פרויקט רשת מוקדי הצפרות הישראלית

רקע

ארץ ישראל התברכה ביתרונות רבים בתחום הצפרות ותיירות הציפורים.

השילוב שבין כמות עצומה של ציפורים בסתיו ובאביב, מגוון מיני עופות, בתי גידול שונים ונגישים, תשתית תיירות מצוינת ומזג אוויר נוח - מאפשר לפתח בישראל רשת מוקדי צפרות מתקדמת.

 

את פרויקט רשת מרכזי הצפרות הארצית יזמה החברה להגנת הטבע. צוות רב תחומי של מומחים ונציגים של כל הגופים הרלוונטיים בחן במשך כמעט שנתיים את הקמת הרשת ובראשון בחודש אפריל 2012 הנושא הובא להחלטת הממשלה.

 

מוקדי הצפרות יפעלו לשמירה על הסביבה והמגוון הביולוגי - ניטור, מחקר, חינוך ושיתוף הקהילה הם עיקר הפעילות "השוטפת" במוקדי הצפרות.

בנוסף גם יצירת פלח שוק תיירותי שמתמחה ב"תיירות ציפורים" ויעשיר את המוצר התיירותי של ישראל - גם בקרב התיירות הנכנסת הכללית וגם בתיירות הפנים.

בעולם יש כ- 100 מיליון צפרים ש"נודדים" ברחבי העולם - כדי לצפות בציפורים.

 

 

צפרים מחו"ל נהנים מתצפית מדברית במסגרת פטיבל הצפרות באילת.         צילום: יואב פרלמן

 

החלטת ממשלה

 

בראשון לחודש אפריל 2012 התקבלה החלטת ממשלה מס' 4512 - המאשרת הקמה של רשת מוקדי צפרות לאומית. במסגרת ההחלטה הוקצו 39.2 מליוני ש"ח לחמש שנים (2012 - 2016).

בשלב הראשון יתבצע פיתוח ושדרוג של שבעה מוקדי צפרות קיימים ובנוסף - הקמת תשתית הרשת הניהולית של מוקדי הצפרות. גם פורטל הצפרות הישראלי הוא חלק מפרויקט "רשת מוקדי הצפרות הישראלית".

ניהול הרשת הופקד בידי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע

 

מרכז הצפרות הישראלי נוסד בשנת 1980 והוא פועל במסגרת החברה להגנת הטבע. מאז הקמתו, התפתח המרכז והפך לארגון חשוב ומרכזי העוסק בשמירת-טבע, מחקר, חינוך ותיירות אקולוגית.

 

 

בז שחור צולל אל עבר המטרה.   צילום: מידד גורן, מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב.

התמונה צולמה במסגרת סקר קינון בזים שחורים.

 


 

 

מטרות מרכז הצפרות

 

מרכז הצפרות פועל למען שימור מגוון מיני העופות בישראל באמצעות שימור בתי הגידול החשובים לקיומם, מודעות וחינוך.

מרכז הצפרות מחויב לפעול לשמירה על מגוון מיני עופות הבר ובתי הגידול הטבעיים בישראל.

מרכז הצפרות מנהל פרויקטים רב-תחומיים המשלבים מחקר, ייעוץ לניהול שטחים פתוחים, חינוך, מודעות ציבורית ותיירות טבע.

 

תחומי הפעולה של מרכז הצפרות

 

שמירת טבע

מרכז הצפרות הישראלי פועל למען שמירה ושיקום בתי גידול חשובים לציפורים (IBA - Important Bird Area), פיתוח תוכניות ממשק לשטחים פתוחים וכן תוכניות לשימור מינים נדירים ונכחדים.

בין הישגיו המרשימים ניתן למנות תוכניות לשימור המינים: בז אדום, עגור אפור, חוברה מדברית ועוד.

 

נובמבר 2018 - צדוק צמח ונועם וייס, מנהלי פארק הצפרות אילת -

מקבלים את "אות הנגב" לאיכות הסביבה.

צילום: איתי שני

 

חינוך ומודעות ציבורית

מרכז הצפרות פועל להעלאת נושא הצפרות על סדר היום הלאומי וכן לקידומה של ישראל כמעצמת תיירות אקולוגית. בנוסף, המרכז מפתח פרויקטים חינוכיים בנושאי ציפורים ושמירת טבע למערכת החינוך ולקהילה.

 

מחקר

מרכז הצפרות מנהל סקרים ומחקרים. בין היתר מפעיל המרכז את סקר נדידת הסתיו של העופות הדואים, המתנהל ברציפות מאז תחילת שנות השמונים.

 

שיתופי פעולה

מרכז הצפרות פועל ביחד עם ארגונים מקומיים, ארציים ובינלאומיים למען קידום נושאים הקשורים לשמירת טבע.

