חיוויאי הנחשים - יומן קינון 2016

גלעד פרידמן 11/04/2016 00:00

 

שידור חי מקן של חיוויאי הנחשים.
לפניכם יומן עונת הקינון 2016 - יש בו קרוב ל-40 סרטונים, הסברים והרבה הרבה טבע פראי מותח!!!
 
היומן מסודר בסדר כרונולוגי: ראשיתו בתחילת עונת הקינון וסופו -
בימים הראשונים של הפרחון (כנראה פרחונית) מחוץ לקן.
לקראת סוף היומן צירפנו את ההרצאה של ד"ר גלעד פרידמן, המספר את סיפורם של שניים
מהדורסים המרתקים בישראל - העקב העיטי וחיוויאי הנחשים.
 
קריאה וצפייה מהנה.
 

 

 


11.4.16 - החיוויאים החלו לדגור!


 

שידור ישיר נוסף היישר מעולמם החבוי של טורפי-העל...והפעם...שידור מקן חיוויאים המקננים אי שם בשטחים הפתוחים של ישראל!

 

לאחר צפייה והמתנה ארוכה של חודש ושבוע, אנו נרגשים להציג את השידור השני לעונה זו - חיוויאי הנחשים.. השידור הנוכחי מתווסף אל השידור הישיר מקן העקבים העיטים שכבר חובקים ארבעה גוזלים.

 

הטלת הביצה התרחשה היום (11.4.16) בשעות הערב. אבל לפני שנתייחס אליה, נספר על החודש האחרון בו צפינו בזוג החיוויאים מחזרים ומתכוננים לקינון. היה זה חודש מותח ומלהיב שכלל ויכוחים זוגיים משעשעים על בחירת מקום הקינון:

במהלך המחקר שערכנו בשנים האחרונות (בהנחיית פרופ' עדו יצחקי ופרופ' יוסי לשם) זכינו להכיר לעומק את זוג החיוויאים המצולם. למעשה, אנו מכירים אותם כבר למעלה מ-8 שנים ובמהלכן הם בנו מספר קינים בטריטוריית הקינון שלהם. בכל שנה הם בחרו לקנן בקן אחר וכמעט תמיד הפריחו גוזל בריא.

 

במהלך החורף האחרון בחרנו למקם שתי מצלמות על שני קינים פוטנציאליים: האחד על עץ אלון והשני על חרוב. שתי המצלמות עבדו נהדר ואנחנו… חיכינו בסבלנות.

 

הכול החל ב-7.3.16, כשהזכר חזר ארצה מאפריקה הרחוקה, והתיישב בתוך הקן שבחרוב. במהלך שבועיים שלמים צפינו בו מחכה לזוגתו, קורא השמיימה בקול, אל עבר החיוויאים הנודדים צפונה, והאמת שכבר התחלנו לדאוג. חשבנו שהנקבה מתה וקיווינו שהוא עוד ימצא בת זוג חלופית.. אבל אז, ב-20.3.16 היא חזרה! עם רוגע וחן רב! אבל היא... פנתה אל הקן שבאלון!

 

כך, במהלך השבועות האחרונים צפינו במשבר זוגי ומתמשך: היא רוצה לקנן באלון, והוא רוצה לקנן בחרוב... מתפשרים ומשפצים יחד את האלון… מתפשרים ומשפצים יחד את החרוב. היה משעשע מאוד!

 

במהלך כל התקופה, הזכר חיזר אחר הנקבה וצד עבורה נחשים, צבים, זיקיות, קמטנים, חומטים, חרדונים וחולדים. ההשערה הרווחות היא שהאכלות אלו נועדו להרשים את הנקבה ולחזר אחריה.

אולם, קיימת גם השערה שהן נועדו על מנת לגרום לנקבה להעלות במשקל לפני ההטלה. מחקרים הראו שבעולם העופות קיים מתאם חיובי בין משקל הנקבה לפני ההטלה לבין הצלחת הקינון עצמה, ולכן ככל שהיא תאכל סיכויי ההצלחה יעלו בהתאם.

 

בכל מקרה, השינוי החל שלשום. נראה שהם הגיעו להסכמה, הם החלו לבלות בחרוב במהלך רוב היום ואנחנו הבנו שהעסק מתחמם...

 

היום (11.4.16), הנקבה שהתה בחרוב רוב היום - בערב היא הפכה למרוכזת ושלווה וממש לפני השקיעה פנתה למלאכת ההטלה והחלה ללחוץ בגבורה במשך 8 דקות עד שהטילה ביצה לבנה ובוהקת. כמובן שמיד החלה גם לדגור עליה.

