יומן קינון

 


2.6.18 - סוף עונת האוחים


 

חברים יקרים,

לאחר ארבעה חודשים של שידור חי משתי טריטוריות שונות של אוחים עיטים, גם שידור האוחים מגיע אל סיומו לעונה זו. אנו שוב רוצים להודות לכל אחד ואחת מהצופים הנאמנים שתרמו וסייעו לנו להוציא אל הפועל עונה שלישית של שידור חי.

בעזרתכם הגענו לסכום יפה של 43,000 ₪ אשר אפשר לנו להרחיב את הפרויקט ולהעביר שידור חדש ישירות משתי טריטוריות קינון של דורס הלילה המסתורי והגדול ביותר באזורנו, האוח העיטי.

 

אז מה צפוי בהמשך?

ארבעת הפירחונים עתידים לשהות ברחבי הטריטוריה (ובטווח הקרוב אליה) עד שלהי יולי-אוגוסט. בתקופה זו, הוריהם ימשיכו לצוד עבורם עד שלאט לאט הם יתחילו להתרחק "ולהתפזר" אל חייהם העצמאיים.

כולנו יחד זכינו להיחשף לעולמו החבוי של דורס הלילה המרשים הזה, ופריחה של ארבעה גוזלים נחשבת להצלחה מצוינת אצל אוחים עיטים כך שהיה לנו מזל גדול.

מאז ה-13.4.18 ועד אתמול, זוג האוחים צדו 213 פרטי מזון - זה יפה מאוד, ומלמד אותנו על חשיבותם של השטחים הפתוחים, הרציפים והאיכותיים עבור דורסי הלילה והיום.

נמשיך להעלות חומרים ועדכונים מדליקים (שטרם פורסמו) במהלך החודשים הקרובים כך שניפגש בקרוב.

בשם משפחת האוחים המיוחדת הזו ובשם צוות הפרויקט כולו, תודה.

 

 

 

 

 


28.6.18 - זהו, גוזלי האוחים כבר יודעים לעוף.


 

כזכור, בשבועיים האחרונים גוזלים האוחים יוצאים לסיבוב בטריטוריה מדי לילה, רק שהחל מה- 26.5.18 הם גם החלו לבצע תעופות קצרות (החל מדקה 03:20).

כך שבמהלך הסופ"ש האחרון, כ- 61 יום לאחר בקיעתו של הגוזל הראשון, גוזלי האוחים הפכו ל"פירחונים".

אז אם הם כבר עפים מדוע הם רק "פירחונים", במרכאות?

מפני שהתעופות שלהם עדיין לא מושלמות: הם מסוגלים לעוף כמה עשרות מטרים בלבד, וטרם ביצעו תעופות משמעותיות.

אבל בואו נסכים שנוותר להם ומעתה נקרא להם פירחונים (בלי מרכאות).

מסכימים?

 

 

 

 


24.5.18 - ושוב נצאה אל הדרך...גוזלי האוחים בני 53 - 59 יום (הגדול בן 59 יום) וכאמור, מדי לילה הם יוצאים לטיול בטריטוריה ומחכים על מספר שולחנות אכילה.

זו הסיבה שמדי פעם הם "נעלמים" מהשידור. אנחנו פשוט לא מספיקים לעקוב את התזזיתיות שלהם.

מדי ערב הם יוצאים ומדי בוקר אנחנו מבצעים ספירה כדי לבדוק שכולם חזרו.

בדקה 01:04 מגיעה יונה אל הכוך ומיד מבינה את גודל הטעות שהיא עשתה. בדקה 00:50 ניתן לראות מה היה קורה לה אם הייתה נתפסת. נקבת האוח תלשה עם המקור ענף מהקרקע בכזו קלות! מפחיד!

 

 
 
 

 


20.5.18 - זעמן מטבעות זוחל צמוד לגוזל אוח


 

גוזלי האוחים בני 49 - 55 יום (הגדול בן כ- 55 יום) ומדי לילה הם יוצאים מהכוך ומחכים למזון על "שולחנות האכילה" בסביבתם הקרובה.

אממה?

הסביבה הקרובה היא גם מרחב המחייה של בעלי חיים נוספים. בדיוק כמו זעמן המטבעות (Hemorrhois nummifer) שהמתין שעות במארב, עד שעבר ליד אחד הגוזלים. צמוד צמוד.

