתעניין בציפורים.

 

מצאנו את כל הציפורים האופייניות לעונה - שחפיות ים וגמדיות עסוקות בהאכלת פרחונים רעבים, ביצניות ממינים שונים החלו לחזור מאירופה ויחד איתן גם ציפורים מקומיות כמו למשל עשרות קורמורנים גמדיים - שכבר הפכו להיות קבועים בנוף.

 

 

 

בין שלל הציפורים בלט כרוון אחד שאותו הברחנו כשחלפנו על פניו עם הרכב.

בכל השנים שבהן צפיתי במעגן מיכאל מעולם לא ראיתי כרוון קרוב כל כך אל ברכות הדגים, הם מצויים יותר בשטח הפתוח שמדרום לברכות.

בנוסף, בתקופה זו כרוונים 'אמורים' להסתובב בזוגות אך הכרוון הזה היה לבדו.

'לקחתי רוורס!' למקום שבו נחת ובחנתי אותו מבעד למשקפת. כעת גם דגם הכנף שלו נראה לי חשוד… לא מתאים לדגם הכנף של הכרוון שלנו, שמציג פס לבנבן עם גבולות שחורים כאשר הכנף אסופה.

 

צילמתי כמה תמונות והשוויתי באמצעות האינטרנט בטלפון לתמונות של כרוון סנגלי - שהיה הכרוון היחידי שהכרתי מהמגדיר מלבד המצוי.

החשד הראשוני שלי התחיל להראות פתאום כמו הדבר האמתי וגם רף ההתרגשות החל לעלות. צילמתי עוד מספר תמונות שיאפשרו זיהוי ודאי והמשכתי לבחון תמונות של כרוונים מהאינטרנט.

כל זה בזמן שאבי מתייבש בצד...

 

 

 

 

העברתי את התמונות למספר צפרים להתייעצות ואילו אבי ואני המשכנו בדרכנו לחפש ציפורים נוספות. לא עברו מספר דקות כשהתקבלה תשובה שהכרוון נראה מתאים מאוד לסנגלי! ברקס! פרסה! ו... חזרה 'זריזה' אל מקום התצפית. כעת היה צורך לאתר אותו שוב לטובת הצפרים הראשונים שכבר עשו את דרכם למקום…

 

הכרוון היה רגוע ונינוח. תצפתנו עליו כשעה ולאחר שראשוני הטוויצ'רים התייצבו, החל דיון באשר לזהותו של האמתית: האם מדובר באמת בכרוון סנגלי (Burhinus senegalensis) או אולי בעצם מדובר בכרוון מים (Burhinus vermiculatus)? מה שבטוח.. זה לא היה כרוון מצוי!

 

 

בסופו של דבר התקבלה ההחלטה שאכן מדובר בכרוון סנגלי - הראשון שנצפה אי פעם בישראל.

הכרוון הסנגלי נפוץ באפריקה בכל המדינות שמדרום לסהרה עד לקו המשווה אך קיימת גם אוכלוסייה במצרים ממערב לסיני. מדרום לקו המשווה באפריקה מחליף אותו כרוון המים.

 

חן

 

 

 

 

כתבות

land marks