יומן קינון - עקב עיטי - 2016

גלעד פרידמן 06/03/2016 00:00
 
בפעם הראשונה בישראל - שידור חי מקן של עקבים עיטיים
לפניכם יומן עונת הקינון 2016 - יש בו קרוב ל-40 סרטונים, הסברים והרבה הרבה טבע פראי מותח!!!
 
היומן מסודר בסדר כרונולוגי: ראשיתו בתחילת עונת הקינון וסופו -
בימים הראשונים של הפרחונים מחוץ לקן.
הוא נסגר עם סרטון מיוחד אודות הנדידה ההפוכה של העקבים העיטיים מיהודה.
 
קריאה וצפייה מהנה.
 
 

5.3.16 - "הנקבה הפולשת..."


 

הבטחנו אקשן והנה הוא מגיע...נקבה זרה נחתה בקן העקבים!

האמת, שהערב תכננו להציג את זוג העקבים באופן מעמיק יותר, אך האירועים הדרמטיים של היום החולף, דווקא יסייעו להצגתם ולהכרות עם הזוג המיוחד הזה.

הסרטון המצורף מהווה תקציר של שעתיים דרמטיות במיוחד, שבמהלכן ניסתה נקבת עקב עיטי זרה להתקרב אל הקן.

בתחילת הסרטון ניתן לראות חילוף סטנדרטי בדגירה: הזכר שלנו דוגר והנקבה באה להחליף אותו תוך כדי "נשיקות" קלות במקור. אלו זוג העקבים שלנו. שניהם בעלי ראש בהיר, אולם הנקבה גדולה מהזכר (תופעה הנקראת: "דימורפיזם זוויגי הפוך", אך ניגע בזה בעדכונים הבאים).

 

הטירוף החל בשעה 10:30 כשלפתע הבחינה הנקבה שלנו בנקבה זרה וצעירה, שממש נוחתת על הקן! לאחר קרב טפרים קצר ואגרסיבי, היא סולקה, אך נשארה בטריטוריית העקבים כשעתיים שלמות, ובמהלכן הנקבה שלנו גירשה אותה, בנחישות ראויה להערצה. כנראה שהזכר יצא לצוד רחוק מהקן (גם בזה ניגע בעדכונים הבאים).

לבסוף, הנקבה הזרה ניסתה, בשנית, לנחות על הקן, אך שוב גורשה לאחר קרב מרשים ואגרסיבי.

 

אחד מההסברים האפשריים הוא, שאותה נקבה צעירה היא לא אחרת מביתה של הנקבה שלנו (כלומר, בקעה לזוג העקבים באחת מעונות הקינון האחרונות), כך שהיא מבקרת בטריטוריה שבה בקעה, מבקשת מזון קל להשגה, אך מקבלת "כתף קרה" מאימה. תמיכה לסברה זו ניתן למצוא בהתנהגותה ה"כנועה" על הנקבה הצעירה.

הסבר אחר הוא שהיא נקבה בודדה וזרה לחלוטין, המנסה להשתלט על הטריטוריה. אולם, במקרה זה ייתכן והיינו עדים לקרבות אגרסיביים הרבה יותר.

 

בכל מקרה, כשראינו את ההתרחשויות לראשונה, נשמטה לנו הלסת וזעקנו לשמים "זהירות על הביצים!!!" אולם נראה שהן לא נפגעו.

לסיכום, ניתן לראות כי עקבים עיטים הינם מינים טריטוריאליים מאוד, ומגרשים באגרסיביות פולשים (בין-מיניים ותוך-מיניים) זרים.

נמשיך להכיר לעומק את זוג העקבים בעדכונים הבאים....

 

 

 
 
 

6.3.16 - סכנה אוח!


 

האקשן בקן העקבים לא מפסיק והלילה הוא ספג התקפה מצדם של דורסי הלילה הגדולים ביותר בישראל!

דן אלון (מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החל"ט) חש צורך לא ברור לבדוק מה המצב בקן העקבים, באמצע הלילה. להפתעתו הרבה, הוא גילה כי באותו הזמן קן העקבים היה נתון להתקפה מצדם של זוג אוחים עיטים (Bubo bubo), המקננים לא הרחק מהקן שלנו.

 

האוח העיטי, הוא דורס הלילה הגדול והמסיבי ביותר המקנן בישראל. עיקר מזונו כולל עופות, זוחלים ויונקים. לעתים, האוח טורף גם גוזלים של עקבים עיטים. עזרא חדד, פקח בסיירת הירוקה, מצא שאריות גוזלי עקבים עיטים, שנטרפו ונאכלו בקני האוחים שהוא עוקב אחריהם.

 

בפעם אחת, אף מצאנו יחד את שאריותיו של "פירחון" עקב עיטי על "שולחן האכילה" של אוח. את הפירחון הכרנו אישית, כאשר טבענו אותו בטבעות צבעוניות, חודש לפני האירוע, ואותו אוח אפילו השאיר לנו את הטבעות על שולחן האכילה.

כך, במהלך המחקר שערכנו בשנים האחרונות "נעלמו" מקניהם, באופן מסתורי, לא מעט גוזלים, כאשר החשוד המרכזי היה תמיד האוח הקרוב.