אגב, בדקה 02:20 רואים שהמהפכה הירוקה הגיעה גם אל האוחים כאשר הנקבה החלה למחזר ולאכול שוב את הצנפה שלה.

 

 

 

 

 


16.5.18 - צבוע בשידור החי


 

גוזלי האוחים בני 45 - 51 יום (הגדול בן כ- 51 יום) ומדי ערב הם יוצאים לסיבוב קצר "בשכונה": מנקרים, בוחנים ומגלים את העולם הגדול. במהלך הלילה והבוקר הם חוזרים אל הקן ואז לנים בו במהלך רוב שעות האור.

זו עדיין איננה הפריחה משום שהם עדיין אינם מצליחים לעוף.

בימים האחרונים הם מקבלים 3 - 9 פרטי טרף מדי לילה: קיפודים, חולדות, מריונים, עכברים, חוגלות, יונים ועוד מכרסמים ועופות בלתי מזוהים.

חוץ מזה, בדקה ה- 02:30 ניתן לראות את הנקבה נלחצת מנוכחותו של ייצור מתחת לקן. הוא משמיע קול שנשמע לנו כמו צבוע מפוספס. מה דעתכם?

 

 

 

 


11.5.18 - מי החוצפן שתוקף את האוחים בלילות?


 

מדי לילה, משפחת האוחים סופגת התקפות מצד דורס לילה קטן וצעקני.

הדמות המסתורית כנראה מקננת בקרבת מקום ונראה שהאוחים עוברים צמוד לקן שלה בכל פעם שמזון מובא אל גוזלי האוחים. אנחנו עדיין מתלבטים בין כוס החורבות (Athene noctua) לבין שעיר מצוי (Otus scops) שגם נשמע היטב בלילות.

חוץ מזה, בתחילת הסרטון ניתן לראות שהצנפות של הגוזלים כבר גדולות ומרשימות.

 

 

 

 


8.5.18 - גוזלי האוחים יצאו לטייל מחוץ לקן!


 

גוזלי האוחים בני 37 - 43 יום, בערך,והסקרנות מציפה אותם.

שלשום בלילה (6.5.18) אחד מהם צבר סקרנות ומספיק אומץ על מנת לצאת ו"לטייל" עד למרחק של 20 מטר מהקן! היום בערב, הצטרפו אליו עוד שני גוזלים.

 

סביב גיל 40 יום, גוזלי האוחים נוהגים לצאת מהקן ו"לטייל" באזור המצוק (אם הדבר מתאפשר כמובן).

זו עדיין איננה פריחה, אך לעתים הם חוזרים אל הקן ולעתים לנים בסמוך אליו. ככל שהמצוק גבוה יותר והגישה אליו קשה יותר, גיל ה"טיול" והפריחה מתאחר בהתאם.

 

ומה חוץ מזה?

בלילות האחרונים הגוזלים מקבלים 5 - 7 פרטי טרף מדי לילה, בין השאר: עטלפי פירות, יונים, מריונים, חולדות, קיפודים, עכברים, קוצן ומכרסמים ועופות לא מזוהים.

 

אה, כן. בתחילת הסרטון ניתן לראות את הנקבה "מצניפה" בשידור חי. נראה כמו שאריות כנף עטלף.

כזכור, לאחר שעופות (בעיקר דורסי-יום ולילה אבל גם מינים אחרים) בולעים את מזונם הוא מגיע אל הקיבה. בקיבה, החלקים הקשים לעיכול (פרווה, קשקשים, עצמות, נוצות וכו' - תלוי במינים הנטרפים וברמת החומציות שבקיבת הדורסים השונים) "נאגדים" יחד לכדי "גוש" דחוס שנפלט החוצה דרך הפה. אותו גוש נקרא "צנפה".

לא מנומס!

 

 

 

 

 


5.5.18 - מי תוקף את גוזלי האוחים?


 

דורסי לילה ונחשים בקן האוחים....

במהלך הלילות מופיעה דמות מסתורית שממש תוקפת את גוזלי האוחים (דקה 00:35) ואף את הנקבה המגיעה עם הטרף (דקה 00:55). להערכתנו מדובר בשעיר המצוי (Otus scops) שגם נשמע היטב בלילות. אולם, נשמח לקבל הצעות אחרות.

 

היום בצהרים שוב הגיע נחש אל הקן ושוב הוא גורש על ידי הנקבה (דקה 01:35).

