מרכז צפרות בערבה התיכונה

 


 

"קל להבין מדוע כה רבים מאיתנו מחבבים ציפורים. הן ערניות, הן יפות, והן נמצאות בכל מקום. הן ניחנו במאפיינים שקל לנו להזדהות עמם- חוצפה וביישנות, עדינות ואכזריות, נאמנות- ובוגדניות.

 

רבות מהן חיות את הדרמה של חייהן לעיני כל. הן חלק מעולמנו, אך בהינף כנף הן נישאות אל על ונעלמות בקלילות שאיננו יכולים אלא לקנא בה." (דיויד אטנבורו- חיי הציפורים)

 


 

 

בערבה מתקיים עולם טבע ייחודי שבו חיים יחד בעלי חיים וצמחים שמקורם בסהרה, במזרח אפריקה ובמדבריות אסיה המרכזית וערב. שמורת שיזף, הממוקמת בלב הערבה, משמרת חלק מהנופים המיוחדים לערבה.

השמורה גובלת במזרח בנחל הערבה ובגבול עם ירדן, וממערב לה שוכנות שמורות המכתשים, המשתרעות לכל רוחב הנגב, עד הגבול עם מצרים. זוהי ארץ בראשית המקיימת את הנוף הפתוח והרצוף הגדול ביותר בישראל, זהו אזור בעל ערכי נוף וערכים ביולוגיים חשובים מאין כמותם.

 

חגורת שמורות המכתשים בישראל עשויה להצטרף בעתיד לשמורת דנא שבירדן וליצור רצף של שמורות בינלאומיות המחברות את אסיה לאפריקה.

בגלל מיקומה הגיאוגרפי, הערבה היא  אחד מצירי נדידת הציפורים החשובים בעולם. בנוסף לכך, תנאי המדבר הצחיחים והמערכת האקולוגית הייחודית מאפשרים למיני ציפורים נדירות לקנן ולשגשג בה.

 

בין המינים החשובים ניתן לראות ציפורי מדבר נפוצות כדוגמת זנבן ערבי, שחור זנב, עפרוני מדבר, סנונית מדבר ומדברון. וגם מינים נדירים שעבור חלק מהם הערבה התיכונה היא המפלט אחרון: סבכי שיטים, עפרוני חכלילי, אוח מדברי, מושבות קינון של קטות ואולי זוגות של אלימונים בחולות ותחמסים נובים במלחות.

 

 


חדשות   חדשות   חדשות   חדשות   חדשות   חדשות   חדשות   חדשות 


 

 

 

השרשיר חזר אלינו!

 

אתמול נצפה בביוב של בית ספר שדה חצבה שרשיר אדום-מקור, לאחר תקופה ארוכה שבה הוא "נעדר" מהברכות באזור (קראו את "המקור..." כתבה שהתפרסמה בחורף שעבר).

גם הפעם צפו ועלו השאלות האם מדובר בפליט תרבות שמקורו מהשבי או פרט שהגיע באופן טבעי מאפריקה.

כנראה שאת התשובות, שומר הברווז לעצמו..

 

כבר למחרת היום שבו הוא אותר, צפרים חרוצים וזריזים הספיקו לצפות בו ולצלם את האורח הנדיר.

לפרטים לגבי מיקום ועדכון מצבו - התקשרו למספר המצוין במעלה הדף.

 

 

 

11.1.15 - כנף שבורה...

 

"ביום רביעי האחרון יצר עמי קשר אחד החקלאים במושב חצבה ודיווח על אוח מדברי במטע מנגו.

האוח נראה עומד על הקרקע ולא ניסה לברוח, כשהחקלאי לאט לאט התקרב אליו עם רכבו הוא נראה מנתר על הקרקע, אבל לא הצליח לעוף.

 

 

תוך מספר דקות הגענו לשטח, איגפנו אותו שלושה אנשים והצלחנו לתפוס אותו די בקלות, כנראה היה מאוד תשוש. כנפו הייתה שבורה ולפי הפצע שהגליד היטב נראה שכבר כמה ימים הוא מסתובב כך. העברנו את הפצוע לפקח רט"ג שהעביר אותו לחי בר ביטבתה ומשם הוא הוטס לבית חולים לחיות בר ברמת גן".

 

לירז

 

 

עוד על מרכז הצפרות חצבה

land marks