מרכז הצפרות עין אפק גליל מערבי

 

 

 

שמורת הטבע עין-אפק היא "הריאה הירוקה" של עמק עכו - אי ירוק בלב אזור אורבני, תעשייתי והומה.

המעיינות בשמורת עין אפק מזינים ביצה יחודית שמשמשת בית עבור צמחיית מים עשירה, עופות מים וגדה, רכיכות, דגים ואפילו יונקים גדולים חיים בה, כמו תאו המים - ג'מוס.

 

 

 

 

בשמורה נמצא תל אפק, שזוהה עם העיר הכנענית אפק. ממצאים בשטח כמו חרסים, למשל, מספרים לנו שראשיתו של הישוב בתל החלה לפני כ-4000 שנה, בתקופה הכנענית הקדומה. אחד השרידים המרשימים שנותרו בשמורה היא טחנת קמח גדולה מהתקופה הצלבנית, שניצבת בשלמותה במרכז השמורה.

 

הטחנה משמשת בתור מרכז מבקרים.

השילוב שבין מקומות חיות לחים ובין פעילות האדם ומורשתו - הופכים את עין אפק לשמורה טבע יחודית ומגוונת.

 

 

 

 

 

 

בתחום השמורה שני מסלולי טיול עיקריים: המסלול הראשון כולל את "שביל הבצה" וטחנת הקמח הצלבנית. מסלול זה מתאים לכל עונות השנה.

 

המסלול השני, לראש תל אפק, מתאים יותר לחודשי האביב - אז התל מתכסה בפרחי האביב. על ראש התל יש תצפית משולטת על עמק עכו, רכסי הגליל המערבי, רכס הכרמל, מישור החוף ויישובי הסביבה.

 

 

 

 

 

 

 

 

מוקד משיכה למאות אלפי ציפורים בכל שנה, כל השנה

 

יחודה של שמורת עין אפק הוא במגוון ביתי הגידול הלחים שבה. נחל זורם, מעיינות יציבים ועונתיים, בריכות טבעיות, שלולית חורף ושטחים מוצפים למחצה. כל אלה מושכים לבצה ולסביבתה בעלי כנף רבים.

 

קיץ חם, בשמורת עין אפק

שמורת עין אפק משמשת אתר קינון חשוב עבור מינים כמו קורמורן גמדי, מגלן חום, לבנית קטנה, אנפית בקר, אנפת לילה ואפילו מספר זוגות של אנפית סוף. כול אלה מקננים יחד - במושבת קינון שוקקת ושמחה, בסבך האשל שבחלקה הצפוני של השמורה.

 

בעונה זו, סיור בוקר בשביל הבצה הוא חוויה נהדרת - סבך הקנים רוחש ציפורים מקננות ושירה של ציפורי סבך קניות קטנות, אפריקאיות, צטיות ופשושים, נשמעת מכל עבר. סופיות וטבלנים גמדים מצויים שוחים במי הבצה, סיקסקים וכרוונים מקננים באזורים היבשים ובחורשת האורנים מקננים ינשופי עצים, ניצים מצויים וציפורי שיר.

 

חורף בעין אפק

המולת הציפורים בעין אפק, בעונת החורף, נמשכת כל שעות היממה. השמורה משמשת בתור אתר לינה חשוב עבור קורמורנים גדולים וגמדיים, אנפיות בקר ומגלנים, שממלאים את השמים לקראת ערב, בדיוק כשאנפות הלילה יוצאות לפעילות.

 

במשך כל היום, אלפי דיות שחורות מרחפות מעל השמורה ולקראת החשכה כולן מתכנסות לאחת הלינות הגדולות והמרשימות ביותר בישראל - באקליפטוסים של כרי נעמן.

בכל שנה מתקיים בשמורה פסטיבל "חורף של ציפורים" ובו פעילויות מגוונות כגון טיבוע ציפורים, סדנאות, הרצאות, מספר סיפורים, שחקני רחוב, תערוכת צילומי ציפורים ועוד.

 

 

 

 

מגוון הציפורים, צמחיית הנחלים העשירה ובעלי החיים שמצויים בשמורה מושכים אל עין אפק מטיילים, צלמים  וחובבי טבע רבים בכל השנה.

 

בשנת 2001 נפתחה בשמורת עין אפק תחנה לטיבוע ציפורים. מאז, התחנה פועלת דרך קבע וטיבועים מתקיימים בה לפחות פעמיים בחודש. עד עכשיו טובעו בתחנה כ-13,000 ציפורים מ-95 מינים שונים וביניהם גם מינים נדירים ביותר - כמו העלווית הכהה שאיתי שמשון, המטבע הראשי, טיבע באוקטובר 2011.

 

 

נתראה בשמורת הטבע עין אפק

 
 

כתוב אלינו

הציפורים בעין אפק

land marks