 

 

 

 

2.5.18 - אפילו הדו-חיים אינם חסינים


 

אתמול בלילה הגיעה הנקבה עם משהו שנראה דו-חי?

זקוקים לעצות כי אנחנו לא סגורים על הזיהוי. מישהו מצליח לזהות?

 

 

 

 

 


30.4.18 - יונה נוחתת על גוזל


 

אתמול בלילה נחתה יונה על ראשו של אחד הגוזלים. מה עבר לה בראש? אולי יש לה ביטוח...

הגוזלים גדלים יפה (הגדול בן 35 יום פחות או יותר) ואוכלים עוד יותר יפה. מדי לילה הם מקבלים 6 - 10 פרטי טרף, בין השאר: עטלף פירות, יונים, קאקים, קיפודים, חולדים, חולדות, נברנים, עכברים, מריונים ועוד מכרסמים ועופות לא מזוהים.

 

אגב, בדקה 03:15 ניתן לראות גוזל "מצניף". כלומר, פולט צנפה.

ומהי צנפה?

לאחר שעופות (בעיקר דורסי-יום ולילה אבל גם מינים אחרים) בולעים את מזונם הוא מגיע אל הקיבה. בקיבה, החלקים הקשים לעיכול (כגון: פרווה, קשקשים, עצמות, נוצות וכו' - תלוי במינים הנטרפים וברמת החומציות שבקיבת הדורסים השונים) "נאגדים" יחד לכדי "גוש" דחוס שנפלט החוצה דרך הפה. אותו גוש נקרא "צנפה".

חוץ מזה, בדקה 03:40 ניתן לראות קאק מנסה לתקוף את הנקבה והיא מצידה לא מתרגשת במיוחד.

 

 

 


27.4.18 - שאף אחד לא יתעסק עם נקבת אוח עיטי


 

אפילו לא בן הזוג שלה....

בדומה לעקבים ולחיוויאים גם אצל האוחים קיים "דימורפיזים זוויגי הפוך" בין הזכרים לנקבות. כלומר, הנקבות גדולות עד כדי 20% מבני זוגן, ולכן האוחים בעלי המידות "הגדולות" הן הנקבות.

עוד דמיון הקיים בין שלושת המינים היא העובדה כי עיקר הצייד מתבצע על ידי הזכר בעוד שהנקבה דואגת להאכיל ולשמור על הגוזל/ים.

 

ניתן גם למצוא דמיון בין שלושת המינים ביחס שמקבלים הזכרים (מצד בנות זוגם) ברגע הבאת המזון (הפניית הגב לזכרים תוך קריאות רמות על מנת לשמור על המזון ולמנוע מהם להישאר בקן). יחד עם זאת, נראה כי אצל האוחים היחס הוא ממש קיצוני וכולל גם אגרסיביות ותוקפנות (01:30 בסרטון).

חוץ מזה, גוזלי האוחים מקבלים 3 - 9 פרטי טרף מדי לילה הכוללים: חולדות, נברנים, עכברים, חולדים, יונים, קיפודים, נחשים קטנים ועוד מכרסמים ועופות שאנחנו לא מספיקים ומצליחים לזהות.

 

 


24.4.18 - מקלפים קיפוד כמו אבטיח.


 

שלשום בלילה נקבת האוח הביאה אל הקן קיפוד מצוי (Erinaceus concolor).

אז איך אוכלים קיפוד קוצני? בזהירות!

פשוט מניחים אותו על גבו ו"מקלפים" אותו מבפנים. לאחר שהוא נאכל הוא כבר לא נקרא קיפוד אלא "קליפוד".

על שולחנות אכילה בקיני אוחים רבים ניתן למצוא "קליפודים" פזורים המרמזים על צורת אכילה זו, האופיינית לאוח.

חוץ מזה, הגוזלים כבר בני 23 - 29 ימים (הבכור בן כ- 29 יום) ועם הגיל באה הסקרנות וההסתובבויות באזור הקן. כרגע הם לא מתרחקים, רק מטרים ספורים מהכוך, וזו הסיבה שלעתים הם "נעלמים" מהשידור.

אבל תמיד אפשר לשמוע אותם, אגב.

 

 


22.4.18 - "התפוז המכני" - גרסת הטבע הישראלי


 

חנק משריץ מתעורר לחיים בקן האוחים ועריפת ראשים בקן העקבים.

