חדשות טובות לשליו הנודד

דן אלון 05/11/2017 00:00

השליו הנודד הוא הקטן בתרנגלואים בישראל, קשה מאוד לראות אותו, קל יותר לשמוע אותו - "בוט, בוט-בוט... בוט, בוט-בוט..."

השליו הוא עוף קטן מאוד, החלקים התחתונים חוליים בהירים ואילו לחלקים העליונים גוון חום כהה. כל הגוף, למעט הגחון מקושט בפסים בהירים, וביניהם נקודות ודוגמאות יפות בצבעי חום-שחור. הגבה דקה וארוכה, בצבע לבן-קרם. לשני הזוויגים גרון בהיר, אבל מרכז הגרון אצל הזכר מקושט בנוצות שחורות שיוצרות דגם פנים נאה.

השליו יעדיף תמיד להימצא על הקרקע מאשר לעוף. גם אם מקור סכנה מתקרב אליו, הוא יעדיף לקפוא על מקומו ולסמוך על צבעי ההסוואה שהעניק לו הטבע. רק כאשר הגורם המפריע/טורף מתקרב למרחק "אפסי", הוא "יורה" את עצמו אל האוויר. השליו מקנן בשטחים חקלאיים נרחבים בכל אירופה כמעט (למעט חלקים נרחבים מרוסיה), ובצפון-מערב אפריקה.

 

השליו הנודד ניצוד באופן קבוע, בעיקר בארצות הים התיכון כמו מלטה וקפריסין ולכן אוכלוסייתו נמצאת במגמת ירידה כללית.

על פי ארגון שמירת הציפורים העולמי Birdlife international בכל שנה, יותר ממיליון וחצי שלווים נודדים מוצאים את מותם - כתוצאה מציד בלתי חוקי. על פי הנתונים בין 12 ל- 27 אחוזים מכלל אוכלוסיית השלווים העולמית ניצודה בכל שנה ואם המצב הזה יימשך, המין לא יוכל לשרוד.

 

 

 

יותר ממיליון וחצי שלווים ניצודים... בכל שנה

 

צפרים וותיקים בישראל יעידו שבעבר היה השליו מצוי מאוד בעונות הנדידה אבל בשנים האחרונות הוא נראה ונשמע הרבה פחות.

האוכלוסייה המקננת בישראל נעלמה כמעט כליל ולכן בעדכון לספר האדום שנמצא בימים אלו בשלבי סיום השליו הוגדר בסכנת הכחדה קריטית (רמת הסיכון הגבוהה ביותר).

החברה להגנת הטבע פועלת כבר מספר שנים להפסקה מוחלטת של צייד של מיני עופות המצויים בסיכון בישראל. במסגרת המאבק הגישה החברה להגנת הטבע בסוף אוגוסט עתירה לבג"ץ בכדי שיורה על הפסת צייד השלווים בישראל.

בימים האחרונים הודיע רשות הטבע והגנים שלאור עתירת החברה להגנת הטבע יופסק צייד השלווים בישראל עד יוני 2019. בהמשך, אם יתברר שמצבם של השלווים קשה כפי שנקבע בספר האדום, הציד יופסק לצמיתות!

 

כמו כן נקבע  שסוגיות החוקיות של השימוש בהקלטות לצורך צייד שלווים תיבחן על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

בשנת 2006 עתרה החברה להגנת הטבע לבית המשפט הגבוהה לצדק להפסיק את צייד החוגלות והארנבות בישראל. בית המשפט קיבל את העתירה ומאז אסור הצייד של חוגלות וארנבות בישראל.

 

 

 


land marks