 

בסרטון המצורף סיכמנו חודש שלם, רצוף ויכוחים זוגיים ומעברים חדים בין השיפוצים באלון לבין השיפוצים בחרוב. החל מהדקה ה-05:30 ניתן לראות את הנקבה מכינה עצמה אל ההטלה, ובסוף הסרטון, כשהמצלמה עוברת לצילום לילה היא כבר דוגרת.

 

 

 

 

 

אז מה צפוי לנו בהמשך?

 

בניגוד לעקבים העיטיים, החיוויאים מטילים רק ביצה אחת ודוגרים עליה 47 - 51 ימים ברצף. במהלך כל התקופה הזו, הנקבה והזכר עתידים להתחלף ביניהם במלאכת הדגירה, אבל הנקבה תהיה הדוגרת הדומיננטית. את שאר ההתרחשויות הצפויות נפרט בעדכונים הבאים.

 

 

 

14.4.16 - נחש לבחירת לבי...


 

מאז שהטילו את ביצתם, החיוויאים דוגרים עליה ומתחלפים ביניהם מספר פעמים במהלך היום. אולם, כפי שציינו, הנקבה היא הדוגרת הדומיננטית והזכר מסייע לה לפרקי זמן קצרים. את רוב זמנו הוא משקיע בצייד נחשים וצבים עבור בת זוגו.

 

החיוויאי (Circaetus gallicus) הוא דורס יום גדול המתמחה בצייד נחשים ומכאן נגזר שמו בעברית: "חיוויאי הנחשים", כאשר המילה "חיויא" בארמית משמעותה נחש. שמו בלעז: Short-toed eagle ("עיט קצר האצבעות") וזאת מכיוון שאצבעותיו הקצרות מותאמות לאחיזתם של זוחלים בכלל ונחשים בפרט. בנוסף, רגליו ואצבעותיו מכוסות קשקשים המקנים לו הגנה מנשיכתם של הזוחלים. ראש החיוויאי גדול ועיניו צהובות וממוקמות בחזית פניו, כך שמראהו מזכיר לעתים דורס לילה.

 

ואיך מבדילים בין הזכר לנקבה?

 

בדומה לעקבים העיטים, גם אצל החיוויאים קיים "דימורפיזים זוויגי הפוך". כלומר, הנקבה גדולה עד כדי 10-20% מהזכר, ובאופן כללי היא גם כהה ממנו. ראשה של הנקבה בעל גוון כהה יותר מאשר ראשו הבהיר של הזכר (אם מדמיינים שהחיוויאים עונדים על ראשם מעין מצנפת של תליינים, אזי המצנפת של הנקבה מגיעה עד אזור החזה ושל הזכר דוהה והופכת למפוספסת באזור זה). סימן היכר נוסף הוא מבנה המקור והראש המסיביים של הנקבה והעדינים יותר של הזכר.

 

בסרטון ניתן לראות את הנקבה דוגרת ואת הזכר מביא לה אל הקן נחש (תלום קשקשים צעיר).

 

 

 

 

 

 

16.4.16 - לילה לא שקט...


 

לקראת ערב הנקבה הבחינה בתזוזה בעשב שממול הקן. ניתן לראות אותה מתמקדת בתנועותיו בעזרת תזוזות הראש, האופייניות לעופות דורסים והמסייעות להם להתמקד בטרף ולחשב את המרחק אליו.

 

בלילה האחרון משהו הקפיץ את הזכר תוך כדי דגירה...האם היה זה האוח העיטי האימתני או משהו אחר? לא ברור...אבל נקווה שהיה זה רק יונק קרקעי ולא מזיק. בשטח הקן חיים צבועים, תנים, שועלים, גיריות וחזירים כך שהתנועה הקרקעית (הלילית) ערה ולא אמורה להפתיע.

 

 

 

 

סרטון זה מתחיל עם קטעים מקן העקבים העיטיים

 

 

 


18.5.16 - זנבות של זיקיות


 

החיוויאים דוגרים כבר 37 ימים, ובהתמדה מרשימה!

מדי בוקר, הזכר מגיע להחליף את הנקבה במלאכת הדגירה. לאחר מכן הם ממשיכים ומתחלפים ביניהם עוד פעמיים-שלוש לאורך היום, ומקפידים להביא אל הקן גם "חומר ירוק" וטרי.

 

השבוע הזכר הגיע עם זיקית עבור הנקבה. זנבות של זיקיות ממשיכים לתפוס ענפים גם אחרי שהזיקית כמעט מתה. כך אירע שברגע שהזכר ניסה לקפוץ אל הקן, הזנב שלה נתפס בענף סורר והזיקית נשארה מאחור....

 

 

 

 
 

 

חלקו השני של הסרטון (דקה 2:23 והלאה) מציג קטעים ממצלמת הקינון של העקבים העיטיים

 

 

 

21.5.16 - השעון מתקתק...


 

כבר חלפו 40 ימים מאז שהחיוויאים הטילו את ביצתם ואנחנו מצפים לבקיעה בעוד 7-11 ימים.

