השחיינית המופלאה

נועם וייס 09/05/2017 00:00

שמה, שחיינית צרת-מקור, לא באמת מספר לנו את הסיפור המופלא של הציפור הזאת. היא אכן שוחה רוב הזמן ומקורה צר למדי, אך יש ליצור הכריזמטי הזה הרבה יותר מה לספר על עצמו.

הרעיון לכתוב עליה נולד בשיחת חולין עם הדורם שיריחי במרכז הצפרות אילת בעודנו צופים ב-28 שחייניות צרות-מקור מקפצות על הגלים הקטנים של בריכת המלח של פארק הצפרות באילת. הדורם, שבא לספק ביקור מולדת, ספק חזרה ממש לארץ, הגיע פחות או יותר ישירות לאילת, בה הפך את הצפרות בישראל לתחום מקצועי המושך רבים. דיברנו יחד על האתגרים הגדולים שמונחים לפתחנו בנושא שמירת הטבע של הציפורים הנודדות, דיברנו על הזדמנויות חדשות ואיך להיערך נכון לשינויים הכוללים את התפתחות העיר אילת ושינוי פני החקלאות בערבה, ואז חזרנו לעצמנו ונדהמנו לראות את השחייניות הזריזות האלו, שולטות בגלים, משנות את כיוון השחייה בחלקיקי שנייה ואוספות מזון במהירות שלא פגשנו באף ציפור אחרת.

 

 

 

 

הדורם, שחזר מעוד מסע מרתק בלב האוקיינוס, סיפר שהיצורים הקטנטנים האלו מבלים את החורף עמוק בלב האוקיינוס ההודי. שם, בין יסעורונים ויסעורים, בלב ים סוער ורוגש, השחייניות מרפרפות להן על הגלים כאילו זו קרקע יציבה. שולחות רגליים ארוכות המהלכות על הגלים, ומרחפות עליהם עם שבירתם, כמו גולשי הגלים המיומנים ביותר. רק שהשחייניות אורכן כ-18 ס"מ והגלים גובהם מטרים רבים. לצלם אותן שם היא משימה כמעט בלתי אפשרית, בגלל תזזיותן. לכן נסע הדורם לשפיצברגן שנמצאת על גבול אוקיינוס הקרח הצפוני, שם הן מקננות, כל כך רחוק מאותו לב אוקיינוס רחוק, בו ראה אותן בחורף.

 

 

 

 

אז איזה מזל שיש לנו את בריכות המלח באילת, ושהציפור המופלאה הזאת, מדלגת הגלים המהירה ביותר, בוחרת דווקא בנו כדי להצטייד במזון בדרכה המפרכת צפונה. וגם כמה חשוב שנוכל לשמור על בית הגידול הזה עבורן, לעוד שנים ארוכות.

אז מי שרוצה קצת השראה, וחום של 40 מעלות בצל לא מאוד מפריע לו, מוזמן לראות את אלופת העולם בשחייה מהירה, מקפצת על המים כאילו הם קרקע בטוחה, מסתובבת במעגלים ויוצרת מערבולות שעוזרות לה להעלות מקרקעית הבריכה את הסרטניות אותן היא זוללת, מוטב שיגיע אל מרכז הצפרות של אילת.

הן יהיו כאן עד ה-20 למאי ואולי גם קצת אחרי (בלי אחריות...).

 

 

 

 
land marks