יומן קינון - 2018

 


30.6.18 - סוף עונת העקבים


 

חברים יקרים,

לאחר שלושה חודשים של שידור חי מטריטוריית העקבים העיטיים השידור מטריטוריה זו מגיע אל סיומו לעונה זו.

ראשית, רצינו להודות לכל אחד ואחת מהצופים הנאמנים שתרמו וסייעו לנו להוציא לפועל עונה שלישית של שידור חי. הגענו לסכום יפה של 43,000 ש"ח וזה סכום מכובד מאוד שאפשר לנו לצאת לדרך.

אז שוב, חברים, תודה מקרב לב.

 

שנית, אנחנו שמחים לבשר כי שלושת הפירחונים בריאים ושלמים (כפי שניתן לראות בסוף הסירטון). הם עוד יישהו בטריטוריה עד אמצע יוני. ימשיכו להתחזק ולצבור ניסיון, ואז יצאו אל נדידתם צפונה.

 

שלישית, פריחה של שלושה גוזלים נחשבת הצלחה מצוינת וזו השנה השלישית ברציפות שהם מצליחים להפריח מעל שלושה גוזלים בעונה. לכן, ברור כי זוג העקבים הללו מוצלח מאוד.

יחד עם זאת, "מוצלחות" אישית איננה מספיקה. על מנת להצליח יש צורך גם בזמינות מזון גבוהה בבית הגידול.

אז האם בבית הגידול יש מספיק מזון?

אם נסכם, הרי שזוג העקבים המדהים הזה צד במהלך העונה 240 פרטי מזון - וזה הרבה.

לכן, הדיאטה יכולה ללמד אותנו עד כמה חשובים הם השטחים הפתוחים, הרציפים והאיכותיים עבור העופות הדורסים. כלומר, כדי להשלים מחזור קינון אחד, ולהצליח להפריח גוזלים, יש צורך ברצף שטחים פתוחים, איכותיים המציעים כמות מזון גדולה ועשירה ביותר.

עובדה זו, ממחישה לנו עד כמה חשובה ועדינה היא המערכת הביולוגית כולה עבור משפחה אחת של עקבים. זו הסיבה שאנו מחויבים לשמור על המארג הביולוגי: על השטחים הפתוחים, על הצמחים, על החרקים שניזונים מהצמחים, על המכרסמים שניזונים מהחרקים, על הזוחלים והעופות שניזונים מהמכרסמים וכו' וכו'...

 

אם נצליח לשמור על כל אלו נצליח גם לשמור על כלל שרשרת המזון בצורה מאוזנת ובריאה, וזאת כדי שהדורסים יוכלו לצוד מספיק מזון עבור גוזליהם.

בשם משפחת העקבים המיוחדת הזו ובשם צוות הפרויקט כולו, תודה.

 

 

 

 

 


26.5.18 - האם אחד מפירחוני העקבים נטרף אתמול בלילה?


 

כרגע, אנחנו עדיין לא יודעים את התשובה אבל היום נצפו רק שני פירחונים.

כזכור, אנחנו כבר 12 יום בתוך תקופת הפריחה. הפירחונים עפים נהדר וזוג העקבים ממשיך לספק להם חרדונים, נחשים, חומטים מנומרים וחוגלות.

 

אז ממה נובע החשש?

בימים האחרונים מופיע השועל הסקרן כמעט מדי לילה (דקה 01:48) ובוחן את הפירחון שישן על שפת המצוק. זאת בניגוד לאחיו שישנים בקן.

אתמול בלילה (דקה 04:10, 26.5.18 סביב שעה 00:20) משהו גרם להמולה במצוק העקבים. אחד הפירחונים עף מהמצוק והפירחון שבקן נבהל מתנועה והתרחשות קרובה.

יכול להיות שזה כלום אבל היום, כאמור, צפינו בשני פירחונים בלבד.

נקווה שמחר חששותינו יתבדו.

 

 

 

 


22.5.18 - שועל עובר צמוד לפירחון ישן


 

כזכור, תקופת הפריחה היא תקופה מסוכנת מאוד ולפני כמה ימים זכינו לראות בשידור חי עד כמה.