כולנו מחזיקים אצבעות להמשך דגירה ובקיעה מוצלחים, ובינתיים, קצב החיים בקן החיוואים (שהיה עד היום "רדום" מעט) עולה שלב, ומדי יום הזכר מגיע עם שני פרטים טרף עבור הנקבה.

בסרטון מופיעים זעמן מטבעות, זעמן זיתני וחומט מנומר (אותו אנו כבר מכירים היטב מקן העקבים).

 

 

 

 

 

 

מחציתו השנייה של הסרטון מוקדשת למשפחת העקבים העיטיים (דקה 3:16 ואילך)

 

 

 


24.5.16 - איך נראית בקיעה בשידור חי?


 

אם העונה תימשך כמתוכנן, אנחנו מצפים לבקיעתו של גוזל החיוויאים במהלך סוף השבוע הקרוב (אולי טיפה אחרי...) ואיך עתידה להיראות בקיעה בשידור חי?

לאחר בקיעתם של גוזלי העקבים, הצלחנו לאתר את הבקיעות עצמן. בחרנו לצרף כאן את בקיעתו של הגוזל השני (שכזכור בקע בלילה של ה- 24.3.16), ואם יתמזל מזלנו, נזכה שוב לצפות בבקיעה בשידור חי.

 

בינתיים נקבת החיוויאי ממשיכה לקבל מהזכר נחשים גדולים מדי יום. היום היה זה תלום קשקשים צעיר וגדול.

נחזיק אצבעות לבקיעה תקינה והמשך עונה מוצלחת גם עבור החיוויאים.

 

 

 

 

 
חלקו הראשון של הסרטון (עד לדקה - 0:45) מציג את בקיעתו של הגוזל השני בקן העקבים העיטיים
 
 
 

26.5.16 - מתחמם... מתחמם....


 

החיוויאים כבר דוגרים 45 יום, ואם הקינון ימשיך כסדרו אנו מצפים לבקיעה החל מיום שבת ועד יום שני-שלישי. נשמח לקבל עדכונים אם מישהו יזהה בקיעה.

 

בשלושת הימים האחרונים הזכר הגדיל את כמות הנחשים שהוא צד עבור הנקבה, והביא לה שלושה נחשים בכל יום. אחד מהם היה נחש ארבע-קו מובהק (Psammophis schokari), שהובא "חצי חי" אל הקן.

 

 

 

 

שימו לב, חציו השני של הסרטון (דקה 1:46 ואילך) מוקדש לפרחוני העקבים העיטיים

שעסוקים בשיפור ביצועי הטיסה שלהם.

 

 

29.5.16 - ברוך הבא לעולם גוזל החיוויאים


 

לאחר 47.5 ימי דגירה ארוכים ומרשימים, אנו נרגשים לעדכן כי משפחת החיוויאים התרחבה וכי זוג החיוויאים הם עכשיו גם זוג הורים מאושרים לגוזל קטן וצח כשלג, שבקע לאוויר העולם היום בבוקר.

הבקיעה החלה אתמול בערב, כשרבים מכם זיהו סדק קטן בקליפת הביצה ואף ייצור פלומתי המציץ מתוכה. אולם, הלילה ירד והסדק נותר בעינו.

 

הבוקר, בשעה 06:08, הגוזל המשיך לבקוע מקליפת הביצה, ובעזרת אמו הנרגשת הוא הצליח להשיל מעליו את כל הקליפה כעבור 20 דקות.

שעתיים לאחר מכן הזכר הביא את הנחש הראשון (זעמן זיתני) ובצהרים הוא הביא את השני (תלום-קשקשים בוגר וגדול). הגוזל עדיין חלש וחסר אונים ולכן כרגע ההורים מתמהמהים עם ההאכלות, ואנו מקווים שהם יחלו לפנות ערב.

 

בימים הקרובים נמשיך לראות את זוג החיוויאים שוכב על הגוזל הקטן על מנת להצל עליו מפני השמש הקופחת ולחמם אותו מפני צינת הלילה. ההאכלות יחלו עם פיסות טרף קטנות אשר לאט לאט יגדלו עד שבגיל 40 יום הגוזל כבר יצליח לבלוע טרף בינוני בשלמותו.

 

 

 

 

 
 

31.5.16 - לעולם לא משאירים גוזל עם נחש ללא השגחה!


 

לא עברו 12 שעות מאז הבקיעה וכמעט אירע אסון בקן החיוויאים.

הזכר הגיע עם נחש (ארבע-קו מובהק) והנקבה השאירה אותו עם הגוזל. הנחש, שטרם נפח את נשמתו, החל לכרוך את גופו סביב צווארו של הגוזל. במשך שעה חששנו שהעונה הסתיימה בטרגדיה מיותרת. אולם, לבסוף הנקבה סייעה לגוזל להוריד את הנחש, שכנראה והיה בדקותיו האחרונות.

