יש נשר בשמים

אוהד הצופה 07/06/2018 00:00

 

תנועת נשרים ממושדרי GPS חלק מפרויקט פורשים כנף.

המישדור כחלק מהמעקב בעיקר למלחמה בהרעלות וכמובן לזהות גורמי פגיעה נוספים.

מכיוון שהיזם (חוות טורבינות בדרום רמת הגולן...) לא סיפק נתונים סבירים, בלשון המעטה,

לתנועת הנשרים בשטח החווה והסכנה למין כמו נשר (שלא לדבר על רחם)

רט"ג החלה לעקוב אחרי הנשרים הללו באינטנסיביות.

 

 

מפות התנועה באדיבות פרויקט פורשים כנף

 

 

 

30.5.17 - כנשר יעיר קינו...

 

 


עוד שנתיים גם הוא יפרוש כנפיים מעל שמי הארץ בתקווה שיישארו בטוחים לפחות כמו שהם כיום. את הביצה הטילו זוג נשרים בספארי, בקע בתנכ"י, יגודל בחי-בר כרמל וישוחרר באחד מכלוב האקלום של פורשים כנף: בגמלא או באתרים שיחנכו בחודשים הקרובים בחבלי ארץ נוספים.

למשל, חברת החשמל אמורה למגן עד סוף השנה עוד 1500 עמודי מתח גבוה. השיטה של צוות פורשים כנף: לזהות גורמי סיכון ולמזערם. ויש תוצאות.

 

ותוצאה נוספת:

היום, לכבוד הביכורים, החלה במדגרה הגן החיות התנכ"י הבקיעה של גוזל נשר מגרעין הרבייה. הבקיעה אורכת כ-3 יממות.

 

השבת הנשרים בארץ (חלק מפרויקט פורשים כנף), שהחלה בכרמל ב-1993, מבוססת על גרעין רבייה אותו מנהל יגאל מילר בהשתתפות גני החיות (תנכ"י וספארי והגן הזואולוגי של אונ' ת"א. וגם קצת ג"ח חיפה), חי-בר יטבתה, גני רמת הנדיב ומרכזו ב שמורת טבע חי בר כרמל - רשות הטבע והגנים.

 

מעל 25% מנשרי ישראל מקורם בגרעין הרבייה. ההדגרה וגידול הגוזלים מתבצעים בשיתוף גן החיות התנכ"י (בניצוחה המקצועי של מיכל ארז) ופרויקט פורשים כנף.

זה הקטן, היום חוגג יום... גדול יהיה יום אחד ו"כנשר יעיר קינו"

 

------------------------------------------------------------------

 

אז זה מה "שהכסף שלכם" עשה היום על הגב של הנשרים ויחד אתם. למה שלכם: כי הרוב ממומן מכספי פרויקט פורשים כנף (המשותף לחברה להגנת הטבע לחברת החשמל לישראל ולרשות הטבע והגנים) ותקציבי רט"ג (כולל סיוע נדיב מ-fondation segré conservation fund דרך קרן היסוד)

 
גולן
 
 
 
 

בוקעים ב- Uvac Gorge בסרביה. נודדים לגולן, מצולמים או זוכים לטבעת ישראלית בגמלא ואז שבים ל-Uvac Gorge בסרביה. יש שם אפילו שלט בעברית... ואפילו פורסם בעיתון הקהילה היהודית בסרביה על החשיבות של ישראל לנשרים של סרביה. Saša Marinković

כל נשרי הבלקן ואפילו עד הקווקז נהנים משמירת הנשרים בישראל ("פרויקט פורשים כנף" והסניטציה ואספקת המזון בחבל בנגב בסיוע כיל). לא הכל ורוד - אבל המגמה - עלייה.

 

הנשר H955, עם משדר ישראלי (מהמחקר של אור שפיגל ורועי הראל מהמעבדה לאקולוגיה של התנועה) מקנן שם. בדיוק כמו הנשר H81 שבקרואטיה, עם משדר מהמחקר הזה.

אנו מקבלים תצפיות בנשרים שסומנו בישראל (אלו לא נשרים שבקעו כאן!) מכל הבלקן, טורקיה, איטליה ואפילו הקווקז (אם כי מעט) - על בסיס יומי. זה בזכות ציר הנדידה ועצם זה שעדין יש כאן אוכלוסיית נשרים, שכמו בנשרים - מתלהקים לשיחור מזון בלינה.

