צפון עמק החולה

ברק גרניט 19/01/2014 00:00

מלבד אגמון החולה המוכר לכל, עמק החולה הצפוני מציע פינות חמד וכמה אתרים צפרות מצוינים.

שפכי קריית שמונה, למשל, כולל מספר בריכות חמצון ומשטחי בוצה המהווים אתר צפרות נחמד מאוד ובו ציפורי שיר וציפורי מים אופייניות. ניתן לצפות כאן בקלות, יחסית, בכחולי חזה, צטיות, רמיות וגבתוני סוף, נחליאלי לימוני, פפיוני מים ואף פפיון ממושקף, הנדיר.

בנוסף לציפורי השיר אפשר לצפות כאן בחרטומית גמדית, רלית המים וכדאי לבדוק את עמודי המתח הגבוה שכן לעתים קרובות עומד עליהם בז נודד. אפשר להמשיך משם לשדות הגושרים שם, באופן מסורתי, מתקבצים מאות עורבי מזרע.

 

 

ברווז משויש      צילום: אמיר בן דב

 

בבריכות של קיבוץ להבות הבשן, ניתן לראות באופן רגיל ברווזים משויישים וצוללי ביצות. ציפורים בולטות נוספות הן קנית אפריקאית וזרון סוף.

כמו בביוב קריית שמונה, גם כאן ניתן לפגוש חבורת ציפורים דומה, עם כמויות גדולות במיוחד של רמיות וגבתוני סוף ובין הקנים ניתן לשמוע, ולעתים לראות, אנפית גמדית - חורפת לא שכיחה בישראל.

בבריכות מרוקנות למחצה מתקבצות קבוצות קטנות של חופית טמינק.

 

בריכות דן מציעות, בדרך כלל, מספרים גבוהים במיוחד של ברווזים אפורים - לעתים קרובות יותר מבכל מקום אחר בארץ. במקום זה גם נצפו מספר מינים נדירים ביניהם: מרגון גמדי, ברבורים קטנים ומינים לא שכיחים כמו נטה אדומת-ראש.

 

בשדות האספסת של כפר סאלד נצפים באופן קבוע עיטי שמש ועיטי צפרדעים, לצד מינים כמו זרון תכול וזרון שדות. לעתים נצפה כאן גם עיטם לבן-זנב ואף עזנייה שחורה. בין המזדמנים הנדירים ביותר ראויה לציון להקה של 9 ברבורים שרים, שחרפה במקום לאחרונה.

 

 

זרון סוף - זכר.      צילום: לביא לילו

 

איך מגיעים?

לבריכות הביוב של קרית שמונה מגיעים מכביש 90 מכוון דרום. כשמגיעים אל אזור התעשייה, פונים ימינה בפניה הראשונה. הכביש עובר בין המפעלים עד שיוצאים מצד מזרח ורואים את הבריכות.

לשדות הגושרים נוסעים צפונה על כביש 90 ופונים מזרחה על כביש 99. כשמגיעים לתחנת הדלק ולמתחם הנמצא מערבית לקיבוץ פונים ימינה ונכנסים על דרך העפר דרומה לכוון השדות. משם ניתן להמשיך לבריכות דן הנמצאות על כביש 918 (פניה ימינה לאחר שעוברים את קיבוץ הגושרים). לאחר שפונים ימינה נוסעים עוד קילומטר אחד ונכנסים בדרך העפר לבריכות.

 

שדות כפר סאלד נמצאים כשני קילומטרים מדרום לשם, משני צידי הכביש וגם מדרום לקיבוץ. הכניסה לבריכות של קיבוץ להבות הבשן נמצאת בדיוק מול הכניסה לקיבוץ.

 

הנחיות מיוחדות

השערים לבריכות הדגים עשויים להיות נעולים.

 
 

כתבות

land marks