אוח עיטי בשידור ישיר

גלעד פרידמן 29/01/2018 00:00

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

מחכים להטלה בטריטוריית אוח עיטי

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של דורסי-יום גדולים ומסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus) וחיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus). הפרויקט זכה למעקב מתמשך של מיליוני צופים, מ- 104 מדינות שונות!

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להרחיב את הפרויקט ולהתקין מצלמות גם בטריטוריית הקינון של דורס-הלילה הגדול והאימתני ביותר בישראל, האוח העיטי (Bubo bubo).

 

מוטת כנפיו של האוח מגיעות כמעט עד לשני מטרים, אך הופעתו המוצקה והמרשימה (עד 4.2 ק"ג) יחד יכולות שמיעה וראייה ליליות יוצאות דופן, בשילוב מעוף חרישי וייחודי, הופכות אותו ל"מלך הלילה" ומעניקות לו יתרון בולט על פני שאר בעלי החיים הקטנים ממנו (ואף כאלו שגדולים ממנו).


במהלך החודשים האחרונים התקנו מצלמות ברחבי טריטוריה של אוחים עיטים. מדי לילה צפינו בזוג האוחים מחזר בקולניות ומחזק את הקשר הזוגי. בחודש האחרון החיזור התגבר כאשר הזכר העניק לנקבה פרטי טרף שונים מדי לילה.

 

 

אנחנו שמחים לעדכן כי החל מה- 1.2.18 נעביר בשידור ישיר, באיכות HD - עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע... את כל מהלך החיזור מטריטוריית הקינון.

אנחנו מזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולהחזיק אצבעות יחד אתנו, בתקווה שההטלה, הבקיעה והפריחה המוצלחת יתרחשו אל מול המצלמה שלנו.

 

 

 

אוח עיטי - שפלת יהודה   צילום: עודד לוי

 

אנחנו מתרגשים לפתוח את השידור החי של עונת קינון 2018, והפעם עם הפתעה חדשה ומיוחדת, ומזמינים את הקהל הרחב לעקוב אחר השידור וההסברים ולהיכנס אל חייהם המרתקים של דורסי-הלילה ודורסי-היום הגדולים המקננים בישראל. כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוגות הצלחה רבה בקינון.

 

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יוסי שדה, יאיר פרידברג, רועי שטראוס, רם שגיא, אליסף גוטמן, יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יוסי לשם וכל הצוות המורחב

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, צה"ל (צבא הגנה לסביבה) והחוקר גלעד פרידמן

 

הבהרה חשובה!

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 

השנה הפקנו לקחים משנים קודמות והתקנו מצלמות תנועה בכל רחבי הטריטוריה. המצלמות יתעדו עבריינים שיתקרבו אל הקינים ויפריעו לקינון. החומרים יישלחו אל רשויות החוק על מנת למצות את הדין עם כל מי שעובר על החוק, ללא יוצא מן הכלל!

 

 

כתבות

land marks