קינון תחמס אירופי בישראל

23:00 בלילה, על הגבול עם ירדן, לאורך נהר הירמוך, עומדים 5 אנשים מיושבים בדעתם (כמעט) ושמים ידיהם כאפרכסת. בדממה מוחלטת, מקשיבים ללילה השחור. "שמעתי" לוחש אחד מהם, "זו רק משאבת מים" אומר הדורם. "שמעתי " אומר אחר, "הפעם באמת", ואז נשמע קול טרטור עדין, והוא הולך ומתחזק ואליו מצטרפות חבטות קצובות בתדירות עולה עד שגוועות. "זהו זה" אומר הדורם, "שירה טריטוריאלית של תחמס אירופי". גם בחושך הסמיך אי אפשר לפספס את החיוכים מאוזן לאוזן על פני הנוכחים.

 

 

 

תחמס אירופי - תמונה נדירה בתעופה!    ציולם: עירד סולניק

 

הכל התחיל בחודש יוני 2017, הדורם שיריחי היה בביקור מולדת ארוך במהלכו ביצע סקרי לילה במקומות בהם בד"כ לא מסתובבים צפרים. באחד מהלילות, באזור מבוא חמה (הוא דווקא קיווה, או חלם, לשמוע קריאות של קטופה) שמע קול טרטור מרוחק, כשהתקרב, היה בטוח שזו שירה טריטוריאלית של תחמס אירופי, בהמשך הלילה מצא עוד כ- 10 טריטוריות פעילות ברצועה של כ- 10 ק"מ. בבוקר כבר צלצלו הטלפונים אצל כמה צפרים בארץ ותחת שבועת סודיות הועברה הבשורה על קינון אפשרי של תחמס אירופי בישראל.

למחרת, קבענו להיפגש ב 21:00 במבוא חמה. חיכינו לאישור מהצבא להיכנס על הדרך שצמודה לגדר המערכת ויצאנו לדרך. בפעם הראשונה שעצרנו והקשבנו, הייתי ממש סקרן, איך תישמע השירה במציאות? דומה להקלטות ששמעתי? האם נצליח גם לראות תחמסים? די מהר ניתנו תשובות לכל השאלות. השירה נשמעה ממש כמו בהקלטות, ולא, באותו לילה לא ממש ראינו אותם.

הדורם לא יכול היה להישאר הרבה זמן, כעבור כמה ימים הוא טס להמשיך בפרויקט העצום של תיעוד כל מיני העופות בעולם. הוא הפקיד את המשך המשימה בידינו. אלי חביב, רכז הניטור והסקרים של מרכז הצפרות לקח על עצמו לרכז את סקר הקינון: נקבעו תאריכים, אזורים אפשריים לקינון, יצרנו קשר עם מתנדבים לעזרה ויצאנו לדרך.

 

 

 

תחמס אירופי בעמק שורק - 27.5.16    צילום: עדי גנץ

גם ד"ר עדי גנץ זכה לגלות קינון של תחמסים - במקרה שלו מדובר בתחמסים מצרים - אי שם באזור ים המלח!

 כדאי לכם לקרוא את הכתבה שלו - לרקוד עם התחמסים

 

 

במהלך חודש יולי 2017 התבצע מאמץ לאיתור תחמסים אירופים ב- 3 אזורים: עמק החולה, בקעת בית-צידה ונהר הירדן הדרומי (ראו מפה). הניטור נערך במשך 5 לילות, בטווח התאריכים 4-18/7, סביב השעות 24:00-20:30 והתבסס על נקודות דגימה באזורים שעשויים להתאים לקינון. בכל מקטע דיגום התבצעה עצירה כל 500-400 מטר למשך כ- 5 דקות בהן הושמעו לסירוגין קולות של תחמס אירופי מרמקול. במידה ונשמעה נוכחות של תחמס, נפסק הדיגום באותה נקודה על מנת לצמצם את מידת ההפרעה, ונרשמה אינדיקציית הקינון שנצפתה (שירה/מעוף חיזור וכד').

 

מאמץ הדיגום בשלושת האזורים שנבדקו

 

 

סה"כ נשמעו 27 פרטים בשירה מ-20 נקודות דיגום, מתוך 67 נקודות שנדגמו באותו מקטע.

כל האיתורים היו לאורך נהר הירדן, בקטע שבין נווה-אור למפגש עם נחל בזק. בכל התצפיות נשמעה שירה, ובחלקן גם מופעי חיזור המכונים wing-claps - "מחיאות כנפיים".