 

זו התוצאה של אינטראקציה צמודה בין נחשים גדולים וגוזלים קטנים, כך שסביר להניח שמקרים כאלו מתרחשים מדי פעם בקיני חיוויאים.

 

איך נראים ימיו הראשונים של הגוזל?

מדי בוקר הזכר מחליף את הנקבה בשמרטפות, אך שעה לאחר מכן הנקבה חוזרת ומחליפה אותו שוב. בשאר היום היא מאכילה את הגוזל ומצלה עליו מפני השמש הקופחת. ההאכלות הראשונות, בפיסות טרף זעירות, החלו יום לאחר הבקיעה והן מופיעות בסוף הסרטון.

 

 


 

 

 


1.6.16 - חברים, הכל בסדר.


 

הדם שעל הגוזל שייך לזעמן שחור גדול (Dolichophis jugularis) שהובא היום בצהרים.

הזעמן בותר לחתיכות קטנות והגוזל התכסה בדם שזלג מאותן חתיכות. ניתן לראות בסרטון שהוא נקי לפני ההאכלה ומלוכלך בסיומה...

 

 

 

 

 

 

2.6.16 - הכל דוהה חביבי...


 

משפחת החיוויאים עתידים להישאר אתנו עד סוף ספטמבר וכרגע נמצאים בעיצומה של עונת הקינון.

היום הגוזל זכה לאכול פיסות משלושה נחשים (ארבע-קו מובהק ושני זעמנים זיתניים), וגם סימני הדם מאתמול דהו במהלך היום.

 

 

 

 

שימו לב - החיוויאים מופיעים מאמצע הסרטון (3:03 ואילך).

תחילת הסרט מוקדשת לפרחוני העקב העיטי שכרגיל... עושים שמח.

 

 

 


4.6.16 - שריפה בעין המצלמה! על דרמות מהסוג הזה נשמח לוותר...


 

ראשית, הפוסט הזה מוקדש לפקחי ועובדי רשות הטבע והגנים וכוחות הכיבוי שבמהלך הקיץ מתמודדים יום-יום עם שריפות קשות בשטחים הפתוחים של ישראל. החברים מרט"ג, שותפים מלאים לפרויקט הצילום, נלחמים כמו אריות תוך סיכון עצמי גבוה, וזאת על מנת לנסות ולשמור על שארית הטבע שנשרף להם מול העיניים.

הם עושים זאת בנחישות ובתעוזה, הרחק מעיני המצלמות ועל כך הם ראויים להערכה רבה.

חברים, כל הכבוד! אנחנו יודעים בדיוק מה אתם עושים וכולנו מצדיעים לכם.

 

אז מה בדיוק קרה?

 

אתמול בצהרים הבנו כי שריפה גדולה מתקרבת על עבר הקן שלנו. יצרנו קשר עם עובדי רט"ג ויצאנו לפגוש אותם בשטח כדי לסייע לכוחות הכיבוי. בדרך עודכנו שהשריפה משתוללת כבר כמה שעות ובדרכה היא הספיקה לכלות אזורים נרחבים (חלקם עם קיני עקבים וחיוויאים). עודכנו גם שמציתים ארורים הם שגרמו לשריפה הזו (ולעוד מאות שריפות שמשתוללות מדי קיץ ברחבי הארץ).

 

נלחמנו בלהבות יחד כוחות הכיבוי שנפרסו על פני קילומטרים וכללו כבאיות, מטוסים ומסוק משטרתי. חלק מן הדרמה התרחש ממש מול הקן, כך שחלקכם הצליח לצפות בה בשידור חי.

השריפה הופיעה במצלמה שלנו סביב 15:45 ומיד כשהחלו יעפי הכיבוי הנקבה נכנסה ללחץ מהמטוסים. שעה לאחר מכן, כשכל הכוחות התקרבו, היא קפצה מהקן והגוזל נשאר לבדו במשך שעתיים וחצי (אך עם השגחה שלנו). לאחר שהושגה שליטה על האש, התקפלנו מהר וזוג החיוויאים חזר אל הגוזל....

 

הדרמה הזו הסתיימה בשלום עבור הקן שלנו אך איננו יכולים לקבוע מה עלה בגורלם של קינים אחרים בשטח. אנו מכירים עוד שלושה קיני חיוויאים ושני קיני עקבים שהשריפה עברה דרכם ואנו מקווים שהם שרדו, אך לצערנו, אנו למודי ניסיון מר כשמדי שנה נשרפים עשרות קיני דורסים ברחבי הארץ.

