מפקד עופות המים

ערד בן דוד 11/01/2016 00:00

בסוף השבוע הקרוב יתקיים מפקד עופות המים.

פקחי רשות הטבע והגנים, מלווים בצפרים מתנדבים, יבקרו בכל מאגרי המים בישראל וביחד יספרו את כול מי שיכנס להם לכוונת (למשקפת או לטלסקופ…): ברווזים, אנפות, חופמאים, חסידות ושקנאים, טבלנים, פלמינגואים, קורמורנים ושחפים… בשנה החולפת נספרו אפילו יסעורים מצויים וסולה לבנת-בטן (בימים אלה שני פרטים מבלים בחוף הצפוני של אילת..).

 

הנה כמה מהדברים שכתב אוהד הצופה מחטיבת המדע של רשות הטבע והגנים. אוהד התייחס לנתוני מפקד העופות שעבר (ינואר 2015) וכיצד צריך לנהוג במפקד הקרוב בהקשר של מינים מסויימים:

 

"מעניין לציין כי כמה מינים מראים (גם) השנה מספרים גבוהים בניגוד למגמה עולמית (למשל מרית). אליהם יש להוסיף את המספר יוצא הדופן של הצחראש הלבן ששבר כל שיא, עם חריפה בישראל של קרוב לשליש מכלל האוכלוסייה העולמית של המין.

מדעני Wetland International הציעו לכך הסבר: מצב מקווי המים בטורקיה ממשיך להתדרדר והביטוי לכך הוא שישראל מהווה אתר חריפה חליפי.

 

 

אולם בניגוד לתיאוריה הנ"ל, לגבי המספרים בישראל והמצב בטורקיה - השנה מספרי הצוללים היו נמוכים (שלושת המינים). מין אחד מעורר דאגה בקנה מידה עולמי והוא דווקא מין המותר בציד בישראל: הצולל החלודי.

השנה (2016) יש להקפיד בספירת הצוללים החלודים, על זיהוי ורישום של פרטים לפי זוויג. יש ניסיון להעריך בעולם מה הגורמים לירידה: האם זה קשור להצלחת רבייה, לשרידה שונה וכד'. אנא הנחו את הפוקדים במיוחד במין זה לבצע ספירה שונה…"

 

אוהד

 

 

הצולל החלודי הוא מבין הברווזים (חבר שבט הצוללים) היפים באזורינו. כמו אצל כל הברווזים - הזכרים הם יפים ומקושטים ואילו הנקבות נאלצות להסתפק בלבוש צנוע ומעט משעמם.

זה גם המצב אצל הצולל החלודי - הזכר מצטיין בראש חלודי, חזה ואחוריים שחורים, גוף כסוף ועין אדומה.

 

הצוללים החלודים מצויים במקווי מים גדולים עם צמחיית גדה שופעת. עדיף מאגר מים רחב היקף - כך הצוללים יכולים לנוח בשלווה במרכזו ולזהות סכנה בהקדם האפשרי.

שלוליות חורף אינן מתאימות להם כיוון שהן רדודות מדי. הצוללים, כשמם הם - צוללים בעקבות מזונם אל הקרקעית ושם הם מחפשים לעצמם חומר צמחי ויצורי מים טעימים: זחלי חרקים, תולעים וסרטנים, דו-חיים ואפילו דגיגים. לכן הם מעדיפים מקווי מים שעומקם הוא מטר אחד, לפחות.

 

תפוצתו של הצולל החלודי נרחבת מאוד - ממערב אירופה ומזרחה דרך מרכז אסיה ודרום מרכז סיביר, עד לצפון סין. אוכלוסיות יציבות מצויות באזורים שונים באירופה ואילו האוכלוסיות הצפוניות יותר באזורינו (מערב פליארקטי) מעדיפות לבלות את החורף במערב אירופה, אגן הים התיכון, סביב הים השחור והים הכספי, טורקיה, המזרח התיכון ובאפריקה - מצפון לקו המשווה.

 

גודל האוכלוסייה העולמית של הצולל החלודי נאמד בכשני מיליון פרטים כשהאוכלוסייה האירופית מונה כ-250,000 זוגות. בשנים האחרונות הצולל החלודי נמצא במגמת ירידה ובאירופה, למשל, האוכלוסייה הצטמקה ב - 30 - 50 אחוזים ב-22 השנים האחרונות. לכן, ברמה הבינלאומית הסטטוס של הצולל החלודי = בסכנת הכחדה (VU - Vulnerable) - "פגיע".

 

 

 

מי מאיים על הצולל החלודי?

במקומות רבים בתחום התפוצה צדים צוללים חלודים, בעיקר בצפון אירלנד, ספרד ואיטליה. תושבי איסלנד, דרך אגב, נוהגים לאסוף את הביצים מהקנים - שם הן משמשות למאכל.

גם בפולין מתבצע שוד קנים גורף, אבל במקרה הזה לא מדובר בבני אדם אלא בחורפן האמריקאי.

"שדרוג" מקווי מים והפיכתם לאמבט פלסטיק נטול צמחייה (שימוש ביריעות פלסטיק לדיפון גוף המים - נפוץ גם בישראל), פיתוח עירוני, ובעיקר הרעש הנלווה לו, הרעלת עופרת, הרס מקומות חיות באתרי החריפה ועוד ועוד ועוד…

 


 

הייתם רוצים לקחת חלק במפקד עופות המים? אני יודע שאוהד עדיין מחפש מתנדבים…

אז אם אתם פנויים ביום שישי הקרוב (15.1.16) ואתם תדעו לספור עשרות צוללים חלודים זכרים, לצד עוד כמה עשרות נקבות כשהם שוחים בין מאות ואלפי ברווזים אחרים…

אם אתם יודעים להבחין בין נקבה של צולל ביצות ונקבה של צולל מצויץ, להבדיל בין שחף ארמני ובין שחף צהוב-רגל… כנראה שאתם מקצועיים מספיק כדי להשתתף במפקד. כתבו לאוהד הצופה.

אם לא… אתם מוזמנים להצטרף אל מועדון הצפרות הישראלי, לשפר את היכולות שלכם ולהתאמן "חזק" (!) לקראת מפקד עופות המים הבא.

בהצלחה.


 

כתבות

land marks