נדידת הציפורים

 

סתיו.

 

 

שלצדף החוף - מעגן מיכאל 26.6.14     צילום: אייל ברטוב

 

"בעיצומו של הקיץ, כשהימים עדיין ארוכים, המזגנים פועלים במרץ והטמפרטורות בחוץ עדיין נוסקות, מופיעים להם נודדי הסתיו הראשונים במחוזותינו.

מאז שחלפו כאן בנדידת האביב, במהלך מרץ או אפריל (או מאי), הם הספיקו לנדוד צפונה, לתפוס טריטוריה במורדות הרי הבלקן או בחישות הקנים אשר לגדות הדנובה, לבנות קן, להטיל, לדגור, לגדל דור חדש של ציפורים, להחליף כמה נוצות, לצבור שומן, והנה הן שוב כאן אצלנו. הפעם פניהן דרומה לביתן השני, או הראשון, תלוי מאיזה כיוון מסתכלים.

כך או כך, במרחבי אפריקה, בסוואנות הסאהל, ובחישות הקנים של ביצות הסוד, הן מבלות את מרבית ימות השנה, הרחק דרומה מהמקומות בהם בקעו לאוויר העולם".

 

מתוך הכתבה של יוסף כיאט: "הנודדים המוקדמים", יולי 2017.


 

מדי סתיו אני מחכה לביקורים שלי בשדה אספסת שוקק חיים. גלים גלים של נחליאלים צהובים ופיפיונים אדומי-גרון עפים נמוך מעל השדה עם כל גיחה נמוכה של זרון. ענני עלוויות אפורות מתרוממים לפני עם התקדמותי בשדה.

על כל ממטרה עומד חנקן אדום-גב, דוחל חום-גרון או סלעית אירופית. אלפי סנוניות חגות סביב השדה. להקות של עפרוננים קצרי-אצבעות יורדות לשתות בשלוליות הנקוות בתלמים. מי צריך יותר מזה.

 

יואב פרלמן - מרכז הצפרות הישראלי

 

איכות ולא כמות היא הסיבה שנדידת הסתיו מיוחדת באזור אילת. מגוון גדול של ציפורים עוברות פה בשקט ובשלווה כל סתיו, המזג אוויר משתפר מיום ליום וציפורי המדבר חוזרות אלינו.

אין אתגר יותר מהנה מאשר לחפש עפרוני עב-מקור בסוף אוקטובר!

 

שחר שלו - צפרי אילת והערבה

 

מדהים אותי שבאמצע הבלאגן של החיים בכל שנה במשך שבועיים כל האוכלוסייה העולמית של עיטי החורש "חונה" ביער בן שמן (החצר האחורית שלי) וזו חוויה שמרגשת בכל יום מחדש.

גם השבוע הראשון של נובמבר בכל שנה הוא אחד המרגשים ביותר בשנה עבורי. עשרות אלפי ציפורי שיר שחולפות בנונשלנט מעל הראש במטרופולין הצפוף ביותר בישראל, נדידה מדהימה בקנה מידה עולמי.

 

יהונתן מירב - מרכז הצפרות הישראלי


 

נדידת הסתיו בשבילי היא שדות ובריכות הדגים של עמק בית שאן - לראות עשרות אלפי חסידות מגיעות ללינה באור אחר הצהריים מעל הרי ירדן, יחד עם אלפי ציפורי שיר , עופות מים ודורסים. זהו המקום הטוב ביותר לנדידת הסתיו במערב הפליארקטי.

 

יובל דקס - מרכז הצפרות הישראלי


 

נדידת הסתיו מיוחדת בזכות יכולות הנדידה המופלאות של הציפורים והתעוזה שלהן לחדור לתוך המדבר החם והמאיים שמדרום לנו.

בירושלים שיא נדידת הסבכים הוא בחודש אוגוסט החם, ועם זאת הסבכים והחכליליות והשיחניות משמינים וממריאים אל המדבר.

 

איך הם שורדים את החום, האם הם נודדים "דוך" דרומה או מנצלים מקורות מים וירק (נילוס, נהר הארנון בירדן) בדרך, נשארה בעיניי אחת התעלומות הגדולות והמרתקות.