 

ניתן להניח כי האוח מגיע בלילה, בשעה שדורסי-היום אינם רואים היטב, ו"קוטף" את הגוזלים מקניהם, לעתים ללא מודעות הוריהם.

הלילה הגיע תורו של קן העקבים שלנו. האוחים הגיעו ב 03:56 ועזבו רק 40 דקות לאחר מכן. אמנם הקן לא הותקף פיזית, אך האוחים נעמדו במרחק של 4 מטרים בלבד מהקן, כך שממש ניתן לראות את החשש של נקבת העקב ואף לשמוע היטב את ביטחונם העצמי של האוחים.

 

הסכנה הגדולה תגיע כאשר הגוזלים יגיעו לגיל מתקדם בו הם יושארו לבד בקן, גם במהלך הלילה. לכן, נמשיך לקוות, בשבילם, כי זוג האוחים לא יפקוד שוב את מצוק העקבים וישאיר לנו עונה מלאה ומעניינת, עד הפריחה של כל הגוזלים....

 

 

 

 

7.3.16 - מי הוא מי?


 

כיצד מבדילים בין הזכר לנקבה? וגם אתגר זיהוי ראשון....

בין הזכרים לנקבות קיים "דימורפיזים זוויגי הפוך", כלומר הנקבות גדולות כדי 10-20% מבני זוגן, ולכן העקבים בעלי המידות "הגדולות" הן הנקבות. הבדל נוסף המשמש לזיהוי זוויג העקב הוא עובי/היקף רגליהם, כאשר היקף רגלי הנקבות גדול באופן משמעותי מרגלי הזכרים. קיים גם הבדל בין קולם, הגבוהה, של הזכרים לבין קולן, הנמוך, של הנקבות.

נוסף לכך, ניתן להבדיל ביניהם בעזרת העובי והמסיביות המקור, כאשר מקור הנקבה גדול ומסיבי ודומה יותר למקור "עיטי", ואילו מקורו של הזכר קטן ועדין יותר, ודומה למקור "עקבי".

העקב העיטי הנו מין פולימורפי ("רב-מופעי"), והמופע הנפוץ בארץ הנו החום-חלוד והראש הבהיר. מכאן גם שמו המדעי Rufinus (חלודי). קיים גם מופע בהיר הנפוץ גם הוא, ומופע שלישי, כהה בצבע שוקולד, שהנו המופע הנדיר מבין שלושתם.

מעבר להבדלי הגודל בין הזכר לנקבה, אצל הזוג שלנו ניתן גם להבחין בהבדלים מופעיים אחרים: הזכר שלנו בהיר מהנקבה באזור מפרק הכנף, הקרוב לכתפי העקב, ואילו הנקבה "חלודית" יותר באזור זה.

בסרטון המצורף ניתן להבחין בקלות בכל ההבדלים כאשר בתחילת הסרטון (שהחל אתמול בערב) הזכר דוגר בקן והנקבה מגיעה עם טרף מסוים (מי מצליח לזהות?), היא קופצת אחריו וחוזרת לדגור לאחר כמה דקות. המשך הסרטון התרחש היום, כאשר ניתן לראות את הנקבה דוגרת, והזכר מגיע אל הקן, מרים את פריט הטרף ומיד יוצא אחרי הנקבה.

בקיצור, מי מצליח לזהות את הטרף שהובא לקן?

גלעד פרידמן וצוות הפרויקט

בעדכון הבא נרחיב על הדגירה ולוח הזמנים הצפוי...

 
 
 
 

7.3.16 - זוג משמים ו... שובה של הבת.


 

אנחנו מכירים את זוג העקבים המפורסם כבר למעלה מחמש שנים, שבמהלכם גילינו שהוא אחד מהזוגות המוצלחים שפגשנו. מדי שנה, הם הצליחו להפריח 2-3 פרחונים - לא מובן מאליו עבור זוג עקבים.

יתרה מזאת, טווח ההטלה של אוכלוסיית העקבים העיטים מתפרס על פני 55 ימים, כאשר הראשונים מטילים בתחילת חודש מרץ והאחרונים ממש בסוף אפריל.

מתוך 45 זוגות העקבים שעקבנו אחריהם במרוצת השנים, הזוג הנוכחי היה תמיד הראשון להטיל בכל עונה. הם תמיד הפתיעו והטילו ממש בתחילת חודש מרץ.

השנה, הם אף התעלו על עצמם והשאירו אותנו פעורי פה, כאשר בחרו להטיל ב-17.2.16. שבועיים לפני תאריך ההטלה המוקדם ביותר שתיעדנו עד כה! עובדה זו בהחלט מוסיפה עניין ופיקנטרייה לפרויקט הצילום.

 

עובדה פיקנטית נוספת ומדהימה אף יותר, קשורה למספר הביצים שהוטלו בקן:

במרוצת השנים עקבנו אחר 280~ מחזורי קינון של עקבים, וברוב המוחלט של הקינים הוטלו 2-3 ביצים. פעמיים בלבד פגשנו הטלה של 4 ביצים. להפתעתנו ולשמחתנו הרבה, זו הפעם השלישית! כך שכעת זוג העקבים דוגרים על 4 ביצים.