הזכרנו בעבר כי בתקופה זו הפירחונים מבלים חלק ניכר מזמנם על הקרקע, ולכן סכנת הטריפה מרחפת מעליהם 24.7. להערכתנו כ- 30% מכלל הפרחונים מתים/נטרפים במהלך תקופת זו, כאשר הטורפים יכולים להיות יונקים (תנים, זאבים, צבועים ואף שועלים וכלבים משוטטים) או אוח עיטי.

 

בלילות הראשונים שלאחר פריחתם הפירחונים ישנו על שפת המצוק. חשופים לכל טורף קרקעי, וזה בדיוק מה שקרה ב- 15.5.18. שועל מצוי עבר צמוד לפירחון שהמשיך לישון ולא שם לב עד כמה הוא בר מזל.

מאז, הפירחונים חזרו לישון בקן, כמעט מדי לילה, חשופים לאוח שרק צריך לבוא ולקחת. שלא נדע.

 

 

 

 


18.5.18 - איך עקב מצליח להרים שפן סלעים?


 

די בקלות.

אמנם זה גור אבל עדיין עקב עיטי שוקל 1,000 - 1,500 גרם אז זה בהחלט מרשים מאוד.

לא מאמינים? צפו בדקה 00:25.

כזכור, אנו נמצאים בתקופת הפריחה בה זוג העקבים ממשיך לצוד עבור שלושת הפרחונים ולהביא את הטרף אל מקומות קבועים הנקראים "שולחנות אכילה". השולחן המרכזי מצולם בשידור העקבים.

 

תקופת הפריחה עתידה להימשך עד אמצע חודש יוני ובמהלכה תדירות אספקת המזון תמשיך להיות דומה לתדירות בתקופת הטיפול בגוזלים.

ומה עושים הפרחונים כל היום? ממתינים למזון, מגלים וסורקים את טריטוריית הקינון ומשפרים את יכולות התעופה.

כי מה כבר יש לעשות?

 

 

 


15.5.18 - שלושת גוזלי העקבים פרחו ביחד


 

אתמול בערב (14.5.18), 45 יום לאחר בקיעתו של הגוזל הראשון, פרחו שלושת הגוזלים יחד. בפתאומיות.

כך שבשנייה אחת בלבד הפכו לפרחונים ונכנסו אל "תקופת הפריחה".

כזכור, שלשום (13.5.18) שלושת הגוזלים עזבו את הקן וטיפסו יחד לאורך סדקים ודרגשים אל ראש המצוק. מאז הם שם. אתמול בערב, הם התקבצו יחד לפני השקיעה. אבל אז משהו הבהיל אותם והם קפצו.

 

מהי תקופת הפריחה?

בתקופה זו הפרחונים עתידים לשהות בטריטוריית הקינון (כ- 1 קמ"ר) כחודש אשר במהלכו הוריהם ימשיכו לצוד עבורם.

הם אומנם מסוגלים לעוף אך חוסר היציבות והנוחות שבאכילת טרף על עצים ומצוקים תאלץ אותם לצרוך את מזונם גם על הקרקע. לכן, סכנת הטריפה תמשיך לרחף מעליהם. בייחוד בלילות.

אנחנו ממשיכים לשדר מתוך תקופת הפריחה ולהערכתנו כ-30% מכלל הפרחונים מתים/נטרפים במהלך תקופת זו. אז פקחו עיניים.

 
 

 

 


14.5.18 - עזבו את הקן, אבל עדיין לא פרחו


 

ריגשת הפריחה הורגשה היטב אתמול (13.5.18).

שלושת הגוזלים היו נרגשים וקופצניים במיוחד, ובמהלך היום הם עוד הספיקו לאכול ארבעה חרדונים מצויים ובז מצוי. ואז, לפנות ערב, הם קפצו בזה אחר זה אל הדרגש מעל הקן. הם המשיכו מעלה עד לשפת המצוק שם בילו את הלילה.

 

אז איך אנחנו יודעים שהם רק "עזבו" אבל עדיין לא "פרחו"?

מכיוון שיש לנו מצלמה נוספת המתעדת את קו המצוקים, והיום ראינו את שלושתם יושבים ומחכים.

