מחווה לאצ"ל

נדב ישראלי 02/03/2014 00:00

אנשי מרכז הצפרות הישראלי ואיתם אורחים מהמאר"ג ומאוניברסיטת קורנל צפו בעגורים מעגלת המסתור של אגמון החולה - קק"ל.

במהלך הסיור צפו המשתתפים בעגור מטובע ששמו בישראל "אצל"…

 

טיבוע עגורים בישראל החל בשנת 1997, במסגרת עבודת המאסטר של דן אלון (שמנהל היום את מרכז הצפרות הישראלי), שחקר את האקולוגיה של העגורים החורפים בעמר החולה.

ב-2002, יפעת ארצי טיבעה עגורים כחלק מעבודת מאסטר נוספת שהתמקדה בתזונת העגורים ושש שנים לאחר מכן, איתי שני טיבע ומשדר עגורים כחלק מעבודת המאסטר שלו.

 

והיום אני הוא זה שממשיך לסמן עגורים אפורים כחלק מהפעילות השוטפת של מרכז הצפרות בחולה, בנסיון להבין טוב יותר את הדינמיקה של אוכלוסיית העגורים החורפת בעמק.

 

סימון העגורים מתבצע בעזרת טבעות פלסטיק צבעוניות שבעזרתן ניתן לזהות פרטים בשדה. החוקרים עונדים על כל אחת מרגליו של העגור שלוש טבעות ובצורה כזו יוצרים לכל פרט "קוד" - תעודת זהות, יחודית רק לו.  

 

 

על רגל שמאל נמצא הקוד של הארץ בה טובע העגור, במקרה של ישראל ירוק -אדום-ירוק או שחור-צהוב-שחור ועל רגל ימין נמצא הקוד האישי של העגור.

 

נהוג לקרוא לעגורים בשמות על פי האותיות הראשונות של טבעות הקוד האישי שלהם. למשל עגור שטובע בקוד צהוב-כחול-ירוק יקרא "צכי".

וכך, העגור שטובע בקוד אדום-צהוב-לבן נקרא: אצל.

 

אצל טובע ב-2/2/2002 על ידי יפעת ארצי וכבר כשטובע היא זיהתה שמדובר בפרט בוגר, כלומר - לפחות בן שנתיים. המשמעות היא שאצל הוא לפחות בן 14.

מאז שאצל טובע, הוא נצפה כמעט בכל חורף באגמון החולה -קק"ל. כולנו מקווים לפגוש אותו גם בשנה הבאה.

 
צילום - נדב ישראלי
 
land marks