 

מחר נפרט מהו לוח הזמנים הצפוי להמשך, אך בינתיים ניתן לראות כי הנקבה הזרה והצעירה, אשר פקדה את הקן בשבת האחרונה, חזרה ופקדה אותו גם אתמול. אנו כבר כמעט משוכנעים שזוהי נקבה צעירה שבקעה לזוג העקבים הזה בשנה שעברה, ועדיין מנסה להיצמד אל הוריה ולבקש מזון.

כצפוי, היא מגורשת אל עצמאותה, ברגע שהזוג מתחיל מחזור קינון חדש. זהו מחזור החיים...

המבקר השני הגיע עם רדת החשיכה אך גורש מיד, ולא ברור לנו מי הוא היה...נשמח לשמוע הערכות...

 

 

 

 

10.3.16 - חילופי משמרות


 

כזכור, זוג העקבים שלנו דוגר על ארבע ביצים, כאשר הראשונה הוטלה ב-17.2.16 (מוקדם בשבועיים מהתאריך המוקדם ביותר שתעדנו עד כה).

הביצים מוטלות בהפרשים של יומיים (לערך), והדגירה מתחילה מיד לאחר הטלת הביצה הראשונה, כך שלאחר 30-35 ימי דגירה הגוזל הראשון עתיד לבקוע, ואחיו יבקעו אחריו בהפרשים של יומיים (לערך)...

אי לכך, הגוזלים אמורים להתחיל לבקוע, לכל המוקדם, בתאריך 17.3.16. כולנו מצפים ומחכים לארבעתם בכיליון עיניים.

 

מי שעוקב אחר השידור ודאי הבחין כי שני בני הזוג מתחלפים ביניהם במלאכת הדגירה, אולם ניתן בקלות להבחין גם שהנקבה היא הדוגרת הדומיננטית.

לעתים, מתרחשים חילופים תכופים בדגירה, אשר יכולים להתרחש אפילו כל חצי שעה, ובמהלכם אחד מבני הזוג דוגר והשני צד בשטחים הפתוחים.

בתחילת הסרטון המצורף ניתן לראות את הזכר דוגר והנקבה, שעומדת על סלע בתחתית המצוק, מגיעה להחליף אותו. בהמשך הזכר צד עבורה יונק קטן (חולד) ומחליף אותה שוב. לאחר ארוחת הבוקר שקיבלה היא חוזרת ומחליפה אותו שוב.

 

 

 
 

14.3.16 - זהירות על הביצה!


 

לקראת ערב הנקבה קמה מדגירתה וקפצה מהמצוק. אחת הביצים קיבלה ממנה בעיטה קלה ונחשפה לעינינו.

למזלנו, ביצי רוב העופות (בעיקר של מינים המקננים במצוקים) בעלות מבנה של "צד חד וצד כד", המונע מהביצים מלהתגלגל וליפול מהקן. בדיוק במצבים כאלו.

 

בכתבה על החיזור והדגירה (באתר הצפרות הישראלי) הזכרנו כי שני בני הזוג משתתפים בבנייתו, בסידורו ובריפודו של הקן. הריפוד נעשה בעזרת זרדים, ענפים יבשים, קש, שקי יוטה, ניילון, צמר, אשפה רכה ובעיקר בעזרת ה"חומר ירוק" (עלים טריים) כגון מחטי אורן, גבעולים של אלונים, חרובים ואיקליפטוסים (בעדכונים הבאים נתעמק ב"חומר הירוק").

 

בכל מקרה, כתבנו כי במהלך כל הדגירה (וגם לאחריה) נמשיך לראות את זוג העקבים מרפד את הקן באותו "חומר ירוק" וגם בזבל רך. ואכן, בסרטון המצורף ניתן לראות את הנקבה מביאה פיסת בד/יוטה עבור הריפוד העדין של הביצים.

לפחות מישהו עושה שימוש בזבל שבני האדם משאירים מאחוריהם....

 

 
 
 

16.3.16 - טופרים מסיביים וייללת עקב עיטי


 

נקבת העקב הגיעה אתמול לקן כדי החליף את הזכר, אבל זה התמהמה לקום. לכן, הוא קיבל רמזים עדינים בעזרת הטופרים המסיביים של בת זוגו.

מקור וטופרי העקבים משמשים ככלי טרף יעיל וקטלני (מניסיון מר וכואב cool ), אך נראה שבין בני זוג משתמשים בהם גם בעדינות הראויה.

בהמשך ניתן לראות שהזכר שוב דוגר ואז קורא לנקבה בייללה אופיינית לעקבים עיטים.

 

 

 
 

18.3.16 - טפילים מציקים ושפן סלעים פזיז...


 

בשבוע האחרון ניתן לראות כי זוג העקבים עסוק מאוד בסירוק הנוצות ובניסיון להיפטר מטפילים שונים (קרציות, פרעושים וכינים לועסות/כוססות).

צל ולחות מושכים טפילים ובכך הדגירה בקן הופכת ל"כר פורה" עבור טפילים שונים, שמטפסים על העקבים ומציקים להם.

 

מחקרים הראו כי לטפילים קיימת השפעה על אורכן וצורתן של הנוצות, וזאת על ידי הפגיעה בהן.