 

גדעון פרלמן - התחנה לחקר ציפורי ירושלים

 

 

 

 

אני אוהב את הימים האלה, באוקטובר ובנובמבר, עם המינים המיוחדים.

הפתעה יכולה לבוא בכל יום: עלויות צהובת ולבנות-גבה, קיכלי סהרון ועוד.

 

בתקופה זו אפשר לראות את החטפית הגמדית. מין שתמיד אהבתי. בשנים מסוימות המין הזה מופיע במספרים מרשימים: אחד המקומות הטובים בארץ לראות את החטפית הגמדית הוא חוות כרם בהר הנגב (נפחא). זכור לי בוקר אחד שספרתי כחמישה עשר פרטים בכרמי הזיתים של החווה.

 

מידד גורן - מרכז צפרות רמת הנגב

 

סבכי קוצים, או יותר מדויק סבכיי קוצים בוגרים.

הם סיימו את עונת הקינון באירופה, אסיה או פשוט אצלנו בישראל ואז כל אחד מהם החליף נוצות לפני שיצא לנדידת הסתיו בדרכו לאפריקה הטרופית. אף פעם לא מצאתי שתי כנפיים סתוויות זהות של המין הזה, כל אחד והסיפור שלו.

היקף החילוף והבחירה אילו נוצות להחליף בצפון וחילוף של אילו נוצות לדחות לאפריקה נתונה לשונות עצומה. החוקיות היחידה שמצאתי היא שהיקף החילוף יעלה ככל שיתקדם הסתיו, ראשונים יגיעו פרטים שהחליפו רק מעט נוצות ואחרונים יחלפו אצלנו הפרטים שהחליפו את כל הנוצות בצפון, לפני תחילת הנדידה.

 

יוסף כיאט - מנהל מרכז הטיבוע הישראלי

 

 

 

הסתיו זו התרגשות מיוחדת כי הכול חדש. טרי. בתחנת הטיבוע באילת מביטות אלי עיניים בצבע לא לגמרי ברור, ירקרק או אפור במקום חום, של ציפורים צעירות שבפעם הראשונה יצאו לנדידה הגדולה. זה מרגש אותי לחשוב איך הם מרגישים. הרפתקה חדשה, מסוכנת אולי, מרגשת, אבל בטוח מלאה באופטימיות.

 

אני אוהב לראות אותם ולחשוב שאני יכול לעזור. אולי רק קצת, אבל יש לי דרך לעשות את הדרך שלהם מעבר למדבר סהרה קצת יותר קלה. שפע המזון והמים והסבך המגן שאנו מטפחים בפארק הצפרות באילת. כשהם יחזרו באביב זה כבר לא יהיה אותו הדבר. לא התמימות ולא חוסר הניסיון, לא ההשתאות וגם לא הסבלנות. נדידת האביב היא כמו מכונה. הציפורים עושות אותה הכי מהר שאפשר ונראה שללא ההתרגשות. רק להגיע. זה הסתיו שמביא את הבשורה האמיתית והמרגשת של נדידת הציפורים.

 

זה כבר כאן, כמעט מאחורי כל פינה. הציוץ הבוטח של הביצנית שחורת הכנף ואפרוחיו המגודלים של חופמי הגדות שישארו כאן בטח ימים ארוכים לפני שימשיכו. מרגישים, משחקים ולומדים. וגם אני לומד. לומד להתבונן, להרגיש, להבין וכל פעם מחדש משתאה.

 

נועם וייס - מרכז הצפרות אילת

 

 

בטבע, הסתיו לא מוגבל למה שבראש שלנו מאפיין את העונה הזו. הסתיו ממושך בהרבה ממה שנדמה לנו.

בשיא הקיץ, כבר ביולי יש לא מעט ציפורים נודדות שעוברות דרכנו במסען דרומה, בייחוד מינים שמקננים קרוב אלינו, או חופמאים שממהרים לנדוד חזרה דרומה עם גמר עונת הרבייה.

