מקום מסתור

ארז עמיר 05/05/2018 00:00

לעמק הצבאים נחשפתי כבר מגיל צעיר, עוד לפני הקמתו של הפארק, התחלתי להגיע אליו למטרות צפרות לפני קצת יותר משנתיים ומיד החלטתי - זה יהיה המקום שלי.

הצבאים, הציפורים, הנוף, וכל זה במרחק הליכה מהבית, מה צריך יותר מזה?

אני מגיע אליו בכל בוקר, ונכון, זה יכול להיות די מתיש לפעמים, אבל זה ללא ספק שווה את זה. זה היתרון שבהתמדה. בית הגידול המגוון מהווה מוקד משיכה למינים רבים והמקום הזה לא מפסיק להפתיע. חוץ מהמינים ה"רגילים" שאותם אני פוגש באופן קבוע, מגיעים לפה גם מינים לא שכיחים שתמיד נחמד לראות. נראה שבאמת יש פה פוטנציאל לנדירים של ממש ואין לי ספק כי הם עוד יגיעו.

 

 

אתר הטבע העירוני "שלי" ו... "שלו".      צילום: ארז עמיר

 

בשנת 2017 נצפו בעמק 180 מינים. מבין התצפיות הנחמדות שהיו לי צפיתי בשתי חטפיות גמדיות יחד, בקיכלים גדולים ואפורים, בשני חרגולני נחלים יחד, בעזנייה השחורה הראשונה לירושלים - שעפה ממש מעל הראש ובעזנייה השחורה השנייה לירושלים, שנצפתה מעל העמק בחברת שלושה נשרים.

 

העמק הוא סיפור הצלחה אמתי, ריאה ירוקה במרכז העיר שבזכות מאבק של התושבים ושל שומרי טבע מכל הארץ הפכה לאתר טבע עירוני ואתר צפרות - ממעלה ראשונה.

ב-2015 הפארק נפתח למבקרים ומאז הוא רק מתפתח ומשתפר. בתחילת החודש נפתחו בפארק שני מסתורים חדשים, אחד ב"בריכה השנייה", והשני בנחל רחביה, ליד הכניסה. האחרון רושם הצלחה עם ציפורי שיר רבות ומהווה פינה טובה לציפורי קנה כמו קניות וחרגולנים, ונקודת שתייה לאוכלי זרעים כמו גיבתונים, חוחיות ועוד.

 

 

מימין: אביב 2017      משמאל: אביב 2018     צילום: ארז עמיר

 

 

עוד קצת על המבנה של העמק וחדשות מהשטח

אחד המאפיינים הבולטים והחשובים בעמק הוא מערכת המים שפועלת בארבע בריכות, שתי הבריכות הצפוניות משמשות כנקודות שתייה של ציפורי שיר בעיקר ואילו שתי הבריכות הדרומיות, המאגרים הראשיים של העמק, הם המעניינים ביותר.

מערכת זו הוקמה ופותחה לרווחת בעלי החיים וכמובן למי שמגיע כדי לצפות בהם. האגם הגדול הוא המאגר הראשי ואולי החלק הכי חשוב בעמק - אני זוכר את האגם כשהפארק רק נפתח, אז הוא היה בריכה קטנה בלי הרבה עניין. מאז הוא מתפתח משנה לשנה ומביא אליו יותר ויותר ציפורים. באופן כללי, באזור ירושלים אין הרבה עופות מים, אך עם הזמן ועם התפתחות הפארק הגיעו אליו מיני ברווזים שונים, חופמאים ואפילו שחפיות שלא נצפו בעיר לפני כן. בשנה שעברה קיננו בו זוג טבלנים גמדים והשלימו שבעה מחזורי קינון.

 

במהלך פברואר-מרץ 2018 הגיעו לאגם הגדול שישה צוללי ביצות ושש אגמיות, שני המינים הללו מקננים נדירים בארץ. במהלך השבועות האחרונים נראו האגמיות והצוללים בחיזור ועם הזמן עלה החשד, והתקווה, לקינון. ואז, בבוקר ה- 7 באפריל זה קרה: בשעה עשר וחצי אני מקבל הודעה מאבנר רינות ובה הוא מספר שראה את זוג האגמיות עם שישה אפרוחים. על קינון מוצלח של זוג האגמיות עם 6 אפרוחים! הקינון הראשון לירושלים.

 

 

משפחת האגמיות בשחיית בוקר - טבע עירוני במיטבו.      צילום: ארז עמיר

 

את זוג צוללי הביצות שנמצאים כרגע באגם הגדול אפשר לראות עכשיו בחיזור ושמירה על טריטוריה בתדירות הולכת וגדלה, עם הזמן זה נראה יותר ויותר שהם הולכים להקים פה קן. מדובר במין בסכנת הכחדה בארץ, אז במידה ויקננו זו תהיה תגלית בעלת חשיבות רבה.

 

 

בסכנת הכחדה - צוללי ביצות בעמק הצבאים.     צילום: ארז עמיר

 

בכלל, בימים אלה הפארק שופע בציפורים, האביב הוא העונה של העמק; ברודיות מכל המינים, אנפות אגרמניות, אנפיות סוף, סיסי הרים וחומות בשתייה באגם הגדול, סבכיים שונים, משפחות עם אפרוחים של טבלנים גמדים, סופיות, אגמיות, בהמשך העונה גם סיקסקים, חוגלות ובתקווה גם צוללים.

לסיכום, מדובר בפארק טבע עירוני ממעלה ראשונה, אתר צפרות במיטבו, שרק מתחדש ומשתפר. מוזמנים לבקר!

 

 

חוגלת סלעים - אימא מודאגת (בצדק - נשארו לה רק שניים) 

צילום: ארז עמיר

 

 

כתבות

land marks