העלון הראשון

העלון שלפניכם הוא עלון טיבוע ישראלי שיצא ביולי 1990. את העלון הוציא מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע. מדובר בגיליון ראשון של העלון, לאחריו יצאו גיליונות נוספים (פעילות שחודשה בשנים האחרונות, נגיע לכך בהמשך).

כפי שתוכלו לראות בקובץ המצורף, הגיליון נפתח בפרטים הרלוונטיים למטבעים באותה תקופה. בהמשך, מוצגת רשימה של ציפורים שטובעו בישראל ולאחר מכן אותרו במדינות אחרות (או להיפך) בשנים שלפני יציאת הגיליון. על פניו הרשימה אינה ברורה ואף מבלבלת אולם התעמקות קצרה מגלה סיפורים מרתקים הנחבאים בין האותיות הדהויות.

 

הרשימה מסודרת כך שבצד שמאל ניתן לראות את הקוד של השם המדעי (בלטינית) של שם הציפור שמשמש מטבעים ברחבי העולם, לאחר מכן את התאריך בו נלכדה הציפור לראשונה, באיזו מדינה ובאיזה מיקום. מיד אחרי כן, בטורים הימניים, ניתן לראות את התאריך, המדינה והמקום בו נלכדה הציפור בשנית. קל להבחין בין ציפורים שטובעו לראשונה בישראל באמצעות האות I המסומנת בתחילת השורה, לעומת ציפורים שטובעו במדינות זרות ורק לאחר מכן נמצאו בישראל ומסומנות באות F.

ניתן לראות לכידות חוזרות רבות של מינים מסוימים ובהם:

 

מין בעברית            קיצור לטיני (קוד טיבוע של שם הציפור)

סבכי שחור-כיפה                                               Syl atr

חסידה לבנה                                                    Cic cic
נחליאלי לבן                                                    Mot alb
עלווית חורף                                                    Phy col
סבכי טוחנים                                                    Syl cur

 

מעניין לראות שישנן לכידות חוזרות רבות (בעיקר לאורך שנות השמונים) של ציפורים מאפריקה על אף שלא מתקיים שם טיבוע רב:

בעמוד השלישי של העלון (עמוד ראשון של הרשימה) נמצא סבכי טוחנים (Syl cur) שטובע בשנת 1985 בישראל ופחות משנה לאחר מכן נלכד במצרים. באותו עמוד ניתן לראות שני עקבים מזרחיים (But but vul) שנלכדו בישראל באפריל שנת 1987, בהפרש של שלושה שבועות זה מזה, ולאחר מכן נלכדו בדרום אפריקה בחורף שנת 1988 גם כן בהפרש דומה.

בעמוד 4 מופיעה סנונית רפתות (Hir rus) מרשימה שנלכדה בישראל באמצע אוקטובר 1987 ולאחר פחות מחודש נלכדה בזמביה. כלומר מדובר בסנונית שחצתה את מדבר סהרה במהירות רבה בנדידת הסתיו שלה - ניתן לראות במפה את המרחק הרב שעברה הסנונית בזמן כה קצר.

 

בעמוד 5 מופיע שליו נודד (Cot cot) שנלכד בשנת 1969 בישראל ולאחר מכן במצרים ב- 1971. ניתן לשער שבמצרים, השליו נלכד למטרות מאכל...

בימים אלו סיימו לעבור באזורנו הציפורים שבילו את החורף באפריקה לעבר אתרי הקינון באירופה ואסיה. אותן ציפורים יעברו כאן בסתיו הקרוב ומביאות איתן מידה לא מבוטלת של תקווה למצוא טבעות זרות בישראל. באמצעות טבעות אלו אנו יכולים להמשיך וללמוד על מסע הנדידה המרהיב שמבצעות ציפורים רבות מדי שנה, על היעדים המועדפים עליהן, קצב המסע ונתיבי הנדידה של מינים רבים החולפים מעל ראשינו.

במידה ומצאתם טבעת הנכם מוזמנים לדווח למרכז הטיבוע הישראלי - ibrc@inter.net.il

 

 

כתבה זו הוכנה במסגרת ההתנדבות של נטע ורקר, מחוגי הצפרות לנוער, בתחנה לחקר ציפורי ירושלים.

תודה רבה לירון בזר על היוזמה ועל שהשאיל לנו את עלוני הטיבוע.

 

 
land marks