אחת השריפות הקשות אירעה בחבל לכיש ב-29.4.13 - לפחות 10 קיני עקבים עיטים וחיוויאים נשרפו על גוזליהם! כל השטח עלה בלהבות, כולל העצים שעליהם נבנו הקינים. כולנו נותרנו חסרי אונים כאשר צפינו בגוזלים נשרפים חיים ובקיניהם קורסים ונשרפים.

תמונות קשות של גוזלי עקבים שרופים מצורפות בסוף הסרטון עם אזהרת צפייה!

 

בעקבות השריפה הזו הוחלט ברט"ג לבצע פעולות מניעה יקרות כדי לשמור על קיני הדורסים וממש בימים אלו אנו עסוקים ביצירת מנגנון הגנה בעשרות קינים שונים, בשיתוף צה"ל. על כך נפרט בעדכונים הבאים…

 

מי ייתן שההצתות והשריפות הללו יפסקו אחת ולתמיד!

 

 

 

 

 

6.6.16 - הקטנצ'יק גדל והשרב מכה חזק...


 

גוזל החיוויאים בן 9 ימים ומתפתח יפה מאוד.

הטמפרטורות בשמיים ורוב היום הוריו מסוככים עליו מפני השמש הקופחת. ממש ניתן לראות איך הם משנים את זווית ההצללה על פי תנועת השמש במהלך היום.

לפני כמה ימים הנקבה פרסה כנפיים ויצרה מעין "מטריית שמש" רחבה מאוד (איזה עוף ענק!), אך למעשה היא עשתה זאת יותר עבור צרכיה שלה ופחות עבור צרכי הגוזל.

 

מה זאת אומרת עבור צרכיה?

הנקבה פשוט עשתה Sunning ("אמבטיית שמש"): עופות שונים נוהגים לערוך "אמבטיית שמש" על מנת לנסות ולדחות את הטפילים השונים הפוגעים בנוצותיהם, וכך גם החיוויאים. הם פורשים כנפיים לצדי גופם ומאפשרים לקרני השמש להיכנס ולפגוע בטפילים. בסרטון אף ניתן לראות אותה מתבוננת ומחפשת טפילים תוך כדי האמבטיה. מה שבטוח, הגוזל הקטן היה מבסוט מאוד מהצל הגדול.

 

ומה בתפריט היומי?

הגוזל מקבל כארבעה פרטי טרף ליום, אשר כוללים מגוון מרשים של מיני נחשים (וגם זיקית). שניים מאותם נחשים מופיעים לקראת סוף הסרטון. הראשון הוא נחש גדול ונפוץ, אך השני הוא נחש מיוחד ועדין, ביישן ובכלל לא נפוץ. יחד עם זאת, זהו הפרט השלישי של אותו מין שהובא בשלושת הימים האחרונים!

 

ולמה הוא כל כך מעניין?

מפני שבמהלך המחקר שערכנו על העקבים והחיוויאים, זיהינו כ-2,861 פרטי טרף (עד רמת המין ובעזרתו של ד"ר בעז שחם) אך אף פעם לא מצאנו את המין הזה. כך שעבורנו זוהי הפעם הראשונה שאנו מזהים אותו בתפריט החיוויאים.

נסו לזהות את שני הנחשים ורשמו לנו את תשובותיכם.

 

 

 

 

 


8.6.16 - עד כמה איכותית ראייתו של החיוויאי?


 

ובכן, הסרטון הבא ממחיש כי הראייה שלו פשוט מטורפת!

במהלך היומיים האחרונים נקבת החיוויאי הבחינה בארבע זיקיות נעות על השלוחה השרופה שמול הקן, וצדה את ארבעתן.

חברים, מדובר על מרחק של 300-350 מטר! ועל זיקית! אמנית ההסוואה! כך שאין צורך לבצע חישובים מתמטים מסובכים על מנת להבין שזו ראייה יוצאת מן הכלל. (עקבו אחר החץ האדום אשר מורה על אזור הנחיתה של הנקבה).

 

בסרטון מופיע גם זעמן מטבעות (Hemorrhois nummifer) שניסה להתחמק עם הגעתו אל הקן, אך נחסם על ידי בני הזוג.

כל הכבוד לחברים שהשתתפו באתגרי הזיהוי שבסרטון הקודם. כמה חברים זיהו נכון את הנחש הראשון כתלום קשקשים מצוי (Malpolon insignatus). אולם הנחש השני היה מאתגר במיוחד: היה זה זעמן יהודה (Platyceps rhodorachis).

מעולם לא מצאנו את המין הזה בדיאטת החיוויאי כך שהתרגשנו מאוד, בייחוד לאור העובדה כי שלושה פרטים שונים הובאו במהלך שלושה ימים.

 

 

 

 

 


12.6.16 - "תדבק לשוני לחיכי..."


 

גוזל החיוויאי חוגג היום 15 ימים באוויר העולם, והוא משתנה וגדל מיום ליום.

