סקר המדבר זקוק לעזרתך

נועם וייס 14/01/2018 00:00

 

16-17.2.2018

 

שחר שליו הדהים אותנו בנובמבר האחרון כשמצא סלעית חלודת-זנב נקבה בבקעת עובדה ומיד אחר כך עוד זוג בנחל חמדה. כל זה קורה לאחר 28 שנים שהאחרונה ממין זה נצפתה בישראל.

המציאה המיוחדת הזאת שלו, הזכירה לנו עד כמה מגוון המדבר ומפתיע, בכל פעם מחדש.

המדבר הוא מקום חיות מרתק: בשנים מסוימות הוא מלא בחיפושיות, או זחלי פרפרים ואז הוא מתמלא בציפורי מדבר מיוחדות ובשנים אחרות נדמה שכדי לראות זנב של סלעית נזירה צריך להשקיע חצי יום.

 

כושר הנשיאה של המדבר, כלומר היכולת של בית הגידול להכיל ולהאכיל כמות ומגוון של ציפורים, משתנה מאוד משנה לשנה, בעיקר בעקבות משטר השיטפונות הבלתי צפוי. ציפורי המדבר מותאמות לכך וחלקן סיגלו לעצמן אורח חיים "נוודי" - כך נמצאות בכל עונה ובכל שנה במקום אחר לגמרי.

בילדותי אני זוכר שלקח לי שנים ארוכות למצוא עפרוני עב-מקור או צחיחנית מדבר, אבל בשנים האחרונות הם נראו כאן במאות. והסלעיות הנדירות - הבזלות, חלודת-זנב וכורדית, הן היו בגדר חלום בלבד.

 

 

מדברים על ציפורים... אלא מה. דוד קוטר ורותם אגמון   צילום: רעי סגלי

 

אז הגיע הזמן לעשות משהו עם זה.

אנשי מרכז הצפרות באילת, החברה להגנת הטבע, היחידה הסביבתית של חבל אילות, פקחי רשות הטבע והגנים וקק"ל מסכימים שהידע שלנו על השטחים האלו רעוע וחסר ושלידע הזה יש ערך חשוב מאוד להגנה על שטחים אלו.

תכניות להקמת חוות אנרגיה סולרית, שדות חקלאיים והעברת קווי מתח מגיעות אל שולחן המתכננים ושומרי הטבע ללא הפסק, ואנחנו רוצים להרחיב את סל הכלים שלנו, לתעדף את אותם שטחים שעליהם צריך לשמור לצד שטחים אחרים, שעליהם ניאלץ לוותר.

 

מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ערך סקר מקיף מאוד בעבר, אז הוא התרכז בערבה ובעונת הקינון. עתה אנו רוצים לבדוק את בתי הגידול הפתוחים (עם מעט עצים, בתוואי שטח של ואדי או מישור) גם בערבה וגם בנגב הדרומי, ואת הסקר הזה אנחנו נקיים בכל שנה. הסקר לא יתרכז במינים מסוימים, אלא יעסוק בכל מגוון המינים, ללא קשר לנדירותם.

 

אז כאן אתם נכנסים לתמונה. בסופ"ש ה-16-17.2 אנחנו יוצאים לשטח ואנו זקוקים לצפרים שהליכה ארוכה ברגל אינה מאתגרת אותם. גם רכבי שטח יכולים להועיל למרות שבחלק גדול מהמקומות גם רכב רגיל יספיק.

הסקר יערך בבוקר יום שישי ושוב בבוקר שבת למשך כ-4 - 5 שעות בצוותים של לפחות 2 אנשים (יכול להיות צפר מנוסה ומלווה). חלק מהמסלולים יהיו רכובים וחלקם בעיקר רגליים (עד 5 ק"מ).

חי בר יטבתה יארח את הסוקרים המתנדבים ללינה משותפת באוהל האירוח הגדול שלו וידאג לארוחת ערב מדברית.

 

 

 

מידד גורן ממרכז הצפרות רמת הנגב בחברת קטות גדולות      צילום: שחר אלתרמן

 

אז אם אתם בעניין, מחפשים משהו מלהיב לעשות ולגלות מקומות חדשים ואתם יודעים להבדיל בין עפרוני מדבר ובין עפרוני חכלילי, אנא הירשמו אצל ליבי - מזכירת מרכז הצפרות אילת במייל ibrce.office@gmail.com או בטלפון 050-7671290.

זו ההזדמנות שלכם גם לצפרות לא שגרתית וגם להיות חלק ממשהו משמעותי.

 

מחכים לכם במדבר

נועם וצוות מרכז הצפרות אילת, איתי שני וצוות ר"טג הכי דרומי שיש.


כתבות

land marks