שלשום בלילה (20.4.18) הובא חנק משריץ (Eryx jaculus) אל קן האוחים. החנק כמעט שנבלע על ידי אחד הגוזלים אך לבסוף נפלט והושאר על הדרגש. לאחר כשעה החנק התעורר לחיים וניסה לחמוק מהקן. אולם, נקבת האוח הבחינה בו כאשר הניחה עליו חולדה שהביאה אל הקן. זה לא נגמר טוב עבור החנק....

אגב, ביומיים האחרונים, זוג האוחים מביאים אל הקן 9 - 10 פרטי טרף מדי לילה.

 

חוץ מזה, בקן העקבים חזרנו אל המאורעות הדרמטיים והגרפיים כאשר ראשם של שני חרדונים אומללים נערף אתמול מול הגוזלים. לעומתם, שפן סלעים אומלל נאכל לגמרי ורק ראשו נשאר בקן.

 

 

 

 


20.4.18 - "אנחנו שנינו מאותו הכפר..."


 

גוזלי האוחים וגוזלי העקבים כמעט בני אותו הגיל. ראשון גוזלי האוחים בקע סביב 26.3.18 וראשון גוזלי העקבים בקע ב- 30.3.18. אבל, האחד דורס-יום והאחר דורס-לילה.

כלומר, בין שני המינים מתקיימת הפרדה על ציר הזמן.

הפרדה המאפשרת לשניהם לצוד בשעות שונות אך ליהנות גם מפרטי טרף דומים בגודלם.

בכל מקרה, בגיל 20 - 25 יום שיעור הצייד הולך ומתגבר, כאשר זוג האוחים צד מדי לילה 5 - 6 פרטי טרף וזוג העקבים צד מדי יום 4 - 6 פרטי טרף.

כמובן שככל שהגוזלים יגדלו, דרישת המזון תגבר בהתאם, כך שקצב הבאת המזון תלך ותתגבר בצורה משמעותית. אגב, איננו מצליחים לזהות את כל פרטי הטרף שהאוחים מביאים, כך שנשמח שתרשמו לנו זיהויים (בעיקר עבור המכרסמים).

 

ומה חוץ מזה?

עורבים וקאקים נוטים להתגודד ולקרוא בקולי קולות ברגע שאוח מופיע במהלך היום. אותו הדבר קורה גם בשידור שלנו. ברגע שהנקבה עפה מהקן או חוזרת אליו, היא מקבלת ליווי צמוד של חבורת קאקים ועורבים צעקניים במיוחד. מעצבנים.

 

 

 

 


19.4.18 - ככה נראה המלך של הלילה


 

כל מי שזכה לחזות באוח שעף מעליו הבין מיד מדוע הוא נקרא "עיטי". משום שככה נראה ה"עיט" של הלילה.

מוטת כנפיו של האוח מגיעות כמעט עד לשני מטרים, אך הופעתו המוצקה והמרשימה (עד 4.2 ק"ג) יחד יכולות שמיעה וראייה ליליות יוצאות דופן, בשילוב מעוף חרישי וייחודי, הופכות אותו ל"מלך הלילה" ומעניקות לו יתרון בולט על פני שאר בעלי החיים הקטנים ממנו (ואף כאלו שגדולים ממנו).

שימו לב כיצד אישוניו מוגדלים בשעות הבוקר המוקדמות, כשעדיין חשוך בחוץ (דקה 03:35).

 

מדי לילה ארבעת הגוזלים מקבלים 4 - 5 עופות (קשה לזהות אך נראה שבעיקר יונים) אותם הם ממשיכים לאכול גם במהלך היום.

מחכים לפרטי טרף מעניינים.

 

 

 

 

 


14.4.18 - כשהטרף מחזיר מלחמה


 

דרמות בקיני הדורסים...לא לבעלי לב חלש!

אתמול הגיע זעמן שחור (Dolichophis jugularis) בוגר אל קן האוחים וזחל ממש צמוד לגוזלים. לרגע היה נדמה כאילו הגוזלים בסכנה אך הנקבה גירשה אותו ואף ניסתה לצוד אותו. פספסה.

 

היום בצהרים, נקבת העקב הביאה שפן סלעים (Procavia capensis) אל הקן. לאחר שכבר תלשה ממנו רגל קדמית, הוא הצליח לחמוק אל סדק צר אך נשלף ממנו והומת על ידי הנקבה כמה דקות לאחר מכן.