 

A28 עם תג ישראלי מצולם ב- Uvac Gorge

צילום - Saša Marinković

 

גם E69 שסומן בגמלא נוחת בסרביה. ויש עוד המון כאלו!!! בינתיים...

גמלא והגולן - המכה של הנשרים. עזרו לנו לשמור.

 

 

 

 

למעלה מימין - H95 מגמלא נוחת בסרביה

למעלה משמאל - נשר שסומן בגמלא ב-14.01.2015 הגיע אלינו מ..צפון איטליה, מהאלפים היולייניים. צילום שנשלח ע"י Fulvio Genero הפעיל בשימור הנשרים שם. וזה לא הראשון!

למטה מימין - H95 סומן בגמלא ב-22.11.2012 כנשר צעיר (ישראל והגולן הם אזור ההתבגרות של חלקם ושוהים כאן אפילו שנה-שנתיים).

אחר חזר לבוגריה וצולם על כלוב אקלום. יש לו בוק של בטורקיה ובבולגריה.

 

 
 

 

 

מאז 2007, 16 נשרים שסומנו הגולן היו למעשה אורחים חולפים וחורפים בישראל, בדיוק כמו E25 שנראה בתמונה. זה נשר שסומן בגמלא ב-06/04/2014 ואח"כ נצפה באזור מוצאו בבלקן (בבולגריה וביוון). תמונה זו צולמה במערב בולגריה ע"י חברים מה- Fund for Wild Flora and Fauna FWFF

 

בסה"כ ניצפו בגולן עשרות נשרים שמוצאם מסרביה, קרואטיה, בולגריה, יוון וטורקיה (עפ"י סימון שבוצע שם ובארץ).

הבולגרים כבר הבינו ממזמן שישראל היא מדינת מפתח כדי שהנשרים והרחמים שלהם יזכו לשרוד.

 

 
 

תנועה של 15 נשרים שונים מאז ה-1.2.2016, מתוך כ- 70 פרטים קבועים בצפון בארץ על פי משדרי GPS.

ארץ קטנה צפופה אבל עדין עם עושר מינים מדהים.

 

 

 

31.5.17 - הפלא ופלא...

 

 

לא רק נשרים זוכים למאמצי שמירת טבע ומעקב כחלק מפרויקט פורשים כנף. גם רחמים! וזהו פרויקט מוביל ברמה עולמית, במין שנמצא בסכנת הכחדה בכל תחום תפוצתו, למעט בחצי האי האיברי. והפלא ופלא - בישראל האוכלוסייה הדוגרת לא פחתה ב-20 השנים האחרונות. ואפילו כנראה עלתה מעט. וזהו אחד המקומות היחידים בעולם שזה המצב.

 

בשמורת טבע חי בר כרמל - רשות הטבע והגנים מתקיים גרעין רבייה, כנראה הפורה בעולם, ומוקד השבה. בשנתיים האחרונות שוחררו הרחמים מכלוב האקלום ברמת הנדיב. בזכות הפרויקט חיים בטבע במזרח התיכון מעל 10 רחמים שבקעו ושוחררו ושרדו.

חלקם ממושדרי GPS ויש לנו מידע היכן הם בדיוק כולל פרטים ששוחררו לפני כ-5 שנים: אחד בדרום תורכיה, 3 בחי-בר כרמל - כולם בוגרים!!! 3 ברמת הנדיב - אחד שב היום אחרי שבועיים במצוק העכברה, ראו אדום במפה, אחד בירדן ו- 2 בסודן.

 

 

גם הם, כנשרים, נהנים משפע פעולות הממשק והשימור: אתרי אספקת מזון נקי מכימיקלים, מיגון קווי מתח, מגבלות טיסה ליד אתרי קינון ואתרי אספקת מזון ועוד.

בצילום 2 מהפרטים ששבו לכרמל בזכות התיעוד הנפלא של David Rezek

המפה מציגה תנועת רחמים ממושדרים ב- 33 היממות האחרונות.

 

 

 

1.6.17 - האימא של הנשרים בישראל

 

2013 VS  2014

שני הרחמים בקעו באינקובטור בשמורת הטבע חי בר כרמל, שוחררו לטבע ו… חזרו אלינו.

השיטה של יגאל מילר - ה"אימא" של הנשרים בישראל, מנצחת - הוא לא מחכה שיגיעו לבגרות אלא משחרר אותם לטבע כשהם צעירים - בשנה (הקלנדרית) השנייה לחייהם.

