אוברשוט!

ערד בן דוד 16/11/2015 00:00

 

מאז ומתמיד הקיכלי הסהרון היה אורח נדיר ולא צפוי בישראל, בדרך כלל בחודש נובמבר...

 

בעבר, נאמר עד תחילת שנות התשעים של המאה שעברה, נרשמו לא מעט תצפיות בקיכלי היפה הזה בהרי ירושלים וברמת הנגב - במקומות כמו שדה בוקר ומצפה רמון.

ברוב המקרים הם נמצאו בקבוצות קטנות אבל היו גם הפתעות: בשנות ה-70, למשל, צפר דני בשם פר שלוטר צפה בעשרות פרטים (60) ביער אודם.

 

הפעם האחרונה שבה נראתה קבוצה מרשימה בארץ הייתה בשנת 1985 כש-10 פרטים נצפו בהר הרצל, מהם חמישה נשארו לחרוף. בתחילת שנות ה-90 עדין נראה מדי שנה קכלי סהרון במדרשת שדה בוקר ובאזור מצפה רמון, אולם לאחר 1993 פסק רצף התצפיות.

ב-1998 חרפה נקבה ביער יתיר ביחד עם כל 5 מיני הקכלים האחרים בארץ, בנובמבר 2003 נראו 3 פרטים ליד בה"ד 1 וב-2004 נראה שם פרט נוסף. לאחר מכן שוב הייתה הפסקה של 5-6 שנים.

 

בשנים האחרונות ישנה עדנה מסוימת והקכלי נראה מדי שנה, כולל פרט מהתת-מין amicorum שהגיע לגן הוורדים בירושלים במאי 2011 - תאריך חריג מאוד. פרט נוסף נצפה שם גם בסתיו ובנובמבר 2013 נמצא וצולם קיכלי סהרון בעין גדי.

 

 

אחד המקומות הנחשבים לבעלי פוטנציאל גבוה לקיכלי סהרון הוא החווה החקלאית בנפחא הסמוכה למצפה רמון. בגובה 650 מטרים מעל פני הים, עם מטעי זיתים, כרמים, אשלים ואפילו ביוב זורם - החווה היא נאת מדבר עבור הציפורים המקומיות ואהובה במיוחד על נודדי הסתיו המאוחר.

בנובמבר 2014 ברק גרניט מצא בנפחא זכר, יפהפה - מקפץ בין שריגי הגפנים - זולל ענבים שחורים.

ביום שבת האחרון, ה-14.11.15 גרניט חזר לנפחא ואתו הצפר שחר אלתרמן. לשמחתם, הקיכלי המתין להם שם, בדיוק על אותם עצי זית שבהם הוא נצפה בשנה שעברה.

 

 

נציין כאן כי מבין שלושת תתי-המינים של הקיכלי הסהרון (צפוני,אלפיני וקווקזי), אנחנו זכינו לקבל את היפה ביותר: תת-המין alpestris שמצטיין בדגם קשקשים מרהיב המקשט את חלקי גופו התחתונים וזאת בנוסף לסהרון הנאה שעל חזהו.

 

תפוצתו של קיכלי הסהרון מצומצמת, יחסית.

תת-המין הראשי T.t torquatus דוגר בסקנדינביה, אנגליה, אירלנד וצפון מערב רוסיה. את חודשי החורף הקיכליים מתת-מין זה מבלים בעיקר בחצי האי האיברי וצפון מערב אפריקה.

תת-המין T.t alpestris מצוי באזורים הרריים במרכז ודרום אירופה. הוא חורף באסיה הקטנה וצפון אפריקה.

תת-המין האחרון T.t amicorum דוגר בקווקז, מזרח טורקיה וצפון איראן. חורף באיראן.

 

 

עניין לא ברור נוסף, שקשור בהגעת הקיכלי הסהרון לישראל הוא שבשלב מסוים, לקראת סוף נובמבר, הם פשוט נעלמים…

לאן הם בדיוק נודדים בחצי השני של נובמבר?

"מין זה ידוע כחורף סביב הים התיכון. למשל, בהרי האטלס, קפריסין, טורקיה ועוד", אומר ברק גרניט. "אפשרות אחת - שהפרטים הנראים בארץ ממשיכים לחרוף בהר הגבוה בסיני למשל. אולם אני סבור שמדובר ב'אובר שוטינג' (Overshoot - מצב שבו ציפור נודדות ממשיכה מעבר ליעדה המתוכנן), כמו עוד הרבה מזדמני נובמבר, ולמעשה לאחר שהפרטים מגיעים לנגב - הם 'מתקנים' מעט צפונה לאתר חריפה מתאים יותר. כמובן ששתי הסברות סבירות באותה מידה".

 

האם יתכן שהפרט שנצפה השנה הוא אותו פרט מהשנה שעברה?

באופן עקרוני הכל יכול להיות, אבל התחושה היא שמדובר בפרט אחר כיוון שלפרט מ-2014 יש מקור עם מעט מאוד צהוב בהשוואה לפרט מהשנה.

אם עשינו לכם חשק לכת ולחפש ציפורים בנפחא, אנחנו מצרפים (בצד שמאל ולמעלה) "טיול מומלץ" לשם, שנכתב על ידי גרניט. מצוינות שם הנחיות שכדאי מאוד לפעול לפיהן כיוון שהאתר "רגיש".

בהצלחה

 

 

תודה רבה לברק על העזרה בהכנת הכתבה

 
land marks