יא-אללה! איזה אקשן בטבע הנהדר הזה.

 

 

 

 


13.4.18 - בום! שידור ישיר מקן אוח עיטי עם ארבעה גוזלים.


 

מתרגשים להרחיב את פרויקט האונליין ולפתוח שידור שלישי במקביל...

בתחילת החורף התקנו מספר מצלמות בטריטוריות קינון שונות של אוח עיטי, ואף יצאנו לשידור (ב-1.2.18) מטריטוריה אחת שלא הגיעה לכדי הטלה. בטריטוריה אחרת צפינו בזוג אחר שהטיל ארבע ביצים, אך לא הצלחנו להתגבר על מגבלות רשת ולהוציא משם שידור אל הקהל הרחב.

לאחר שהבנו כי בטריטוריה אחת לא תהיה הטלה אך בשנייה יש הצלחה, הפננו את מירב משאבנו כדי לפתור את המגבלות.

 

לשמחתנו הרבה, השבוע הצלחנו!

כך, ירדנו משידור מטריטוריה אחת ועלינו לשידור מטריטוריה אחרת.

הקן הנוכחי ממוקם על מצוק מרשים וגבוה אשר צופה על מרחב פראי ונרחב. הטלת הביצה הראשונה התרחשה סביב ה- 21.2.18 והאחרות הוטלו לאחר מכן, בהפרשים של כיומיים. לאחר כ- 35 ימי דגירה הגוזלים החלו לבקוע, בהפרשים של יומיים, לקראת סוף מרץ (הראשון בקע סביב 26.3.18, כנראה).

 

אנחנו מתרגשים לעדכן כי החל מהיום נעביר בשידור ישיר (בעזרת מצלמות Online מיוחדות), 24/7, את כל מהלך הטיפול בגוזלים עד לפריחתם מהקן. אנו מזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולהחזיק אצבעות יחד אתנו, בתקווה שהטיפול בגוזלים והפריחה המוצלחת יתרחשו אל מול המצלמה שלנו.

 

 

 

 


24.3.18 - כמעט. עוד דחיפה קלה.


 

שלשום בלילה (22.3.18) נקבת האוח שהתה בכוך 1 לילה שלם.

באור ראשון (23.3.18) היא יצאה לסיבוב קצר אך חזרה מיד. במשך חצי שעה היה נראה שהיא דוחפת ומטילה ביצה (תוך שהיא נבהלת מרעש אופנועים), ולאחר מכן, במשך שלוש שעות, היא שכבה בגומה בתנוחת דגירה.

זה היה נראה טוב, אבל כנראה שזה לא היה מספיק....

בשאר היום היא שהתה בכוך 1, אך בגלל עומק הגומה לא הצלחנו לראות אם אכן הטילה.

אבל אז, בשעות הערב, היא יצאה לשטח וברגע שהזכר הגיע לבדוק, הוא הבהיר לנו שאין שם ביצה. חבל מאוד!

לא יעזור להם! נמשיך להתפלל ולקוות לטוב...

 

 


18.3.18 - עטלף פירות פרוס.


 

האוחים ממשיכים להכין את גומות ההטלה אך לא ברור אם אכן נזכה להטלה בעונה הנוכחית.

בתחילת הסרטון הנקבה מגיעה עם עטלף פירות ומשאירה אותו מונח בקן. הזכר בא מיד ואוסף אותו.

 

בהמשך מגיע מכרסם קטן ועובר מתחת לאף של הנקבה. הוא שוב עובר מאחוריה לקראת סוף הסרטון.

לו רק היה יודע כמה מזל יש לו.

ממשיכים להיות אופטימיים ומקווים להפתעה משמחת. הלוואי.

 

 


15.3.18 - תתפללו חזק, תחזיקו אצבעות, תשדרו אנרגיות חיוביות…


 

אנחנו כבר בתאריך די מאוחר עבור אוחים עיטים.

לאחר שבשבוע האחרון הפכנו פסימיים שזוג האוחים יטיל בעונה הקרובה, אתמול בערב הגיעה תפנית אשר סימנה זיק של תקווה. הנקבה בילתה שעתיים בכוך 1, יצאה ונכנסה מהגומה ואף נראתה רדומה וקצת כואבת (בדומה לנקבות שעתידות להטיל בקרוב).