 
 
 
 

יש סיבה שהמפה אילמת.

זוהי תנועה של ארבעת הימים האחרונים של רחם יליד 2015.

השמים הם הגבול שלו כל עוד לא נציב בדרכו מכשולים ומלכודות.

מחזיקים לך אצבעות רחם C39.

משדרי Ornitelaa נותנים לנו "הצצה" ליכולות הרחמים

 

 
 
 

כל הנקודות הללו מציינות את מסלולי הרחמים ששוחררו מגרעין הרבייה בחי-בר כרמל. הסגול, הנודד דרך באב אל-מנדב נמצא כרגע בכור מחצבתו, בחי-בר כרמל.

חצי מהשנה הרחמים נמצאים בניכר. במחצית השנייה הם שוהים באזורנו. רק שמירת טבע חוצה גבולות תאפשר את קיום המין.

 

 

 

ניצני שיקום אוכלוסיית הרחמים בכרמל כבר הנצו, אבל המלאכה עוד רבה. רק תכנון נכון ואחראי יבטיח את המשך ההתבססות שלהם בכרמל ובשלב הבא נשקם את אוכלוסייתם בגליל.

כל אוכלוסיות הרחמים בארץ נפגשות זו עם זו - הרציפות מאפשר את השרידה.

בתמונה G22, גוזל שסומן בקן בגמלא, מבקר באתר אספקת מזון (בסיוע כיל) בנגב.

 

 
 
 

חי-בר כרמל 7. זה מספר הזהות הזמני של גוזל נשרים זה שהשלים את בקיעתו הבוקר במדגרה של פורשים כנף בשמורת טבע חי בר כרמל - רשות הטבע והגנים. לכשיגיע לגיל מתאים יקבל את מספר הזיהוי שישא אותו גם בעת שחרורו לטבע עוד כשנתיים: בגולן או בגליל.

 

בכרמל כנראה יתומו השחרורים בקרוב לפי קצב גידול האוכלוסייה. להזכירכם - נכחדה סופית ב-1952. אך בזכות מאמצי שימור והשבה ממושכים אוכלוסייה זו מונה כעת קרוב ל-50 פרטים ו-10 זוגות החלו לקנן רק בשנת 2017.

כעת הפנים של פרויקט פורשים כנף לגולן, לגליל ולמדבר יהודה.

 

כן, גוזל נשר שוקל בבקיעה כ-170 גרם בעת בקיעתו לאחר 57 ימי הדגרה (מההדגרות הרציפות הממושכות ביותר במחלקת העופות). ביצה ממוצעת מסתה 240 גרם בעת ההטלה. הזכר והנקבה מתחלקים במידה שווה במטלות הדגירה וגידול הגוזל. "יעלו אברה כנשר"

 

 

אז כתבתי אמש שבבלקן הבינו שישראל ופעולות שמירת הטבע שבה חשובים לשרידת הנשרים. וכעת גם הרחמים שלהם.

 

המפה למטה מדגימה את הסיבה: כמעט כל הרחמים שמושדרו בבולגריה כחלק ממאמצי השימור שם (פרויקט The Return of the Neophton) נדדו למזרח אפריקה ובחזרה דרך ... ישראל.

 

הנה צילום של רחם בולגרי, B16, באתר אספקת מזון בנגב. צולם ע"י נמרוד בן-אהרון

 

 


 

2.6.17 - חבר שלי אמיליאן

 

היום הודיע לי חברי וידידי Emilian Stoynov הפועל לשימור הטבע ב-Kresna gorge בבולגריה בפרויקט מאוד חשוב ומקורי, על תצפית שלהם בנשר S29. זהו נשר שסומן בארץ ב-25.10.2015 ואח"כ ניצפה פעמים בלבד, בבולגריה: ב-3.7.2016 במזרח Rodophes והנה שוב אתמול ב-Kresna. זה עניין שבשגרה של תצפיות בנשרים מחו"ל בארץ ולהפך (נשרים מחו"ל שסומנו בארץ).

 

 

 

בימים הקודמים שיתפתי בתמונות של נשרים בבולגריה, בסרביה, באיטליה, מקרואטיה. הפעם תמונה של נשר "ישראלי" במקדוניה. מחר יעלו תמונות מארצות נוספות.