אנחנו מעבירים את השידור אל מצלמה הזו על מנת שגם הקהל בבית יוכל להמשיך וליהנות מהמשפחה המיוחדת הזו.

 

 

 


13.5.18 - חרדון תוקף גוזל עקב


 

וואו, הימים האחרונים פשוט מטורפים.

 

עצימות גבוהה, פרטי טרף בקצב מרשים, אגרסיביות גבוהה בין הגוזלים (ואף כלפי הנקבה), חרדונים מלאי מזל ו"ריגשת פריחה" מופגנת.

כמות פרטי טרף עשירה ומגוונת וכוללת: שפן סלע, חרדונים, חומטים מנומרים, קמטן, צב יבשה, חוגלות, יונים, שחרור ועוד ציפור קטנה לזיהוי (בתחילת הסרטון).

אחד מהחרדונים הצליח לברוח מהקן ועל הדרך גם לנשוך את אחד מהגוזלים (דקה 01:11).

הישארו בעניינים. הגוזל הראשון עתיד לפרוח כל רגע.

 
 

 


10.5.18 - כוס החורבות נפגש עם גורלו המר


 

אימוני התעופה מתגברים ו"ריגשת הפריחה" מורגשת היטב בשידור החי, כך שהפריחה מתקרבת והיא כבר ממש מעבר לפינה....

הגוזל הגדול חוגג היום 41 יום ובימים האחרונים שלושת הגוזלים החלו לרדת לדרגש שמתחת לקן ואף לקפוץ לדרגש מעליו. זו הסיבה שלפעמים נראה שחלקם כבר פרחו. מזכירים כי גיל הפריחה נע בין 44 ל-55 יום. אולם בקינים עם צפיפות גבוהה (כמו הקן שלנו) הפריחה יכולה אף להקדים.

 

ומה בתפריט?

בימים האחרונים הגוזלים קיבלו 5-9 פרטי טרף ליום הכוללים: חרדונים, צב יבשה, שפני סלע, חומטים מנומר, חוגלות, כוס חורבות (דקה 01:10) ומאינה הודית (02:20).

 
 

 

 

 


8.5.18 - איזה טירוף - מלחמה


 

הגוזלים כבר בני 34 - 38 יום והתחרות על המזון שולטת בקן.

זהו. הם כבר חוטפים ובולעים טרף בינוני בשניות בודדות. הראשון שמתנפל על הטרף זוכה לבלוע אותו בשלמותו. בשלב הזה כל "גרם" משוקלל ומגדיל את סיכויי הפריחה של כל גוזל.

 

אבל, לא תמיד זה הולך כל כך חלק. בייחוד ביומיים האחרונים. התחרות על המזון הפכה כל כך אגרסיבית עד שאפשר לקרוא לזה "המלחמה על המזון".

טירוף.

 

 

 

 
 

3.5.18 - העקבים הפכו לדורסי-לילה באופן רשמי


 

אתה חושב שראית הכול, אבל אז הזכר מגיע באמצע הלילה עם טרף!

מה נסגר אתו? באמצע הלילה!?!

וגם, שלושה חרדונים ושני חומטים הצליחו לברוח מקן העקבים בשבוע האחרון.

שלשום באמצע הלילה, הופיעה לפתע דמות מוכרת מתוך העלטה. לרגע חשבנו שזה האוח המנסה לחטוף גוזל, אבל אחרי כמה שניות של הלם גילינו כי זהו הזכר אשר הגיע עם קרפדה ירוקה (Bufo viridis) בטפריו.

 

בכל מקרה, הזכר הניח את הקרפדה על גבו של אחד הגוזלים ויצא שוב לדרכו. הנקבה התמהמה להגיב (אולי מרוב הלם? אז הקרפדה ניצלה את הזדמנות הפז שנחתה עליה וקפצה שוב אל "החופש". חתיכת "קפיצה" של 15 מטר עד לתחתית המצוק.

האירוע הזה הזכיר לנו כי במהלך השבוע האחרון היו כמה אירועי בריחה שטרם התפרסמו: שלושה חרדונים ושני חומטים מנומרים ניסו לחמוק מהקן במהלך אירועים שונים. חלקם נתפס, אך חלקם "קפץ" חזרה אל עבר החופש המיוחל.

