ימים ראשונים של אביב באילת...

נועם וייס 20/02/2017 00:00

 

התכסות פסגות הרי אדום בשלג דק, שנצנץ בבוקר קסום ובהיר של אמצע חודש פברואר והפך את המקום הכול כך יפה הזה, לחגיגי ויפה עוד יותר -

סימנה את ימי תחילת נדידת האביב...

פארק הצפרות אילת - נווה המדבר שעל קצה מדבר הסהרה.

 

 

ממש באותו היום, סימנו לעצמנו את היום בו בסקר היומי של פארק הצפרות אילת, נרשמו יותר ציפורים נודדות מאלו שחורפות כאן. נדידת האביב כבר כאן, במלוא העצמה.

הימים הראשונים של הנדידה הם תמיד המסקרנים ביותר. בניגוד לנדידת הסתיו שהיא די יציבה באילת, כל אביב כאן נראה שונה. יש שנים עם הרבה נודדים וממגוון רחב, ויש שנים שיש הרבה פחות.

אביב 2012 זכור כאביב בו אפשר היה לראות יותר מ-12 מיני ציפורים על מעגל התנועה במרכז העיר אילת וציפורים היו בכל פינה. בשנים שאחרי היו אביבים שפתחו חלש מאוד אך הפכו מצוינים לקראת אפריל וזכורים לי גם אביבים שפתחו מצוין ודעכו מוקדם.

 

לפעמים גם רואים בשנים מסוימות יותר ציפורים ממקור מזרחי. אז בולטות סלעיות השיחים, אירניות והמון דוחלים סיביריים ויש שנים שהן בעיקר של ציפורים אירופיות.

מניתוח ראשוני של נתוני תחנת הטיבוע שלנו, שבודקת את מצבן הפיזי של הציפורים, נראה שלא רק כמות הציפורים משתנה, אלא גם מצבן הפיזי. מצאנו שממוצע משקלם של 10 הנודדים הנפוצים באילת גבוה יותר בעד 10% ממשקלם בשנים אחרות וכול המינים הראו את אותה המגמה המעניינת: משקל נמוך אך עם כמות ציפורים גדולה בשנים מסוימות, לעומת משקלים גבוהים אך עם כמות ציפורים מועטה באביבים אחרים.

 

 

השנה ננסה להבין יותר טוב איך זה עובד ואולי נפצח את התעלומה, מה מכתיב את אופי נדידת האביב השונה בכל שנה. אירית אלוני, דוקטורנטית מאוניברסיטת בן גוריון, מצאה שסבכי הטוחנים מקדים את בואו לאילת בשנים שיש הרבה גשם באתיופיה. שפע המזון שם כנראה מקל עליו את חציית המדבר והוא יכול להגיע מוקדם יותר לכאן. אירית בוחנת השפעות אקלימית אחרות על נדידת מיני ציפורים נוספים באילת ואני בטוח שהיא תגלה דברים מופלאים.

קטיה, תלמידת תיכון מהערבה בודקת דווקא את מצבן הפיזי ואת כמות הציפורים בהשוואה לכמות הגשם במדבר הסהרה עצמו. ההשערה שלנו היא שאם מדבר הסהרה קיבל גשם רב, הציפורים תוכלנה לדלג על אילת (ואז כמות הציפורים באביב הזה תהיה נמוכה) ואלו שיגיעו לאילת, יראו מצב פיזי טוב יותר - כי היה להם אוכל גם בדרך.

 

בכל מקרה נראה שהאביב הזה פותח חזק.

שמי פארק הצפרות מלאים עד אפס מקום במאות טסיות בתים, אליהן מצטרפים סיסי חומות וסיסים חיוורים, סנוניות רפתות וסנוניות מדבר. חישות הקנים שורצות עלויות חורף, קניות פסים וחרגולנים זמיריים ולהקות של דרורים ספרדיים ודרורי ירדן נעות בחוסר שקט בין השיחים. ביניהם ראינו גם לא מעט בזבוזי לבנון בשבוע שעבר.

 

 

 

 

הסבכיים רק מתחילים את תנועתם. סבכי הקוצים כבר נפוץ בין שבילי הפארק ומידי פעם ביניהם רואים סבכי טוחנים, סבכי שחור-כיפה ועלווית לבנת-בטן.

בכול מקרה אנחנו ערוכים. סקר נדידת הדורסים שלנו פרוש בהרי אילת וכבר ספר מעל 2,000 עיטי ערבות, תחנת הטיבוע עובדת בכל יום בעזרת כרמלה, המתנדבת המקסימה שלנו מארץ הבסקים (לא ספרד!) ואילון מבצע בכל בוקר את סקר הנודדים בפארק.

 

אז בואו לבקר בפארק הצפרות אילת. האקשן כבר כאן.

 

מוזמנים להיכנס אל: נתוני סקר האביב, הבלוג באילת והעדכונים השבועיים של הצפר שחר שלו. לחצו על התמונות

 

 

 

כתבות

land marks