המרכז פועל ביחד עם חיל האוויר הישראלי לצמצום מספר תאונות הטיס ועם ארגונים חקלאיים כדי לפתור את הקונפליקטים שנוצרים בין טבע לחקלאות ולעידוד חקלאות ידידותית יותר לסביבה.

 

תיירות טבע

המרכז עוסק בפיתוח שירותי תיירות ייחודיים לצפרים וכן ביצירת תשתית מתאימה לצפרות הכוללת פארקים, מסלולי הליכה ומסתורים לצפייה בציפורים. כמו כן המרכז מפיק טיולים, אירועים וימי עיון הפתוחים לקהל הרחב.

מאז הקמתו הפך מרכז הצפרות את תחום הצפרות למושא עניין מרכזי עבור רבבות מאזרחי ישראל. בעקבות פעילותו נחשבת כיום ישראל למעצמת צפרות מפותחת ומובילה.

כל הכנסות מרכז הצפרות מטיולים, סיורים, הרצאות ואירועים מוקדשות לשימור עופות הבר בישראל.

 

 

צוות הפורטל

 

פרופ' יוסי לשם

איש סגל במחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מנהל את המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים ואת קרן הדוכיפת בחברה להגנת הטבע.

מזה 43 שנים חוקר ציפורים תוך שילוב בחינוך ושמירת טבע. בתואר השני חקר את ביולוגית הקינון של העיט הניצי ובתואר השלישי את נדידת הציפורים בסיוע מכ"מים, רשת צפרים, מזל"טים ודאון ממונע. בעקבות המחקר קטן מספרן של התאונות בין כלי טיס לציפורים ב-76%.

מוביל את המיזם לשימוש בתנשמות ובזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות, ומקדם שיתוף פעולה עם הירדנים והפלסטינאים. הוביל עם עמיתו דן אלון את קידום רשת מוקדי הצפרות הלאומית ואת פורטל אתר האינטרנט.

 

 

 

ד"ר יואב פרלמן

צפר מאז גיל 8, צמח בחוג הצפרות הירושלמי, ומאז השחרור מהשירות הצבאי עובד במרכז הצפרות הישראלי.

במשך מספר שנים ניהל את תחנות הטיבוע בכפר רופין ובעמק בית שאן, ובשנים האחרונות מרכז את תחום הניטור והסקרים במרכז הצפרות הישראלי.

נשוי ואב לשלושה, גר במושב ניר משה שבנגב הצפוני. באתר הצפרות הישראלי אחראי על תחום התצפיות והסקרים ומנהל התצפיות במאגרי המידע השונים.

דוא"ל: yoav@birds.org.il

 

 

 
יהונתן מירב

צפר מגיל 10, החל בחוג הצפרות של מעגן מיכאל בשנות ה-80, למד בתיכון לחינוך סביבתי בשדה בוקר. לאחר הצבא טייל רבות בעולם ועבד בהדרכה וסקרים של מרכז הצפרות הישראלי. בשנים 2005-2010 ניהל את סקר הדורסים בעמקי הצפון וריכז את תחום ההדרכה במרכז הצפרות.

 

בשנים האחרונות מנהל יהונתן את תחום תיירות הצפרות במרכז הצפרות ואחראי בין השאר על פסטיבלי הצפרות באילת ובחולה ועל שיווק הצפרות הישראלית בעולם.

יהונתן גר במושב שילת ,נשוי ליפעת ואב לעפרי יהל ושגיא.

 
 
 

שמשון פישלר

מזה כ- 20 שנה בתעשיית ההיטק הישראלי, בוגר ממר"ם, ומנהל פרויקטים במגוון תחומי עיסוק.

בעל עסק עצמאי, שותף במספר מיזמים עסקיים פעילים, ושותף בניהול פרויקט הקמת פורטל הצפרות הישראלי בגרסתו זו.

חובב טיולים ומפות סימון שבילים.

נשוי ליעל ואב ל 3 בנות, מתגורר בסתריה.

 

 

 

 

ערד בן דוד

בעל תואר ראשון בביולוגיה מהאוניברסיטה העברית. הפיק, ערך וניהל תכנים במגזין "טבע הדברים", הגיש תוכניות טלוויזיה בערוץ "טבע הדברים" והיה חבר בנבחרת ישראל בצניחה חופשית בשנים 1995-2001.

בגיל 16 הצטרף לצוות הסוקרים שבכפר קאסם ומאז עוסק בצפרות באופן קבוע.

תפקיד בפורטל - עורך ומנהל תוכן.

נשוי ליסמין ואב ליעל ואביתר, מתגורר בראשון לציון.

land marks