חגיגת המדבר

נועם וייס 20/03/2016 00:00

המדבר תמיד שם והוא תמיד מרהיב בצבעי חום, צהוב ושחור. בכל פינה אפשר למצוא ציפור אחרת עם סיפור מרתק. קצב המדבר האיטי נותן תחושה שיש זמן אין סוף וכלום לא משתנה. אבל פעם בכמה שנים המדבר מקבל צבע אחר. ירוק משובץ צהוב, ורוד, אדום וכחול מציף את הואדיות הגדולים ונדמה שהמדבר נכנס למערבולת של שמחה.

חרקים קופצים מכל עבר וזבובי ענק ודבורים חותכים את השמיים בשאון.  ציפורים נודדות וציפורי מדבר מופתעות, לטאות זריזות וחרדונים ישנוניים מתעוררים לבוקר חדש ומפתיע של חיים.

 

 

לצפייה בסרטון - לחצו על התמונה

 

אות הפתיחה לסערת המדבר ניתנת דווקא על ידי הפרפרים והשפיריות. מיליוני נימפיות חורשף אדמדמות ושפיריות גדולות במיוחד, שחוצות את מדבר הסהרה לעברנו, מציפות את מה שהיה עד לאחרונה מישורי אדמה וחול צהבהבים ועתה מזכירים יותר מגרש כדורגל מטופח. סלעיות מדבר, שחורות-בטן ונזירות מגיעות מהגבעות הקרחות אל הואדיות המוריקים ומלאי המזון.

מיד אחריהם מגיעים הנודדים הראשונים - נחליאלים, עפרוננים קצרי אצבעות ועפרוני פסגות והמוני סבכיים מכל המינים.

 

 

אז מגיעות הציפורים המדהימות מכולן - אלו הנודדות בעקבות הגשם, בכל פעם למקום אחר במדבר. דרוריות קצרות אצבעות במאות מציפות את בקעת עבדה ומישר הסעיפים ועפרונים עבי-מקור, חכליליים ושחורי-זנב החלו להופיע בכמה נקודות. יתכן וכבר ביום ההגעה הם כבר הטילו ביצים כי כעבור שבועיים שלושה הגוזלים כבר פורחים מהקן.

 

אמצע מרץ והמדבר כבר מלא בציוצי פרחונים של סלעיות שחורות-בטן, שחורי זנב, מדברונים ועפרונים עבי-מקור. החגיגה כאן קצרה כי עוד רגע הכול נגמר ורק עוד כמה שנים, נפגש כאן שוב לסערה מטורפת של ציוצים ופרפרים וחגבים קופצים מכל שיח וזמזום אין סופי של חיים. כי בעוד שבועיים שלושה הכול ידמום.

אז בואו למסיבה ותחגגו כאילו אין מחר. חגיגת המדבר.

 

 

 

 

 

בימים הקרובים אחלוק את היופי הזה עם משתתפי פסטיבל נדידת האביב של אילת. בואו גם אתם למסיבה הכי טובה בעיר.

נועם

 
 
 
תודה לרון זינגר על התמונות הנהדרות.
 
 

כתבות

land marks