בסרטון נראה שהנקבה מנסה לתפוס אחד מהם, בעזרת הטפרים שלה, בניגוד לרוב הזמן שבו היא מנסה לתפוס אותם עם מקורה.

 

בהמשך הסרטון ניתן לראות שפן סלעים פזיז, שמתגרה בגורלו, ונעמד על סלע בולט, בדיוק מתחת לקן העקבים.

נראה שלאחר חצי דקה הוא מבין שלהשתזף בצורה כה בולטת, קרוב כל כך לטורף פוטנציאלי, זה לא המעשה החכם ביותר לעשות ושעדיף להישכב ולהנמיך צללית...

 

 

 

 


23.3.16 - מתכוננים לבקיעות ואתגר זיהוי


 

היום עברו 35 יום מאז הוטלה הביצה הראשונה, כך שאנו מצפים שהראשונה תבקע בקרוב מאוד (אם היא אכן פוריה). בינתיים, אפשר לראות שזוג העקבים ממשיך לדגור במרץ, תוך חילופים תכופים במהלך היום.

מדי פעם, הזכר צד עבור הנקבה ומגיע עם הטרף לשפת המצוק. היא יוצאת אליו על מנת לאכול, ובזמן שהיא אוכלת הוא מחליף אותה בדגירה.

בסרטון גם רואים את הנקבה מגיעה עם טרף אל הקן ומניחה אותו בצד (אולי שומרת אותו לבאות?).

מי מצליח לזהות את הטרף?

אנחנו מתנצלים על התקלה בשידור ביום האחרון ומחזיקים אצבעות לארבע בקיעות מוצלחות בימים הקרובים.

פורים שמח

 

 

 

 


24.3.16 - ברוך הבא לעולם! גוזל מספר 1!


 

אנחנו שמחים לבשר על בקיעתה של הביצה הראשונה (מתוך ארבע הביצים שהוטלו) בקן העקבים.

נהוג להעריך כי עופות דוגרים שומעים את הציוצים מהביצים ואף מרגישים את הנקירות המתחזקות מתוכן. לכן, אתמול בערב, כשהנקבה הניחה חרדון מצוי בצד הקן, חשדנו שהבקיעה הראשונה מתקרבת. ואכן, לאחר 35 ימי דגירה מלאים, בשעת בוקר מוקדמת וחשוכה, בקע לו הגוזל הבכור/ה. כמה שעות לאחר מכן, כשעלתה השמש, כבר בירכו אותו אביו ואמו ומיד החלו במלאכת הצייד וההאכלות.

 

כך, במהלך היום שחלף, הגוזל הקטן וחסר האונים, הספיק לטעום מגוון מרשים של טרף טרי, אשר כלל: שני חרדונים מצויים, קמטן החורש, חומט מנומר ושפן סלעים. ניתן לראות כי הנקבה חותכת עבורו פיסות קטנות ומאכילה אותו בעדינות מרשימה.

בימים הקרובים זוג העקבים יחממו ויאכילו את הגוזל הקטן, תוך כדי דגירה על שאר הביצים, וכל שנותר לנו הוא להמשיך ולהחזיק אצבעות לבקיעתם המוצלחת של שלושת אחיו הקטנים....

 

 

 

 

26.3.16 - ברוכים הבאים לעולם, גוזל מספר 2 וגוזל מספר 3!


 

עוד לא הספקנו להתלהב מבקיעתו של הגוזל הראשון, ובמהלך שלושת הימים האחרונים כבר הספיקו לבקוע שני גוזלים נוספים בקן העקבים העיטים.

כעת, אנו יכולים לומר שהגוזל הראשון בקע בשעות הערב של ה-23.3.16.

כ-30 שעות לאחריו בקע הגוזל השני, ופרק זמן דומה (כ-32 שעות) לאחר בקיעת הגוזל השני, בקע גם הגוזל השלישי (מבטיחים להעלות את סרטוני הבקיעות המרגשות בעדכונים הבאים).

 

בינתיים, ניתן לראות שזוג העקבים מקפידים לספק עבורם מזון טרי בתדירות מרשימה. אולם, למרות אספקת המזון המרשימה וגילם הצעיר של הגוזלים, האינסטינקטים ההישרדותיים שלהם כבר קיימים, ובסוף הסרטון כבר ניתן לראות כי הלחץ בתוך הקן מעלה את סף האגרסיביות ביניהם וייתכן שאף יוביל לתוצאות טרגיות של "הרג אחים" (בלעז "קייניזם").

 

תופעת "הרג אחים" היא אחת מהשלכותיה של ה"בקיעה א-סינכרונית" במיני דורסים שונים, אך לא תמיד קיימת אצל עקבים עיטים. נקווה בשבילם שלא נצטרך להעמיק בתופעה זו ונמשיך להחזיק אצבעות לבקיעתו המוצלחת של אחיהם הרביעי.

 

נסו לזהות את המינים הנטרפים ולרשום לנו בתגובות...

 

 

 

 


28.3.16 - אחרון-אחרון חביב… ברוך בואך לעולם, גוזל רביעי ואחרון!


 

אתמול (יום ראשון) בקע לאוויר העולם הגוזל הרביעי בקן העקבים העיטים. הבקיעה התרחשה, ככל הנראה, סביב השעה 13:30 בצהרים - 31 שעות לאחר בקיעת הגוזל השלישי.

