דרורית קטנה שעשתה בלגאן גדול

אוהד שרר 15/09/2017 00:00

התחלה סוערת לשנת שירות במרכז הצפרות אילת.

בכל בוקר אנחנו מקיימים טיבוע ציפורים שנועד לבדוק את מצב הציפורים הנודדות, רגע לפני חצייתן את המדבר. מגיעים כשעוד חושך מוחלט כדי שבאור ראשון נתחיל לדגום את הציפורים שנלכדות ברשתות עדינות המיועדות לכך.

יום שלישי בבוקר, סיבוב שלישי ברשתות בפארק הצפרות באילת, השעה 08:40 לערך. למען האמת, סיבוב חלש למדי - רק ציפור אחת בינתיים והיא חנקן נובי צעיר. אילון, מתנדב שנת שירות של מרכז הצפרות אילת היוצא (לא יכול לעזוב...), ויהושע שבא לעזור הלכו לכיוון הרשת האחרונה. ואני התעכבתי. הגעתי לרשת בדיוק כשאני רואה את אילון חוזר עם עוד חנקן נובי צעיר בידו, בזמן שיהושע מטפל בציפור אחרת. סיבוב עם שלוש ציפורים? לא הגיוני בעליל.

טוב, נו, העונה רק בתחילתה וזה ילך וישתפר. אני מתקרב ליהושע ושואל מה הוא מוציא - כתשובה הוא ענה שזה נראה לו דרור. הגעתי לידו וראיתי ציפור שבחיים לא ראיתי קודם לכן. מבע הפנים של דרור, אבל משהו לא מסתדר לי. תחילה, בגלל גודלה הדי קטן והצנום, פסלנו שני מיני דרורים - ספרדי ובית.

נשארנו עם דרור ירדן - אבל גם זה לא מתאים בכלל - המקור לא דומה למקור של דרור.

 

 

 

 

בזמן שגלגלי השיניים עבדו בראש - האינסטינקט צעק דרורית. כרגע - זו הייתה האופציה הכי סבירה אצלנו, אבל שוב - המקור לא מתאים. תוך כדי גיחוך אמרתי שזו אולי דרורית צהובת-גרון וחזרנו לתחנת הטיבוע.

עכשיו בידינו יש שלוש אפשרויות: דרור ירדן (הכי פחות סביר), דרורית קצרת-אצבעות (סביר) ודרורית צהובת-גרון (הכי סביר, אבל הימור מוגזם). פתחנו מקורות מידע וישר פסלנו אופציה אחת - זה לא היה דרור ירדן, שלמרות גודלו הקטן, אינו מתאים לציפור שלנו. נשארנו עם שתי אופציות - אחת היא מאוד נחמדה והשנייה מדהימה.

עברנו על דרורית קצרת-אצבעות והחלטנו לוותר עליה ולחזור אליה בסוף. תוך כדי התגרות במזל, התחלנו להסתכל על הערך של דרורית צהובת-גרון. מרגע לרגע הבאנו שזכינו בכל הקופה.

 

מקור ורוד-דק יחסית וארוך כמו של פרוש מצוי - צ'ק!

פס עין די כהה - צ'ק!

גבה בהירה שתחומה בפס עין - צ'ק!

גרון בהיר מאוד - צ'ק!

פסי כנף בהירים כפולים - בתחילה, רצינו לשלול דרורית זו בגלל פסי הכנף הלבנים שאצלנו היו בצבע בז', אך גילינו שבמגדיר אין איור של צעיר - אז בדקנו באינטרנט ובאמת ראינו שלצעיר יש פסי כנף בצבע בז' - אז בסופו של דבר - צ'ק!

 

אז רגע - כל הסימנים מתאימים לנו - זה באמת הדבר האמתי - היינו בטוחים בזה, אבל בכל זאת - צריך שצפרים עם יותר ניסיון יסתכלו עליה ויחליטו בעצמם. באותו זמן נועם ורע היו עסוקים בדברים "הרבה יותר חשובים" ולא ידענו איפה הם. התקשרנו לרע - אין תשובה. התקשרנו לנועם - אין תשובה. התקשרנו לרע פעם נוספת - ענה לנו סוף סוף ואמר שעוד 5 דקות הם אצלנו. עברו חמש דקות והם לא הגיעו - אז אילון התקשר שוב והסביר להם שאנחנו בטוחים שזו דרורית צהובת-גרון, תוך 2 דקות הם התייצבו, מתנשפים.

גם לנועם ולרע הציפור נראתה מוזר. דרורית אבל לא קצרת-אצבעות. נועם החליט לשלוח הודעת RBA על זיהוי כמעט ודאי. 3 דקות אחר כך, כשאני כבר בניטור של מה קורה באגם שלנו ובדיוק חלף מולנו בז שחור בציד חופמאים - אחלה תצפית! אני מקבל הודעת RBA שהזיהוי אושר - ואני, לוקח את הרגליים שלי וטס לתחנת הטיבוע.

 

 

 

צפרים החלו לזרום אל הפארק. מיקי ללום ואיתי שני היו במצב של Road runner והספיקו לראות אותה טרם שחרורה. השאר מצאו אותה בקלות בשדה.

בסיבוב הבוקר למחרת, לנועם ולשמעון שיף לא לקח יותר מרבע שעה לגלות שהדרורית שלנו התחברה חזק לעץ זקום מצרי עמוס פירות. מיד לאחר מכן החלו שיירות צפרים לזרום אל הפארק. למרות שאמיר בן דב טען שהWAZE  שלו אומר 15:07, הוא הגיע רבע שעה קודם.... עוז חורין, רמי מזרחי, שחר שלו ואיציק כהן ליוו אותה מרחוק עד הערב. לכולם היא הייתה מין חדש, ואם תגיעו בקרוב - אולי גם לכם היא תהיה - כי היא עדיין מסתובבת בין הזקום לשיטה...

 

אז מה מיוחד כל כך בציפור שדומה לדרור גם בשם וגם במראה?

דרורית צהובת-גרון היא מין שמקנן ממש לא רחוק מכאן, במזרח תורכיה. את החורף היא מעבירה בהודו. אז מה בעצם היא עושה כאן ולא באיראן? בדיוק בגלל זה היא מיוחדת.

זו היא רק התצפית ה-5 של מין זה בארץ, כי היא לא ממש אמורה לעבור פה. זו התצפית השנייה באזור אילת והראשונה בארץ שנצפתה בטיבוע והראשונה שניתן היה לאתר אותה שוב. לפי אתר BirdLife International בשנים האחרונות ישנה ירידה חדה באוכלוסייתה של הדרורית, אך בגלל תחום תפוצתה הרחב (מתורכיה במערב ועד הודו במזרח) איננה מוגדרת כמין בסכנת הכחדה.

 

 

אז מה בעצם צריך לעשות כדי לראות דרורית צהובת-גרון בארץ?

פשוט מאוד - בואו לבקר כמה שיותר מהר בפארק הצפרות - וגם אם לא תראו אותה - תראו הרבה מאוד ציפורים אחרות.

 

כתבות

land marks