פשוט מדהים!

 

 


1.5.18 - אזהרת צפייה - השנה עורפים ראשים לכולם.


 

המהפכה הצרפתית.

הגוזלים בני 28 - 32 יום (הגדול בן 32 יום) ודרישת המזון בשיאה כך שזוג העקבים מביאים 6 - 11 פרטי טרף ליום. בגיל הזה הגוזלים כבר יכולים לבלוע פרטי טרף בינוניים בשלמותם, כך שהתחרות על המזון הולכת וגוברת. אין כאן מקום למתמהמהים, הראשון שתופס מנסה לתבוע את כל הטרף לעצמו. אבל, בינתיים, הנקבה חוטפת בחזרה ומחלקת בין כולם.

 

אממה?

נראה כי השנה נקבת העקב החלה להשתמש באסטרטגיה חדשה. כמעט כל זוחל או עוף המובאים אל הקן נפגשים עם אותו הגורל. ראשם נערף. בסרטון ניתן לראות עריפת ראשי חרדונים ואף עריפת ראש של עורבני שחור-כיפה.

זהו הטבע עם כל היופי והקושי שבו. אגב, הלחץ עוד צפוי להתגבר הרבה יותר עד הפריחה עצמה (סביב גיל 45 - 55 יום).

 

חוץ מזה, הנקבה החלה להשאיר את הגוזלים לבדם לתקופות ממושכות, ולעתים אף לשעה - שעתיים. הם כבר אינם זקוקים להגנתה מפני קרינת השמש ודרישתם הגוברת למזון מאלצת אותה להצטרף אל הזכר במלאכת הצייד ולא רק בהאכלה עצמה.

 
 

 


26.4.18 - רגע לפני שהטירוף מתחיל


 

זעמן יהודה נבלע בשידור חי.

גוזלי העקבים גדלים ומתחזקים והם כבר בני 23 - 27 יום (הגדול בן 27 יום). אתמול אחד מהם אף הצליח לבלוע טרף בינוני בשלמותו. היה זה זעמן יהודה (Platyceps rhodorachis). נחש יפה ומרשים.

 

אלו הם הימים האחרונים שלפני "מחול השדים" אשר עתיד לפקוד את קן העקבים בשלושת השבועות הקרובים.

החל מגיל 30 יום (בערך) הגוזלים יצליחו לבלוע טרף בינוני בשלמותו, כך שברגע שיגיע טרף כזה אל הקן הוא ייחטף על ידי הגוזל המהיר ביותר וייבלע מהר מאוד. כלומר, התחרות על המזון ביניהם עתידה להתגבר ותוביל ללחץ ולעצימות גבוהה ביותר.

 

בינתיים, כמעט כל חרדון שמגיע אל הקן נפגש עם גורל אכזר. ראשו נערף ונאכל ראשון. כך גם אירע עם אפרוח קטן של חוגלה.

טבע פראי.

 

 

 

 

 


22.4.18 - "התפוז המכני" - גרסת הטבע הישראלי


 

חנק משריץ מתעורר לחיים בקן האוחים ועריפת ראשים בקן העקבים.

שלשום בלילה (20.4.18) הובא חנק משריץ (Eryx jaculus) אל קן האוחים. החנק כמעט שנבלע על ידי אחד הגוזלים אך לבסוף נפלט והושאר על הדרגש. לאחר כשעה החנק התעורר לחיים וניסה לחמוק מהקן. אולם, נקבת האוח הבחינה בו כאשר הניחה עליו חולדה שהביאה אל הקן. זה לא נגמר טוב עבור החנק....

אגב, ביומיים האחרונים, זוג האוחים מביאים אל הקן 9 - 10 פרטי טרף מדי לילה.

 

חוץ מזה, בקן העקבים חזרנו אל המאורעות הדרמטיים והגרפיים כאשר ראשם של שני חרדונים אומללים נערף אתמול מול הגוזלים. לעומתם, שפן סלעים אומלל נאכל לגמרי ורק ראשו נשאר בקן.

 

 

 

 


20.4.18 - "אנחנו שנינו מאותו הכפר..."