 

מעבר להתרגשות ולשמחה הגדולה שעטפה את כולנו בעקבות בקיעת התטולה המלאה של זוג העקבים העיטים...יש כאן עניין נוסף, מיוחד ונדיר ביותר!

כזכור, במרוצת השנים עקבנו אחר כ-280 מחזורי קינון של עקבים עיטים, וגם הזכרנו שזוהי הפעם השלישית בלבד שבה נתקלנו בהטלה ובקיעה של 4 ביצים. כלומר, הסיכוי שהצלחה כזו תתרחש באזורנו הוא כמעט 1 ל- 100 מחזורי קינון! כ-1% בלבד! והעובדה שזה קרה דווקא אצל זוג העקבים המצולם שלנו, מוסיפה למיוחדות שבסיפור גם רובד של חגיגה שלימה.

 

נסו לספור את ארבעת הראשים המתנדנדים בחציו הראשון של הסרטון. אבל כעת, מהעננים, נחזור רגע לקרקע המציאות...

מי שעוקב אחר השידור בוודאי רואה שהגוזלים מתגוששים ומנקרים אחד את השני לא מעט. אגרסיביות כזו היא דבר טבעי ומתבקש כשיש תחרות על מזון בתוך הקן. כל גוזל רוצה את כל המזון רק בשבילו.

 

הגוזל הקטן הוא בדרך כלל הגוזל שחוטף הכי הרבה, ולעתים גם מת בעקבות מחסור במזון או בעקבות הנקירות האגרסיביות מצד אחיו הגדולים. נקווה שזה לא יקרה אצלנו.

 

בכל מקרה, בחציו השני של הסרטון ניתן לראות קצת מן האגרסיביות הזו...

(לא לבעלי לב חלש: בתחילת הסרטון ניתן לשמוע את צווחותיו של שפן הסלעים המגיע אל הקן בטפרי הנקבה, ומיד כשהיא נוחתת, זה נפסק....).

 

 

 

 

 


30.3.16 - לא פשוט לגדל ארבעה גוזלים!


 

עברו שלושה ימים מאז בקע הגוזל הרביעי, ומי שעוקב אחר השידור יכול להיווכח כי המסירות וההשקעה ההורית של זוג העקבים מרשימה ביותר. גם חלוקת התפקידים בין בני הזוג ברורה: הזכר "מפרנס" והנקבה "עקרת בית". או בקיצור, הזכר עסוק בצייד והנקבה בשמירה צמודה ובהאכלת הגוזלים.

 

השמירה הצמודה לה זוכים הגוזלים נועדה, בין השאר, גם עבור:

 

1. ויסות טמפרטורת גופם: הימים הראשונים שלאחר הבקיעה הם ימים מסוכנים עבור גוזלי עופות דורסים. בתקופה זו הגוזלים חלשים, חסרי אונים ו"עירומים" מנוצות המבודדות אותם מסביבתם החיצונית.

לכן, הנקבה מצלה עליהם בטמפ' גבוהות ומחממת אותם בטמפ' נמוכות (בעיקר במהלך הלילה).

 

כשהנקבה מכסה את ארבעת גוזליה, נראה כאילו היא ממש "דוגרת" עליהם. החימום והצללה עתידים להיפסק בעוד כשבועיים-שלושה, בשלב שבו הגוזלים כבר יצליחו לשמור על טמפרטורת גופם באופן עצמאי.

 

2. הגנה מטורפים: הזכרנו בעבר שגם לדורסים גדולים, ובעיקר לגוזליהם, קיימים טורפים טבעיים שעלולים לטרוף אותם.

הזכרנו גם שאיום הטריפה המוחשי ביותר מגיע מצדו של האוח העיטי (Bubo bubo), המקנן לא הרחק מקן העקבים ואף ביקר את נקבת העקב במהלך דגירתה - גם אתמול בלילה! אבל למזלנו הוא לא יצר מגע פיסי.

 

3. האכלה צמודה ומסורה: הגוזלים הקטנים אינם מסוגלים לבלוע את הטרף בשלמותו ואינם מסוגלים לקרוע פיסות טרף לבדם. לכן, הוריהם עושים זאת עבורם, תוך סבלנות מרשימה.

כל גוזל מקבל נתחי טרף זעירים שעתידים לגדול עם הזמן, וזאת על פי קצב התפתחותם של הגוזלים.

 

4. למידה: בכל מהלך שהותם בקן, הגוזלים צופים בהוריהם ולומדים להשתמש באינסטינקטים האגרסיביים הטבועים בהם. איך אוכלים? איך מבתרים? וכו' וכו'...

 

כעת, נחזור לשגרת היום: מדי יום ניצוד שפן סלעים חסר מזל. בתחילת הסרטון ניתן לראות את ראשו של אחד מסכן כזה. כמה שעות לאחר מכן, בשעות הערב הקסומות, ניתן לראות את הנקבה מנסה לבלוע את מלוא שאריותיו אך מתייאשת באזור הראש… גדול מדי עבורה.

 

 

 
 

 


1.4.16 - טבע פראי במלוא עצמתו!