הזכר הגיע אף הוא מספר פעמים במהלך הלילה על מנת לבדוק אם התחדש משהו...

אז אנחנו נכנסים כרגע לאופטימיות זהירה, מתפללים ומקווים להפתעה משמחת...הלוואי!

 

 

 
 

9.3.18 - כוך 1 או כוך 3?


 

בלילות האחרונים האוחים ממשיכים להכין גם את כוך 1 וגם את 3, והזכר מעניק לנקבה פרטי טרף מדי לילה (בסרטון מכרסם אומלל).

בסוף הסרטון מגיעות שתי חוגלות סלעים (Alectoris chukar) והורסות את כל ההשקעה של האוחים - חוסר התחשבות.

 

 

 

 


23.2.18 - קרניבור או הרביבור?


 

ברור שקרניבור!

ובתפריט כרגיל, עטלף פירות (Rousettus aegyptiacus) חי וזועק. נקווה שיישארו כמה...

האוחים ממשיכים להכין את גומות ההטלה בכוך 3 וגם בכוך 1, שם הנקבה שיחקה ו"טעמה" קצת מזון צמחי.

זוהי תקופת החיזור, טרום-ההטלה, כך שבמהלך היום האוחים עדיין ישנים בכוכי הלינה. לעומת זאת, הלילות רצופים בפעילות, בייחוד לאחר השקיעה (17:45 - 18:15).

 

לקראת סוף הסרטון מגיחה אורחת חמודה אל השידור. אנחנו במקומה היינו נזהרים.

החזיקו אצבעות להטלה מוצלחת מול המצלמות!

 

 

 

 


20.2.18 - אאוץ'!


 

לאחר סופ"ש גשום, הלילות חזרו להיות פעילים וקולניים.

זוג האוחים ממשיכים להכין את גומות הקינון והזכר ממשיך להעניק לנקבה פרטי טרף אומללים מדי לילה (אפשר לשמוע את אחד מהם צווח בדקה ה 00:30. נשמע כואב. אאוץ'!).

החזיקו אצבעות להטלה מוצלחת מול המצלמות....!

 

 


15.2.18 - פספוסים...


 

זוג האוחים ממשיכים בהכנת הגומות לקינון, גם בכוך 1 וגם בכוך 3.

בניגוד לבני האדם, אצל האוחים נראה כי כרגע הזכר עושה את רוב העבודה והנקבה רק מתבוננת מהצד ומשלימה פערים ואף בודקת שהזכר עשה עבודה טובה.

אבל, עוד נכונה לה עבודה רבה ומאומצת.

אחרי חצי דקה ניתן להיווכח כי גם דורס לילי מיומן וחד, מצליח לפספס את המובן מאליו...אבן שנמצאת כמרחק פסיעה ממש מול הפרצוף…

 

 

 

 


10.2 - קוטלי העטלפים


 

החיזור וההכנה בכוך 3 נמשכים במרץ, והזכר שוב מעניק לנקבה עטלף פירות (Rousettus aegyptiacus) חי וזועק בשניותיו האחרונות.

זוהי תקופת החיזור, טרום-ההטלה, כך שבמהלך היום האוחים עדיין ישנים בכוכי הלינה. לעומת זאת, הלילות רצופים בפעילות, בייחוד לאחר השקיעה (17:45-18:15).

 


 

 


8.2.18 - עין חתול חברבר בכוך האוחים


 

האוחים ממשיכים בהכנת הגומה ב"כוך 3" - הפעם ממש לפני השקיעה.

מזכירים שאנחנו עדיין נמצאים בתקופת החיזור, טרום-ההטלה, כך שבמהלך היום האוחים עדיין ישנים בכוכי הלינה. לעומת זאת, הלילות רצופים בפעילות, בייחוד לאחר השקיעה (17:35 - 18:15).

הערב, אחרי שהאוחים יצאו אל שטחי שיחור המזון, הגיע עין חתול חברבר (Telescopus fallax) אל מדף הסלע. נחש חביב. נראה שהיה לו מזל גדול.

 

 

 

 


7.2.18 - פותחים עונה עם שידור חי מטריטוריית אוח עיטי


 

מתרגשים לעדכן כי החל מהיום ניתן לצפות בשידור חי מטריטוריית הקינון של דורס-הלילה הגדול בישראל, האוח העיטי (Bubo bubo).