 

גוזלי האוחים וגוזלי העקבים כמעט בני אותו הגיל. ראשון גוזלי האוחים בקע סביב 26.3.18 וראשון גוזלי העקבים בקע ב- 30.3.18. אבל, האחד דורס-יום והאחר דורס-לילה.

כלומר, בין שני המינים מתקיימת הפרדה על ציר הזמן. הפרדה המאפשרת לשניהם לצוד בשעות שונות אך ליהנות גם מפרטי טרף דומים בגודלם.

בכל מקרה, בגיל 20 - 25 יום שיעור הצייד הולך ומתגבר, כאשר זוג האוחים צד מדי לילה 5 - 6 פרטי טרף וזוג העקבים צד מדי יום 4 - 6 פרטי טרף.

כמובן שככל שהגוזלים יגדלו, דרישת המזון תגבר בהתאם, כך שקצב הבאת המזון תלך ותתגבר בצורה משמעותית. אגב, איננו מצליחים לזהות את כל פרטי הטרף שהאוחים מביאים, כך שנשמח שתרשמו לנו זיהויים (בעיקר עבור המכרסמים).

 

ומה חוץ מזה?

עורבים וקאקים נוטים להתגודד ולקרוא בקולי קולות ברגע שאוח מופיע במהלך היום. אותו הדבר קורה גם בשידור שלנו. ברגע שהנקבה עפה מהקן או חוזרת אליו, היא מקבלת ליווי צמוד של חבורת קאקים ועורבים צעקניים במיוחד. מעצבנים.

 

 

 
 

 


15.4.18 - אלפי חסידות בשידור החי.


 

ביום חמישי האחרון (12.4.18) נחתו אלפי חסידות במרחב הפרויקט ובמשך שעות הן שטפו את המסך של החיוויאים ושל העקבים.

אולם, בניגוד לחיוויאים שנשארו די רגועים, העקבים בכלל לא אהבו את תנועת ה"פולשות" הללו בטרירטוריית הקינון שלהם. כיאה למין טריטוריאלי ואגרסיבי, הנקבה נלחצה וסוככה על גוזליה בעוד שהזכר היה עסוק בגירוש אותן "פולשות" חצופות.

חסידות יקרות! אל תעלבו! ושיהיה לכן המשך מסע מוצלח צפונה.

 

 

 

 

 


14.4.18 - כשהטרף מחזיר מלחמה


 

דרמות בקיני הדורסים...לא לבעלי לב חלש!

אתמול הגיע זעמן שחור (Dolichophis jugularis) בוגר אל קן האוחים וזחל ממש צמוד לגוזלים. לרגע היה נדמה כאילו הגוזלים בסכנה אך הנקבה גירשה אותו ואף ניסתה לצוד אותו. פספסה.

 

היום בצהרים, נקבת העקב הביאה שפן סלעים (Procavia capensis) אל הקן. לאחר שכבר תלשה ממנו רגל קדמית, הוא הצליח לחמוק אל סדק צר אך נשלף ממנו והומת על ידי הנקבה כמה דקות לאחר מכן.

יא-אללה! איזה אקשן בטבע הנהדר הזה.

 

 

 

 


10.4.18 - "מצוק מטבחיים"


 

הגוזל הגדול חוגג היום 11 יום באוויר העולם (שני אחיו קטנים ממנו בהפרשים של יומיים וארבעה ימים) ודרישת המזון עולה מיום ליום. כך, מדי יום הגוזלים הקטנים זוכים לאספקה של 5-7 פרטי טרף ליום הכוללים: שפני סלעים, חולדים, חומטים מנומרים, חומט פסים, חרדונים, יונים וחוגלות סלעים.

 

הגשם הכה חזק במצוק העקבים היום בצהרים, והנקבה סוככה בגופה על הגוזלים והגנה עליהם מהמבול באופן מעורר השתאות.

שימו לב! האוח מגיע מדי לילה ונוחת צמוד אל מצוק העקבים. מדי פעם אף ניתן לראות את הנקבה נלחצת ומאיימת.