 

אזהרת צפייה!

אתמול בשעות הערב הובא אל הקן שפן סלעים בעודו חי. הנקבה החלה לבתר ולהאכיל את גוזליה תוך התעלמות ממאבקיו הנואשים להילחם בה ולהיאחז בחיים בכוחותיו האחרונים.

התלבטנו אם לשתף את התוכן המצורף, אך לבסוף החלטנו שדווקא נכון יהיה לשתף ולהציג את הטבע הישראלי בדיוק כמו שהוא, עם כל מחזות הקשים והטרגיים הנלווים אליו. זהו הטבע שבו רק החזקים שורדים וזהו עולמם של העופות הדורסים. 
אנו מזהירים מראש כי הסרטון קשה לצפייה! ולפני הקטע הקשה אף פרסמנו אזהרת צפייה.

 

הסרטון מתחיל ברגעי בוקר קסומים והאכלת ארבעה גוזלים באור ראשון, בדיוק בזמן שהשידור עובר ממצלמת לילה אל מצלמת יום. לאחר מכן, מובאים אל הקן שני פרטי טרף בשני זמנים שונים - מי הראשון שיצליח לזהות את פריטי הטרף? רשמו לנו את תשובותיכם...
לקראת סוף הסרטון ניתן לראות את הזכר מגיע אל הקן כדי לאכול אך מגורש ע"י הנקבה, וממש בסוף צרפנו רגעי האכלה קסומים בשמש בוקר מלאה וחמימה.

 

 

 

 


3.4.16 - בום!!!


 

תיעוד ראשון של אוח תוקף פיזית קן עקבים עיטים! אקשן ללא מעצורים!

 

כזכור, לפני שלושה שבועות הגיעו זוג אוחים (המקננים לא רחוק מקן העקבים) על מנת לאיים ולבחון את קן העקבים (Buteo rufinus), ומאז, הם חזרו עוד שלוש פעמים. קיווינו שזה תמיד ייגמר באיום והטרדה בלבד....אך שלשום בלילה התקוות שלנו נגוזו...

בלילה שבין שישי לשבת, בזמן שנקבת העקב ישנה וסוככה על ארבעת גוזליה מפני צינת הלילה, הגיח מתוך האפילה אוח עיטי (Bubo bubo), דורס הלילה הגדול והמרשים בישראל, ותקף את נקבת העקב שלוש פעמים במשך חצי שעה.

 

בניגוד לדורסי הלילה הרואים מצוין בחשכה, דורסי היום אינם מותאמים לראייה בלילה, ולכן יתרון ההפתעה של האוח נשמר במהלך כל התקפותיו. האוח ממש "גילח" את שפת המצוק ותקף בהפתעה גמורה את נקבת העקב, שלא הצליחה להבחין בו כמעט עד מפגש עצמו. בהתקפה השנייה היא הספיקה להרים את טפריה כהגנה, ממש לפני הפגיעה, כך שהאוח תפס את רגליה ושניהם נפלו יחד מהמצוק.

 

האוח הוא הגדול והמסיבי שבינשופי ארצנו, ואף מקנן מצוי בחבל הים תיכוני. עיקר מזונו כולל עופות, זוחלים ויונקים. לעתים, האוח טורף גם גוזלים של עופות דורסים. עזרא חדד, פקח בסיירת הירוקה, מצא שאריות גוזלי עקבים, שנטרפו ונאכלו בקני אוחים. כך, במהלך המחקר שערכנו בשנים האחרונות (בהנחיית פרופ' עדו יצחקי ופרופ' יוסי לשם) "נעלמו" מקניהם, באופן מסתורי, מספר גוזלים. החשד שלנו תמיד נפל על האוח הקרוב, אך בעזרת התיעוד הנוכחי אנחנו כבר יכולים לומר בוודאות שהאוח מגיע בלילה, בשעה שדורסי-היום אינם רואים היטב, ו"קוטף" את הגוזלים מקניהם, לעתים ללא מודעות הוריהם.

 

החשש לשלומם של הגוזלים יתגבר כאשר הם יגיעו לגילאים מתקדמים (20~ יום ואילך) בו ייתכן ויושארו לבד במהלך הלילה. לכן, נקווה שהאיום המוחשי מצדו של האוח יאלץ את הנקבה להישאר ולהגן על גוזליה גם בגילאים אלו, כך שתישאר לנו עונה מלאה ורצופת עניין עד לפריחתם המלאה של ארבעת הגוזלים....

 

 

 

 
 

7.4.16 - קדימה אוכל!


 

הגוזל הגדול חוגג כ-15 ימים באוויר העולם, ובימים האחרונים כבר ניתן לראות כי הנקבה החלה להשאיר את הגוזלים לבדם לתקופות ממושכות, ולעתים אף למשך שעה שלימה.

הדרישה הגוברת לאספקת מזון טרי ותדיר מכריחה אותה להצטרף אל הזכר במלאכת הצייד ולא רק בהאכלה עצמה. יחד עם זאת, עד גיל 30 יום (פחות או יותר) היא תצוד בטריטוריית הקינון בלבד (עד מרחק של 700-500 מ' מהקן) וזאת על מנת להשגיח ולהישאר ב"קשר עין" עם הגוזלים והקן.