והמסר: אם לא נשמור על הנשרים בישראל גם כל מזרח אגן הים התיכון יפגע. כמובן האחריות היא גם של מדינות אחרות לאורך הציר, אבל אנו מחויבים לעשות את חלקנו!

אסור להחמיץ את הסרט של Birdlife International Africa

 

 

 

 
 

 

3.5.17 - גאווה!

 

זה סיפור ידוע…

בגן החיות התנכ"י בירושלים, צמד נשרים מקראיים, יהודה ודשיק (שם חיבה), גידלו בהצלחה אינספור גוזלים! הורים למופת. כל הגוזלים בקעו אצלנו, באינקובטור, לאחר מכן אומצו על ידי שני הזכרים וזאת למרות שגם נקבות נמצאו אז באגף הנשרים.

בהמשך, בגלל מחסור בזכרים, הפרדנו ביניהם לשני מתקנים נפרדים… המעבר לחיים הטרוסקסואליים בא להם בטבעיות: הם "מילאו את תפקידם" היטב ובנות זוגן הטילו ביצים פוריות ובכך תרמו מאוד לתגבור אוכלוסיות הנשרים בגולן, בכרמל ובנגב.

במסגרת פרויקט "פורשים כנף" שוחררו לטבע הישראלי יותר מ- 130 נשרים (ודורסים מופלאים אחרים). מתוך כלל אוכלוסיית הנשרים בישראל, מעל 25% הם "בני" הפרויקט - הם וצאצאיהם.

אפילו אותם צאצאים שגודלו על ידי יהודה ודשיק, מתרבים היום בטבע ובהצלחה גדולה. לחלקם אף יש נכדים...

 

 
 

 

 

5.6.17 - שרגא...

 

"שרגא" וכל שאר הנשרים הממושדרים:

זה מה "שהכסף שלכם" עשה ביומיים האחרונים על כנפי נשרים:

5 נשרים בגולן

4 נשרים בכרמל

7 נשרים בנגב

ו"שרגא" ... שאתמול עף מהגולן ללב המאפליה

 

 
      
 
 
תנועה נצחית...
 

זוכרים את C39 כחול?

זה הרחם ששמו צריך להשתנות לפרפטום מובילה (Perpetuum Mobile): רק שלשום לן בגבול סוריה-ירדן לא רחוק מאזראק ולילה לפני כן בצפון ערב הסעודית וכד'.

דווקא אתמול ישן בשטח שכנתנו מצפון. המעניין הוא שישן על מישאר טבעי בשדות חקלאיים.

בדיוק כמו שמוצאים מחקרים בארץ על החשיבות של השארה / קיום שטחים לא מעובדים בינות לשטחי חקלאות הרחבים, וכך נשמר המגוון הביולוגי של צמחים, פרוקי רגלים וזוחלים - אז הנה גם עופות שיכולים לעשות "איגוף אנכי" עדין בוחרים בתוך הנוף - דווקא את השטח הטבעי והמגוון.

 

איני מגדיל את שטח התמונה לא בכדי להגדיל את סקרנותכם, אלא כדי למנוע איזה שהוא סיכוי שהרחם "ימשוך אש". רק רמז דק וכמעט מצמרר: שזה ממש לא רק יום השנה למלחמת ששת הימים (בה הייתי ילד), אלא גם יום השנה ל"מבצע שלום הגליל" שאילץ אותי לבקר ממש באזור היפה הזה בו שהינו לא מעט (ממש לא הרחק מסולטן יעקוב הארור).

 

אני מרשה לעצמי לשתף זאת כי הרחם כבר הרחק משם, אבל עדין בנכר.

הוספתי את המסלול מאז חצות בלילה בן ה-31.5 ל-1.6, אך ללא כל התנועה של אתמול והיכן לן.

מפה אילמת...

 
 
 

 

 

6.6.17 - אינקובטור!

 

רק המתמידים יבינו במי מדובר:

"שרגא" (P65) ישן הלילה ליד חלב, במסלול השחור. בקו אוויר עופף מעל 2,600 ק"מ. שלשום עוד היה בדרום הגולן. כעת הוא ברמות טורקיה. מין נשר שכזה - זה לו הביקור השלישי באזור מאז סדר פסח.

 

"לא רחוק" ממנו במערב, והאמת שבאחת הפעמים אפילו נפגש עם P65 באוויר - רחם 00 לבן (בירוק). רחם זה עצר בחי-בר כר