החיוויאים דוגרים כבר 17 יום ומדי בוקר הזכר מגיע להחליף את הנקבה בדגירה. לשמחתנו השמע בקן החיוויאים נהדר כך שניתן לשמוע את כל הציפורים בשטח מתעוררות ומצייצות.

שעות קסומות.

 

 

 


7.4.18 - נשארנו עם שלושה גוזלים.


 

כזכור, זוג העקבים המוצלח הטיל גם השנה ארבע ביצים. שנה שלישית ברציפות.

אבל מה לעשות, לא כל יום פורים...

הביצה הרביעית לא בקעה ונשברה אתמול במהלך הבוקר (6.4.18). למעשה נראה כי זו הייתה הביצה השנייה שהוטלה ואף נראה כי לא היה בה עובר כלל. גם זה קורה. דקה 02:25 בסרטון.

כך, "נשארנו" עם שלושה גוזלים קטנים ושבעים המקבלים מדי יום פרטי טרף מגוונים הכוללים: שפני סלעים, יונים, חומטים מנומר, חולדים, חרדונים מצויים, קמטן ואפרוחי חוגלה.

 

 


3.4.18 - ברוך הבא לעולם, גוזל מספר 3.


 

היום לפנות בוקר (סביב השעה 03:00) בקע הגוזל השלישי בקן העקבים.

כ- 90 שעות לאחר בקיעתו של הגוזל הראשון וכ- 40 שעות לאחר השני.

במהלך הבוקר שלושתם הגיחו מתחת לנקבה וקיבלו חולד ויונה לארוחת בוקר.

מדי שנה אנחנו עדים לאגרסיביות הרבה המופנית אל הגוזלים הקטנים מצד אחיהם הגדולים. זהו ביטוי לאינסטינקטים ההישרדותיים והאגרסיביים הטבועים בהם אשר עלולים להוביל לתוצאות טרגיות של "הרג אחים" ("קייניזם").

תופעת "הרג אחים" היא אחת מהשלכותיה של ה"בקיעה א-סינכרונית" (בקיעה בהפרשים) במיני דורסים שונים, ומהווה התאמה למצב בו המזון אינו מצוי בשפע. נקווה בשבילם שלא נצטרך להעמיק בתופעה זו.

 

 


1.4.18 - ברוך הבא לעולם, גוזל מספר 2.


 

עוד לא הספקנו להתלהב מהגוזל הראשון, וכבר היום בצהרים בקע הגוזל השני בקן העקבים. כ- 50 שעות לאחר בקיעתו של הגוזל הראשון.

אחר הצהרים, "המתרסק" :) הקטן טעם יונה, חרדון וחומט מנומר צעיר.

עוד צפויות לנו שתי בקיעות נוספות בהפרשים של יום וחצי-יומיים אחת מהשנייה. לכן, נמשיך להחזיק אצבעות לבקיעתם המוצלחת של שני הגוזלים הנוספים.

 

 

 


30.3.18 - ברוך הבא לעולם, גוזל מספר 1.


 

אנחנו שמחים לבשר על בקיעתו של הגוזל הראשון מתוך ארבע הביצים שהוטלו בקן העקבים.

נהוג להניח כי עופות דוגרים שומעים את הציוצים מן הביצים ואף מרגישים את הנקירות המתחזקות מתוכן. לכן, אתמול בערב, כשהנקבה הניחה חולד ויונה בצד הקן, היה נראה שהבקיעה הראשונה ממש קרובה, ואכן, לאחר 35 ימי דגירה, באמצע הלילה, בקע לו הגוזל הראשון.

 

במהלך הבוקר, הגוזל הקטן, והמתנדנד, כבר הספיק לטעום מהחולד ומהיונה. הנקבה חתכה עבורו פיסות קטנות והאכילה אותו בעדינות מרשימה.

בימים הקרובים זוג העקבים יחממו ויאכילו את הגוזל הקטן, תוך כדי דגירה על שאר הביצים, כאשר הבקיעות הבאות עתידות להתרחש בהפרשים של כ- 38 שעות. נחזיק אצבעות לבקיעתם המוצלחת של שלושת אחיו הקטנים.

 

 

 

 


21.3.18 - מי מתעסק עם נקבת עקב עיטי?


 

יא-אללה - איזו מפחידה!