ההשגחה בתקופה זו נועדה להגן על הקן מפני פולשים בין-מיניים ותוך-מיניים, וגם להישאר בקרבת הקן למקרה חירום.

 

אחד ממקרי החירום הנפוצים בתקופה זו היא נפילה מהקן. הגוזלים עדיין שכובים, וגם כשהם מנסים להזדקף הם אינם מסוגלים לעמוד על רגליהם באופן מלא ויציב. כך, חוסר היציבות שבתנועתם, יחד עם הצפיפות ההולכת וגוברת, יוצרת סכנת נפילה מהקן… ונפילה פירושה מוות! זו הסיבה שזוג העקבים מנסים לחסום את שפת הקן עם ענפים גדולים.

 

במהלך כל התקופה ניתן גם לראות שזוג העקבים ממשיך לרפד את הקן ב"חומר ירוק" טרי (ענפי אלון, חרוב וכו'). מעבר להשערה הצפויה כי החומר הירוק נועד לרפד את הקן במצע עדין על מנת שהגוזלים לא יפצעו מהזרדים, קיימות גם השערות נוספות לתופעה זו, כאשר שתיים מתוכן הן:

 

1. פרסום הטריטוריה - השערה זו גורסת כי השימוש ב"חומר ירוק" נעשה כדי לפרסם/לסמן את הטריטוריה, וזאת על מנת למנוע עימותים בין-מיניים או תוך-מיניים.

על פי השערה זו, הקינים נבנים במקום בולט, בצמרות העצים או על דרגש סלע בולט, והחומר הירוק מסופק באופן תדיר על מנת שהקן יראה כפעיל וכשמיש בעיני העופות המתבוננים מהשמיים.

 

2. ההשערה השנייה גורסת כי התרכובות הכימיות, הקיימות בחלק מהעלים הטריים, משמשות כדוחי טפילים (כינים, קרציות, פרעושים וכו') אשר עלולים לגרום לתמותת גוזלים ובכך לפגוע בהצלחת הקינון.

במהלך 2011 ערכנו (יחד עם ד"ר קוסטה מומצ'וגלו מהאוניברסיטה העברית) בדיקות וניתוחים שונים הנוגעים להשערה זו, ולבסוף הגענו להנחה כי השערה זו פחות מתאימה מקודמתה עבור העקבים והחיוויאים המקננים בישראל.

 

נסו לזהות את פרטי הטרף בסרטון המצורף ורשמו לנו את תשובותיכם.

 

 

 

 
 

10.4.16 - גדלים יפה ואוכלים טוב מאוד!


 

ארבעת גוזלי העקב גדלים ומתפתחים יפה. וכבר ניתן לראות ניצנים ראשונים של נוצות מתפתחות על גבם ועל קצה הכנפיים. בחודש הקרוב נוצותיהם יצמחו עד אשר יגיעו לגודלן המקסימלי, ממש לפני הפריחה עצמה.

 

הנוצות עתידות להתפתח ביתר שאת בשבועיים הקרובים, כאשר קודם יתכסו הכנפיים במעטה חום, ולאחריהן יגיע גם תורם של הראש, החזה והצוואר.

בזכות הבדלי הגילאים בין הגוזלים, נוכל לקבל, כצופים, חותמת אישית לכל גוזל וגוזל. כלומר, בעזרתן של הנוצות המתפתחות, ניתן יהיה להבחין בהבדלי הגודל בין הגוזלים וממש לזהות כל גוזל באופן פרטני: הגוזלים המבוגרים יראו סימנים מתקדמים של ניצוי לעומת אחיהם הצעירים.

יהיה יפה ומעניין!

 

ומה קורה בתחום הקולינארי?

כמצופה, מגוון וכמות פרטי הטרף גדלו והתרחבו בשבוע האחרון, ואף עתידים לגדול ולהתרחב עוד יותר עם התקדמותה של עונת הקינון.

ביומיים האחרונים זוג העקבים הביא כמות מרשימה של שבעה פרטי טרף ליום! כאשר רוב הטרף ניצוד על ידי הזכר. בדומה לתינוקות, הגוזלים עסוקים רוב היום בשינה ומאכל, ובסוף הסרטון ניתן גם לראות שהם כבר מתחילים ללמוד לאיזה כיוון צריך לכוון כדי להשאיר קן נקי...

 

הם עדיין אינם מסוגלים לעמוד באופן מלא ורוב היום מבלים בשכיבה או על "הברכיים". אולם, בימים הקרובים זה עתיד להשתנות והם יתחילו לעמוד בצורה יפה.

 

נסו לזהות את פרטי הטרף המובאים ולרשום לנו את תשובותיכם....

 

 

 

 

 


14.4.15 - בז חסר מזל


 

הגוזל הגדול חוגג היום 22 יום באוויר העולם, ובמהלך היומיים האחרונים ארבעתם קיבלו 9-10 פרטי טרף ליום. אתמול הם אף קיבלו שלושה שפני סלע ביום אחד!

 

בתחילת הסרטון ניתן לראות את הנקבה מגנה על גוזליה מפני הגשם, ומאכילה את ארבעתם בשפן סלעים. ניתן גם לראות שהגוזלים הגדולים החלו להיעמד לפרקי זמן קצרים, וגם הוכחה מדעית שפיהוק מדבק.