בעשרת ימיו הראשונים פניו היו כפני "חייזר" קטן עם עיניים גדולות וכהות. אולם, בימים האחרונים עיניו החלו להתבהר ולקבל גוון צהבהב, והן ימשיכו ויצהיבו עד שיקבלו את הגוון הצהוב החזק, כיאה לעיני חיוויאים.

 

הסרטון מתחיל ב-9.6.16 וממשיך בסדר כרונולוגי כך שממש אפשר לראות את עיניו מתבהרות לאורך ציר הזמן. גם פניו השתנו וכעת הוא דומה יותר לגוזל חיוויאי ופחות לגוזל "חייזרי".

 

ומה בתפריט?

זוחלים גדולים וחסרי מזל שלעיתים מגיעים חיים ומספקים לנו מראות מעניינים:

בתחילת הסרטון מובאות שתי זיקיות (Chamaeleo chamaeleon) שניצודו על ידי שני בני הזוג בו זמנית. לזיקית לשון ארוכה ודביקה המשמשת אותה לצייד חרקים. לשונה הארוכה של אחת מהן נדבקה אל הקן ולבסוף נאכלה על ידי הנקבה - מן "חטיף" שכזה...

 

לאחר מכן מובא זעמן מטבעות (Hemorrhois nummifer) שמצליח להתלפף סביב הגוזל, ולרגע אף מכניס אותו ללחץ, אך מוסר בזמן, על ידי הנקבה. זעמן מטבעות גדול יותר מובא למחרת וגם הוא עדיין חצי-חי בעת הגעתו.

בסוף הסרטון מובא נחש מעניין ודי גדול יחסית לבני מינו. זהו החנק המשריץ (Eryx jaculus), נציג בודד של משפחת החנקיים בישראל. שימו לב איך ראשו נאכל ראשון אך גופו עדיין ממשיך לנוע כאילו הראש עדיין מתפקד. מעניין…

 

 

 

 

 


16.6.16 - קפיצת מדרגה


 

גוזל החיוויאים בן 19 יום וכבר שלשום החל לבלוע נחשים קטנים, כמעט בשלמותם.

הקטנצ'יק הזה זוכה לקבל 4 - 5 פרטי טרף ליום אשר כוללים בין השאר גם זעמנים זיתניים, זעמנים שחורים, ארבע קו, תלום קשקשים וזיקיות רבות. נסו לזהות את הזוחל שמובא בדקה ה-01:20.

 

חלק מהנחשים מובאים חתוכים מכיוון שהם נאספים/ניצודים בשדות חקלאיים שנחרשו ועובדו על ידי כלים חקלאיים. הנחשים והמכרסמים, שחיים ממש מתחת לפני הקרקע, נחתכים ונחשפים לעיני העופות השונים שלמדו לנצל את פעילותיו של האדם לצרכיהם. כלומר, שדה חקלאי שעובר חריש עמוק, הופך בין רגע ל"כתם" מזון זמין ועשיר עבור עופות דורסים.

 

גם הנוצות החלו להופיע על הקטנצ'יק...

הסרטון מתחיל כשהגוזל בן 15 יום וממשיך בסדר כרונולוגי עד גיל 19 יום - שימו לב איך נוצותיו מבצבצות וגדולות מיום ליום. בימים הקרובים הוא ימשיך להתכסות בניצוי אפור, בעיקר סביב הגב והכנפיים, ולאחר ימים ספורים נוספים גם הנוצות שעל ראשו יחלו לבצבץ.

 

בימים האחרונים התחלנו לשמוע אותו מצייץ וקורא להוריו. קריאות אלו ילכו ויתגברו ככל שהגוזל יגדל ויתחזק.

 


 

 

 

20.6.16 - צלילות בעין המצלמה


 

הימים האחרונים התאפיינו במפגני תעופה מרשימים שכללו צלילות מהירות אל הקן והמראות רגועות ממנו.

שימו לב! אל תתפתו להסתכל רק על הגוזל...נסו לעקוב אחר החיוואים לאחר קפיצתם מהקן.

הסרטון מתחיל עם נחיתה לא מוצלחת של הזכר, שנוחת בדיוק על הגוזל.

 

לאחר מכן הנקבה מגיעה עם פטנט חדש המשלב גם מזון וגם חומר קינון (זוהי זיקית מובהקת שניצודה והאינסטינקטים שלה עדיין גורמים לה לאחוז בענף שהייתה תלויה עליו).

בהמשך הסרטון אפשר לראות את הגוזל מנסה למשוך נחשים ממקורו של אביו. בעוד שבועיים-שלושה הוא כבר יהיה מספיק חזק כדי למשוך נחשים גדולים ממקורם של הוריו.

 

 

 
 
 

 


23.6.16 - האם התהפכו היוצרות?