אצלנו בתחנה לחקר ציפורי ירושלים, אחד המינים המעניינים שמקדימים לעזוב דרומה הוא סבכי החורש. סבכי זה מגיע לשיא במספריו בתחנה במהלך חודש אוגוסט. הוא ניזון בעיקר על פירות האלה הארץ-ישראלית שמבשילים בדיוק בעונה הזו ומאפשרים לסבכי לאגור די אנרגיה להמשך הנדידה.

 

סבכי החורש, כמו גם מיני סבכי נוספים, חטפיות, חכליליות, סלעיות ועוד, ניזונים אצלנו בפירות האלה ובנופי החורש הים-תיכוני בכלל, וכך יש הרבה שמרוויחים - גם הציפורים הנודדות שמקבלות מספיק אנרגיה להמשך המסע המפרך דרומה, גם עצי האלה שמקבלים הפצה מאוזנת, וגם אנחנו הצפרים שנהנים מהן ומקבלים דוגמא נהדרת ליחסי גומלין בעולם הטבע.

 

אבנר רינות - מרכז הצפרות הישראלי והיחידה לטבע עירוני, התחנה לחקר ציפורי ירושלים.

 

 

מה שמגניב אותי בנדידת הסתיו זה שהיא מתחילה בקיץ.

אני צוחק כל פעם מחדש כשאני רואה ביצניות אדומות-רגל בלבוש קיץ יפהפה, שחור מנוקד בלבן, רגליים ומקור אדומים כדם (שמצדיק את שמן, spotted redshank), בעמק החולה בתחילת יולי, או להקות הלוחמים הראשונות שמגיעות באמצע יולי, וחלק מהזכרים עדיין עם שאריות של לבוש הקיץ המוגזם שלהם.

 

נדב ישראלי - מרכז הצפרות החולה

מנהל מועדון הצפרות הישראלי

 

אחת החוויות הכי חזקות שזכורות לי היא בסקר נדידת הסתיו בעמק בית שאן בשנת 2002. אמצע אוגוסט, עמדת נווה איתן, חום של 44 מעלות בצל ופתאום השמיים מתמלאים בנקודות, בהתחלה חשבתי שזה "heat haze" או סתם הזיה מהחום, אבל אז הבנתי שהן מסודרות מדי ונעות בכיווני, לאט לאט הנקודות גדלו ולבשו צורה, עד שהפכו ל- 5,000 חסידות לבנות שחלפו מעלי תוך כמה דקות, והותירו אותי נפעם מהחוויה, מזיע מהחום והמום מכך שהרגע חוויתי נדידת סתיו בחום של 44 מעלות!

 


 

 

כתבות

 

נדידת הציפורים היא פלא של ממש ואנחנו, במרכז הצפרות הישראלי, נדהמים ממנה בכל פעם מחדש. כדי שתבינו על מה כל הרעש והמהומה, ריכזנו עבורכם אוסף כתבות העוסקות בנדידת הסתיו ובתופעת הנדידה בכלל. מקווים שתיהנו.

 
סיורי נדידה מומלצים
 

לפניכם מספר טיולים מומלצים לימי הסתיו - פרי עטו והתלהבותו של הצפר ברק גרניט.

שימו לב: אם אילת (למשל) אינה מוזכרת בין הטיולים המומלצים לחודש ספטמבר - זה לא אומר שאין מה לחפש שם. שהרי נדידת הסתיו "שוטפת" את כל הארץ.

 

עבור כל טיול מומלץ ברק כותב אילו ציפורים כדאי לחפש, מה הן דרכי ההגעה ועוד.

 

צאו לשטח. 
 
המחצית השניה של יולי                             סוף יולי - תחילת אוגוסט

 

           

 

אמצע אוגוסט                                                    סוף אוגוסט


 

 

 

 

תחילת ספטמבר                                                השבוע השני של ספטמבר


 

 

 

 

סוף ספטמבר - תחילת אוקטובר


 

  

 

אוקטובר - שבוע 2 ו- 3


 

 

סוף אוקטובר


 

 

 

תחילת נובמבר                                                 אמצע נובמבר


 

 

 

 

 

 

נדידת הסתיו

land marks