מרוב דגירה כבר שכחנו איזו מרשימה ומפחידה נקבת עקב עיטי יכולה להיות.

כשהיא הגיעה להחליף את הזכר בדגירה, היה נראה שהיא בדיוק סיימה מרדף או מתקפה עזה על טרף או פולש שהצליח לחמוק.

במלוא הדרה הפראי!

 
 

 


12.3.18 - האם זהו אחד הצעירים שפרח מהקן ב-2017?


 

היום בצהרים שהינו בשטח הפרויקט ולפתע שמענו יללות עקבים מעלינו. להפתעתנו הרבה, צפינו בשלושה פרטים שונים. הזכר, הנקבה ופרט צעיר (בן שנה) נוסף שרדף אחרי הזכר.

 

ניתן להניח שהעקב הצעיר הוא לא אחר מאשר צאצא ישיר של זוג העקבים אשר פרח ב-2017. בתקופה זו הצעירים עדיין מבקרים בטריטוריה שבה בקעו ומבקשים מזון קל להשגה. אולם, הם מקבלים "כתף קרה" מהוריהם ואף מגורשים באגרסיביות אל עצמאותם. בדקה ה-01:15 רואים את הנקבה יוצאת לגרש אותו.

 

 

 


5.3.18 - מתקפת אוחים בקן העקבים


 

זוכרים את זוג האוחים שקיננו קרוב לעקב ושב- 2016 חטפו גוזל בשידור חי?

אז הם חזרו - והם עצבניים - הגבירו רמקולים!

השנה, העקבים בחרו לקנן על המצוק שקרוב לקן האוחים, ומסתבר שזה קרוב מדי.

במהלך השבוע הראשון שלאחר ההטלה (טרם היציאה לשידור) האוח הגיח מהעלטה, כמעט מדי לילה, ואיים על נקבת העקב הדוגרת.

סימן לבאות? בשביל העקבים נקווה מאוד שלא.

נקווה בשבילם שזוג האוחים ישאיר לנו עונה מלאה ומעניינת, עד לפריחתם המוצלחת של כל הגוזלים.עבור איכות שמע טובה יותר אנו ממליצים לצפות בסרטונים ובשידור בדפדפן אקספולרר.

 

 

 

 


1.3.18 - העקבים חזרו! והם כבר דוגרים!


 

השידור הישיר מקן העקבים העיטים המפורסמים ביותר בעולם התחיל היום!

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של דורסי-יום גדולים ומסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus) וחיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus). הפרויקט זכה למעקב מתמשך של מיליוני צופים, מ- 104 מדינות שונות!

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, ואף בזכות תרומתם הנדיבה של הצופים הנלהבים, החלטנו להתקין את המצלמות גם בעונת הקינון הנוכחית. במהלך החורף, כשהעקבים שהו בחו"ל, התקננו שתי מצלמות על שני קינים אלטרנטיביים וחיכינו במתח לשובם ארצה. במהלך נובמבר-דצמבר הם חזרו ובסוף ינואר זכינו לראות אותם מתחילים במלאכת החיזור ושיפוץ אחד הקינים. אבל אז, חלה תפנית, כאשר סביב ה-18.2.18 הם החלו לבנות קן חדש לגמרי על דרגש הסלע שבו קיננו ב 2016, וב-21-22.2.18 הטילו את ביצתם הראשונה.

 

בעזרת מצלמות Online HD, נשדר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם המוצלחת מהקן. במהלך כל העונה, שעתידה להימשך סוף חודש מאי, נעלה הסברים על תהליכים מרתקים המתרחשים בקן, בשילוב סרטונים המתארים וויזואלית את נקודות העניין.

 

אנו מתרגשים ומזמינים את הקהל הרחב לעקוב אחר השידור ולהיכנס אל חייהם המרתקים של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל. כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוג הצלחה רבה בקינון.

 

לקראת סוף הסרטון נראה הזכר מעניק לנקבה נדל ארסי (Scolopendra cingulate). פעם ראשונה בשידור.

עבור איכות שמע טובה יותר אנו ממליצים לצפות בסרטונים ובשידור בדפדפן אקספולרר.

 

 

 

land marks