מי שנוהג לצפות בעופות דורסים מכיר את המחזה של עקב עיטי דואה ובז מצוי שמציק ומנסה לגרש אותו.

בסוף הסרטון ניתן להבין גם מדוע...היום הנקבה שלנו הביאה אל הקן בז חסר מזל.

 

 

 

 

בסרטון זה מופיעים גם קטעים מקן החיוויאים

 

 

16.4.16 - ייצור מוזר עם ראש של שפן ורגליים של חגלה...


 

גוזלי העקבים גדלים והדרישה למזון עולה בהתאם, כך שהתחרות על המזון מתגברת וגורמת להם לנסות ולחטוף את פרטי הטרף ראשונים, ואפילו לנסות ולבלוע טרף שלם...כמו נחש הזעמן זיתני או ראשו של שפן הסלעים האומלל.

גם התנהגות המגננה על המזון החלה להופיע אצל הגוזלים. הגוזל שחוטף את הנחש פורס כנפיים כהגנה והצהרה שזהו הטרף שלו. התנהגות כזו מופיעה גם אצל בוגרים וניתן להבחין בה כשהנקבה חוטפת מהזכר כל טרף שהוא מביא אל הקן.

בהמשך מובא חומט מנומר ולאחר שחצי ממנו כבר נאכל, החצי השני "חוזר לחיים" ומתחיל להשתולל בקן, ואפילו נופל ממנו ברגע של חוסר תשומת לב....חבל.

אבל המעניין ביותר מופיע בסוף הסרטון: ייצור מוזר עם ראש של שפן ורגליים של חגלה. מישהו כבר צפה בייצור דומה או שאנחנו הראשונים?

 

 

 

 
 

18.4.16 - שפן מסתכל למוות בעיניים 5X!!!


 

אתמול הובא אל הקן שפן סלעים אומלל, כשהוא חי לגמרי. ארבעת הגוזלים נעמדו מולו ברגע שהוא "נחת" בקן כך שהוא מצא את עצמו מסתכל בעיניהם במבט מבועת, כאילו מבין מה יעלה בגורלו בתוך שניות ספורות.

 

למחרת, ראשו של השפן האומלל ניתקע בגרון של אחד הגוזלים במשך שעתיים שלמות. זה לא הפריע לגוזל להתנפל על אמו ולנסות לחטוף ציפור שיר שהובאה אל הקן (מי מצליח לזהות את מין הציפור? רשמו לנו את תשובותיכם). בסופו של דבר אמו סייעה לו לפלוט את הראש חזרה החוצה. לכל הגוזלים שלום...לשפן קצת פחות...

 

חוץ מזה, הגוזלים מתחילים להיעמד ולהתכסות בנוצות חומות. רוב היום הם מבלים בשינה רגועה ובהמתנה למזון. מדי יום הם מקבלים 9-11 פרטי מזון שונים, ובימים האחרונים הם אף מנסים לבלוע פרטי טרף שלמים....עדיין טיפה מוקדם עבורם.

אתמול הובא אל הקן נחש מיוחד וססגוני. מי מצליח לזהות את מין הנחש?

ומה עם החיוויאים? ממשיכים לדגור...

 

 

 

 

21.4.16 - עונת הקינון הזו לא מפסיקה להפתיע...


 

הגוזל הגדול חוגג היום (21.4.16) 29 ימים באוויר העולם וכבר מצליח להיעמד דקות ארוכות מבלי ליפול. גם אחיו הצעירים החלו להיעמד ואפילו לערוך אימוני תעופה ראשוניים בשעות הבוקר המוקדמות. יחד עם זאת, אימוני התעופה וניסיונות העמידה, יחד הצפיפות הגואה בקן, יוצרים תשתית מסוכנת של מעידה ונפילה מהקן. גוזל שייפול צפוי להיטרף ולסיים את חייו עם רדת הלילה.

 

הזכרנו בעבר כי בשלב הנוכחי הגוזלים ינסו לבלוע טרף שלם, ואכן, היום, אחד מהם ניסה לבלוע חומט מנומר גדול… אבל ממש לפני סיום הארוחה הוא החליט לפלוט אותו חזרה.

הדיאטה עצמה ממשיכה להיות מגוונת ועשירה, והיום ציפתה לנו גם הפתעה מעניינת כאשר מין טרף חדש הובא אל הקן (בדקה 02:30)....הייתה זו קרפדה אומללה.

במהלך המחקר שערכנו בשנים האחרונות (בהנחיית פרופ' עדו יצחקי ופרופ' יוסי לשם) הצלחנו לזהות כמעט 3,800 פריטי מזון מקני העקבים והחיוויאים, רובם המוחלט עד רמת המין. הרבה מאוד בעזרתו של ד"ר בעז שחם. אולם, מעולם לא תיעדנו צייד של דו-חי!!! והפעם היה זה ד"ר יריב מליחי שזיהה ראשון.

מסתבר שהעונה הזו לא מפסיקה להפתיע....

חוץ מזה, אתמול בערב הובא אל הקן "חלק קטן מנחש עצום". נסו לזהות את מין הנחש...