בלב גוש דן

מעצמה של דורסים

 

 

עיט ניצי צעיר דואה מעל פארק אריאל שרון. הבז המצוי דואג לארח לו חברה.      צילום: חמוטל פרידמן

 

בלב הכרך האורבני של גוש דן נמצאת הפיסה הירוקה האחרונה - פארק אריאל שרון.

השדות החקלאיים שעדיין מעובדים, שדות הקוצים האחרונים שנותרו וערוצי שני הנחלים - איילון ושפירים, הם מגנט שמושך מגוון מיני דורסים לאורך כל השנה. סקר מתמשך שמתבצע בפארק חושף עולם עשיר של טבע

שורה ארוכה של עופות דורסים ומרשימים הפכו את הפארק ל'מגרש הציד" שלהם לאורך השנה.

במשך החורף נצפים באתר כעשרה עקבי חורף ועקב עיטי, מספר זרוני סוף, זרונים תכולים ועיט צפרדעים - דורס בסכנת הכחדה עולמית. גם הבז הנודד נמצא כאן - תופעה בפני עצמה שעליה נרחיב בהמשך.

באביב ובסתיו מצטרפים אליהם זרוני הפס והשדות בצבעיהם התכולים-כסופים, איות צרעים ועקבים מזרחיים. גם בז חופים נצפה כאן - הצפר צור מגן, ביחד עם ילדי חוג הצפרות של החברה להגנת הטבע צפו בבז חופים צד יונה. ויונים… לא חסר כאן.

 

 

זרון שדות צעיר - פעילות טיבוע בפארק אריאל שרון      צילום: יובל דקס

 

עיט שמש נהג לבלות את החורף בשדות הפארק אבל נעלם בשנים האחרונות. גם הדיות השחורות נעלמו עם פינוי המזבלה המפורסמת והפיכת ההר לפארק מטרופוליני.

מין חדש לפארק הוא הדאה שחורת-הכתף, שנצפתה צדה באזור חוות שלם. בהמשך להתפשטות המהירה של המין בכל הארץ אפשר לצפות/לקוות שהיא תתבסס גם בפארק אריאל שרון בשנים הקרובות.

 

בעונת הקיץ מצטרפים לאוכלוסיית הבזים המצויים, המשגשגת, גם זוג בזי עצים שמקננים בחורשה מחוץ לפארק. בז העצים נמצא בהתמעטות מדאיגה בכל הארץ, בשנים האחרונות.

בסוף הקיץ לאחר עונת הקינון מגיעים דורסים משוטטים: עיט ניצי ועקב עיטי מחפשים יונים, וחיוויאים סורקים את שדות הפארק אחר מכרסמים וזוחלים.

 

 
למעלה: עקב חורף בעמדת תצפית. כעשרה פרטים מבלים בכול חורף באזור הפארק.
למטה: עקב עיטי. חולף וחורף בפארק.      צילומים: יובל דקס.
 
 
 
 
עיט צפרדעים מוטרד על ידי צמד עורבים אפורים...    צילום: יובל דקס
 

 

הבזים הנודדים של פארק אריאל שרון


הבז הנודד הוא תופעה בפני עצמה בעולם הצפרות. הבז הגדול והמרשים הזה, מסוגל לנוע מהר יותר מכל בעל חיים אחר בעולם, עד 330 קמ"ש. עם דגם מיוחד של מסכה שחורה על הראש הוא נוסק וצולל לעבר להקות ציפורים במטרה להתנגש בהן באוויר במהירויות עצומות. הציפורים הנפגעות - המומות, פצועות או הרוגות, נופלות מעוצמת מכת עצם החזה של הבז, כדי שהוא יאסוף אותן באוויר, עוד בטרם יגיעו אל הקרקע.


מזונו העיקרי של הבז הוא ציפורים גדולות כגון ברווזים ושחפים. במשך אלפי שנים התבססו בזים נודדים על מצוקים רמים בהם בנו את קניהם, בסמוך למקווי מים או יערות וטרפו את הציפורים שהתבססו בבתי גידול אלו. עם התפתחות העיור והחקלאות, בזים נודדים רבים בעולם עברו לקנן על אדני חלונות של בניינים ולעסוק בציד היונים הרבות שהעיר והחקלאות מרכזים.

מי שיגיעו אל פארק אריאל שרון מוקדם בבוקר או בשעות הערביים, יתכן ויזכו לראות אותם בצייד. מדי חורף אפשר לצפות כאן בשני בזים שמגיעים כנראה בנדידה מאירופה (שייכים לתת המין האירופי). בשעת דמדומי הבוקר הם מסיירים במהירויות גבוהות לאורך נחל איילון בניסיון לצוד עטלפי פירות, ומאוחר יותר הם מתרכזים בגיחות ציד חטופות על להקת היונים הגדולה של הרפת הצמודה לכביש 1.

 

 

בז נודד - מכונת ציד משוכללת.      צילום: אמיר בן דב

 

למחפשים - נסו לאתר ציפור גדולה לבנה מלמטה ואפורה כהה מלמעלה, בעלת דגם "קסדה" שחורה על ראשה, שעפה גבוה כדי לאתר להקות ציפורים ויורדת ליעפים מהירים ונמוכים, בעיקר לאורך נחל איילון.

אם ראיתם את הבז הנודד, או כל ציפור מעניינת אחרת באיזור הפארק, נשמח לקבל דיווח - שלחו אלי את פרטי התצפית Yuvaldax@gmail.com ודווח באתר הצפרות.

בהצלחה

 
 
 
בז חופים צד יונה.      צילום: צור מגן
 
 
 
פארק אריאל שרון.      צילום: יובל דקס
 
land marks