בהתאם לתוצאות, צפיפות קינון התחמסים עומדת בערך על זוג לכל 1 ק"מ אווירי של נהר. על פי חישוב זה ותחום התפוצה הידוע לנו כיום, אנו מעריכים כי לאורך נהר הירמוך והירדן הדרומי קיימות 50-30 טריטוריות של תחמס אירופי (וזהו כנראה גם מספר הזוגות המקננים).

על אף שתוצאות הסקר מעניינות ואף מרגשות, יש להתייחס אליהן בזהירות הן בגלל שזו השנה הראשונה לאיתור המין בישראל והן בגלל מספר החזרות הנמוך.

על פי מספר הפרטים הטריטוריאליים והפריסה שלהם לאורך נהר הירמוך והירדן, אנחנו מעריכים כי מדובר באוכלוסייה מבוססת וגדולה למדי. בגלל שהמין אינו מוכר כנומאדי, ניתן להעריך כי אוכלוסייה זו מקננת כאן מספר שנים לפחות, אך בהינתן שישראל נמצאת בקצה גבול התפוצה העולמית, ראוי לבחון את הסברה הזו בשנים הבאות.

 

ישנם אזורים נוספים שיכולים להתאים לקינון תחמס אירופי וטרם נבדקו - בתי הגידול הלחים של חוף הכרמל, עמק חפר ועמק עכו. בעונת הקינון הבאה מעניין יהיה להרחיב את אזור החיפוש, תוך דגש על מיפוי המרחב שמדרום לגבול התפוצה הידוע כיום.

מיותר לציין כי גילוי של מין מקנן חדש לישראל הנו דבר חריג ביותר, ועוד יותר מכך כשמדובר על אוכלוסייה מבוססת היטב, כפי שככל הנראה מתקיימת לאורך הירמוך ונהר הירדן הדרומי. ברוב התצפיות היו התחמסים בשטח המפורז שממזרח לגדר המערכת - בית גידול לח הסגור לגישת הציבור בשל מגבלות ביטחוניות. תגלית זו ממחישה את הצורך בשמירה על שטחים טבעיים המוגנים מפני פיתוח וכלל ההפרעות האנושיות.

 


 

התחמס האירופי (Caprimulgus europaeus) הוא עוף פעיל לילה המתמחה בלכידת עשים תוך כדי מעוף.

למין זה תחום תפוצה עולמי רחב המשתרע על פני מרבית שטחה של אירופה ומרכז אסיה. האוכלוסייה העולמית נמצאת ככל הנראה בירידה, אך היא אינה מוגדרת בסיכון בשל קצב הירידה המתון ותחום התפוצה הנרחב[1].

בישראל הוא חולף שכיח בכל הארץ וכעת נתגלה גם כמקנן לאורך נהר הירמוך והירדן הדרומי[2].   

 


 

 

 

תחמס אירופי.  צילום: אבנר רינות

 

תודה מיוחדת להדורם שיריחי על התגלית, ולאנשים שלקחו חלק משמעותי בעבודת השטח ובכתיבת סיכום זה:

דן אלון, אסף מירוז, נדב ישראלי, אבנר רינות, דודי קוטר, שלמה קיין.

אנשי רשות הטבע והגנים - רועי פדרמן, עמרי גואלמן, עמית דולב, חווה גל, אמיר טל, עמיחי גלעדי ומשה מינץ.


מקורות

 

 

פורטל הצפרות הישראלי, החברה להגנת הטבע  www.birds.org.il

 

Shirihai, H. ( june 2017). The first evidences of presumed breeding population of Eurasian Nightjar Caprimulgus europaeus in Israel and Jordan, in June 2017 – a tentative report.

 

Shirihai, H. (1996). The Birds of Israel. Academic Press, London

 

BirdLife International (2017) Species factsheet: Caprimulgus europaeus. Downloaded from http://www.birdlife.org on 29/08/2017

 

 

עוד חוויות ונתונים על הגילוי הנהדר תוכלו לשמוע ביום העיון הקרוב - יום שני, נר שביעי של חנוכה, ל' כסלו תשע"ח, 18 דצמבר 2017 - אולם סמולרש באוניברסיטת תל אביב.

 

לפרטים, הרשמה והתכנית המלאה - לחצו על התמונה.

נתראה ביום העיון.

 

 

כתבות

land marks