 

גוזל החיוויאים חוגג היום 26 יום באוויר העולם ומגיל זה מתחילים להבחין בשינויים בחלוקת הנטל של טיפול ההורי.

הזכרנו בעבר שעד גיל 25-30 יום הנקבה תמשיך לתפקד כשמרטפית הדומיננטית: מגוננת, מצלה, מחממת, מאכילה ומשפצת את הקן עם "חומר ירוק". לעומתה, כל עיסוקיו של הזכר התרכזו בצייד ובהצללות מעטות.

 

ביומיים האחרונים התחלנו להרגיש בשינוי: הגוזל כבר פחות זקוק להגנה אינטנסיבית ורצופה מפני השמש וגם דרישתו למזון התגברה עם עלייתו במשקל. לכן, גם הנקבה יוצאת לשחר למזון בשטחי הצייד - כרגע קרוב לקן, אך עם הזמן היא תתחיל להתרחק...מאוד! (נגלה בהמשך לאיזה מרחקים).

כך, לפעמים, הזכר מוצא את עצמו נוחת בקן ללא נקבה ונאלץ להתמודד גם עם טיפול הורי שלא היה רגיל אליו עד כה: האכלות, הצללות ואפילו הבאת "חומר ירוק" וסידור הקן.

 

כדי להקל על הזיהוי בין הזכר לנקבה הוספנו כתוביות תוך כדי הסרטון, אך זכרו כי אצל החיוויאים קיים "דימורפיזים זוויגי הפוך". כלומר, הנקבה גדולה עד כדי 10% - 20% מהזכר, ובאופן כללי היא גם כהה ממנו. ראשה של הנקבה בעל גוון כהה יותר מאשר ראשו הבהיר של הזכר. סימן היכר נוסף הוא מבנה המקור והראש המסיביים של הנקבה והעדינים יותר של הזכר.

 

ומה חוץ מזה ?

ביומיים האחרונים הגוזל החל להיעמד לשניות בודדות ולבלוע נחשים קטנים.

שפע המזון מרשים ביותר, ואתמול אף כלל 7 נחשים ביום אחד! שימו לב שנחשים מובאים לקן בזמן ששניים אחרים כבר מוטלים בקן. לקראת סוף הסרטון רואים זעמן מטבעות שנכרך סביב צווארו של הגוזל ותלום-קשקשים ע-נ-ק!!! שמובא על ידי הנקבה, המתקשה לפלוט אותו.

 

 

 

 

 


29.6.16 - לילות מאוימים!


 

גוזל החיוויאי חוגג 31 יום באוויר העולם וממשיך לגדול ולעלות במשקל בקצב מהיר. נוצותיו מתפתחות יפה, ובימים האחרונים הוא אף הצליח לעמוד במשך 30 שניות רצופות.

הוריו ממשיכים לספק לו 3 - 5 פרטי מזון מדי יום, ומתוכם גם נחשים גדולים מאוד. אחד מהם היה זעמן שחור בוגר ומרשים (דקה 03:10) שהספיק למספר האכלות שונות.

הזוחלים המופיעים בסרטון הם, לפי הסדר: קמטן החורש, זעמן זיתני (שהמשיך להתפתל גם לאחר שראשו נאכל), תלום קשקשים וזעמן שחור.

 

 

 

הלילות ממשיכים להיות מעניינים ומותחים.

אתמול בלילה הנקבה התעוררה לקול חרישי שהתקרב אל הקן (ככל הנראה יונק). היא פרסה את כנפיה באיום במשך דקות ארוכות עד שהוא הסתלק.

אנו ממליצים להמשיך ולעקוב גם בלילות. משהו מתרחש שם....

 

 

 
 
 

 


30.6.16 - "לילה לא שקט"! התנשמות נחתו בקן החיוויאים.


 

זוג התנשמות הסקרניות חזרו שלשום אל קן החיוויאים אך הפעם גם נחתו בו באמצע הלילה (שימו לב לפינה השמאלית העליונה).

אז האם החיוויאים רואים טוב בלילה?

ובכן, התנשמת נעמדה במשך 15 דקות ממש מול נקבת החיוויאי, ורק לאחר תזוזה משמעותית מצידה, הנקבה הבחינה בה וסילקה אותה.

 

התנשמת חזרה שוב לאחר 10 דקות והפעם גם ניסתה לצוד משהו בשולי הקן (דקה 02:00). הביקור כולו הסתיים 30 דקות לאחר שהחל.שימו לב לתנשמת השנייה שמופיעה בדקה 01:10.

 

לקראת סוף הסרטון (דקה 03:13) מופיע עכביש גדול על גבה של הנקבה, אך, למזלה, או למזלו :), היא לא הבחינה בו.

בקיצור, שווה להמשיך ולעקוב אחר השידור גם בלילות. האקשן לא מפסיק....