אנו מזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולהחזיק אצבעות יחד אתנו, בתקווה שההטלה, הבקיעה והפריחה המוצלחת יתרחשו אל מול המצלמה, ומאחלים לזוגות הצלחה רבה בקינון.

 

אנחנו עדיין נמצאים בתקופת החיזור, טרום-ההטלה, ובמהלך היום האוחים עדיין ישנים בכוכי הלינה. לעומת זאת, הלילות רצופים בפעילות ווקלית וויזואלית, ולכן אנו ממליצים לצפות בלילות, בייחוד לאחר השקיעה (17:45 - 18:15).

 

כאמור, האוח דוגר בכוכים ודרגשי סלע, נקבת האוח מטילה בגומה שנחפרת על ידי שני בני הזוג. אולם, מכיוון שאיננו בטוחים היכן יחליטו לקנן, התקנו מצלמות במספר מקומות העונים על דרישותיהם הביולוגיות (בדיוק כמו הכוך הנוכחי). מדי לילה, הזכר משפץ ומפנה אבנים מתוך הגומה שחפר לפני כשבוע. הנקבה מגיעה אחריו וממשיכה את המלאכה, תוך בדיקת הגומה עצמה.

בדומה לחלק ניכר מדורסי היום והלילה, גם אצל האוחים קיים דימורפיזם זוויגי הפוך (נקבות גדולות מזכרים). אשר על כן, שימו לב כיצד הנקבה גדולה משמעותית מהזכר.

 


 

 


4.2.18 - מכינים את גומת ההטלה


 

ממשיכים לעדכן מטריטוריית הקינון של דורס-הלילה הגדול בישראל, האוח העיטי.

הזכרנו כי לרוב האוח דוגר בכוכים ו/או על דרגשי סלע, וכי הביצים מוטלות בגומה שנחפרת על ידי שני בני הזוג.

אולם, מכיוון שברחבי הטריטוריה קיימות מספר אפשרויות קינון, ואיננו בטוחים היכן יחליטו לקנן, התקנו מצלמות במספר מקומות העונים על דרישותיהם הביולוגיות.

את הכוך הראשון הכרנו בשני הסרטונים הראשונים, אולם בשלושת הלילות האחרונים זוג האוחים החל לחפור גומה בכוך נוסף.

בסרטון, ניתן לראות את הזכר חופר ומפנה אבנים ואת הנקבה נכנסת אחריו וממשיכה (בעדינות) את המלאכה, תוך בדיקת הגומה עצמה.

ממשיכים להחזיק אצבעות להטלה מוצלחת בשידור חי.

 

 

 

 


29.1.18 - שידור חי מטריטוריית אוח עיטי


 

אנחנו נרגשים לעדכן כי ב- 1.2.18 נתחיל את שידורי האונליין של עונת קינון 2018 והפעם עם הפתעה חדשה ומיוחדת.

השנה, החלטנו להרחיב את הפרויקט ולהתקין מצלמות גם בטריטוריית הקינון של דורס-הלילה הגדול בישראל, האוח העיטי (Bubo bubo).

במהלך החודשים האחרונים התקנו מצלמות ברחבי הטריטוריה. מדי לילה צפינו בזוג האוחים מחזר בקולניות ומחזק את הקשר הזוגי. בחודש האחרון החיזור התגבר והזכר החל להעניק לנקבה פרטי טרף שונים מדי לילה.

החל מה- 1.2.18 נעביר בשידור ישיר (בעזרת מצלמות Online HD מיוחדות), 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך החיזור מטריטוריית הקינון. אנחנו מזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולהחזיק אצבעות יחד אתנו, בתקווה שההטלה, הבקיעה והפריחה יתרחשו אל מול המצלמה.

 

 


 

כולנו תקווה כי העונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוגות הצלחה רבה בקינון:

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יוסי שדה, יאיר פרידברג, רועי שטראוס, רם שגיא, אליסף גוטמן, יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יותם אורחן, יוסי לשם וכל הצוות המורחב.

 

הבהרה חשובה!


השנה הפקנו לקחים משנים קודמות, והתקנו מצלמות מקליטות אשר נועדו לתעד עבריינים שיתקרבו אל הקינים ויפריעו לקינון. החומרים יישלחו אל הרשויות על מנת למצות את הדין עם כל מי שעובר על החוק!

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. עופות דורסים גדולים רגישים מאוד להפרעות קינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 
land marks