דיות בלינה, שחפים בנמל ועוד...

ברק גרניט 09/02/2014 00:00

עמק עכו הוא אתר חריפה נהדר עבור עופות מים, עופות דורסים וגם כמויות גדולות של חופמאים ושחפים החורפים בנמל עכו ועל החופים הסלעיים.

את הבוקר כדאי להתחיל בנמל. מומלץ מאוד להגיע לכאן לאחר סערות חורף, אז ניתן לראות על הסירות או על החומות ריסה שחורת-רגל - לעתים כמה פרטים.

מינים בולטים אחרים שנראים כאן כדרך קבע הם שחף ימי המקפיד לחרוף כאן בעשור האחרון מדי חורף (הפרט היחידי של מין זה שניתן לראותו דרך קבע בארץ), שחף שחור-ראש, שחף צר-מקור, שחף עיטי, שחף גמדי, שחף שחור ושחף סיבירי לצד עשרות ולעתים מאות שחפיות שחורות-מקור.

 

כדאי גם לסרוק את המפרץ, לעתים קרובות חורפים כאן יסעורים מצויים, טבלנים מצויצים ואפילו שני מיני הצוללן הנראים בארץ לעתים נדירות מאוד: צוללן שחור-גרון וצוללן אדום-גרון.

מכאן כדאי להמשיך לחוף עכו צפון. כאן אפשר לראות עשרות ארנריות וחופזים מנומרים, לצד עשרות חופיות לבנות, חופמי חוף ולעתים גם חופזים זהובים לצד חופמאים נפוצים יותר.

 

 

השחף הימי שנצפה אי פעם בישראל היה פרט קבוע, שהתייצב בנמל עכו במשך שמונה חורפים ברציפות - מחורף 2008/09 ואילך.

צילום: אמיר בן דב 12.3.2009  

מקום מומלץ נוסף הנו מזבלת עברון.

זהו אחד האתרים היחידים בארץ שניתן לראות בהם אלפי שחפים כוזרים - שחף דומה לצהוב-רגל הדוגר בים הכספי, ומזרחה משם, וחורף בישראל.

זהו גם אתר טוב לשחף אפרורי הלא שכיח. בנוסף על השחפים ניתן לראות כאן אלפי דיות שחורות לצד אלפי זרזירים מצויים, חסידות לבנות, עיטי צפרדעים ובז נודד לצד דורסים אחרים.

 

אתרים נוספים שכדאי לצפר בהם הנם בריכות הדגים של עין המפרץ וכפר מסריק ושמורת עין אפק. כאן אפשר לראות עופות מים ודורסים האופיינים לבתי גידול אלה. שמורת עין אפק הנה אתר יפהפה ששמר על מה ששרד מביצות הנעמן. כאן חזרו לדגור קורמורנים גמדיים ואנפות רבות, ועם קצת מזל אפשר להיתקל כאן באנפה משורטטת המוסווית בקנים. בצמחי הביצה ובסמוך לה אפשר לצפות ברמיות, בגיבתוני סוף, רלית המים, זמירון, צטיה, קנית אפריקאית נחליאלי לימוני ועוד.

מומלץ לסיים את היום בלינת הדיות שבכרי נעמן הסמוכה לבריכות הדגים של כפר מסריק. 10-15,000 דיות מגיעות ללינה באקליפטוסים מדי ערב והמחזה של ענן הדיות החג מעל העצים כמו גם של זרמי הדיות הבלתי פוסקים מכוון צפון ומערב - מרשים ביותר.

 

 

איך מגיעים?

לנמל עכו - למגיעים מדרום יש לקחת את הפיצול מכביש 4 אל עכו דרום ולעקוב אחר השילוט עד הנמל. משם אפשר להמשיך לאורך החומות אל חוף עכו צפון.

כדי להגיע למזבלת עברון יש לחזור לכביש 4, להמשיך צפונה, ובצומת רגבה (מעט לפני הכניסה לקיבוץ עברון) לפנות ימינה בשוק הקטן.

לאחר 300 מטר ממשיכים לכוון צפון מזרח על הדרך המקיפה את קיבוץ עברון מדרום מזרח ולאחר 500 מטרים נוספים פונים שוב מזרחה אל עבר מזבלת עברון.

 

בריכות הדגים של עין המפרץ נמצאות ממזרח לקיבוץ (כניסה דרך הקיבוץ).

כרי נעמן - יש להיכנס לקיבוץ כפר מסריק ולהגיע אל בריכות הדגים הנמצאות ממזרח לו.

 

לאחר שחוצים את הגשר על הנעמן, יש לנסוע דרומה. הדיות לנות בעצי האקליפטוס הגדולים שעל הנעמן.

שמורת אפק נמצאת מצפון מזרח למפגש הכבישים 79 ו-4. הגישה לפי השילוט מכביש 7911.

 

הנחיות מיוחדות

עקב שינויים בדרכים, לא ניתן להתקרב ללינת הדיות ויש לצפות בה ממרחק. שערי בריכות הדגים עשויים להיות נעולים בסופי שבוע.

 

 

כתבות

land marks