 
 

 

 

 

3.7.16 - נחשים תקועים בגרון


 

 

גוזל החיוויאים בן 36 יום ובימים האחרונים מתחילים להרגיש בשינוי ובצעדים ראשונים לקראת עצמאות בקן.

השינוי הגדול ביותר הוא אורך הזמן שבו הוא מבלה לבדו בקן. התחזקותו וגדילת נוצותיו (המעניקות לו חוזק ויכולת עמידה בפני השמש והקור), יחד עם דרישת המזון המתגברת, מאפשרים לשני הוריו להתעסק בצייד. עקב כך, לעתים, הוא נותר לבדו במשך שעות והוריו שוהים איתו רק בשעות החמות. ביום שישי בלילה הוא אף ישן לבדו במשך לילה שלם (הנקבה ישנה על ענף צמוד לקן).

 

גם התנהגותו בעת הגעת המזון מתחילה להשתנות....

עם הגעת המזון הוא החל לנסות ולחטוף אותו בזריזות על מנת לבלוע אותו בשלמותו, ואף החל להראות סימנים של מגננה על המזון: הפניית הגב ופריסת כנפיים תוך כדי צעקות. כל אלו יתגברו בשבועיים הקרובים ומריבות על המזון (בינו לבין אמו) יתחילו גם הן. היא תרצה להאכיל לאט והוא ירצה לבלוע מהר.

 

בתחילת הסרטון מובא אל הקן נחש ארבע-קו מובהק (Psammophis schokari), שנתקע לזכר בגרון, כך שהנקבה התאמצה על מנת לשלוף אותו. בהמשך מובאים שני זעמנים זיתניים (Coluber najadum): האחד נבלע בשלמותו על ידי הגוזל, והשני מנסה להיתפס בענף כדי לא להיבלע....

 

הבהרה: לעתים נשמעים ברקע תכניות רדיו. הקולות הללו אינם שייכים למישהו שיושב עם טרנזיסטור קרוב לקן, אלא למיקרופון של המצלמה שלעתים מתנהג כמו אנטנה של מקלט רדיו. השילוב בין הוואדי הנידח והמיקרופון עצמו גורמים לו להתנהג כך.

 

 

 

 

 

 


6.7.16 - איך שהזמן "עף"...


 

ב- 9.7.16 ימלאו לגוזל החיוויאים 40 יום, וביומיים האחרונים הוא כבר החל באימוני תעופה מוקדמים (מאוד). יחד עם זאת, למרות שהוא כבר עומד ונראה די גדול, עוד צפויים לו ימים רבים של צבירת מסה ולמידה אינטנסיבית עד שיהיה מוכן לפרוח מהקן בגיל 65-80 יום.

 

דרישתו למזון התעצמה ולכן גם הנקבה החלה לצאת אל שטחי השיחור (הצייד).

כרגע נראה שהיא עפה למרחק של קילומטרים בודדים בלבד, אך ככל שהגוזל יתבגר היא תמשיך להרחיק, עד שהיא תגיע למרחקים גדולים של 30-40 ק"מ מהקן.

 

סיבה נוספת המאפשרת לנקבה לצאת אל מסעות הצייד ו"להזניח" את השמירה הצמודה על הגוזל היא התפתחות כיסוי הנוצות שעל גופו. נוצות הציפורים מבודדות את בעליהם מהסביבה החיצונית, ולכן כשהגוזל עוטה על גופו ניצוי מתקדם הוא כבר עמיד יותר לקרינת השמש, וכמעט שכבר אין צורך להצל עליו. לכן, כששני הוריו עסוקים בצייד, אנו מוצאים את הגוזל שוהה לבדו במשך רוב שעות היום.

ובתחום הקולינארי: בסרטון הנוכחי מובאים ארבעה נחשים. נסו לזהות את המינים… שימו לב שאת הנחש השלישי צדה הנקבה.

 

 

 

 

 


12.7.16 - איזו סגה!!!


 

גוזל החיוויאים חוגג היום 45 יום באוויר העולם וכבר מתחיל להתנהג כמו דורס-יום צעיר....

 

1. התנהגות המגננה על פרטי הטרף החלה להופיע בשבוע האחרון ביתר שאת. התנהגות זו דומה להתנהגותה של הנקבה לאחר שהיא שולפת נחשים ממקורו של הזכר: אחיזת הטרף בטפרים או במקור, הפניית הגב ופריסת הכנפיים על מנת להגן ולשמור על הטרף.

 

2. הגוזל החל לגלות את האינסטינקטים החייתיים שבו: שימוש בטפרים על מנת להרוג ולאחוז בצייד. בסרטון הוא מתאמן על ענפים אך בעתיד הלא רחוק הוא יאחז בפרטי טרף אמתיים.